25 листопада о 18:00Вебінар: Онлайн-тести для розвитку творчого мислення: поради, ідеї, практика

Творчий проект "Косметичка"

Про матеріал
  • Методична розробка творчого проекту з технології вишивки стрічками на уроках «Технологія» для 9-11 класс
  • ТВОРЧИЙ ПРОЕКТ «КОСМЕТИЧКА»
  • Економічні розрахунки
  • Розрахунок витрат матеріалів.
Перегляд файлу

ТВОРЧИЙ ПРОЕКТ «КОСМЕТИЧКА»

І. Організаційно-підготовчий етап.

 

1.1 Визначення теми та об’єкта проектування.

     Жінки завжди полюбляли косметику, бо вона може підкреслити природну красу або сховати недоліки. Кожна жінка не може бути байдужа до свого зовнішнього вигляду, тому за допомогою косметики вона підкреслює свою індивідуальність. Але є питання: «Де ж зберігати косметику?» Для цього існує сумочка для косметики (косметичка) – важливий атрибут жінки. Жіноча косметичка — це насправді криниця краси, і у всіх жінок вміст цієї криниці різний. Спільне в тому, що косметичку можна назвати предметом першої необхідності. 

     Косметичка - це не просто місце, де зберігають косметику. Як сумка і туфлі, косметичка є важливим аксесуаром і частиною образу. Навіть найдорожча сукня і модна зачіска не справлять враження, якщо в фойє або дамській кімнаті вас побачать з непоказною дешевої косметичкою. У продавців косметики навіть є таке питання-тест, який бентежить більшу частину представниць прекрасної половини людство: хто з вас може прямо зараз дістати і продемонструвати свою косметичку? Кому за неї не буде соромно або незручно? Як правило, в натовпі прекрасних дам таких знайдеться від сили пару чоловік. Про що це говорить? Про те, що ми більше уваги приділяємо вмісту косметички, а про саму косметичці нерідко забуваємо.

 

1.2 Постановка мети й завдань проекту.

 

Мета проекту: на основі набутих на уроках технології вмінь і навичок з різними матеріалами, інструментами та обладнанням, а також використовуючи власний життєвий досвід, сконструювати та виготовити косметичку.

Поставлені завдання:

1.     Конструктивні: відповідність, функціональність, практичність;

2.     Технологічні: відповідність виконання технології;

3.     Естетичні: оригінальність, кольорове рішення;

4.     Економічні: доступність за ціною матеріалів;

5.     Ергономічні: зручність, надійність в експлуатації, практичність;

6.     Екологічні: виготовлення з екологічно чистих матеріалів, які не шкодять навколишньому середовищу;

7.     Навчальні: вивчення літератури про вишивку стрічками.

Очікувані результати:

1.     Виготовлення косметички;

2.     Оформлення проекту;

3.     Підготовка презентації проекту.

 

1.3 Історична довідка.

     Косметичка (cosmetic bag, make-up bag, evening bag, gift bag)- невеличка сумочка, що використовується для зберігання косметики, предметів гігієни та інших дрібниць.

     Жіноча косметичка – невід’ємний культовий предмет, «обличчя» сучасної жінки. Історія косметички починається з кишень. Причому з чоловічих кишень. В 14-15 сторіччях для того, щоб носити мілкі предмети, чоловіки носили на поясі спеціальні мішечки. З часом, ця мода перейшла і к жінкам. В наступному сторіччі чоловіки перейшли до кишень, а жінки залишилися віддані маленьким мішечкам, які з часом і перетворилися на елегантні сумочки.

У XVII  столітті жінки носили багато прикрашені сумочки – рідікюлі. Їх інкрустували бісером, стеклярусом, прикрашали вишивкою або плетінням. У ХVІІІ столітті з’явилися сумочки із тканини, які називали «помпадур». Так їх назвали у честь Мадам Помпадур. Вона носила в маленькій витонченій сумочці записи улюблених віршів, витончені табакерки та коробочки для мушок, оскільки кишень у жіночому платті тоді не робили.

      В ті часи розмір косметички був пропорційний достатку її господині — чим менше косметичка, тим вище соціальний статус жінки. Косметичка того часу прикрашалася дорогоцінними каменями і була справжнім витвором мистецтва. У XIX столітті городяни часто мали при собі декоративні сумочки для швацького приладдя і інших дрібниць. Деякий час в моді були сумочки на довгому шнурку. У 20 столітті у виробництві косметичок почали використовувати синтетичні матеріали.

Невеликі сумочки були присутні в колекціях багатьох відомих дизайнерів одягу і аксесуарів. Останнім часом з’явилося декілька нових напрямів у виробництві сумок і косметичок: використання натуральних і вторинних матеріалів при виробництві.

 

1.4 Дослідження й аналіз проблеми.

     

     Було проведено опитування серед дівчат старшої школи. Було задано питання: - Якими косметичками ви користуєтеся і які у вас до них вимоги?       За підсумками опитування зробили наступний висновок: в ідеалі у кожної дівчини має бути мінімум три косметички на різні випадки життя -  для дому, навчання і для подорожей. Але критерії вибору цього аксесуара, як правило, однакові для всіх косметичок. Ідеальна косметичка повинна бути:

Форма. Вона може бути різною, в залежності від призначення косметички - круглої або витягнутої, плоскою або компактною, масивної та ін.

Розмір. Даний критерій, знову ж таки, залежить від призначення аксесуара і кількості косметики. Якщо в «арсеналі» присутня тільки гігієнічна помада і вологі серветки, то велика косметичка, звичайно, ні до чого. А ось для подорожей потрібен більш місткий аксесуар.

Матеріал. Тут вибір не особливо широкий - ПВХ, шкіра, шкірозамінник, текстиль. Натуральні матеріали завжди краще, з урахуванням їх екологічності.  

Функціональність. Для домашньої косметички передбачається можливість зберігання всієї косметики і швидкого доступу до кожного предмету. Для навчання - компактна косметичка, яка поміститься в будь-якій сумочці. Для подорожей - аксесуар, що потребує не лише правильного зберігання речей, але і надійної їх фіксації.

Наявність відділень. Все залежить від призначення косметички.

Замки/застібки. Липучки і магніти не завжди зручні, а кнопки ламаються дуже швидко, тому блискавка залишається ідеальною застібкою для косметички. 

Додаткові плюси - наявність дзеркала, зручна ручка, жорстке дно для зручного розташування на столі.

Дизайн - останній, але не менш важливий критерій. Косметичка повинна підходити не тільки до вашого образу, але і до сумки.

 

1.5. Аналіз виробів-аналогів та пошук варіантів їх удосконалення.

     

     Результати пошуку зразків аналогів виробу в торгівельній мережі, на виставках та в мережі Інтернет показали, що існує багато варіантів косметички. Вони відрізняються деталями (функціональним призначенням), матеріалом виготовлення (пвх, шкіра, текстиль та ін.), оздобленням. Ми зупинимо свій вибір на косметички-пенал на кожен день. Косметичка-пенал - аксесуар для невеликої жіночої сумочки. Така  косметичка зручна на прогулянці, на вечірці або для візиту до друзів у гості. Вона вміщує тільки найнеобхідніше - мінімальний набір косметики,  вологи серветки і засоби особистої гігієни. Цим критерієм будемо керуватися під час підборі зразківаналогів (таблиця 1.1).

 

Таблиця 1.1

 

з/п

Модель

Опис моделі

 

1

 

 

Виконана зі шкірозамінника, є ручка, прямокутної форми, плоска, застібка блискавка.

 

2

 

 

Виконана з фетру, прямокутної форми, прикрашена лічильними

швами, плоска,застібка блискавка.

 

3

 

 

Виконана з фетру, прямокутної форми, прикрашена вишивкою стрічками,кружевом, бісером, має об'єм, за рахунок плоского дна, застібка блискавка.

 

4

 

 

Виконана з тканини, прямокутної форми, прикрашена вишивкою бісером, підвіскою, плоска, застібка блискавка.

 

5

 

 

Виконана з льону, прямокутної форми, плоска, без прикрас, застібка блискавка пришита на бічній стороні.

     

     Для того, щоб визначити, чи відповідає косметичка  функціональним, конструктивним, технологічним, естетичним і економічним вимогам, проаналізуємо моделі-аналоги. Вибір косметички буде проводиться з можливостей виконання і матеріально-технічного забезпечення.

 

Таблиця 1.2

 

Вимоги

№ 1

№ 2

№ 3

№ 4

№ 5

Можливість використання

+

+

+

+

+

Раціональність розмірів

+

+

+

+

+

Простота             і             зручність

виготовлення

+

+

+

-

+

Екологічність матеріалу

-

+

+

+

+

Привабливий зовнішній вигляд

-

-

+

+

-

Застібка 

+

+

+

+

+

Зручність використання

+

+

+

+

-

Наявність обладнання у майстерні

-

+

+

-

-

Економічність

-

+

+

-

+

Разом

5

8

9

6

6

 

У результаті порівняння зразків косметичок можемо стверджувати, що за базову модель  візьмемо модель №3, так як дана косметичка відповідає всім запропонованим критеріям.

 

ІІ. Конструкторський етап.

 

2.1. Конструювання виробу.

 

Ескіз виробу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2.  Аналіз конструкції виробу та обрання матеріалів для виготовлення.

     

Після аналізу всіх зразків, ми будемо шити косметичку прямокутної форми, з ущільненим дном. В якості основи ми візьмемо фетр, тому що він є в великому асортименті і різноманітних кольорів. Його легко підібрати під стиль і колір сумочки. При пошитті він не вимагає додаткової обробки і наявності обладнання в майстерні. Прикрашати ми будемо вишивкою стрічками, аплікацією та мереживом. Застібка - блискавка, як найнадійніша.

Матеріали:

1.     Фетр 20х30 – 1 шт.

2.     Стрічки різнокольорові – 4 м

3.     Блискавка – 1 шт.

4.     Нитки муліне – 1шт.

5.     Кружево – 0,3 м

6.     Бісер – 1 грам

7.     Флизилин – 0,2 м

8.     Залишки різнокольорового фетру для аплікації

 

2.3.  Розробка конструкторсько-технологічної документації.

 

Визначення вихідних даних для побудови креслення виробу

Найменування вимірів

Умовні позначення

Величина вимірів (см)

1

Довжина

Дв

20

2

Ширина

Шв

15

 

Побудова креслення виробу

     Будуємо прямокутник  із стороною 20х30 см. Ділимо його по  довжині на дві рівні частини. Утворені прямокутники симетричні відносно лінії згину(лінії поділу). По лінії поділу намітити місце для блискавки прямокутної форми: довжиною 18 см і шириною 1 см.

Технологічна послідовність виготовлення виробу:

1.     створення композиції, візерунку або ескізу

2.     добір стібків

3.     перенесення малюнка на тканину

4.     вишивка малюнка

5.     пошиття та оформлення виробу

 

 Добір стібків:

     Види стібків, які використовують  у вишивці:  

1.     Шов «петелька» 

2.     Витягнутий стібок з завитком

3.     Французькі вузлики

4.     Троянда «павутинка» 

(інструкційна карта № 1, 2, 3, 4)

 

Пошиття  та оформлення виробу:

 

Пошиття косметички подвійним швом голка вперед, пришивання аплікації швом голка вперед.

 

2.4. Підбір інструментів, пристосувань та обладнання для роботи.

Інструменти:

1.                 Голка для шиття;

2.                 Голка для шиття бісером;

3.                 Голка для вишивки стрічками;

4.                 Ножиці;

5.                 Олівець; 

6.                 Лінійка чи сантиметрова стрічка.

 

 

Інструкційна карта № 1

Шов «петелька»

 

     Голку зі стрічкою потрібно витягнути на лицьову сторону (а). Потім пропустити стрічку з голкою на зворотну  сторону (б), відступивши потрібну довжину і притримуючи лівою рукою стрічку, щоб вона не заплуталася.

Потрібно заповнити цим стібком весь малюнок.

 

Інструкційна карта № 2

Витягнутий стібок з завитком

       Голку з стрічкою необхідно вивести на лицьову сторону (1). Пальцями лівої руки притиснути розправлену стрічку до тканини. Відступивши потрібну довжину, слід проколоти голкою стрічку і тканину і протягнути стрічку на виворітну сторону (2). При цьому не можна занадто сильно затягувати стрічку, інакше стібок вийде некрасивим. 

      

Інструкційна карта № 3

 

Французькі вузлики

 

     «Французькими вузликами» оформляють середину квітів або заповнюють порожній простір в мотиві. Голку з стрічкою необхідно вивернути на лицьову сторону(а). Натягнути стрічку лівою рукою і перевити нею голку два або три рази так, щоб витки не перекривали один одного (б). Потім голку встромити в тканину дуже близько з місцем першого проколу і витягнути на виворітну сторону, весь час тримаючи стрічку, щоб не утворилися вузлики. Сильно стрічку натягувати не можна, інакше весь стібок не вийде. Кожен вузлик треба закріпити окремо

 

Інструкційна карта № 4

Троянда «павутинка»

      Нитками муліне в тон стрічки вишити основу квітки у вигляді п'яти променів, що розходяться з однієї точки . Всі промені виконати простими прямими стібками. 

     Щоб отримати більш рівні промені, можна попередньо накреслити коло і відзначити середину і п'ять точок по колу на рівній відстані один від одного.         Потім на кінчику стрічки зробити плоский вузлик і витягнути голку зі стрічкою на лицьову сторону в центрі (а). Оповити голкою зі стрічкою промені проти годинникової стрілки, протягуючи голку над і під нитками (в, с).

     Розу можна виконати двома або трьома кольорами. Для цього перші кілька кіл зробити стрічкою одного кольору. Потім вивести її на виворітну сторону і закріпити кінець. І продовжувати обвивати промені стрічкою іншого кольору. 

  Дво - або триколірна троянда буде виглядати дуже ефектно.

 

ІІІ. Технологічний етап

 

3.1 Послідовність виготовлення виробу.

 

 

 

 

 1

 

Організація робочого місця, матеріалів та інструментів

 

 

 

 

 

2

 

Використовуючи ножиці  виріжте  місце  для блискавки. 

 

 

 

 

 

3

 

За допомогою булавок прикріпити блискавку в прорізь, і вшити її за допомогою голки швом «подвійний шов голка вперед».

 

 

 

 

 

4

 

 

Прикрасити       вишивкою

стрічками, використовуючи

інструкційні      карти      №

1,2,3,4,

А       також           прикрасити бісером.

5

 

Прикрасити мереживом та аплікацією

використовуючи           шов

«голка вперед».

      

6

 

 

Зшити вироб швом «подвійний шов голка

вперед»

7

 

Остаточна обробка виробу.

Ущільнити          дно косметички.

 

 

Готовий виріб

 

 

3.2. Правила безпечної праці і санітарно-гігієнічні вимоги під час вишивання.  

Для виконання ручних швейних робіт слід правильно організовувати робоче місце. У процесі роботи дотримуватися правил безпечної праці та санітарногігієнічних вимог.

1.     Вишивати й шити треба сидячи на стільці із спинкою. Сидіти потрібно прямо, не сутулячись.   

2.     Освітлення має бути хорошим, бажано природним. Під час вишивання правою рукою світло повинно падати зліва на робоче місце, при вишиванні лівою рукою – справа. 

3.     Через кожну годину вишивання чи шиття необхідно робити відпочинок для очей на 5 – 10 хв. Під час відпочинку очі перевести на спокійне забарвлення. Корисно також використати цей час на виконання гімнастики для м'язів очей.

4.     На робочому місці слід дотримуватися чистоти і порядку.

Правила безпечної роботи

Правила техніки безпеки при роботі з колючим інструментом: колючим інструментом ми називаємо: шила, голки.

1.     Перевір інструменти перед роботою.

2.     Зберігати голки в игольнице, обвивши ниткою. Шило зберігати в спеціальному контейнері або чохлі.

3.     Працюємо з інструментом дуже обережно, щоб не завдати собі травму рук і інших частин тіла.

4.     Не підносити інструмент близько до обличчя, берегти очі, не брати в рот, не гарувати в одяг та інші предмети, не залишати голки у виробі.

Не розмахувати інструментом. Не кидати.

5.     Якщо при роботі зламалася голка - повідомити керівника. Зламану голку необхідно класти в спеціально відведений для цього контейнер.

6.     По закінченні роботи почистити інструмент від бруду, потім приберіть в чохол і покладіть на місце.

ІV. Заключний етап.

4.1 Економічні розрахунки

1.   Розрахунок витрат  матеріалів.

 

Назва матеріалу

Ціна     за 1

шт. (грн.)

м,

Витрати матеріалів шт., м.

Вартість витрат

(грн.)

1

Фетр

15

 

1

15

2

Стрічка

2,5

 

4

10

3

Блискавка

5

 

1

5

4

Бісер

15

 

0,1

1,5

5

Кружево

10

 

0,3

0,3

6

Флизилин

45

 

0,2х0,3

3

7

Нитки

«Муліне»

5

1

5

Всього

                                                    

          39,8

 

 

2.   Розрахунок витрат електроенергії

Витрати електроенергії обчислюють за формулою:

Е=Р х t x B

 

Електрообладнання

Потужність, кВт/год (Р)

Час роботи, год (t)

Вартість тарифу, грн/кВт (В)

Вартість витрат електроенергії, грн (Е)

Праска

1,4

0,15

0,76

0,97

 

3.   Відрахування на амортизацію.

Складають 10%  від їх собівартості на 1 робочу зміну (6год): 

А= Ві : Чз х0,1

 

Назва інструмента

Вартість

інструмента, грн., Ві

Час   використання інструмента, год. Чз

Амортизація, грн.  А

Голки 

15

6

0,25

Ножиці

25

15 хв

0,65

Разом

 

 

0,90

 

4.   Розрахунок витрат на оплату праці (В оп)

Оп умовна оплата праці робітника за 1 годину = 19 грн/год

Ч в – час,витрачений на виготовлення виробу = 6 год В оп – витрати на оплату праці ( В оп = Оп х Ч в) = 114 грн

 

5.   Податок на заробітну плату (Пзп) становить 15%, отже:        П = В х15% : 100% = 120 х 15 : 100 = 17 грн

 

6.   Собівартість виробу рівна сумі розрахованих затрат:

 

Витрати

Вартість витрат, грн

Матеріальні витрати

39,8

Витрати на електроенергію

0,97

Витрати на оплату праці

114

Амортизаційні відрахування

0,90

Разом: (С)

115,67

 

7.   Визначення величини прибутку (П):

Прибуток становитиме 10-25 % від собівартості

П = (0,1:0,25) х С = 29 грн

 

8.   Загальна вартість ( С+ П):

   З в =118,67 + 29 = 148 грн

 

 4.2. Комплексна оцінка виробу:

 

Після того як виріб був завершений, ми залишилися задоволені своєю роботою, оскільки виріб задовольняє всім вимогам, які ми висували:

      Відповідати основному призначенню;

      Бути нескладною у використанні;

      Мати приємний естетичний вигляд;

      Мати об’ємну, але стійку форму;

      Зручність і легкість у догляді;

      Бути безпечною при експлуатації.

Виріб прикрасить любую сумку і ми зможемо показувати своїм знайомим, чому навчились на уроках праці.

Технологічні критерії.

      Виріб довговічний, витрати мінімальні;

      Складність виконання проста, об’єм не великий;

      Використовується за призначенням; Конструктивні критерії.

      Зручність використання, висока міцність та надійність; Відповідає всім технологічним вимогам.

Естетичні критерії.

      Форма проста, але довершена і оригінальна;

      Вибір композиційно завершений та не перевантажений вишитими елементами;

      Поєднання кольорів близьке до натуральних. Екологічні критерії.

      Виконуючи даний виріб ми на жодній із операцій обробки не забруднюємо повітря та навколишнє середовище.  Для даної роботи ми використовуємо екологічно чисті матеріали, наприклад стрічки в нас шовкові – натуральні. Утилізація виробу теж не має загрози для навколишнього середовища.  

      Залишки тканини, стрічки можна використати як наповнювач при пошитті м’якої іграшки.

Економічні критерії.

      Собівартість проекту – середня

      Рівень ціни реалізації – високий

        Вартість виготовленого виробу в основному визначається затратами на матеріал, електроенергію та витрати на амортизацію і устаткування. Так як робота виконується без найму додаткової робочої сили, то можна не враховувати витрати на оплату праці.

     За умови придбання всіх матеріалів, оплати електроенергії, витрат на амортизацію (без урахування витрат на оплату праці)  собівартість виробу складає 41,67 грн.

     Враховуючи що аналогічні вироби в продажу коштують 150-200 грн.

можна прийти до висновку, що: 

а) виготовлення виробу – економічно вигідне;

б) виготовлення виробу економічно обґрунтовано, реалізація реально

можлива.

4.3. Підготовка до презентації.

 

 

 

 

 

 

 

 

pdf
Додано
22 серпня 2018
Переглядів
5490
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку