1
Бінарний урок у 10 класі
з інформатики та фізики
Тема: «Закони Ньютона. Створення презентацій засобами PowerPoint»
Коротка анотація уроку:
Даний урок проводиться як узагальнюючий після вивчення тем по фізиці: «Закони динаміки» і по інформатиці: «Комп’ютерні презентації». Урок є бінарним, у зв'язку з чим наочно представлений зв'язок між двома навчальними предметами: фізикою і інформатикою.
На уроці учні виконують дослідницьку роботу застосування законів Ньютона. Робота виконується двома способами: за допомогою лабораторного устаткування і роботи з програмою PowerPoint.
Тема: «Закони Ньютона. Створення презентацій засобами PowerPoint»
Мета уроку:
1. Навчальна - показати вживання інформаційних технологій в практичній діяльності, міжпредметні зв'язки дисциплін «інформатика» і «фізика»; провести дослідження фізичних закономірностей; закріпити уміння і навики роботи в програмі Microsoft PowerPoint; виробляти уміння застосовувати отримані знання при вирішенні завдань різної спрямованості.
2. Виховна - виховання самостійності, відповідальності, комунікативності, інформаційної культури; розширення світогляду.
3. Розвиваюча - формувати навики самостійної і групової роботи; удосконалювати уміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати; розвивати комунікативно-технічні уміння, уміння оцінювати результат виконаних дій, застосовувати знання з практики.
Тип уроку: бінарний урок, урок-практикум, урок узагальнення.
Технологія: проблемно-дослідницька.
Устаткування: мультимедійна презентація, лабораторне устаткування.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Слайд 1. Вчитель інформатики:
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
Слайд 2-3. Вчитель фізики: Доброго дня!
Сьогодні на уроці ми дослідимо застосування законів Ньютона та створимо презентації за допомогою програми Microsoft PowerPoint.
По темі ви вже здогадалися, що наш урок буде незвичайним. По-перше, вести його буду не я одна, а разом з вчителем інформатики. По-друге, ви, будете сьогодні експериментаторами і дослідниками. Мета уроку, досліджувати закони Ньютона та межі їх застосування, закріпити уміння і навики роботи з програмою комп’ютерні презентації
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Слайд 4. Вчитель інформатики: Одним словом, ми з вами створимо презентації. Давайте пригадаємо основні етапи створення презентацій:
1. Сформулювати тему презентації.
2. Зібрати матеріал з теми (текст, малюнки, анімація, відео, звук).
3. Розподілити матеріал теми, на ту кількість слайдів, яка планується в презентації.
4. Відкрити програму для створення презентацій.
5. Вибрати оформлення слайдів (для всієї презентації бажано мати однотипне оформлення).
6. Визначитись з розміткою на кожному слайді.
7. Розмістити на слайдах матеріали.
8. Додати анімацій.
9. Додати фонову музику (не обов'язковий етап).
10. Переглянути презентацію.
11. Зберегти презентацію.
Слайд 5. За цим планом ви і працювали. Але перш, ніж приступити до роботи пригадаємо з вами програму Microsoft PowerPoint, оскільки саме з її допомогою буде проведений захист ваших дослідів. Дайте відповіді на запитання.
1. Що таке презентація? Де використовуються презентації? (Презентація - це форма подання інформації як за допомогою різноманітних технічних засобів, так і без них. Презентація – це публічне представлення певної інформації. Презентації можуть проводитися на виставках, конференціях та семінарах, у навчальних аудиторіях, в офісах та торгових залах, демонструватися по телебаченню, транслюватися по радіо)
2. З яких об'єктів складається презентація?(Слайд, напис, малюнок, таблиця, діаграма, відеофільм, аудіо запис, гіперпосилання)
3. Назвіть відомі вам способи запуску PowerPoint(Запустити PowerPoint можна кількома способами:
відкрити файл презентації, який був створений раніше за допомогою PowerPoint.)
4. Як відкрити презентацію, що вже існує? (Подвійним кліком лівої кнопки миші по фалу з презентацією, вилідивши файл презентації і натиснути клавішу Enter, натиснути праву кнопку мишки і в контекстному меню обрати пункт відкрити)
5. У яких випадках для збереження презентації використовується команда Зберегти як? Поясніть, як зберегти презентацію за допомогою цієї команди. (Така команда використовується тоді коли потрібно зберегти презентацію на потрібний локальний диск чи можливо на інший носій або місце на комп’ютері; Файл-зберегти як- і обравши місце куди користувач хоче зберегти презентацію обрати команду зберегти)
6. Якими способами можна запустити демонстрацію презентації? (• натиснути кнопку «Показ слайдов» у лівому нижньому куті вікна Power Point;
• у меню Показ слайдов вибрати команду Начать показ;
• у меню Вид вибрати команду Показ слайдов;
• натиснути клавішу <F5>.)
Слайд 6. Вчитель фізики: А тепер нам необхідно повторити те, що ми знаємо з динаміки.
Відповідайте на питання:
1. Що таке механіка? (Це розділ фізики, який вивчає рух тіл і їхню взаємодію)
2. Розділи механіки? (Кінематика, Динаміка, Статика)
3. Кінематика? (Це розділ механіки, що вивчає рух тіл без урахування причин, які цей рух зумовили)
4. Динаміка? (Це розділ механіки, що вивчає причини зміни швидкості руху під дією інших тіл)
5. Статика? (Це розділ механіки, що вивчає рівновагу тіл)
6. Над яким розділом ми зараз працюємо? (Динаміка)
7. Які основні закони динаміки? (Закони Ньютона)
ІV. Систематизація знань
Вчитель фізики: Першим етапом - роботи з ресурсами мережі Інтернет. Я вам підготувала відео ролики, які стосуються ваших проектів.
Але перед цим давайте дізнаємося, хто такий Ісаак Ньютон і які його досягнення в фізиці.
(презентація Мельник Дарини)
Зараз ми з вами переглянемо відео ролики, а також сформулюємо по них закони Ньютона.
(відеоролик)
І закон Ньютона: існують такі системи відліку, відносно яких матеріальні точки, на які не діють інші тіла(або дія інших тіл скомпенсована), перебувають у стані спокою або рухаються прямолінійно рівномірно.
ІІ закон Ньютона: прискорення, якого набуває тіло внаслідок взаємодії з іншим тілом, прямо пропорційне силі, що діє на нього, і обернено пропорційне його масі.
ІІІ закон Ньютона:сили, з якими тіла, що взаємодіють,діють одне на одне, рівні за модулем і протилежні за напрямом.
Слайд 7.
Вчитель інформатики: Далі продовжуємо роботу над вашим домашнім завданням (кожна група вдома працювала над одним із законів Ньютона, створила презентації та підготувала експеримент). А зараз ми вам даємо декілька хвилин на доопрацювання ваших презентацій, а також даємо вам змогу підготуватись до захисту ваших робіт.
Вчитель фізики: Перша група, досліджувала перший закон Ньютона (Мороз Віталій і Рудешко Сергій).
Друга група – другий закон (Лічманюк Олександр і Рубан Валентина).
Третя група – третій закон Ньютона (Дорошенко Богдан, Лічманюк Сергій).
(Кожна з груп показує презентацію)
V. Закріплення знань
Гра «Вірю, не вірю»
1) Сила – це векторна величина, що характеризує механічну дію даного тіла на інше і є мірою цієї взаємодії. (вірю)
2) сила – це скалярна величина (не вірю)
3) Сила характеризується точкою прикладання, модулем, напрямом (вірю)
4) Модуль сили – це її числове значення ( вірю)
5) Одиниця сили в СІ – кН( не вірю)
6) У механіці розрізняють такі види сил: сила всесвітнього тяжіння, сила пружності, сила тертя (вірю)
7) Силу можна виміряти за допомогою метронома (не вірю)
VІ. Аналіз отриманих результатів.
Вчитель інформатики: Отже, ми з вами успішно впоралися із завданням – презентували створені вами презентації. Залишається підвести підсумки нашого уроку.
VІІ. Підбиття підсумків уроку.
VІІІ. Домашнє завдання: фізика: прочитати §17-19
інформатика: прочитати § 2.6
Слайд 8. Вчитель фізики, вчитель інформатики: Дякуємо за урок!