Тема: Природні зони України. Зона степу
Мета: дати учням знання про географічне положення та особливості зони степу, взаємозв’язки між компонентами природи в зоні степу; показати особливості зони в порівняні з іншими природними зонами; познайомити з природоохоронними територіями зони степу; продовжити формувати вміння працювати з картографічними матеріалами на прикладі карти фізико-географічного районування, поглибити вміння працювати з тематичними картами рельєфу, клімату; продовжити формувати вміння працювати з різними джерелами інформації; продовжувати роботу щодо формування навичок високого мислення; удосконалення умінь та навичок щодо комплексного характеризування географічних об’єктів (на прикладі природної зони); сприяти формуванню кооперативних навичок навчання, вміння виступати перед аудиторією.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Скажіть мені, будь ласка, яку тему ми з вами вивчали на минулому уроці?
II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Гра «Пальчики»
- Скільки на території України нараховують природних зон?
- Скільки природних країн?(2, рівнина та гірська)
- Скільки природних зон має широтну зональність?
- Скільки природних зон має висотну поясність?
- Скільки відсотків від території України займають Українські Карпати?
- Скільки відсотків займають Кримські гори?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учня.
На попередніх уроках ми з вами мандрували зонами мішаних лісів та лісостепу. Колись відомий мандрівник, дослідник Центральної Азії Микола Пржевальський говорив: «… Життя прекрасне, тому що ми можемо мандрувати…» І на сьогоднішньому уроці ми з вами відправимося в чудову та незабутню подорож степами України.
А з чого починається будь-яка подорож? Звісно, що зі збору валізи. Нам необхідно зібрати речі для подорожі. В нашому випадку - це ваші знання. В нашій подорожі нам допоможе український географ Леонід Руденко. Він надіслав лист-маршрут, за яким ми повинні мандрувати та відповідати на різні запитання. Отже, відправляємося в подорож. Відкрийте зошити запишіть тему нашого уроку.
Оголошення теми, мети та плану уроку
План
IV. Вивчення нового матеріалу.
1 маршрут – «Навколо степу за 5 хвилин»
Скажіть мені, будь ласка, які характерні риси ми можемо назвати одразу для зони степу?
( знаходиться на півдні України, багато отримує сонячного тепла, омивається Чорним та Азовським морями, чорноземи…)
Степова зона знаходиться на півдні території України. Вона охоплює південні частини Одеської, Кропивницької, Харківської областей , та території Дніпровської, Миколаївської, Херсонської, Луганської, Донецької областей, північну частину Автономної республіки Крим. Степова зона України найбільша за площею. Її площа становить 240 тис. км2. Охоплює 40 % території України. Протяжність із заходу на схід — 1075 км, з півночі на південь - 500 км.
Методичний прийом «Картографічний практикум»
А зараз вам необхідно відкрити контурну карту України і нанести межі степової зони.
2 маршрут – «Географічна експедиція»
Методичний прийом «Географічна експедиція»
Ви об’єднуєтесь в експедиційні групи та отримуєте компас, на звороті якого написаний ваш маршрут. Вам необхідно дати відповіді на запитання та заповнити таблицю.
Будь ласка, відкривайте свої підручники та атласи і починайте працювати. На все вам дається 5 хвилин.
Таблиця
|
№ |
Назва |
Характеристика |
|
|
|
|
1 група – «Юні геоморфологи» Взначити: 1.Рельєф 2. Тектонічні структури 3. Три підзони 4.Основні форми рельєфу (назва височин, низови)
2 група – «Юні кліматологи»
Визначити:
1. Тип клімату
2. Середня температура січня
Середня температура липня
3. Сума опади
4. Безморозний період
3 група – «Юні гідрологи»
Визначити:
1. Які ріки протікають (показати на карті)
2. Тип їх живлення
3. Чи є канали ,болота, озера, водосховища .
4 група - ” Юні ґрунтознавці ”
Визначити:
1. Типи ґрунтів .
2. Корисні копалини зони
5 група - ”Юні біологи”
Визначити:
Рослинний світ
6 група - ”Юні біологи”
Визначити:
Тваринний світ
Гра «Цікавеньки в мішечку». Дізнатися до якої природної зони належить тварини та рослини України. (додаток 1)
3 маршрут - «Сторінками природних заповідників»
? А скажіть мені, будь ласка, чи потребує тваринний та рослинний світ охорони і чому? Що створюють для них?
?! Діти, у вас було випереджальне завдання підготувати презентацію про заповідні території степової зони України.
Отже, зараз ми відправляємося в чудову подорож
(Презентація «Сторінками природних заповідників степової зони України»)
V. Закріплення вивченого матеріалу
Гра «Лист від Мюнхаузена»
Ми всі знаємо, що барон Мюнхаузен був великим фантазером, тому вам необхідно відрізнити його фантазію від реальності.
Вітаю вас, любі восьмикласники!
Одного разу мені було дуже сумно і я вирішив здійснити подорож до чудової держави - України, що за розмірами вражає своєю величчю. Адже це найбільша за площею держава в Євразії. Довго я туди добирався. До мене тут побували: Христофор Колумб, Васко да Гама, Вікентій Хвойко. Я прийшов до півдня України, де знаходиться чудова степова зона, яка охоплює Одеську, Кропивницьку, Харківську, Дніпровську, Миколаївську, Херсонську, Житомирську області, та північну частину Автономної республіки Крим. Степова зона України найменша за площею. Її площа становить 240 тис. км2. Охоплює 40 % території України. Ця зона омивається водами Чорного, Азовського та Балтійського морів. Буду закінчувати бо наближається пилова буря. До нових зустрічей!
VІ. Підсумок уроку
І ось закінчилась наша фантастична подорож. Країна знань розкрила перед вами широку дорогу.
Прийом «Три речень».
Зробити висновок.
Вчитель коротко повідомляє, якими знаннями оволоділи учні, як працював клас, окремі учні.
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал
Додаток 1