Урок з математики
Тема: «STEM – дослідження: як задачі допомагають розуміти світ»
Мета: показати учням, що розв'язування задач є не лише навчальною діяльністю, а й способом пізнання світу, формувати вміння застосовувати математичні знання у практичних діях, розвивати логічне та критичне мислення, уміння робити висновки, виховувати цікавість до навчання через дослідження та бажання більше дізнатись про минуле нашого народу.
Хід уроку
І. Організація класу
Вчитель. Добрий день, мої допитливі дослідники. Ми сьогодні всі налаштовані на перемогу над труднощами.
Зібратися разом – це початок.
Працювати разом – це успіх.
Діти. Сьогодні на уроці ми будемо:
не просто слухати а чути,
не просто дивитись, а бачити,
не просто відповідати, а міркувати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Сьогодні у нас урок – дослідження, А що саме ми будемо досліджувати ви дізнаєтесь, якщо правильно розв'яжете кругові вирази і розшифруєте слово.
К (32- 17) : 3 = (5) О 5·7 +30 : 6 = (40)
З (40 - 13) : 9 = (3) А 3·8 : 4 +57 =(63)
К (63-7·4) – 3 =(32)
Отже сьогодні ми будемо досліджувати життя українських козаків.
ІІІ. Робота в групах. Дослідження козацького життя та звичаїв козаків.
Дітям було завдання додому по групах: дослідити як жили українські козаки.
І група. Дослідити, що означає слово «козак», виникнення українського козацтва та хто заснував Запорізьку Січ?
ІІ група. Дослідити, спосіб життя українського козацтва у мирний час.
ІІІ група. Дослідити побут і одяг козаків.
ІVгрупа. Дослідити як воювали козаки.
V група. Дослідити, які були гетьмани українського козацтва.
ІV. Робота над задачею.
Вчитель. Україна завжди була багатою країною, торгувала з іншими країнами медом, сіллю, зерновими культурами.
Про що буде йти мова в задачі ви здогадаєтеся, відгадавши загадки.
Має жовтий вусок, запашний колосок.
Навесні травичка, влітку – золотий колос,
а до столу – запашний хліб ( Пшениця)
Солодкий, а не цукор,
липкий, а не клей,
смачний, а не цукерка.( Мед)
Отже мова в задачі буде йти про пшеницю та мед.
Задача
Козаки везли продавати пшеницю та мед. Пшениці везли у 3 рази більше, меду.
Скільки окремо меду і пшениці везли козаки, якщо відомо ,що маса всього товару становила 24 центнери?
( Цю задачу будемо розв'язувати за допомогою рівняння)
Складаємо рівняння
х + 3х=24
4х = 24
Х=24:4
Х=6(ц) –мед;
6·3 =18 (ц) – пшениці
Перевіка:
8 +6 + 24 (ц)
Творча робота над даною задачею.
Змінити питання до задачі так, щоб остання дія була віднімання.
(На скільки більше козаки везли пшениці, ніж меду?)
Скласти обернену задачу, в якій невідоме число 24.
Фізкультхвилинка
V. Робота в групах. Дослідження Скарбу Павла Полуботка.
Вчитель. Український гетьман Павло Полуботок поклав в англійський банк на зберігання золоті монети.
За допомогою знань ми будемо досліджувати , скільки кг золота припадає на кожного українця.
Завдання для груп.
І група. Довести чи вірне твердження, що периметр квадрата зі стороною 2см дорівнює 12 см?
( Твердження не вірне, 2·4 =8см)
ІІ група. У козака Петра було 7 монет по 5 гривень і 6 монет по 10 гривень. Чи вистачить йому грошей придбати книгу за 98 грн?
(Не вистачить 2 гривні).
ІІІ група. Розв'язати рівняння.
4·8 –х=29
Х=3.
ІVгрупа. Обчислити вираз
28+42:6-26 =( 9)
V група. Обчислити периметр скрині, якщо відомо, що довжина скрині 6дм, а ширина у з рази коротша.
( 6:3=2(дм)- ширина;
(6+2) ·2 = 16( дм)
Вчитель. Групи справились зі своїм завданням.
Тепер потрібно розставити всі відповіді у порядку зростання та додати всі числа. І ми дізнаємося скільки ж золота Павла Полуботка припадає на кожного українця. (8+2 +3+9+16 =38кг)
Отже, ми дослідили, що на кожного українця за легендою припадає 38 кг золота Павла Полуботка.
VІ. Підсумок уроку
- Пригадайте, що сьогодні вдалося найкраще?
- Що нового дізналися про козаків?
Сьогодні ви довели,що математика – це не лише числа,а й уміння думати, досліджувати, порівнювати.
Бібліографія https://dovidka.biz.ua/pavlo-polubotok-biografiya-skorocheno
https://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakty-pro-kozakiv/