Ранкова зустріч
Клас 4 10 березня
Тема: Тарас Шевченко – житиме вічно!
Мета: розширити і поглибити знання учнів про відомого українського поета, художника Тараса Шевченка; ознайомити школярів із значимістю Тараса Шевченка в сучасному житті України; розвивати пам’ять, логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати повагу до відомої постаті України, повагу до культури, звичаїв та традицій українського народу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Ранкове коло
Наше коло мов сім’я
Наше коло мов сім’я.
Друзі ми: і ти, і я.
-Добрий день, сусіду зліва.
-Добрий день, сусіду справа.
Ми – одна сім’я.
Наше коло мов сім’я.
Друзі ми: і ти, і я.
Обніми сусіда зліва.
Обніми сусіда справа.
Ми – одна сім’я.
2. Мій настрій Візьміть олівчик зі своїм іменем і розмістіть його у відповідний конвертик)
3. Проблемне запитання
- Прослухайте пісню і скажіть все, що ви знаєте про неї.
Виконавці: Артем Пивоваров х DOROFEEVA – « Думи мої думи». https://www.youtube.com/watch?v=dZzfjLPC-Rk
4. Метод «Хмара слів» Робота в групах ( по 4- 5 учнів)
Напишіть все, що вам відомо про Тараса Григоровича Шевченка
5. Обмін інформацією між групами про поета
6.Технологія «Сторітелінг» Слухання інформації.
Життєвий шлях великого Кобзаря описаний не один десяток разів, а його твори перекладалися на десятки мов світу. Великий письменник Тарас Григорович Шевченко став надбанням українського народу, пройшовши складний життєвий шлях.
Народився Тарас Григорович Шевченко 9 березня 1814 року в селі Моринцях на Черкащині у сім’ї кріпаків. Жили вони в злиднях, багато працювали, щоб прогодувати сім’ю, а сім’я була чималенька – п’ять сестричок Тарасових і двоє братів. А звали їх: Катерина, Ярина, три Марії, Микита і Йосип. Старша сестра Катерина була Тарасові за няню.
З дитинства був допитливим, любив малювати, співати. Тарасові було дев’ять років коли він залишилися без матері. Батько одружився вдруге. Мачуха мала трьох своїх дітей, і життя в хаті стало нестерпним.
Коли ж через два роки помер і батько, хлопець пішов у найми. Тарасові дуже хотілося вчитися. Але шкільний дяк, до якого найнявся малий за можливість навчатися, виявився п’яницею і змушував його красти. Хлопець знайшов собі нового вчителя — маляра, але Тараса приставили козачком до пана. Це була нудна робота: цілими днями чекати, поки господар забажає люльку чи склянку води, яка стоїть поряд з ним на столі.Нехтуючи забороною, Тарас таємно перемальовував картини зі стін панського будинку. За це його одного разу дуже покарали. Але й помітили неабиякі здібності кріпака і вирішили віддати його до майстра вчитися на «кімнатного живописця».
У 1831 році, коли Тарасові минуло 17, разом з поміщиком переїжджає до Санкт-Петербурга, де продовжує своє навчання у майстра Ширяєва. Саме завдяки Ширяєву Шевченко зміг познайомитися з Ермітажем та Літнім садом, а також з Жуковським і Брюлловим, які пізніше зіграють важливу роль в його звільненні. Варто відзначити, що саме талант від Бога був тому причиною.У 24 роки Тарас Григорович зміг звільнитись від кріпосного права, завдяки вище згаданим Жуковському та Брюллову, які зібрали на аукціоні дві тисячі п'ятсот рублів, а потім викупили юнака з кріпацтва.Звільнившись від всіх кріпосних обов'язків Шевченко продовжив навчання в Академії мистецтв, він водночас здобував знання із мови, літератури, історії, географії, навіть математики, і незабаром став освіченою людиною.З 1840 по 1846 стали в житті Шевченко найкращими роками. В цей період розквітає його поетичне обдарування. В 1840 році виходить невеликий збірник віршів під назвою «Кобзар», в 1842 році «Гайдамаки». Крім цього в першій половині 40-х років публікуються такі поетичні художні твори як «Кавказ», «Хусточка», «Наймичка», «Катерина», «Тополя», «Перебендя». А в 1843 році Тарас Григорович отримує ступінь вільного художника, після чого він тривалий час подорожує Україною.Поезія Кобзара не просто зачаровувала: вона будила прагнення до волі, національну гідність українців. Тому поет був небезпечним для царського уряду, і його було заслано рядовим солдатом на довгих десять років із забороною писати й малювати.Перебування «у солдатах» дуже гнітило великого поета, особливо для нього були важкими перші роки служби. В період з 1848 по 1849 рік Шевченко приймав участь в науковій експедиції до Аральського моря, де він займався змальовуванням природи, а також місцевого населення. Але коли про це дізнались в Петребузі Тарас Григоворич був відправлений в інше місце і також з суворою забороною займатись творчістю.На військовій службі перебував до 1857 року.Серед небагатьох прижиттєвих видань Тараса Шевченка особливе місце посідає остання його книжка — «Буквар південноруський», складена із кращих зразків фольклору та частково з власних творів. Ця книжка для учнів недільних шкіл була першою дитячою демократичною читанкою в Україні. 10 тисяч примірників книжки було видано власним коштом поета. Продавалися вони лише по 3 копійки, щоб їх могли купити й найбідніші селяни. «Буквар» став найкращим дарунком для дітей, яких поет щиро любив.
Шевченкові поезії «Маленькій Мар’яні», «Мені тринадцятий минало», «І золотої й дорогої…», «На Великдень на соломі», «Дівча любе, чорноброве!», «Тече вода з-під явора» та десятки інших стали улюбленими творами багатьох поколінь дітей.
Мріяв поет написати й інші підручники для початкової школи, викладати малювання в Київському університеті. Однак передчасна смерть не дала йому здійснити своїх планів.
На наступний день після дня народження у 1861 році Тарас Григорович Шевченко помирає. Смерть прийшла до Кобзаря далеко від Батьківщини — в Санкт-Петербурзі, де він був похований на Смоленському кладовищі. На прохання в заповіті прах Шевченка було перевезено в Україну, на Тарасову гору.За своє коротке життя Тарас Шевченко зробив неоціненний внесок у розвиток української культури, залишивши спадщину в літературі й художньому світі. Творчість Шевченка — це тисячі картин та творів, які знайдуть відклик в кожному серці. Творчість великого Кобзаря переведено на сто мов всього світу, включаючи японську, арабську та корейську. Нині Тарас Григорович Шевченко — одне з найголовніших надбань українського на
7. Метод «Кубування» (я кидаю кубик, ви читаєте запитання і даєте відповідь)
- Які твори Шевченка ви знаєте?
- яке звання присвоїли поетові?
- Які чесноти мав поет?
- Яка найбільша мрія була Шевченка?
- У чому унікальність поета?
- Яку згадку про себе залишив письменник?
8. Робота з піснею «Думи, мої думи» Тараса Шевченка. Робота в групах.
- Прослухайте пісню і випишіть, як найбільше дієслів.
9. Обмін словами.
10. Щоденні новини
- Яка пора року?
- Яка дата? День тижня.
- Стан неба, температура, опади.