Презентація з історії України "Походи монголів на Русь" 7 клас

Про матеріал
Презентацію можна використовувати для уроків з історії України для пояснення матеріалу про завоювання Руських князівств монголами у ХІІІ ст
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Підготувала вчитель історії ЗОШ І-ІІІ ступенів смт. Оратів Демченко Лілія Анатоліївна Походи монголів на Русь

Номер слайду 2

Мета: Сформувати в учнів уявлення хто такі монголи, коли, чому і як вони здійснювали походи на Русь; з҆ ясувати наслідки монгольської навали на руські землі та визначити, в чому саме полягала залежність Русі від монгольської держави Золотої Орди Розвивати здобуті на попередніх уроках навики роботи з історичними джерелами, ілюстраціями; продовжувати формувати в учнів вміння встановлювати причинно-наслідкові зв҆язки та робити висновки з отриманої інформації Зацікавити учнів і виховувати інтерес до історії

Номер слайду 3

Перевірка домашнього завдання Бесіда за запитаннями Хто і коли об’єднав Галицьке і Волинське князівство в єдину Галицько- Волинську державу? Поясніть, чому бояри в Галичині мали сильні позиції? Охарактеризуйте зовнішню і внутрішню політику князя Романа? Чому Галицько - Волинську державу вважають спадкоємицею Київської Русі?

Номер слайду 4

Основні дати 1223 р., 1239 р., 1240 р., 1254 р. Основні поняття та терміни Монголи, навала,Золота Орда, хан,баскаки, ярлик, ярмо.

Номер слайду 5

Проблемне запитання Чи могли руські князівства уникнути монгольської навали? Що потрібно було князям для цього?

Номер слайду 6

У далеких просторах Центральної Азії жили кочові монгольські племена.  За іменем могутнього племені татар сусідні народи називали "татарами" й інші монгольські племена. Так їх стали називати "монголо-татарами". Монгольська знать володіла величезними табунами коней, отарами овець. 

Номер слайду 7

«І прийшла нечувана рать» - такими словами розпочав літописець розповідь про першу сутичку руських князів з монголами.  Наприкінці 12 ст. у степах Центральної Азії виникла Монгольська держава. Року 1206 великим ханом усієї Монголії було проголошено Темуджина, який узяв ім’я Чингісхан (означає "посланий небом", "великий хан" ). Унаслідок його завойовницької політики постала одна з найбільших імперій у світовій історії

Номер слайду 8

Хан — вождь монгольського племені, згодом голова держави татаро-монголи завоювали Китай, Середню Азію, Закавказзя, розбили половців.  Чингісхан Проводив політику численних завоювань як в Азії, так і в Європі.

Номер слайду 9

Причини успішних загарбницьких походів монгольської армії: Чому монгольська армія змогла завоювати такі величезні території? Чітка структура монгольського війська; Єдине командування; Сувора дисципліна; Колективна відповідальність за поведінку під час бою; Своя тактика ведення бою.

Номер слайду 10

Монгольське військо переважало супротивників не лише кількісно, а й військовою організацією. Монгольське військо уявляло собою грізну силу - воно  поділялося на десятки, сотні, тисячі Якщо з поля бою втікав один воїн, то страчували весь десяток. Відправляючись у похід монголи брали з собой  2-3-х коней, постійно змінюючи їх. Монгольське військо

Номер слайду 11

Монгольське військо Озброєні вони були довгими списами,  луком зі стрілами, кривою саблею. У Китаї монголи перейняли  тарани та балісти. Вони мали вдосконалені засоби облоги, використовували військові машини  -  тарани - стінобитні пристосування, каменеметальні пристрої — знаряддя для метання каміння, порох. У бою були завзятими і жорстокими, деспотичними, не знали милосердя. 

Номер слайду 12

Ударів монгольського війська Чингісхана зазнали: Китай, Корея, Середня Азія, Закавказзя, Північний Кавказ, Приазовські і Причорноморські степи.  У завойовницьких війнах загинули багаті й квітучі держави Середньої Азії, Закавказзя. В руїнах лежали стародавні міста: Самарканд, Бухара, Ургенч, Отар та інші. 

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Перший похід монголів на Русь  Звістку про наступ монгольських військ на Русь приніс  половецький хан Котян, який запропонував своєму зятеві галицькому князеві Мстиславові Удатному об'єднати зусилля для боротьби з монголами.  На боротьбу з ворогом вирушили руські князі зі своїми дружинами (київський, галицький, чернігівський, волинський, смоленський). 

Номер слайду 15

31 травня 1223 року - битва на річці Калка

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Об'єднане військо зазнало поразки внаслідок феодальних міжусобиць через які князі діяли неузгодженно. Додому повернувся лише кожен десятий воїн. Шлях на Київ було відкрито , та монголи повернулися назад до Азії .

Номер слайду 18

Причини поразки на річці Калці  1. Руські князівства були розрізненими.  2. Існували міжусобні суперечки князів і навіть ворожнеча між   князями під     час битви.  3. Князі не зуміли домовитися про спільні дії.  4. Не було загального керівництва і єдності у діях.

Номер слайду 19

У 1227 г. Чингізхан помер і між  його нащадками почалася боротьба за владу.  У  1235 г. переміг онук Чингізхана -- хан Батий. Згодом він заявив  про відновлення завойовницьких війн та віддав  наказ готуватися до походу на руські князівства. 

Номер слайду 20

Завдання : Прослідкуйте за стрілочками на карті та з҆ясуйте які саме князівства зазнали нападу у 1237-1238 рр? 1237-1238 pp.  монгольські війська спустошили Північно-Східну Русь і вирушили на південь.

Номер слайду 21

У 1239-1240 рр. почалося завоювання  українських князівств. Переяслав мав сильні укріплення. Крім того, оборону міста зміцнювали водяні перешкоди, що оточували місто,— річки Трубіж і Альта та рів між ними. Очолив оборону міста єпископ Симеон. Незважаючи на відчайдушний опір, 3 березня 1239 р. місто впало Як свідчить літопис, ворог узяв місто «списом, вибив його увесь, і церкву архангела Михаїла сокрушив... І єпископа, преподобного Симеона, вони убили».

Номер слайду 22

Монголи штурмують Переяслав.

Номер слайду 23

Того самого року сумна доля спіткала й Чернігів. Наприкінці 1239 р. монгольська кіннота вдерлася в Крим, переслідуючи переможених нею половців. Завойовники захопили майже весь півострів. Чернігівський князь Мстислав Глібович дав бій монголам під стінами міста. У запеклій битві «переможений був Мстислав, і безліч із воїнів його побито було». Князь із рештою дружини був змушений рятуватися втечею. 18 жовтня вороги ввірвалися до міста, пограбували і спалили його. 

Номер слайду 24

Оборона містечка Козельск

Номер слайду 25

Наприкінці 1239 року монгольське військо підійшло й до Києва, але не наважилося на його штурм У 1240 р. Батиєва навала докотилася до Галицько-Волинського князівства, яке щойно було об’єднано під владою Данила Романовича (Галицького). Саме перед наступом до володінь Данила було приєднано Київ, управління яким було доручено тисяцькому Дмитру, талановитому і хороброму воєначальнику. Монголи запропонували йому здатися і заплатити данину, не бажаючи руйнувати місто та Дмитро відмовився

Номер слайду 26

Наприкінці літа 1240 р. величезне монгольське військо з півдня вдерлося в межі Київського князівства. Першими прийняли на себе удар залоги міст-фортець уздовж річки Рось, що прикривали Київ від набігів кочовиків. Усі 23 фортеці після запеклого опору були вщент зруйновані монголами. 

Номер слайду 27

5 вересня 1240 р. Батий підійшов до стін міста Києва і розпочав його облогу.

Номер слайду 28

Стінобитні машини «безперестанно били день і ніч». Зрештою 19 листопада в мурах міста з’явилися проломи. Монголи оволоділи містом Ярослава, але далі просунутися не змогли

Номер слайду 29

Обороною міста керував київський воєвода Дмитро, якого призначив Данило Галицький

Номер слайду 30

6 грудня монголи прорвали укріплення в районі Софіївських воріт (їх ще називають Батиєві) і підійшли до останнього рубежу оборони міста, що був зведений захисниками біля Десятинної церкви

Номер слайду 31

Останні захисники Києва загинули під руїнами Десятинної церкви

Номер слайду 32

Після себе монгольські орди залишили згарища, руїни та численні трупи загиблих киян.  завойовники вирушили на Захід — спочатку на Волинь, а потім, розділившися на дві частині пішли наступом однією частиною на Галицьке князівство, а другою — на Угорське королівство, Польщу, Чехію.  

Номер слайду 33

Осівши на Волзі, Батий заснував свою державу - Золоту Орду зі столицею в місті Сарай.

Номер слайду 34

Номер слайду 35

Золотоординська залежність Русі На підкорених землях монголи вимагали, щоб народи «давали їм десяту частину від усього — як від людей, так і від майна».   Крім того, монголи збирали плужне (податок із плуга), мито, подвірне (податок із двору), корм (перевезення й утримання ханських послів). Для визначення розмірів надходжень від податків і поборів на підкорених землях монголи здійснювали переписи населення і майна. Перший такий перепис відбувся в Південній Русі на зламі 1245—1246

Номер слайду 36

з 50-х рр. ХІІІ ст., на територіях українських земель монголи запроваджують баскакську систему. Вона передбачала призначення баскаків (намісників) на певні території. Баскаки з воєнним загоном, об’їжджаючи свої володіння, збирали данину і здійснювали нагляд над своїми територіями.

Номер слайду 37

Також князь мав отримувати ярлик — дозвіл на княжіння у своїх володіннях.

Номер слайду 38

До особливостей золотоординського панування можна зарахувати те, що руські землі не були безпосередньо включені до складу Золотої Орди 

Номер слайду 39

Наслідки панування Золотої Орди  1. Монгольське володарювання на українських землях нанесло удар і значно загальмувало розвиток господарства.  2. Багато людей загинуло чи потрапило в полон, міста і села було спалено і пограбовано:     із 74 міст колишньої Київської Русі було розорено 49.      14 із них уже більше не піднялися з руїн,      15 — з часом перетворилися на села.  У перші  50 років монгольського панування не було побудовано  жодного нового міста, а до рівня кам'яного будівництва, що існувало до монгольського завоювання, дійшли лише через 100 років.  3. Занепад міст, захоплення в полон ремісників призвело до погіршення економічного становища, згортання торгівлі, зникнення цілих галузей ремісництва.  4. Українські князівства втратили незалежність, були змушені платити данину.

Номер слайду 40

На землях України золотоординське ярмо стало важким випробовуванням для українського народу і тривало понад  120 років

Номер слайду 41

Закріплення вивченого матеріалу Для повторення вивчено пропоную переглянути відеоурок з серії “Уроки пітона Каа” “Монголо-татарська навала”

Номер слайду 42

Домашнє завданя Опрацювати матеріал теми

ppt
Додано
18 липня
Переглядів
86
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку