Хімія 7 клас
Урок №______; дата проведення_______________
Тема : Розв’язування контекстних завдань з теми «Масова частка елемента»
Урок-гра
«Кастинг спеціалістів у корпорації «Живчик»
Мета :
Навчальна : поглибити й розширити знання, вміння і навички учнів про хімічні формули й уміння обчислювати відносну молекулярну масу та масові частки елементів у складних сполуках;
Розвивальна : розвивати в учнів зацікавленість до вивчення хімії, вміння застосовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях, вміння аналізувати , виділяти головне у вивченому матеріалі , робити висновки, розвивати творчі можливості та показати практичну значущість отриманих знань;
Виховна : виховувати культуру хімічного мовлення, спілкування у групі, вміння висловлювати свої думки; сприяти вихованню активної позиції в навчанні та житті; виховувати професійну орієнтацію.
Обладнання й матеріали : періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва ; мультимедія (програма для створення штрихкодів Barcode Studio; «Хмара слів» онлайн генератор хмар Wordcloud.pro; Інтернет-сервіс мультимедійних дидактичних вправ LearningApps, презентація Power Point); напій «Живчик».
Між предметні зв’язки : математика , біологія, медицина, технології, інженерія
Тип уроку : закріплення та узагальнення знань
Форма проведення: урок-гра «Кастинг спеціалістів у корпорації «Живчик», метод «Квест»
Епіграф: Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.
Б. Шоу
Структура уроку
І. Організаційний етап . 1 хв
ІІ. Мотивація навчальної діяльності 1 хв
ІІІ.Закріплення й узагальнення знань 40 хв
ІV. Домашнє завдання 1 хв
V.Рефлексія. Підбиття підсумків уроку. 2 хв
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вчителька( у ролі технолога). Вас вітає корпорація безалкогольних соковмісних напоїв української компанії «Оболонь» - «Живчик». Я головний технолог цього підприємства.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ
«Живчик» — улюблений напій родини, адже він дарує енергію та радість кожному члену сім’ї. Вміст натурального соку з добірних українських яблук та екстракт ехінацеї роблять напій не лише смачним, але й корисним.
«Живчик» — це найкращий друг дітей, який підіймає настрій, налаштовує на веселий лад та запрошує разом пізнавати світ. Енергії «Живчика» вистачить на багато-багато веселих відкриттів!
Бренд представлений цілою веселкою смаків, які наповнюють кожен день позитивом. Традиційні українські «Яблуко», «Груша» та «Вишня», освіжаючі «Апельсин» і «Лимон», а також «Яблуко» без газу.
Наш час – це час змін. Для нашого суспільства необхідні люди, які вміють творчо мислити, приймати нестандартні рішення, здатні активно діяти,робити висновки. Ці вміння потрібні в житті кожній людині. Знання, отримані вами на уроках, потрібно вміти застосовувати у слушний момент.
ІІІ.Закріплення й узагальнення знань
Завдання 1 «ПЕРЕПУСТКА» (проходження до підприємства з виробництва напою «Живчик»)./ отримання букв «Е»
Прийом «Мозковий штурм»
Картка №1 Назва хімічного елементу «Н» ?
Картка №2 Назва хімічного елементу «О» ?
Картка №3 Валентність хімічного елементу «О» ?
Картка №4 Валентність хімічного елементу «Н» ?
Картка №5 Кількість атомів «Х» у молекулярній формулі «Х2У»?
Картка №6 Кількість атомів «У» у молекулярній формулі «Х2У»?
Завдання 2 «СПЕЦОДЯГ» ( знайти назви та символи величин які беруть участь у визначені масової частки елемента). / отримання букв «С»
Прийом «Хмара»
1.Відносна атомна маса
2.Масова частка елемента
3.%
4.m(Е)
5.n(Е)
6.Відносна молекулярна маса
7.Маса речовини
Завдання 3 «ТЕХНОЛОГІЧНЕ ОБЛАДНАННЯ» ( на основі складання пазлів за завданням вчителя скласти формули для обчислення). / отримання букв «К»
Прийом «Складання пазлів»
1.W (E) = n(E) ∙Ar(E) / Mr(сполуки) ∙100%
2.W (E) = m(E) / m(сполуки) ∙100%
3.m(E) = W (E) ∙ m(сполуки)
4.m(сполуки) = m(E) / W (E)
Завдання 4 «ХІМІЧНИЙ СКЛАД напою «Живчик»» ( запишіть хімічні формули речовин, які є основними компонентами цього напою). / отримання букв «Р»
Прийом «QR код»
1.Аскорбíнова кислотá - C6H8O6
Запишіть хімічну формулу аскорбінової кислоти , молекула якої складається з шісти атомів Карбону,вісьми атомів Гідрогену та з шісти атомів Оксигену.
Аскорбíнова кислотá міститься в свіжих фруктах (яблука, сливи, персики тощо) та овочах. Вітамін С виконує в організмі два основні завдання: забезпечення імунного захисту і стабілізації психічної діяльності. Вітамін С найкращий засіб для збереження життєвої сили. Коли бракує С в людей кровоточать ясна, часті застуди, загроза запалення слизових оболонок, зайва вага, підвищена втомлюваність, слабкі нерви, погана концентрація уваги, депресивний стан, безсоння, раннє утворення зморшок та проблеми із серцево-судинною системою. Велика кількість вітаміну C міститься в лимонах ,плодах шипшини , червоного перцю, смородини , зеленої цибулі.
Запишіть хімічну формулу бензоату натрію, молекула якої складається з одного атома Натрію, сіми атомів Карбону,п’яти атомів Гідрогену та двох атомів Оксигену.
3.Сахароза - C12H22O11
Запишіть хімічну формулу сахарози , молекула якої складається з дванадцяти атомів Карбону,двадцять двох атомів Гідрогену та одинадцяти атомів Оксигену.
У повсякденній мові слово «цукор» переважно застосовують до сахарози , яка виробляється промисловим способом з цукрового буряка , цукрової тростини або, значно рідше, з соку пальми чи сорго.
4.Лимо́нна кислота́ - C6H8O7
Запишіть хімічну формулу лимонної кислоти , молекула якої складається з шісти атомів Карбону,вісьми атомів Гідрогену та з сіми атомів Оксигену.
Лимо́нна кислота́ — кристалічна речовина білого кольору ,добре розчинна в воді. Була відкрита та виділена із соку недостиглих плодів лимону в 1784 році шведським аптекарем Карлом Шеєле.Лимонну кислоту виробляють також за допомогою плісеневого гриба Aspergillus Niger
5.Масляно-бутиловий ефір - C8H15O2
Запишіть хімічну формулу масляно-бутилового ефіру , молекула якої складається з вісьми атомів Карбону,п’ятнадцяти атомів Гідрогену та двох атомів Оксигену.
Завдання 5 «ТЕХНОЛОГИ» / отримання букв «П»
Прийом «Розв’язування задач»
Задача №1 Обчисліть відносну молекулярну масу сполуки з попереднього завдання, у якій сума індексів дорівнює 25.
Бензоат натрію – NaC7H5O2= 15
Аскорбíнова кислотá - C6H8O6 =20
Лимо́нна кислота́ - C6H8O7 = 21
Сахароза - C12H22O11 = 45
Масляно-бутиловий ефір - C8H15O2 =25
Mr(С8Н15О2) = 8∙12 + 15∙1 +2∙16 =96 +15 + 32 =143
Задача №2 Обчисліть масові частки хімічних елементів у ефірі. отримання букв «И»
Учні складають з отриманих букв Е,С, К, Р, И, П назву майбутнього напою з виробництва «Живчика- ПЕРСИК»
Запахи утворюють сполуки, що належать до класу органічних речовин – естерам. Естер С8Н15О2 – запах персика.
ІV. Д/з
1. Повт. §19, зв’язок між масою хімічного елемента, його масовою часткою в речовині та масою речовини.
2.Творче завдання на вибір:
АБО
Естер С6Н12О2 – має запах вишні
Естер С7Н14О2 – має запах малини
Естер С10Н20О2 – має запах апельсина
V. Рефлексія завершального етапу уроку.