Річ Посполита — особливості «шляхетської демократії»
Мета уроку:
● охарактеризувати політичний устрій Речі Посполитої;
● розкрити сутність і особливості шляхетської демократії;
● розвивати вміння працювати з історичними джерелами;
● формувати навички аналізу та порівняння;
● розвивати критичне мислення;
● виховувати інтерес та повагу до історії Європи раннього Нового часу та України як частини тогочасної Європи.
● підручник з всесвітньої історії ред. І. Щупак (8 клас);
● карта Європи XVI–XVIII ст.;
● роздатковий матеріал (терміни, уривки документів).
Хід уроку
I. Організаційний момент (1–2 хв)
Привітання, перевірка готовності учнів до уроку, оголошення теми уроку.
Обговорення з учнями наступних питань:
1. Які форми правління існували в Європі у XVI–XVII ст.?
2. Що таке монархія? Які її різновиди ви знаєте?
3. Яку роль відігравала знать у європейських державах?
Проблемні питання:
Чи могла держава в ті часи існувати без сильної королівської влади?
Які асоціації виникають у вас від словосполучення “шляхетська демократія”?
IІІ. Вивчення нового матеріалу (20 хв)
За допомогою атласів і контурних карт повторюємо вивчену раніше в курсі історії України тему “Люблінська унія 1569 року”. Учні на карті позначають територію, окремі складові частини Речі Посполитої, в умовних позначеннях зазначають кількість населення по національностях.
За допомогою підручника (схема “Політична система Речі Посполитої” на ст. 114 підручника) аналізуємо особливості політичного устрою. Учні фіксують в зошитах ключові поняття теми.
За допомогою додаткових джерел з мережі Інтернет розбираємося із сутністю поняття. Учні мають визначити і позначити в таблиці в зошиті позитивні і негативні аспекти Liberum veto в політичному житті будь-якої держави.
Обговорення з учнями проблемного питання:
Чи справедливим є твердження, що король Речі Посполитої був маріонеткою шляхти? Чому?
V. Підсумок уроку та рефлексія (5 хв)
Відкритий мікрофон: Один новий факт з теми уроку, який мене вразив.
1. Опрацювати відповідний параграф підручника.
2. Скласти коротку таблицю:
«3 переваги та 3 недоліки шляхетської демократії».