Презентація Способи орієнтації тварин. Хомінг. Міграції тварин.

Про матеріал
Презентація на тему Способи орієнтування тварин для здобувачів освіти 7 класу
Перегляд файлу

План-конспект уроку на тему:

«Способи орієнтування тварин. Хомінг. Міграції тварин»

image 

           

Тема: «Способи орієнтування тварин. Хомінг. Міграції тварин. 

Мета уроку:

      навчальна: ознайомити учнів  зі способами орієнтування тварин, поняттями « міграції», « хомінг», « біоорієнтація», навчити наводити приклади різних способів орієнтування  тварин;

      розвивальна:      розвивати   пам’ять,      уяву, мислення,   вміння висловлювати власну думку, працювати з додатковими джерелами та знаходити інформацію;

      виховна: виховувати дбайливе відношення до тварин.

Основні поняття і терміни: орієнтування, міграції, хомінг, астронавігація, ехолокація, хемонавігація, електронавігація, терморецепція тощо.

Обладнання та матеріали: таблиці, мультимедійна дошка, Інтернетресурси, картки-завдання, випереджувальні завдання, презентація тощо).

Тип уроку: засвоєння нових знань.

План уроку

I.                  Організаційний етап 

II.              Актуалізація опорних знань учнів 

III.           Мотивація навчальної діяльності

IV.           Повідомлення теми і мети уроку

V.               Формування нових знань

VI.           Узагальнення та систематизація знань

VII.       Підведення підсумку уроку

VІІІ. Визначення домашнього завдання

Хід уроку

І.   Організаційний етап

Привітання, створення позитивного настрою.

                 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів  1.Учені, які зробили внесок у розвиток етології: Ніколас Тінберген...

(Карл фон Фріш, Конрад Лоренц)

2.            Етологія - це наука, що вивчає... (поведінку тварин)

3.            Цілеспрямоване сприйняття та опис поведінки тварини називають... (Спостереження)

4.            Етограма - це реєстрація... 

(всієї послідовності      поведінкових        актів          тваринного          організму протягом певного відрізку часу за допомогою спеціальних знаків та позначень)

5.            Ссання молока малям теляти є поведінкою… (Вродженою)

6.            Научінням називають зміну індивідуальної...

(поведінки в результаті попереднього досвіду, тобто взаємодії тварини з навколишнім світом)

7.            Левеня в складі прайду вперше прийшло до водойми; воно п'є воду, повторюючи дії родичів. Таке научіння належить до... (Вроджена)

8.            Якщо першим об'єктом, який рухається, каченя бачить людину, то воно слідуватиме за нею. Це закарбування в пам'яті називають... (Імпринтинг)

9.            У клітці птахів стоїть годівниця з отвором, через яку птах може дістати корм, але зробить він це після багаторазових повторів за допомогою методу... (Проб і помилок)

Вправа «Знайди пару»

Установити відповідність між явищем та його прикладом.

 

Явище

Приклади:

А. Навчання

 

Б. Безумовний рефлекс

 

В. Інстинкт

 

Г. Умовний рефлекс

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Чи можуть тварини спілкуватися між собою?

Як окремим із них вдається, не збиваючись зі шляху, переміщатися на великі відстані?

Усі ці та інші питання здавна цікавлять людей. Частину загадок порівняно нещодавно вже вирішили, проте багато ще чого залишається таємницею. Відповіді на ці запитання ми дізнаємося в ході нашого сьогоднішнього уроку.  Прийом «Здивуй! Зацікав!»

Існує безліч історій про те, як собаки й коти знаходять дорогу додому, навіть будучи вивезеними з рідного краю за тисячі кілометрів. Вовки здатні пройти десятки кілометрів у пошуках їжі і повернутися назад у своє лігво. Поштові голуби завжди знайдуть дорогу додому, так само як і перелітні птахи та інші кочові тварини, здатні повертатися назад. Дане явище вивчали багато вчених. Але досі механізм, який використовують всі ці тварини, до кінця не відомий. 

Кілька років тому німецький зоолог із міста Кіль провів експеримент з даного питання. Він взяв, за згодою їх власників, кілька кішок, яких посадив у коробки, і, петляючи вулицями, щоб заплутати маршрут, вивіз з міста за 3 кілометри. Далі він посадив їх у заздалегідь підготовлений лабіринт, закритий зверху кришкою, щоб не дозволити котам орієнтуватися по Сонцю. Але, як виявилося, їм це зовсім не потрібно. Більшість тварин, виходячи з лабіринту, рушили в напрямку – кожна до свого будинку.

Вражаючі випадки повернення додому тварин:

ØВ Англії кіт зумів знайти свій будинок майже за 70 кілометрів, витративши на це три тижні.

ØГолландський кіт шукав свій будинок 5 місяців і пройшов 150 км.

ØАмериканська кішка з Джорджії подолала дорогу додому в 320 кілометрів.

ØОдна родина, повертаючись з відпочинку, загубила кота. Шість років кіт провів у поневіряннях, щоб дістатися додому. Семен став відомим: про нього написали в газетах, зняли короткометражний фільм «Історія кохання», а в 2012 році встановили пам'ятник. Тепер сумний бронзовий

кіт з вузликом сидить на лавці. Кажуть, якщо його почухати за вухом і загадати бажання, воно здійсниться.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

– А зараз, відкрийте ваші зошити, запишіть сьогоднішнє число та тему уроку.

V. Формування нових знань

Переміщення тварини в просторі, як одна з форм поведінки, потребує певних способів орієнтування. Так, орієнтація тварин у просторі може базуватися на дуже простих принципах. 

Однією з найпростіших форм просторової орієнтації є таксис (від грец. таксис - розташування) – спрямований рух організму стосовно якогось чинника. Таксис може бути позитивним (рух до чинника) і негативним (рух від нього). 

Наприклад, у евглени зеленої відмічено позитивний фототаксис – рух у напрямку до світла (пригадайте будову евглени зеленої і поміркуйте, чому вона прагне рухатися в бік джерела світла). У більшості наземних молюсків спостерігають негативний геотаксис – бажання повзти в напрямку, протилежному від сили тяжіння.

Отже, орієнтування тварин (біоорієнтація) – здатність тварин визначати своє положення в просторі, через особин того ж виду тощо.

Способи орієнтування тварин:

1.            Таксис – це спрямований рух організму стосовно якогось чинника(подразнення) без участі нервової системи.

Таксис може бути позитивним (рух до чинника) і негативним (рух від нього).

2.            Термолокація – сприйняття на відстані теплового випромінювання (інфрачервоні промені). Наприклад, самки комарів, які вночі знаходять теплокровних

3.            Ехолокація – це випромінювання і сприйняття відбитих, як правило, високочастотних звукових сигналів. Розвинена у кажанів, дельфінів, землерийок, деяких птахів.

4.            Електричні і магнітні поля. Це спосіб орієнтування за допомогою геомагнітного геомагнітного поля Землі

5.            Хімічні речовини дозволяють орієнтуватися тим тваринам, у яких добре розвинений нюх і смак.

 

          image

 

Хо́мінг – здатність тварини за певних умов повертатися зі значної відстані на свою ділянку проживання, до гнізда, лігва тощо

Перегляньте відео «Як тварини повертаються додому?», за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=0B1odGud1dQ

  image 

Міграція тварин –  періодичне переміщення тварин «туди й назад» між суттєво відмінними середовищами життя, що просторово віддалені одне від одного.

Міграції можуть бути сезонними та добовими (протягом одного дня).

image 

Перегляд відео «Міграції тварин», за qr-code:

https://www.youtube.com/watch?v=x7GdP6obRJ0  

image

VI.   Узагальнення та систематизація знань Фронтальне опитування: 

1.     Що таке міграції тварин?

2.     Метод дослідження диких птахів за допомогою прикріплення невеликої металевої або пластмасової індивідуально позначеної і, зазвичай, кільцеподібної мітки до ніг або крил, таким чином, що різні аспекти життя птаха можуть досліджуватися за допомогою можливості знайти та ідентифікувати цього птаха пізніше.

3.     Біологічна наука, що вивчає поведінку тварин.

4.     Які тварини здійснюють міграції? Наведіть приклади.

5.     Які причини міграцій?

6.     Як тварини орієнтуються під час міграцій?

7.     Що таке хомінг?

Виконати інтерактивну вправу-гру «Способи орієнтування тварин» за посиланням:

URL: https://learningapps.org/10214907

VІІ .  Підведення підсумків уроку

Отже, шановні учні наш урок закінчується. Дякую вам за співпрацю.

Зараз я виставлю оцінки учням, які сьогодні відповідали.  

Що ви дізналися сьогодні нового?

Що вам найбільше запам’яталося?

Дуже добре. На цьому наш урок завершено.

VІІІ. Визначення домашнього завдання Вивчити конспект. 

Дати відповіді на запитання в кінці параграфа.

-   *Переглянути відео за посиланням: https://youtu.be/MpMFv7rf8nA

-   ** Користуючись різними джерелами інформації, підготуйте мініпроєкт на тему «Як тварини користуються знаряддями праці».

-   *** Підготувати повідомлення або презентацію на тему: «Форми поведінки тварин».

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатки

      

image 

pdf
Додав(-ла)
Тука Ольга
Пов’язані теми
Біологія, 7 клас, Презентації
До підручника
Біологія 7 клас (Базанова Т. І., Кузнецова М. О., Кіося Є. О., Павіченко Ю.В.)
Додано
18 вересня 2023
Переглядів
289
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку