Учні мають навчитися:
– визначати вплив природно-географічних умов Італії на спосіб на спосіб, заняття її мешканців;
– називати час виникнення Риму;
– показувати на карті Апеннінський півострів, місто Рим;
– застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «патриції», «плебеї», «сенат»;
– пояснювати причини ліквідації царської влади і встановлення республіки;
– висловлювати міркування щодо фактів і подій найдавнішої історії Риму.
ТЕМА УРОКУ: « Природні умови Італії та виникнення міста Риму».
(Історія всесвітня, історія України. Інтегрований курс, 6 клас)
Мета:
1) Дати уявлення про природно-кліматичні умови Апеннінського півострова; простежити їхній вплив на розвиток господарської діяльності населення;
2) удосконалити навички роботи з історичною картою.
Учні мають навчитися:
– визначати вплив природно-географічних умов Італії на спосіб на спосіб, заняття її мешканців;
– називати час виникнення Риму;
– показувати на карті Апеннінський півострів, місто Рим;
– застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «патриції», «плебеї», «сенат»;
– пояснювати причини ліквідації царської влади і встановлення республіки;
– висловлювати міркування щодо фактів і подій найдавнішої історії Риму.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Перевірка готовності класу до уроку.
ІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
1. На цьому етапі уроку можна використовувати гру «Думай швидше!». Представники одного ряду ставлять питання іншому з теми «Доба еллінізму» - ланцюжком від першої парти.
2. Запитання на повторення.
1) Які види господарської діяльності називаються такими, що ґрунтуються на виробництві?
2) Які природні умови впливають на господарську діяльність людей? (Дайте відповідь на прикладі якоїсь із вивчених країн.)
3) Чому в людському суспільстві виникає необхідність у створені держави?
4) Як розрізняються держави за формами правління?
Переконавшись у тому, що учні досить міцно засвоїли концептуальні положення курсу, учитель переходить до вивчення історії Давнього Риму.
ІІІ. ОСНОВНИЙ ЕТАП
1. Оголошення теми, мети, визначення очікуваних результатів уроку, мотивація пізнавальної діяльності учнів.
2. Природа Апеннінського півострова.
Розповідь учителя (Супроводжується демонстрацією карти).
Фронтальне опитування.
1) Яким заняттям людей сприяли природні умови Апеннінського півострова?
2) Порівняйте природно-кліматичні умови Італії та Греції.
3) Як ви вважаєте, чому греки були вправними мореплавцями, а римляни довго боялися моря?
3. Населення Давньої Італії
Розповідь учителя (Супроводжується демонстрацією карти).
4. Виникнення міста Риму та правління царів.
Робота з підручником.
Прочитайте легенду про заснування Риму.
Під час роботи вчитель може розширити матеріал підручника.
Додаткова інформація
Легендарна дата заснування Риму – 753 р. до н.е.
Рим розташований на семи пагорбах. Перші поселення виникли на Палатинському і Квірінальському пагорбах, між якими лежить Капітолійський пагорб, що згодом перетворився на римський кремль. Поступово селища об’днувалися і стали ядром Риму.
Спочатку римляни жили родинами. На чолі родини був «патер» (батько). Згодом корінні жителі стали називатися патриціями, а населення, яке прийшло пізніше, - плебеями (від латин. – народ, маса).
На чолі міста стояв цар, який був одночасно й головним жерцем. Він правив містом разом із радою старійшин – сенатом ( від латин. старець). Римська традиція знає сімох легендарних царів.
1. Ромул, із яким пов’язують перші війни із сусідами – Фіденами і Вейями.
2. Нума Помпілій, за якого з’являються ремісничі спілки та жрецькі колегії.
3. Тулл Гостилій, який переміг у війні проти міста Альба-Лонги.
4. Анк Марцій, за якого в Римі з’являються в перші плебеї.
5. Тарквіній Пріск, перший цар з етруської династії Тарквініїів.
6. Сервій Туллій, який провів державну реформу, що мала першорядне значення в боротьбі між патриціями і плебеями.
7. Тарквіній Гордий – останній цар, скинутий повстанням (за легендою – у 509 р. до н.е.)
Вільне населення Риму поділялося на патриціїв і плебеїв. Перші вважалися нащадками засновників міста, другі – населенням, яке прийшло пізніше. Патриції фактично правили містом, плебеї ж були політично безправними. Ще менше прав мали раби.
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Графічний диктант
Серед пропонованих тверджень є правильні й помилкові. Правильні твердження учні позначають знаком «+», а помилкові -.
1) Італія розташована на Балканському півострові.
2) Природно-кліматичні умови Італії не сприяли розвитку мореплавства.
3) Згідно з легендою, роком заснування Риму вважається 753 р. до н.е.
4) Засновником Риму був Нума Помпілій.
5) Патриції – нащадки найбільш знатних родів.
6) Разом із царем правив сенат – рада старійшин.
7) Останній цар був вигнаний із Риму в 610 р. до н.е.
Учитель вибірково перевіряє диктант, звертає увагу учнів на типові помилки.
V. ЗАВЕРШАЛЬНИЙ ЕТАП
1. Підведення підсумків уроку.
2. Заключне слово вчителя.
- Природа Апеннінського півострова сприяла розвитку рільництва, скотарства, ремесла.
- Населення Італії в найдавніші часи складалося з різних племен.
- 753 р. до н.е. був заснований Рим.
- До 510 р. до н.е. в Римі правили царі, населення складалося з патриціїв, плебеїв і рабів.
3. Оцінювання навчальної діяльності учнів.
4. Коментарі до виконання домашнього завдання.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1) Опрацювати текст параграфа.
2) Виконати завдання на контурній карті.