8 клас Історія України
Урок №11. Соціальна організація, побут і військова майстерність українського козацтва. Реєстрове козацтво
Мета: сформувати уявлення про козацьку республіку — Запорозьку Січ; охарактеризувати особливості військово-політичної організації козацтва; формувати поняття «Запорозька Січ», «козацька республіка»; давати характеристику особливостям військово-політичної організації козацтва; пояснювати причини виникнення українського козацтва; визначати хронологічну послідовність основних подій; застосовувати та пояснювати на прикладах нові поняття й терміни; показувати на карті місця розташування Запорозьких Січей фортець та володінь Запорозької Січі; виховувати в учнів почуття патріотизму.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: мультимедійний комплект
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання. Емоційне налаштування (посміхніться один одному; вчитель теж дарує учням свою посмішку; всі заряджені позитивом розпочинають урок)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Метод "Візуальна хронологія"
Учні уважно розглядають картину. Знайдіть 3 об'єкти, які стосуються:
1) військової майстерності, 2) побуту/відпочинку, 3) організації/влади. "Дайте хвилину на пошук, а потім обговоріть:
Майстерність: (Шабля, мушкет, чайка)
Побут: (Казан, люлька, одяг)
Організація: (Прапор, бунчук, старшина, група людей в строю — це може бути реєстр!)
Висновок: Одна картина, а скільки інформації! Ми бачимо козака як воїна, як частину спільноти і як елемент державної служби (якщо є ознаки старшини).
Отже, сьогодні ми будемо вивчати життя козаків в різних аспектах їхнього життя, а саме, соціальна організація, військова майстерність та побут
Повідомлення теми, мети уроку
План уроку
1.Соціальна організація, побут і поселення козаків
2.Реєстрові козаки. Формування козацького стану
3. Козацькі клейноди
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Запитання до учнів про те, що вони знають про козаків.
Евристична бесіда (метод Квінтиліана*).
1.Що означає слово «козак»?
2.Хто є засновником першої Січі?
3.Навіщо з’являється козацтво?
4.Коли утворилася перша Січ?
5.Як вона називалася?
6.Де розташовувалися перші поселення козаків?
7.Чим ще займалися козаки, крім військової справи?
________________
*Метод Квінтиліана – 7 ключових запитань (хто? що? навіщо? як? де? чим? коли?) для з’ясування відомостей про яку-небудь подію чи об’єкт дослідження.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Соціальна організація, побут і поселення козаків
Розповідь вчителя
Соціальна структура козацтва була гнучкою і відображала демократичні принципи. Серед свого оточення козаки обирали старшину, що складалася із отаманів, полковників, сотників, писаря, судді та інших осіб на чолі з гетьманом. Старшина мала більше прав, але обрати її могли лише на козацькій раді, що давало можливість контролювати її діяльність звичайними козаками.
В історичних джерелах описується господарська діяльність військових людей, які проживали на кордоні та стали основою формування козацтва.
Робота з історичним документом
З Люстрації Київського воєводства (1471 р.)
Село Водотиїн. А в тому селі дев’ять слуг кіньми служать, на війну ходили, сіно косили, став сипали. А один слуга – дев’ятий службу служить з давнини за великого князя Вітовта…
Запитання до історичного джерела
Якими, крім воєнної справи, були заняття жителів прикордоння?
Але не тільки сільське господарство було джерелом доходів козаків.
Термінологічний словник
Уходництво – господарські справи за межами поселень: мисливство, бортництво, видобування солі на півдні
Зимівники – тимчасове поселення для утримання худоби та проживання людей взимку
Перегляд відеоматеріалу «Побут козаків» 02 хв 39 с
https://gr.orioncentr.com.ua/623С9
Звернути увагу на територію, кількість входів/виходів і будівлі
Запитання до відео
1. Де розташовувалися зимівники?
2. Як вони були захищені?
3. Як виглядали зимівники?
4. Скільки було входів? (1 з укріпленими воротами)
5. Які господарські будівлі, крім хати-землянки розташовувались на території зимівника? (стайні та хліви для худоби, комори для зберігання припасів)
Розповідь вчителя
Поступово чисельність козацтва, його активність у степах і відповідно кількість зимівників зростали, що створювало умови для заснування на віддалених кордонах постійних укріплених поселень. У другій половині 16 ст. землі Київщини були заселені десятками укріплених містечок. Деякі з них виросли в міста, які існують в Україні й сьогодні.
Робота з ілюстрацією
Розглянути реконструкцію (малюнок) козацького одягу (строю). Визначити елементи з поданого списку: шабля, шапка-шлик, жупан, штани, чоботи, кушак, шкіряний пояс, гаманець, ніж, бандолет
Розповідь вчителя
Перша згадка про козаків 1489 року вказує на те, що вони приймали участь у польсько-литовській війні проти ординців.
Перший відомий факт перебування козацького підрозділу на довготривалій службі поза українськими землями припадає на 1534-1537 рр. У 1560 р., у черговій литовсько-московській війні, знову були присутні козацькі підрозділи.
Ядром козацтва були слуги-бояри. Вони не були селянами, але й не мали шляхетського походження, несли військову повинність. Вони були впевнені, що мали виняткові права, надані їм великими князями. Представники цього прошарку вважали себе вояками володаря.
Отже, у 16 ст. на землях Центральної України існувала така верства населення як боярство. Перед козаками, як нащадками слуг-бояр великих князів, постала необхідність зафіксувати себе як привілейований стан, єдиним обов’язком якого була військова служба.
Робота з підручником (ст. 80)
Запитання до тексту
1. Яких козаків називали реєстровими?
2. В якому році вперше було створено реєстрове козацтво? (1572 р.)
3. Як розцінювали козаки реєстр? (офіційне визнання їх як окремого стану і підтвердження його прав)
4. Чому прагнення козаків збільшити реєстр викликало занепокоєння уряду Речі Посполитої?
Офіційно уряд Речі Посполитої не визнавав козацтво як окремий стан
Практичне завдання
Намалювати в зошиті лінію часу, позначити на ній наступні події:
- виникнення козацтва
- формування реєстрового козацтва
Практичне завдання
Особливу роль в житті козаків відігравали козацькі клейноди – відзнаки і атрибути влади козацької старшини. До клейнодів належали: корогва, булава, бунчук, пернач, гербова печатка
Розгадати анаграми й уявно з’єднати зображення ш текстові картки лото.
БУНЧУК (УКЧБУН) — це зображення палиці з кулею та кінським хвостом. Його опис: “Його врученням супроводжувався вступ на посаду новообраного гетьмана”.
БУЛАВА (УВАЛАБ) — це зображення короткої палиці з кулястим навершям. Опис: “Старовинна зброя. Символ влади кошових отаманів і гетьманів”.
ПЕРНАЧ (НРЕЧАП) — це зображення палиці з металевим навершям, що має гострі ребра (“пір’я”). Опис: “Вид холодної зброї. Символ влади козацьких полковників”.
КОРОГВА (ГРВООАК) — це зображення прапора. Опис: “Полотнище із символічними зображеннями”
V. Закріплення знань учнів
Створення «Паспорта козака»
|
Ім'я/прізвисько (наприклад, Іван Сіромаха) |
Посада, № у реєстрі (рядовий козак, десятник, полковник, сотник) |
Курінь або місто проживання (якщо курінь, то вказати регіон) |
Зброя (наприклад, мушкет, шабля, порох, кінь) |
Обов'язки (нести сторожову службу, брати участь у походах за наказом уряду Речі Посполитої) |
|
|
|
|
|
|
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати §11 стр. 78-82
2. Завдання 2 стр. 82 (визначити, які козацькі символи зображено на поштовій марці України)