Конфуцій
n Чіткість
n Конкретність
n Діагностичність мети
n Алгоритмізованість та керованість процесу
n Незалежність від суб’єктивних чинників
n Гарантованість досягнення поставленої мети
n Цілеспрямований процес
n Нововведення, новий підхід до процесу
n Результат творчого пошуку оригінальних, нестандартних рішень різноманітних проблем
Інноваційні технології навчання дітей з особливими освітніми потребами
1. Інтерактивні методи – простір для саморегуляції.
2. Диференційоване навчання.
3. Методи арт-терапії.
4. Методика Марії Монтессорі.
5. Комп’ютерні технології.
Ці методи найбільш відповідають компетентнісному підходу до навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами. Вони не змушують учнів виконувати ті чи інші вимоги, а дають простір для саморегуляції, створюють умови для того, щоб школяр сам прийшов до виконання поставлених завдань. Тому актуальними для інклюзивного навчання серед інтерактивних методів є імітаційні, а саме дидактичні ігри, робота в малих групах, технології «портфоліо».
Серед них можна назвати такі дидактичні ігри:
n "Знайди пару" – учні групують друковані букви, добирають відповідні рукописні літери. Називають букви, звуки, які вони позначають, складають з ними слова.
n скласти слово із запропонованих букв.
n «Школа враховує n Зважаючи на це,
здібності, потреби та технології викладання і інтереси кожної навчання в корекційному
середовищі мають бути
дитини. Буде придатні та ефективні для
забезпечено задоволення
неупереджене та різноманітних освітніх
справедливе ставлення потреб усього
до кожного учня». багатоманітного
(Концепція Нової контингенту учнів, а одна української школи) з —найдієвішихдиференційованетехнологій
викладання.
Диференційоване викладання передбачає, що всі учні різні, тож необхідно: виявити ці відмінності, створити відповідне освітнє середовище та організувати навчальний процес таким чином, аби забезпечити ефективний навчальний досвід для кожного з них. Диференційоване навчання має забезпечити доступність освітньої програми для учнів з особливими освітніми потребами, необхідну підтримку, успішне опанування змісту навчання і досягнення максимально можливих для кожного з них результатів.
Арт-терапія (реабілітація шляхом творчості). Це лікування за допомогою залучення дітей з особливими освітніми потребами до мистецтва
n Методи арт-терапії . Лікувальна педагогіка – це галузь соціальної педагогіки, яка межує із знаннями медицини, педагогіки і психології. Проблемами лікувальної педагогіки займалися зарубіжні та вітчизняні вчені Д. Виготський, А. Дубровський, В. Кащенко, Я. Корчак, В. Сухомлинський та ін.
n Поняття „лікування” з грецької означає терапія. Метою лікувальної педагогіки є виховання дітей з відхиленнями у здоров'ї, тобто їх оздоровлення інтелектуальної, духовної, душевної, фізичної та соціальної сфери, розвиток соціальних навичок, ціннісних орієнтацій, спрямування соціальних установок у конструктивному напрямі.
n Завдання лікувальної педагогіки в діяльності вчителя початкових класів полягає у подоланні соціально-педагогічної дезадаптації дитини, оздоровлення міжособистісних стосунків, корекція поведінки, реабілітація здоров'я, здійснення домедичної допомоги у ставленні до себе, до інших і до реального життя.
Зокрема з метою розв'язання проблем адаптації:
1. Ігрова терапія .
2. Бібліотекотерапія.
З метою терапії фізичної активності використовується:
1.Психогімнастика.
2. Музикотерапія.
3. Зоотерапія.
4. Іпотерапія.
5. Лікувальна гімнастика.
6. Аромотерапія.
З метою соціалізації дітей з особливими освітніми потребами:
1. Казкова імідж-терапія.
2. Лялькотерапія.
3. Фотографування.
n Метод Монтессорі заснований на спостереженні за дитиною у природних умовах та прийнятті її такою, якою вона є. У групах Монтессорі дитина навчається самостійно за допомогою спеціально розробленого навколишнього середовища – Монтессорі-матеріалів, маючи можливість самоконтролю; дитина сама бачить свої помилки, дорослому не потрібно вказувати на них. Роль вчителя полягає у керуванні самостійною діяльністю дитини, а не в її навчанні.
n Методи, які використовуються, залежать від проблеми у дітей, індивідуальних особливостей, середовища, рівня соціальної адаптації, можливостей самого спеціаліста.
n Комп'ютерні ігри - це потужний резерв в ігротерапії. Ігри повинні бути не тільки елементом розваги, а й тренуванням ряду емоційних, психічних і моторних функцій. Вони дозволяють моделювати різні стани, як сенсорні, так і емоційні, тренують координацію, рух, включають механізм «окорука». Ігри сприяють формуванню таких якостей, як ухвалення рішення, подолання страху перед непередбаченими обставинами.
n Кінезіологічні вправи дають можливість задіяти ті ділянки мозку, які раніше не брали участі в навчанні. Цікаво відзначити, що людина може мислити, сидячи нерухомо. Однак для закріплення думки слід рухатися.
n Оскільки діти з особливими освітніми потребами мають проблеми з навичками комунікації, хотілося б звернути особливу увагу на технологію оптимізації навичок спілкування, зокрема на методику альтернативної комунікації PECS у навчанні дітей, які не розмовляють. Цю методику використовують як для дітей, які взагалі не розмовляють так і з дітьми із розумовою відсталістю, з дітьми із розладу спектру аутизму.
n Картки PECS – це комунікаційна система обміну зображеннями, розроблена в США, мета якої навчити ініціювати комунікацію. Їх поділяють на тематичні розділи. Вони є ефективними в роботі з дітьми різних вікових категорій, які мають труднощі в комунікативній, пізнавальній і моторній сферах. Система PECS була створена педагогами на основі поведінкових підходів, для її впровадження не потрібно використовувати дорогі або складні матеріали, але необхідно проходження спеціального навчання.
ВИСНОВКИ:
Інноваційні технології:
n дозволяють розв'язати одразу кілька завдань: розвивають комунікативні вміння й навички, допомагають встановленню емоційних контактів між учасниками процесу;
n забезпечують виховне завдання, оскільки змушують працювати в команді, прислухатися до думки кожного;
n знімають нервове напруження, дають можливість змінювати форми діяльності, переключати увагу на основні питання.
Кожен, хто вміє згуртувати навколо себе людей із різними характерами, різними
інтересами, може привести
їх до успіху і є справжній
Майстер