10 липня о 18:00Вебінар: Мультфільм за 5 хвилин: онлайн-сервіси для створення анімації та монтажу

Розробка уроку на тему «ГІГІЄНА ЖИТЛА»

Про матеріал
Мета: □ навчальна: забезпечити засвоєння учнями загальних відомостей проправила прибирання житла і пристрої, що допомагають у прибиран¬ні, формувати уміння застосовувати здобуту інформацію на практиці; □ розвивальна: сприяти розвитку пізнавальних інтересів, уваги, бажанняпослідовного досягнення своєї мети у роботі; □ виховна: сприяти вихованню позитивного ставлення до будь-якої тру¬дової діяльності, бажання створювати у своєму житті красу та ідеальніумови фізіологічного комфорту.
Перегляд файлу

 

Тема: ГІГІЄНА ЖИТЛА

Мета:

 • навчальна: забезпечити засвоєння учнями загальних відомостей про правила прибирання житла і пристрої, що допомагають у прибиран­ні, формувати уміння застосовувати здобуту інформацію на практиці;
 • розвивальна: сприяти розвитку пізнавальних інтересів, уваги, бажання послідовного досягнення своєї мети у роботі;
 • виховна: сприяти вихованню позитивного ставлення до будь-якої тру­дової діяльності, бажання створювати у своєму житті красу та ідеальні умови фізіологічного комфорту.

Обладнання, матеріали та наочність: мийні засоби та інструменти для прибирання житла, паспортні дані та зображення побутової техніки для прибирання житла (пилосос, парові швабри, мийні пилососи, па­рогенератори тощо).

Тип кроку: комбінований.

 ХІД УРОКУ 

I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка наявності учнів; підготовленості їх до уроку, наявно­сті робочого одягу.

Створення позитивного емоційного настрою учнів.

Учитель заздалегідь записує на дошці вислів: «Натхнення це гість, який не любить відвідувати лінивих» (П. І. Чайковський).

Учитель. Діти, прочитайте, будь ласка, вислів, записаний на дошці, та скажіть, як ви його розумієте. (Бесіда з учнями)

Учитель. Інакше кажучи, натхнення потрібно підтримувати діями, відповідний настрій для праці виникає в того, хто не змарнує його, а зуміє скористатися ним, щоб створити щось гарне й корисне.

Тож я побажаю, щоб лінь ви прогнали

Й натхнення щоб кожного дня зустрічали!

II.ВИЯВЛЕННЯ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

III.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Учитель. А досягнути максимальної працездатності нам допо­магає правильне харчування. Отже зараз пропоную відгадати деякі загадки про продукти харчування та одночасно заповнити клітинки кросворда.


 

 1. У дощовий день народився, парасолькою накрився. (Гриб)
 2. Був зерном він у землі, став із сіллю на столі.

З ним їсти ми сідаємо і гостей стрічаємо. (Хліб)

 1. В діжці ми їх засолили, а тоді всю зиму їли.

Солоненькі та хрумкі з пухирцями. (Огірки)

 1. Білосніжна, наче сніг, додаєм до страв усіх.

У борщах вона, в супах, разом з перцем на столах. (Сіль)

 1. Маленьке, кругленьке, з горщика впало, нема таких ковалів,

щоб його скували. (Яєчко)

 1. Є із сиром, із грибами, із чорницею, вишнями.

Можна цукром посмачити чи сметаною полити. (Вареники)

 1. Заварили, розлили, цукру трішки додали...

Скибочка лимону — не вирватись з полону! (Чай)

Учитель. У виділеному стовпчику кросворду утворилося слово «гігієна».

Про що вам нагадує це слово? (У ході обговорення учням нагаду­ють про подорож до казкової Країни Гігієнія, яку вони здійснили минулого уроку).

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Сьогодні ми знов подорожуватимемо Країною Гігі­єнія, адже мешканці її невеличкого містечка Житло звертаються по допомогу. Послухайте, що в них трапилося:

                                      Простирадла повтікали,

Ковдра — з ними за поріг,

І подушка, мов скакушка,

Мов та жаба-скрекотушка,

                                      Пострибала, хоч без ніг.

Отже, мерщій на допомогу! Саме час вирушити в дорогу... Заво­димо двигуни... Злітаємо... (Учні виконують кругові рухи руками, що імітують роботу двигуна.)

Учитель. Щоб отримати дозвіл на приземлення в країні Гігі­єни й допомогти її мешканцям, потрібно з’ясувати, чому сталася така прикра подія.

Учні пропонують свої варіанти.

Учитель. Отже, мешканці цього містечка не підтримували або порушували гігієну житла.

Увага! Ви здійснили посадку в аеропорту міста Житло, одного з міст країни Гігієнїї. Успіхів вам у роботі!

V.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

Учитель. Щоб досягти успіху, потрібно самому бути добре обі­знаним у гігієні житла. У казковій країні в цьому нам допоможуть казкові персонажі, насамперед Попелюшка, справжній фахівець з питань гігієни. Свого часу вона постійно мила посуд, прала одяг, прибирала кімнати.

Попелюшка

Добрий день, любі діти!

Я вас рада всіх вітати,

В мою казку подорожувати.

Наберем в долоні сміху І розсиплем всім на втіху.

Ми протремо оченята,

Щоб могли спостерігати.

Нашорошим швидше вуха,

Щоб могли усі все слухать.

Підем разом мандрувати,

Цікаве і корисне пізнавати.

Ми, мешканці казкової країни Гігієнія, також занепокоєні про­блемами, що виникли в місті Житло, тому терміново організували брифінг кращих фахівців-клінерів для всіх охочих. Приєднуйтесь!

Тема нашого брифінгу «Гігієна житла».

VI.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 Виступ Попелюшки

 • Дослідження учених показали, що 43-59 % тижневого часу і 80-86 % вихідного (позаробочого) часу людина проводить вдома.

Житло є одним із найважливіших факторів зовнішнього середо­вища. З ним тісно пов’язане все життя людини, воно захищає від несприятливих метеорологічних факторів, є місцем роботи, відпо­чинку, сну. Підтримка чистоти і порядку в квартирі (будинку) про­водиться не лише заради краси і затишку. Чистота необхідна для здоров’я і комфорту членів сім’ї. Добре відомо, що надмірна запи­леність та забрудненість квартири викликає цілу низку серйозних захворювань. Відсутність у квартирі необхідного санітарно-гігієніч­ного мікроклімату негативно впливає на дихання, теплообмін, вищу нервову діяльність, інші фізіологічні функції організму.

Повноцінне в гігієнічному сенсі житло повинно бути достатньо просторим, сухим, мати сприятливий мікроклімат, чисте повітря, важливо, щоб у нього потрапляло сонячне світло. Сонячне промін­ня має велике біологічне та психологічне значення, під його впли­вом прискорюється ріст тканин, покращується обмін речовин, змі­нюється хімічний склад крові, поліпшується самопочуття і робота залоз внутрішньої секреції. Сонячне світло має бактерицидну дію, ультрафіолетове проміння сприяє утворенню в організмі вітаміну В, попереджуючи розвиток рахіту. Несприятливі умови освітлення погіршують загальне самопочуття, зменшують фізичну і розумову працездатність.

Засклені вікна значно знижують освітленість приміщень, оскіль­ки багато світлових променів відбивається від скла, частина вбира­ється ним, зокрема біологічно найактивніші ультрафіолетові проме­ні, і лише незначна кількість освітлює приміщення. Велика втрата світла відбувається через забруднене віконне скло (до 30-50 %). Ві­конні занавіски вбирають близько 40 % видимих променів. Тому навіть за найсприятливіших умов інтенсивність сонячної радіації всередині приміщення завжди менша за зовнішню і становить мак­симум 25 % від неї. Щоб вимити вікна, виберіть час, коли сонце не світить просто на скло, інакше можуть залишитися плями. Під­кладіть під вікно старе простирадло або ганчірку, щоб не бруднити підлогу. Спочатку м’якою щіткою зчистіть пил і бруд із підвіконня і рами. Додайте в гарячу воду оцет (1:1). Використовуючи велику губку, змочіть поверхню скла розчином і змийте бруд. Потім, намо­чивши віконний скребок (сухий погано ковзатиме), проведіть ним рівну лінію від верхнього краю до нижнього. Дійшовши до низу, протріть гумове прокладення скребка і почніть знову згори.

Рис. 61. Скребки для миття вікон


 

З давніх часів відомо, що чистота — це запорука здоров’я. Що ми робимо, щоб у домі стало чисто? Правильно, ми прибираємо. Від великих, що кидаються в очі, скупчень бруду ми позбавляємося від­носно швидко. А потім вмикаємо пилосос. Зауважте, основне зна­ряддя праці для прибирання називається пилососом, а не брудозбирачем або сміттєзбиральником. Це говорить про те, що саме дрібний пил є головним нашим ворогом.

Щорічно на Землю падає близько 300 тис. тонн космічного пилу, не говорячи про сотні мільйонів тонн пилу цілком земного похо­дження. Причому в наших будинках пилу часом більше, ніж на ву­лиці, оскільки він засмоктується в будинок через відчинені вікна. Але головне джерело пилу в наших будинках — це ми самі. Аналіз домашнього пилу показав, що її значну частину становлять лусочки нашої шкіри в дуже великих кількостях, величезні поголів’я мікро­скопічних пилових кліщів, що харчуються ними, волокна тканини від одягу, меблів, постільної білизни, часточки поруйнованого лаку, яким покритий паркет та ін.

Домашній пил один із найпоширеніших алергенів. Хворі на астму й алергію дуже від нього страждають (а таких у нашій країні близько 80 % жителів). Витирати пил можна різними способами: мітлою пір’яною чи з різнобарвних синтетичних волокон чи сухою вовняною ганчіркою (вовна під час тертя електризується і притягує часточки пилу). М’які меблі, килимки, одяг можна чистити таким пристосуванням: у кришці пластмасової мильниці роблять кілька рівнобіжних прорізів, закривають її і швидко проводять кришкою, як щіткою. Завдяки електростатичним властивостям пластмаси пил збирається в мильниці, відкіля її легко змити. Пристосування аналогічної дії зустрічаються у продажу. Від осідання пилу на м’які меблі допоможе наступний склад: 1 частина будь-якого шампуню, 1 частина антистатика і 8 частин води. Протріть цим складом по­верхні. Але краще за все утримувати в припустимих рамках кіль­кість пилу навколо нас можна тільки за допомогою сучасної техніки: пилососу, парової швабри, мийних пилососів, парогенераторів тощо.

Винахідником пилососа по праву вважається глядач Лон­донського мюзик-холу Губерт Сесил Бут. Справа була на початку ХХ століття. На естраді в Лондонському мюзик-холі для звеселян­ня публіки демонстрували машину, що видувала зі старого кили­ма хмари пилу. У перших рядах закашлялися... Один із глядачів у перерві пішов за лаштунки і порадив пил не видувати, а навпаки, усмоктувати.

 • Як? здивувалися там.
 • А от так, він устав на коліна і втяг повні легені пилу з килима.
 • Перший домашній пилосос винайшли 1900 р. Він мав величезні розміри і нагадував бочку, у якій кип’ятять воду. Збоку до нього була прироблена ручка повітряного насоса, яку крутили вручну.

Прибирали вдвох: один крутив ручку, а другий збирав пилюку за допомогою мітли. 1901 р. англієць Сесіл Бут змайстрував пилосос, який возили двоє коней. Робіт­ники заносили агрегат до кімнати, запускали дви­гун і прибирання починалось. Гуркіт стояв на всю вулицю! Зараз існує безліч моделей пилососів. Вони чистять, білять, фарбують, лакують, об­бризкують рослини. У Франції винайшли пилосос,              що              збирає              з              гілок каштани.

Напевно, вилюбите відчувати, як у будинку пахне чистотою після роботи вашого трудяги — пилососа.

Але це пах­не не чистотою, а дрібним пилом, що не зміг улови­ти додатковий тканинний фільтр пилососа і який тепер багато годин буде роз­віватися в повітрі, поки не вляжеться. Успішнішим у збереженні нашої домашньої екології може бути лише сучасний пилосос останнього покоління з бага­тоступінчастою системою гігієнічної фільтра­ції. А ще краще придбати мийний.

Для боротьби з пиловими кліщами хво­рим на алергію краще купити паровий пилосос, де вбудований електричний підігрівник, який нагріває мийний роз­чин, і той під тиском проникає глибоко в тканину, розпушуючи і вимиваючи бруд.

А колекторне сопло одразу утягує все це в пилосос.

Виступ Клінера

 • Щоб у вашому домі завжди було чисто, потрібно дотримувати елементарних правил прибирання.

Щодня приділяйте своєму дому хоча б 10 хвилин. Не намагай­теся навести порядок скрізь за один раз, це велика помилка. Кра­ще розділити прибирання по зонах (невеликих просторах) і регу­лярно приділяти їм увагу, а не чекати, поки увесь будинок заросте брудом. Прибирання житла повинні бути щоденні і генеральні. Мета щоденного прибирання підтримування чистоти після ге­нерального прибирання. Не обов’язково щодня навантажувати себе непосильною і невдячною роботою. Кожна господарка може виби­рати на свій розсуд, що їй потрібно зробити сьогодні: підмести чи прибрати пилососом. А, може, витерти пил чи вимити деякі пред­мети. Початок кожного прибирання провітрювання. Якщо погода дозволяє, не забувайте як слід провітрювати приміщення і частіше відчиняти вікна, особливо в квартирах із пластиковими склопаке- тами. Окрім користі для здоров’я, це допоможе уникнути утворення небажаної плісняви і позбавитися від мікробів. Також провітрюйте своє ліжко. Не заправляйте його одразу, щойно встали. Навпаки, відкиньте ковдру, поки приймаєте душ і снідаєте. Провітрювати житло треба не рідше трьох разів на день: ранком, вдень і перед сном. Найкраще провітрюється приміщення, якщо зробити протяг. Але варто пам’ятати, що за такого провітрювання потрібно виходити з кімнати, щоб не застудитися.

Прибираючи пилососом, не забувайте наступне:

 • Більшість пилу збирається під вікнами, уздовж плінтусів і на задній стінці холодильника. Пройшовшись по цих місцях, ви зберете 70 % пилу з підлоги.
 • Стежте, щоб потік відпрацьованого повітря з пилососа не був спрямований туди, де ще не прибрано, інакше піднятий ним пил надовго зависне в повітрі.
 • Пилосос не повинен працювати безупинно понад одну годину. Двигуну потрібно дати охолонути.
 • Не можна занадто щільно притискати насадки до очищуваної поверхні, інакше усмоктувальний агрегат залишиться позбав­леним повітря і почне перегріватися. А ефективність чищення понизиться. Рух насадок повинен бути рівномірним і не занад­то швидким.
 • Тверді насадки використовують для м’яких поверхонь, а м’які — для твердих.
 • Чим більше пилу зібралося в пилозбірнику, тим менше стає тяга двигуна. Тому його необхідно регулярно очищати.
 • Якщо ви не користуєтеся разовими паперовими фільтрами, то не викидайте вміст пилозбірнику в сміттєпровід без упакуван­ня, інакше зібраний вами пил повернеться назад.

Вологе прибирання в будинку просто необхідне. Паркетну під­логу потрібно мити невеликою кількістю прохолодної води, інакше паркет розбухне і втратить вигляд. Занедбаний паркет можна про­мити за допомогою мийного засобу для підлоги чи прального порош­ку (1 ст. л. на цебро води). Мити бажано твердою чи мішковинною щіткою на довгому ціпку. Фарбовану чи вкриту лінолеумом під­логу, а також плитку миють теплою водою, користуючись м’якою полотняною чи трикотажною ганчіркою, іноді з додаванням наша­тирю (1-2 ложки на відро води) чи гліцерину. Але без соди і мила: намучитеся змивати сліди. За нагоди намагайтеся замінювати еко- засобами побутову хімію, оскільки остання містить токсичні речо­вини, шкідливі для нашого організму і довкілля. До того ж тради­ційні засоби, такі як оцет, сода або сіль, чудово можуть впоратися з брудом, нальотом і плямами, легко доступні і завжди є в домаш­ньому господарстві. Спробуйте деякі рецепти використати для при­бирання будинку:

 • змішайте 2 склянки маслинової олії з соком 1 лимона, викорис­тайте суміш замість засобу для дерев’яних меблів;
 • опустіть половинку лимона в соду і протріть кухонну стільни­цю, потім скористайтеся вологою ганчіркою;
 • приготуйте міцну заварку, охолодіть і замочіть у ній садові ін­струменти на 4-5 годин, — це видалить іржу.

Генеральне прибирання варто проводити раз на тиждень. Реко­мендується прибирати в такій послідовності. Спочатку зняти і по­чистити килими і покриття для підлоги, потім почистити м’які меб­лі, помити і почистити двері, вікна, водопровідні крани, раковину, туалет; помити квіти, почистити всі прикраси, підмести, витерти пил, помити і натерти підлогу.

Постійного і ретельного прибирання вимагають місця загально­го користування — туалет, ванна, коридор. У туалеті і ванні необ­хідно не рідше одного разу в тиждень робити дезінфекцію хлорним вапном чи спеціальними засобами, що є у продажу.

Будь-які домашні справи вимагають щоб їх виконували в до­брому гуморі. Але, як кажуть: очі бояться, а руки роблять. Коли ви закінчите прибирання, сядьте в крісло і помилуйтеся підсумком своєї праці, відчуйте гордість і умиротворення, адже чистота впли­ває не тільки на фізичне, а й на психологічне здоров’я. Тому дуже важливо, щоб у домі завжди панували лад і затишок.

Виступ науковця Знайка

 • Ви вважаєте, що саме ваша квартира чиста? А як часто вам доводиться витирати пил з полірованих меблів? А скільки пороши­нок танцює у вузькому сонячному промінні? Адже кожна порошин­ка — джерело алергенів.

Із пилом ми звикли боротися пилососом. Звичайно ж, цей корис­ний агрегат прибирає багато пилу, але його недолік у тому, що він не здатний затримати його весь. Значна частина пилу, найдрібніша і найшкідливіша проходить крізь фільтри пилососа, і знову викида­ється в повітря. Більш того, до цього залучається навіть осілий пил.

Із нелегким завданням знепилювання наших квартир і офісів кра­ще можуть упоратися новітні мийні пилососи, проте вони громізд­кі, і не кожному по кишені. Крім того, мийні пилососи зволожують килимові покриття, а, значить, створюють сприятливе середовище для розвитку мікроскопічних кліщів, грибків і бактерій.

Ось так і виходить, що основним інструментом для забезпечення чистоти в наших будинках є ганчірка. Але соромно жити в третьому тисячолітті і залишити без уваги передової наукової і технічної дум­ки такий важливий предмет. Першими за ганчірки взялися хімі­ки. Вони почали просочувати їх спеціальними мийними засобами.

Вологі серветки

Просочені спеціальними складами серветки спрощують процес домашньої прибирання. Вони легко і дбайливо очищають і полі­рують поверхні меблів, шкіри, скла. Як правило, вони антибакте­ріальні. Їх зручно використовувати для чищення туалету, ванної, кухні. Вони дезінфікують і надають блиску.

Створено безліч різновидів спеціальних серветок, придатних для дбайливого догляду за полірованими меблями і дзеркалами, за склом моніторів комп’ютерів і телевізорів, за хромованими части­нами автомобілів. Такі серветки зручно застосовувати для чищення взуття та виробів із натуральної шкіри, чутливих до бруду і жиро­вих плям.

Вологі серветки упаковані в зручні герметичні пакети або ко­робки, які їх охороняють від висихання. Особливо зручно брати їх з собою в подорожі — місця багато не займуть, важать мало, а при­вести свої речі до ладу допоможуть.

На жаль, на кожну ложку меду є своя бочка дьогтю. Хоча чис­тячі серветки містять обмаль хімічних добавок, та все ж вони є.

І в чутливих людей вони здатні викликати алергію.

Хімічні добавки залишаються на предметах, що піддавалися очищенню, і після висихання додаються до звичайної пилюки. По­бутова забрудненість поступово замінюється забрудненістю хіміч­ними речовинами.

Використання синтетичних волокон

1937 року радянськими вченими під керівництвом майбутнього академіка Петрянова-Соколова були розроблені фільтри для очи­щення повітря від пилу на принципово новій основі. Вони були ви­готовлені з найтонших полімерних волокон і утримували частин­ки пилу та інших аерозолів за рахунок електростатичного заряду. Багатьом знайомий респіратор «Лепесток», він створений на осно­ві такого матеріалу. Фільтрувальні матеріали з електростатичним ефектом протягом декількох десятиліть успішно використовували­ся в промисловості. Що ж до застосування в побуті, то про це тоді ніхто не замислювався.

Нарешті у 90-ті роки в Швеції були розроблені досконаліші ма­теріали. До електростатичного впливу волокон на частинки пилу і бруду додано значно посилений капілярний вплив. За рахунок чого це відбувається? Шведи назвали новий матеріал трохи немилозвуч­но, але точно «мікрорізане мікроволокно». Основа його тонке во­локно, 100 кілометрів якого важать всього 6 грамів. Волокно шов­ковичного хробака важить вдвічі більше.

Серветки з мікроволокна. Новітні матеріали з успіхом за­стосували в побуті шведська фірма 8МАКТ виготовляє з них чистячі серветки. Незважаючи на те, що серветки багатофункці­ональні — кожна з них може полегшити виконання найрізнома­нітніших домашніх справ, але і серед них намітилася певна спе­ціалізація. Як правило, спеціальність серветки можна визначити за кольором.

Махрова зелена серветка найбільш універсальна. Маючи знач­ну площу, вона здатна за один прийом всмоктати велику кількість бруду. Нею зручно всуху протирати меблі, стіни, електричні при­лади, взуття.

Блакитна серветка, теж махрова, призначена для роботи з во­логими поверхнями. Вона може увібрати в себе води і бруду у 8 ра­зів більше власної маси. Тому її з успіхом можна використовувати у ванні і на кухні. Вона добре очищає скло, кераміку і пластик, не­замінна для чищення холодильника, газової, електро- і мікрохви­льовою печей, посуду, світильників і сантехніки.

Жовта серветка більш жорстка. Завдяки двосторонньому три­котажному плетінню, вона легко видаляє затверділий бруд і полірує поверхні до дзеркального блиску. Нею зручно чистити дзеркала, ві­трини, кришталь. Жорсткий бік серветки використовують для во­логого прибирання забруднених поверхонь, гладкий — для сухого прибирання та полірування.

Найніжніша рожева велюрова серветка дозволяє дбайливо очищати не тільки лінзи окулярів, фото-і кінокамер, С^-диски та ювелірні прикраси, але і найбільш ніжні частини нашого тіла, наприклад, обличчя. Можна зняти косметику з лиця, очистити пори шкіри і зробити пілінг, тобто видалення зі шкіри відмерлих клітин. Такі серветки дуже зручні для догляду за лежачими хвори­ми і грудними дітьми.

Серветки можна очистити від втягнутого бруду, випрати їх з ми­лом. Можете їх навіть кип’ятити, а потім використовувати серветки повторно майже з колишньою ефективністю. Середній термін інтен­сивної експлуатації побутових серветок — близько двох років.

Доведено, що тканини з мікрорізанного мікроволокна економ­лять 50-60 % часу, необхідного для прибирання. Виконані у Швеції дослідження показали, що під час сухого прибирання диво-серветки видаляють 99 % мікроорганізмів. Мікроволокно не вбиває мікроби, а просто видаляє з поверхні предметів той шар, у якому вони жи­вуть. У разі повної заміни хімічно оброблених серветок серветками з мікрорізаного волокна самопочуття людей у приміщенні помітно поліпшується. А це головний показник.

Килимок «Стоп-бруд». «Чисто не тому, що прибирають, а тому, що не смітять». Зупинити бруд на порозі будинку набагато легше, ніж боротися з ворогом всередині фортеці.

Для цього і вигадали килимки «Стоп-бруд». Вони теж виготов­лені з мікрорізаного мікроволокна. І діють за тим самим принци­пом, що й серветки. Звісно, з урахуванням того, що лежать вони на порозі біля вхідних дверей, і на них постійно ступають ногами, їх роблять більш міцними і великими.

Як правило, частина мікроволокон закріплена на міцній під­кладці з нейлону, каучуку, полівінілхлориду або іншого міцного синтетичного матеріалу. Спеціально орієнтований жорсткий і міц­ний ворс допомагає краще очищати взуття.

Килимки буквально всмоктують бруд зі взуття людей, які за­ходять до будинку. Ганчірки не пропускають всередину ні пісок, ні мокрий бруд, ні пил. І в той же час з легко мити з милом або з інши­ми мийними засобами.

Ось так працюють ганчірки, якщо до них доклала руки наука!

Фізкультхвилинка

«НАБРИДЛО!»

                                          Щось не хочеться сидіти, треба трохи відпочити:

Руки вгору, руки вниз, на сусіда подивись, (2 рази)

     Руки вгору, руки вбоки, і зроби чотири кроки (2 рази)

                                          Вище руки підніміть і спокійно опустіть. (2 рази)

  Плесніть в долоні кілька раз, за роботу — все гаразд.

ВИСТУПИ УЧНІВ

Догляд за м'якими меблями

 • Як приємно, приходячи зі школи, сідати у своє улюблене м’яке крісло, буквально провалюючись у його обійми, відпочи­вати в ньому від учнівських буднів, занурюватися в добру й за­тишну атмосферу рідних стін і сімейного щастя. Проте ніхто не застрахований від випадкового забруднення меблів, виливання на неї гарячої кави та інших неприємностей. Не турбуйтеся і при­пиніть рахувати гроші! Вам не доведеться викидати облитий диван і бігти по новий. Варто всього лише правильно почистити його, і він буде як новенький.

Щоб продовжити життя і зберегти новизну м’яких меблів, потрібно дотримувати кількох елементарних правил регулярно­го догляду. Перш за все, необхідно регулярно чистити їх пилосо­сом для видалення пилу і підтримки шовковистого блиску обши­вального матеріалу. Варто уважно ставитися до придбаних меблів і намагатися уникнути механічних пошкоджень, зламів кріпильно­го матеріалу, розриву верхньої тканини.

Періодично по мірі забруднення (але не рідше 1 разу на місяць) необхідно проводити чистку м’яких меблів від пилу. І якщо шкіря­ні меблі досить просто протерти вологою ганчіркою, то у випадку з оббивкою з тканини все трохи складніше. Меблі, оббиті ткани­ною, не можна сильно мочити і в той же час просто так вибивати — теж не вихід, підніметься хмара пилу, яка все одно осяде. У таких випадках рекомендуємо не всім відомий спосіб: перед вибиванням від пилу накрийте меблі вологим простирадлом. А якщо при цьому простирадло змочити не звичайною водою, а легким оцтовим роз­чином — кольори на оббивці стануть більш яскравими. Особливу увагу під час чищення (у тому числі і шкіряних м’яких меблів) слід приділити швам, саме в цих місцях зазвичай збирається найбіль­ше пилу.

 Догляд за меблями з дерева, скла і металу

 • Стежити за меблями з дерев’яною поверхнею набагато прості­ше, ніж за м’якими меблями. Проте варто враховувати деякі влас­тивості дерев’яних матеріалів.

Дерев’яні шифоньєри або шафки найкраще протирати м’якою тканиною, змоченою і добре вичавленою перед використанням. Після чищення варто протерти поверхню ще раз, але вже вико­ристовуючи суху тканину, особливу увагу варто приділити не­припустимість потрапляння води в щілини і стики меблів. Також рекомендується використовувати різні поліролі для дерев’яних поверхонь.

Часто на полірованій поверхні залишаються сліди пальців, які псують всю витонченість і красу інтер’єру. Цього звичайно не уник­нути, але боротися з такими плямами дуже просто. Варто всього лише ретельно протерти їх тальком, і ваша шафа або стіл будуть як нові.

Плями з полірованої поверхні варто видаляти спеціальними спреями, після чого натерти плюшевим або фланелевим матеріалом.

Подряпини на полірованих меблях добре маскувати бджолиним воском або зафарбувавши самостійно приготованим розчином. Для червоного дерева, дуба, горіха підходить невеликий розчин йоду, яким можна зафарбувати невеликі подряпини.

Якщо ви випадково поставили гарячу чашку на свій улюблений стіл, і від неї залишився небажаний слід — не біда. Такі плями можна усунути, розтираючи по поверхні виробу розчин із рослинної олії і спирту до повного зникнення плями.

VII.ОСМИСЛЕННЯ УЧНЯМИ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Учні поділяються на групи. Кожній групі пропонується скласти «Поради для мешканців Житла з послідовності прибирання помеш­кання». Поради обговорюють.

VIII.ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ

ПРАКТИЧНА РОБОТА «ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПАСПОРТНИМИ ДАНИМИ ПОБУТОВОЇ ТЕХНІКИ»

Роботу виконують фронтальним способом.

Аналіз завдань практичної роботи

Учитель. Однією з найбільш постійних проблем у побуті є при­бирання квартири. Щодня пил і бруд накопичується в нашому жит­лі, створюючи некомфортні умови. Однією зі складових швидкого прибирання є вибір оптимальних допоміжних засобів для приби­рання, різноманітної сучасної побутової техніки. А щоб ваш вибір був правильним, треба уявляти можливості того чи іншого пило­сосу, парової швабри, мийних пилососів, парогенераторів тощо. Цю інформацію можна отримати з паспортних даних побутової техніки.

Забезпечення необхідною інформацією

Паспортні дані різних пилососів: звичайних, мийних, парових (можна знайти в мережі Іпіегпеї).

Правила безпечної праці, організація робочого місця та санітарно-гігієнічні вимоги

 Колективне виконання завдань практичної роботи

Учні за допомогою вчителя визначають основні параметри робо­ти запропонованих видів пилососів та головні фактори, що вплива­тимуть на вибір того чи іншого виду побутової техніки.

 Підбиття підсумків практичної роботи

Учитель. Наша подорож країною Гігієнією закінчується, час повертатися до класу. Заводимо двигуни... переміщаємо­ся в клас. (Діти обертають руками, імітуючи роботу двигуна.) З поверненням!

IX. ВИЯВЛЕННЯ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ

Учні виконують завдання з метою перевірки знань з основ тех­ніки, технологій і проектування та технології побутової діяльності (див. додатковий матеріал до уроку).

X.РЕФЛЕКСІЯ

 • Що нового дізнались на уроці?
 • Де й за яких умов можна скористатися знаннями, набутими на сьогоднішньому уроці?

XI.МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ У ЖУРНАЛ, ЩОДЕННИКИ

    XII.ПРИБИРАННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image10

 

 

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ З ОСНОВ ТЕХНІКИ, ТЕХНОЛОГІЙ І ПРОЕКТУВАННЯ ТА ТЕХНОЛОГІЇ ПОБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

І варіант

 1. Оберіть правильну відповідь. (2 бали)
 • Найпростіші швейні машинки з’явилися:
 1. у другій половині XVII ст.;
 2. наприкінці XVIII ст.;
 3. на початку XX ст.
 • Волосся слід мити:

а) тоді, коли ви відчуваєте, що волосся брудне або жирне;

б) раз на 10-12 днів;

в) з періодичністю у 5-7 днів;

г) кожні 7-10 днів.

 1. Закінчіть ствердження, дописавши речення. (З бали)
 • Система з’єднаних між собою деталей, призначених для вико­нання цілеспрямованих рухів, для передачі та перетворення руху від одних деталей до інших, називають...
 • Вітамін у перекладі з латини означає...
 • За відсутності в раціоні вітаміну... у дітей раннього віку вини­кає рахіт.
 1. Знайдіть помилки в запропонованому тексті, закресліть їх, правиль­не напишіть над закресленими словами. За потребою доповніть текст. (З бали)

Механізми передач передають обертальний рух, змінюючи лише напрям обертального руху. Типовими передачами обер­тального руху є пасова, зубчаста та гвинтова передачі. Па­сова (ремінна) передача передає обертальний рух за допомогою ланцюга, надітого на шківи.

 1. Прочитайте казочку «Повсякденна праця Попелюшки» та визначте, чи не припустилася вона помилок. (4 бали)

Прокинулась Попелюшка, позіхнула. Піднялася, поки пів­ні проспівали. Поправила постіль, провітрила приміщення. Переплелась, поснідала пряником з повидлом. Помила підлогу, повитирала пил, потріпала подушки і перини, помила і почис­тила прикраси. Поправила портрет прабабусі Параски. Піді­йшла до плити, підгорнула попіл, переворушила перлівку. По­тім пекла в печі пироги й пампушки. Помила посуд. Попрала полотенця і простирадла. Пообідала пахучими пампушками. Пішла пополудні переворушила просохлі на повітрі подорож­ники. Підвязала півонію, прополола помідори. Потім поплен­талася до причілка, притримуючись за поперек, перепочити півгодини.

Примовка повчальна: поважайте працю та працьовитих приятелів.

ІІ варіант

 1. Оберіть правильну відповідь. (2 бали)
 • Перша швейна машинка була:
 1. машиною човникового стібка;
 2. петельною машиною;
 3. машиною ланцюжкового стібка.
 • Волосся слід причісувати:

а) прямо від коренів;

б) починаючи з кінців;

в) не причісувати взагалі;

г) коротке волосся розчісується від коріння, а довге від кінців.

2.Закінчіть визначення, дописавши речення. (З бали)

 • Елемент машини, кожен з яких одне ціле і не може бути ро­зібраний без руйнування на простіші складові ланки машин, називається...
 • Два основних джерела вітамінів для людей це продукти хар­чування... і ... походження.
 • Вітаміном росту називають вітамін...

3.Знайдіть помилки в запропонованому тексті, закресліть їх, пра­вильне напишіть над закресленими словами. За потреби доповніть текст. (З бали)

Механізми перетворення руху змінюють швидкість і вид руху. Найпоширенішими механізмами перетворення руху є гвин­тові, фрикційні, кулачкові, кривошипно-шатунні. Кривошипно- шатунний механізм призначений для перетворення зворот­нопоступального руху в складний повторювальний і навпаки.

4.Прочитайте казочку «Повсякденна праця Попелюшки» та визначте, чи не припустилася вона помилок. (4 бали)

Прокинулась Попелюшка, позіхнула. Піднялася, поки півні проспівали. Потріпала подушки і перини, провітрила приміщен­ня, поправила постіль. Переплелась, поснідала пряником з по­видлом. Помила підлогу, повитирала пил, помила і почистила прикраси, попилососила покриття підлоги. Підійшла до плити, підгорнула попіл, переворушила перлівку. Помила й почистила посуд. Потім пекла в печі пироги.. Покроїла і пошила. Підмела подвіря, попорала поросят. Пообідала пахучими пирогами. По­виривала пирій з проса. Підвязала півонію, прополола помідори. Потім попленталася до причілка, притримуючись за поперек, перепочити півгодини.

Примовка повчальна: поважайте працю та працьовитих приятелів.

 

ХИТРОЩІ ПРИБИРАННЯ Маленьким господарочкам

Якщо ви вирішили присвятити час наведенню чистоти в квар­тирі, вас ніщо і ніхто не повинен відволікати від роботи.

Телевізор — ворог прибирання. Під час прибиран­ня не вмикайте телевізор: ви будете мимоволі втрача­ти час, кожен раз придивляючись до зображення або прислухаючись до новин. Якщо ви не любите тишу просто увімкніть музику.

Правильна організація

Перед початком прибирання необхідно скласти план збирання, розписати буквально по хвилинах схему своїх дій. Такий план за­безпечить максимальну ефективність прибирання.

Підготовка інструменту

Ефективне наведення чистоти слід починати з вибору необхід­них інструментів, засобів для чищення та мийних засобів. Для цьо­го необхідно придбати велике пластикове відро і фартух із кишеня­ми. У вашому арсеналі має бути: універсальний мийний засіб, засіб для миття вікон, поліролі для меблів, кошти від жирових відкла­день і сильних забруднень, гумові рукавички, пакети для сміття, бавовняна тканина, щітка для чищення м’яких меблів, різні губки.

Зверніть увагу! Перед початком прибирання вимкніть телевізор та інші побутові прилади. Це убезпечить вас від ураження електрич­ним струмом у разі потрапляння води на оголені дроти, роз’єми, кабелі.

Застосовуйте для прибирання тільки ті засоби, які відповідають типові матеріалу меблів, поверхонь, предметів інтер’єру.

10 правил прибирання

 1. Краще раніше. Якщо на речах, меблях чи на інших предметах інтер’єру з’явилися якісь плями, то їх набагато легше вивести, якщо почати видаляти одразу після появи. Це правило стосуєть­ся і килимів. Що довше перебуватиме бруд на килимі, то склад­ніше буде провести хімчистку килима, а в дуже занедбаних ви­падках почистити килим буде просто неможливо.
 2. Прибирання квартири згори вниз. Квартиру треба прибирати згори вниз. Що це означає? Якщо у вас великий будинок почи­найте прибирати з верхнього поверху, поступово спускаючись на нижні, і так аж до підвалу. Якщо ви прибираєте одну кімнату, то на першому етапі слід видалити пил зі стелі, освітлювальних приладів, потім переходьте до вікон та стін. На наступному етапі почніть чистку меблів і закінчуйте плінтусами й підлогою. Під час миття вікон теж треба починати мити згори вниз. В іншому разі пил, бруд, мийні рідини осідатимуть на тих місцях, які ви щойно прибрали.
 3. Спочатку сухе прибирання, а потім вологе. Щоб у приміщенні, яке ви прибираєте, було менше пилу, який швидко прилипає до вологих поверхонь, треба спочатку проводити сухе прибирання, а потім вологе (миття вікон, полірування меблів, миття підлоги тощо).
 4. Починайте з меншого. Чищення слід починати з менш агресив­них мийних засобів та засобів для виведення плям. Тільки пе­реконавшись, що цей засіб уже не допоможе, переходьте до на­ступного. Інакше ви ризикуєте назавжди зіпсувати річ.
 5. «Час лікує». Іноді впоратися з брудом ефективніше й швидше можна, трохи зачекавши. Наприклад, якщо вам треба почисти­ти кухонну плиту, нанесіть на її поверхню мийний засіб і заче­кайте, поки засіб вступить у реакцію з брудом і почне його роз­щеплювати.
 6. Усе під рукою. Прибираючи у квартирі, намагайтеся, щоб усі мийні та чистильні засоби, пилосос, відро були у вас під рукою. Тоді не доведеться зайвий раз ходити хатою в пошуках відпо­відного засобу. Для зберігання потрібних речей вам знадобиться фартух із кишенями (для дрібніших упаковок засобів) та об’ємна скринька для чистильних засобів у великих пляшках чи банках.
 7. Тест на незнайомих предметах. Перед початком очищення будь- якого предмета необхідно з’ясувати походження забруднення та дію хімічних засобів на цей предмет. Для цього проведіть тест на маленькій непомітній ділянці речі. Якщо вибір засобу для чищення виявиться хибним, то збиток від такої перевірки буде мінімальний.
 8. З водою обережніше. Якщо вам треба почистити річ, яка легко може зіпсуватися від дії води (побутова техніка, електроніка, картини тощо), протирайте її тільки ледь вогкою ганчірочкою і не бризкайте хімічними засобами безпосередньо на сам пред­мет.
 9. Завжди читайте інструкцію. Виробники предметів вашого інтер’єру краще знають, як і чим почистити чи помити ту чи іншу річ. Тому завжди дотримуйте інструкцій з видалення за­бруднень.

10. Найголовніше бережіть себе! Багато мийних засобів містять кислоти, луги та інші шкідливі речовини, від яких може по­страждати ваш організм. Тому завжди тримайте поряд гумові рукавички, окуляри і респіратор. Прибирайте в сорочці з довгим рукавом, штанях, а волосся прикривайте хустиною. Щоб не ди­хати щодня хімічними випарами, намагайтесь використовувати натуральні продукти. Наприклад, за допомогою лимона можна очистити каструлю чи видалити іржу, натуральне господарське мило допоможе під час будь-якого прання, а лляна олія чудово полірує меблі.

1

 

docx
Додано
15 квітня
Переглядів
330
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку