Презентація "Луся Українка. "Лісова пісня"

Про матеріал
Презентація містить матеріал щодо насання драми, умов життя поетеси. Також допоможе учням глибше зануритися в атмосферу життя головних героїв та розкрити образ Мавки.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

перлина її творчого доробку Драма-феєрія “Лісова пісня” Лесі Українки -

Номер слайду 2

Драма-феєрія - п'єса з казково-фантастичним сюжетом і персонажами

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Написала свій твір Леся в 1911 році, перебуваючи у Грузії, за два роки до смерті, під впливом розлуки з рідним краєм.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Образи драми поселилися в душі Лесі Українки ще в дитинстві. Вони прийшли до неї з волинських лісів, поліських озер та боліт, з легенд та міфів, яких наслухалася від волинян.

Номер слайду 9

Мавка “..в ясно-зеленій одежі, з розпущеними чорними з зеленим полиском косами..”

Номер слайду 10

  Мавка – мешканка лісу. Вона живе в гармонії з природою, бережно ставиться до неї, вважає себе її частиною:       «Дяка щира тобі, ніченько–чарівниченько,       Що закрила ти моє личенько!        І вам, стежечки, як мережечки,        Що вели мене до березочки!       Ой, сховай мене, ти, сестриченько!»

Номер слайду 11

Мавка – це символ кохання і вічно молодої весни. Все прекрасне в неї асоціюється з чудовою музикою, яку почула від Лукаша. Вона прагне не лише пристрасті, а й духовної спорідненості і любові на все життя. Глибоке і самовіддане кохання до Лукаша – найкращий цвіт її душі.

Номер слайду 12

Лукаш «…дуже молодий хлопець, гарний, чорнобривий, стрункий, в очах ще є щось дитяче; убраний так само в полотняну одежу, тільки з тоншого полотна; сорочка випущена, мережана біллю, з виложистим коміром, підперезана червоним поясом, коло коміра і на чохлах червоні застіжки; свити він не має; на голові бриль…»

Номер слайду 13

Лукаш - молодий парубок, який з першого погляду закохався в Мавку. Він добре грав на сопілці, що також причарувало Мавку до нього. Але згодом Лукаш зраджує Мавку і починає жити з Килиною. Але таке життя не приносить Лукашу щастя. Він шкодує, що зрадив Мавку і тому помирає, замерзаючи від холоду.

Номер слайду 14

Дядько Лев “..уже старий чоловік, поважний і дуже добрий з виду; по-поліському довге волосся білими хвилями спускається на плечі з-під сивої повстяної шапки-рогатки; убраний Лев у полотняну одежу і в ясно-сиву, майже білу свиту…“ Дядько Лев - позитивний, добрий і розумний персонаж. Він є втіленням людської гармонії з природою.

Номер слайду 15

"Той, що греблі рве" “…молодий, дуже білявий, синьоокий, з буйними і разом плавкими рухами; одежа на йому міниться барвами, від каламутно-жовтої до ясно-блакитної, і поблискує гострими злотистими іскрами...” “Той, що греблі рве” – сколочує ріки. Він справжній нероба, підступний, приносить шкоду, «зрадлива і лукава в нього вдача».

Номер слайду 16

Русалка Водяна «..на ній два вінки - один більший, зелений, другий маленький, як коронка, перловий, з-під нього спадає серпанок». Підступність, яку криє в собі трясовина, властива і Русалці Водяній. У цьому вона схожа на фольклорний образ русалки: «На цілу довгу мить тобі я буду вірна, хвилину буду я ласкава і покірна, а зраду потоплю!»

Номер слайду 17

Водяник “…древній сивий дід, довге волосся і довга біла борода всуміш з баговинням звисають аж по пояс. Шати на ньому - барви мулу, на голові корона із скойок…”

Номер слайду 18

Водяник є уособленням рис деспотичного хазяїна. Багнюка, у якій він звик жити, впливає і на його спосіб мислення. Він би тягнув усе до своїх володінь.

Номер слайду 19

Потерчата “…двоє маленьких, бліденьких діток у біленьких сорочечках…” Потерчата теж завдають людям лиха, бо заманюють вогниками у трясовину.

Номер слайду 20

Перелесник “…гарний хлопець у червоній одежі, з червонястим, буйно розвіяним, як вітер, волоссям, з чорними бровами, з блискучими очима…”

Номер слайду 21

Лісовик “…малий, бородатий дідок, меткий рухами, поважний обличчям; у брунатному вбранні барви кори, у волохатій шапці з куниці…” Лісовик – володар лісу - мудрий, благородний, добрий, шанує волю.

Номер слайду 22

Русалка Польова “…зелена одіж на їй просвічує де-не-де крізь плащ золотого волосся, що вкриває всю її невеличку постать; на голові синій вінок з волошок, у волоссі заплутались рожеві квіти з куколю, ромен, березка…” Русалка Польова – добрий дух польової краси.

Номер слайду 23

Килина “…молода повновида молодиця, в червоній хустці з торочками, в бурячковій спідниці, дрібно та рівно зафалдованій; так само зафалдований і зелений фартух з нашитими на ньому білими, червоними та жовтими стяжками; сорочка густо натикана червоним та синім, намисто дзвонить дукачами на білій пухкій шиї, міцна крайка тісно перетягає стан, і від того кругла, заживна постать здається ще розкішнішою. Молодиця йде замашистою ходою…”

Номер слайду 24

Килина – гарна господиня, але вона має певну духовну обмеженість, що й призводить до подальших суперечок з Лукашом. Образ Килини схожий з образом матері Лукаша.

Номер слайду 25

У першій дії починається конфлікт людини з природою. У ліс приходять люди. Лісові сили їм сприяють, а водяні намагаються шкодити. Ця "весняна" дія є дією зародження і цвітіння кохання "лісової царівни" Мавки і сільського хлопця Лукаша. Історія їхнього кохання становить сюжет твору.

Номер слайду 26

У другій дії, яку можна назвати дією "пізнього літа", розвивається конфлікт: в душі Лукаша в'януть поезія і кохання до Мавки, і він зраджує ту, що є втіленням мрії й краси, а вибирає Килину — втілення буденщини, заземленості й банальності

Номер слайду 27

У третій дії, дії "пізньої осені", відбувається найбільша боротьба пристрастей. Тут людина стає звіром і знову людиною, тут Килина закляла Мавку в вербу. Але кохання перемагає смерть, вогонь палить усе нікчемне, зайве, очищаючи людину звільняючи її від пут буденщини.

Номер слайду 28

Основний конфлікт підпорядкований головній ідеї - боротьбі за гармонійне вільне життя, за високу мрію, за вірність і красу, боротьбі проти сірості й буденщини, проти обмеженості й бездуховності.

Номер слайду 29

"...не можеш ти своїм життям до себе дорівнятись"

Номер слайду 30

Розв'язка "Лісової пісні" оптимістична — прекрасне не вмирає: воно є символом вічності. "Ні! Я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає."

Номер слайду 31

Номер слайду 32

Номер слайду 33

П'єса Лесі Українки — це не просто твір про кохання і красу, це глибоко філософська драма, в якій автор визначає мрії людської душі, дає відповідь на питання сенсу життя. Вустами Мавки Леся Українка стверджує, що людина повинна бути вільною і щасливою, бути часточкою природи, відчувати красу, надихатися нею, мати в серці невмирущі сили життя.

ppt
До підручника
Українська література 10 клас (Міщенко О.І.)
Додано
1 вересня
Переглядів
47
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку