1. Відомо, пентозофосфатний шлях, що протікає в адипоцитах жирової тканини, діє як цикл. Яка основна функція цього циклу в жировій тканині?
2. Відомо, що фруктозурія пов'язана зі спадковим дефіцитом фруктозо-1-фосфат альдолази. Який продукт фруктозного обміну накопичується в організмі, що призводить до токсичної дії?
3. Генетичний дефект піруваткарбоксилази є причиною затримки фізичного та психічного розвитку та ранньої смерті у дітей. Цей дефект характеризується лактемією, лактацидурією, розладом ряду метаболічних шляхів. Зокрема, інгібується наступний процес:
4. В клітинах, які швидко діляться, інтенсивно проходить шлях катаболізму глюкози, який постачає моносахарид для синтезу нуклеотидів. Назвіть цей шлях метаболізму глюкози:
5. Яке спадкове порушення обміну галактози супроводжується затримкою розумового розвитку дитини?
6. У дитини при обстеженні виявлена фруктоземія, що обумовлена недостатністю фруктокінази. Чи викликає цей стан важкі наслідки і занепокоєння у лікаря?
7. З яким біохімічним процесом тісно взаємодіє обмін фруктози?
8. Який механізм контролює інтенсивність пентозофосфатного шляху обміну глюкози?
9. Яка стадія пентозофосфатного шляху обміну глюкози утворює великий набір моносахаридів з різною кількістю С-атомів:
10. Який механізм розвитку гемолітичної анемії при спадкової недостатності ферменту глюкозо-6-фосфатдегідрогенази?
11. Назвіть регуляторний фермент пентозофосфатного шляху окиснення глюкози, активність якого лімітує швидкість всього процесу:
12. Який біохімічний процес забезпечує клітини рибозо-5-фосфатом для синтезу нуклеотидів, нуклеїнових кислот та інших пентозовмісних сполук?
13. Після лікування антибіотиками хворого на пневмонію у нього розвинулася гемолітична анемія. При лабораторному обстеженні встановлено дефіцит глюкозо-6-фосфатдегідрогенази. Порушення якого біохімічного процесу в еритроцитах має місце у пацієнта?
14. У дитини відзначалися блювота і судоми після вживання меду. Підозра на вроджену «непереносимість» фруктози. Визначення активності якого з перерахованих ферментів найбільш точно підтвердить діагноз?
15. У хлопчика, 2-х років, спостерігається збільшення в розмірах печінки та селезінки, катаракта. У крові підвищена концентрація моносахаридів, проте, рівень глікозильованого гемоглобіну в нормі. Спадкове порушення обміну якого метаболіту може бути причиною даного стану?
16. Гексуронові кислоти відіграють важливу роль у багатьох біохімічних процесах. В якому з внутрішньоклітинних шляхів метаболізму глюкози вони утворюються:
17. Під час експерименту виявлено, що «непереносимість фруктози» пов'язана зі спадковою недостатністю ферменту фруктозо-1-фосфатальдолази. Який продукт обміну фруктози буде накопичуватися в даному випадку?
18. НАДФН2 утворюється в пентозофосфатному шляху окиснення глюкози і використовується як донор відновлювальних еквівалентів в анаболічних реакціях. Які ще процеси, що активно протікають в печінці, вимагають наявності НАДФН2:
19. Відомо, що фаза ізомерних перетворень пентозофосфатного шляху окиснення глюкози має кілька транскетолазних реакцій. Вкажіть кофермент транскетолаз:
20. У дитини, 2-х років, спостерігається гепатомегалія, зниження зору. При лабораторному дослідженні сечі виявлено галактозурію. Активність якого ферменту необхідно досліджувати для постановки діагнозу?
21. Глюкоза-6-фосфатдегідрогеназна реакція пентозофосфатного шляху обміну глюкози є ключовою і лімітує швидкість всього процесу. Вкажіть продукти цієї реакції:
22. В окислювальну фазу пентозофосфатного шляху обміну глюкози проходить дві реакції в результаті яких генерується відновлений НАДФН2. Коферментною формою якого вітаміну він є?
23. Пентозофосфатний шлях окиснення глюкози є альтернативним шляхом її катаболізму. Альтернативним чому?
24. Відомо, що швидкість пентозофосфатного шляху окиснення глюкози лімітується співвідношенням в клітці НАДФ/НАДФН2. На рівні яких ключових ферментів окислювальної фази процесу це відбувається?
25. Вкажіть гормон, що активує пентозофосфатний шлях окиснення глюкози:
26. Відомо, що інсулін є активатором пентозофосфатного шляху окиснення глюкози. Вкажіть фермент процесу, активність якого знаходиться під контролем інсуліну:
27. Ключові ферменти пентозофосфатного шляху окислення глюкози (глюкозо-6-фосфатдегідрогеназа, 6-фосфоглюконатдегідрогеназа) прискорюють хімічні реакції за рахунок:
28. Роль активних центрів ферментів пентозофосфатного шляху окиснення глюкози полягає в:
29. Що станеться з ключовими ферментами пентозофосфатного шляху окиснення глюкози (глюкозо-6-фосфатдегідрогеназа, 6-фосфоглюконатдегідрогеназа) при дії високої температури?
30. Електрохімічні властивості ферментів пентозофосфатного шляху окиснення глюкози залежать від:
31. У хворого на цукровий діабет розвинувся кетоацидоз, активність глюкозо-6-фосфатдегідрогенази знизилася. Яка властивість ферменту спостерігається в даному випадку?
32. Яке явище лежить в основі механізму дії ключових ферментів пентозофосфатного шляху окиснення глюкози?
33. Які реакції пентозофосфатного шляху дозволяють отримати відновлений НАДФН+Н+?
34. Інсулін є активатором наступних ферментів пентозофосфатного шляху:
35. Транскетолаза каталізує перенос двокарбонових фрагментів на стадії ізомерних перетворень пентозо-фосфатного шляху. Що є коферментом даного фермент?
36. Відновлений НАДФН+Н+ в еритроцитах необхідний для підтримання у відновленому стані:
37. В процесі глюкуронатного шляху окислення глюкози утворюється:
38. УДФ-глюкуронова кислота в печінці використовується для знешкодження ксенобіотиків шляхом:
39. УДФ-глюкуронова кислота в печінці використовується для:
40. Назвіть фермент, що каталізує утворення УДФ-глюкуронової кислоти:
41. Генетичний дефект глюкозо-6-фосфатдегідрогенази є однією із причин розвитку
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома