БОЛГРАДСЬКИЙ ЛІЦЕЙ №2
БОЛГРАДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Урок- подорож
у 3-му класі
«Як потрібно охороняти воду від забруднення?»
( до природоохоронної акції
«День Чорного моря»)
Автор :
Пармакова Марина Дмитрівна
вчитель початкових класів
Болградського ліцею №2
вчитель вищої категорії
«вчитель методист»
2025 р.
Тема:Як потрібно охороняти воду від забруднення?
Мета:продовжувати знайомити учнів із важливістю та значенням води для життя людей, тварині рослин; розповісти причини та шляхи забруднення води; ознайомити ізспособами та заходами охорони води від забруднення,описувати способи очищення води; наголошувати на необхідності охорони водойм; застосовувати знання для економного використання води у побуті;вчити спостерігати, робити висновки, аналізувати події та явища що відбуваються у навколишньому середовищі.
Виховувати відповідальне ставлення до використання водних ресурсів, виховувати дружні стосунки в класі, уміння працювати в парі, групі, розвивати увагу, мислення, поповнювати словниковий запас учнів.
Очікувані результати:на кінець уроку учні повинні пояснювати значення води у природі, описувати способи очищення води, розуміти важливість економного використання води.
Обладнання: ноутбук, телевізор, мультимедійна презентація, зображення мальовничих краєвидів з водоймами; малюнки побутового використання води: приготування їжі, миття, прибирання, догляд за рослинами і тваринами, карта України, картки.
Тип уроку : комбінований
Форма проведення: урок -подорож
Хід уроку
I. Вступна частина
1.Організаційний момент
Слова вчителя: Пролунав уже дзвінок, починаємо урок!
2. Ранкова зустріч.
Оберіть смайлик, на якому відображає ваш настрій, зараз на уроці. Відкрийте календар природи в зошиті та давайте позначимо погоду.
Діти, яка зараз пора року?
За неживою природою
За живою природою
За працею людей
Висновок
А що це таке? (Це різні стани вологи в атмосфері, що утворюються внаслідок конденсації водяної пари. Одним словом- це…вода). А хто знає , якслово вода звучить на інших мовах? Болгарській - уда, молдавській - апа,ангійській - Су -вода на азербайджанській, турецькій та гагаузькій мові.
А зараз хвилинка - цікавинка. На сьогодні діти приготували цікавий матеріал про воду, давайте їх послухаємо.
3. Хвилинка – цікавинка.
- Дякуємо.Сьогодні на урок до нас завітала краплинка. Вона протягом урокубуде разом з вами мандрувати. Ми з вами говорили на попередніх уроках, щовода постійно рухається.
- А як цей процес називається? Кругообіг води.
- В наслідок цьоговода може перебувати у кількох станах?
Ось зараз і перевіримо, як добре ви засвоїли матеріал.
Краплинка вам приготувала завдання. На картках є таблиця з 3 колонками, девказано стан води . Поряд є картки. Ви повинні за 1хвинину правильнорозподілити малюнки за станом води. Виконані роботи буде перевіряти вашсусід по парті.
3. Перевірка засвоєного матеріалу. (Робота на картках)
На дошці прикріплено картки з написами «Рідкий стан», «Газоподібний стан», «Твердий стан». Під ними записано слова у три стовпчики.Учні повинні за хвилину заповнити таблицю.
сніг лід річка
хмара росапара
дощ туман сніжинка
|
«Рідкий стан» |
«Твердий стан» |
«Газоподібний стан» |
|
дощ |
сніг |
пара |
|
море |
лід |
туман |
|
річка |
сніжинка |
чай |
|
роса |
бурулька |
хмара |
море бурулька чай
Газоподібний стан води — це водяна пара, яка існує в повітрі, хмарах, а також виділяється під час кипіння води. Приклади включають: пару, що виходить з гарячої чашки чаю або чайника, туман (це дрібні крапельки води, що утворилися з пари) та вологу, яка випаровується з поверхні землі або водойм.
Приклади газоподібного стану води
це невидимий газ, який завжди присутній у повітрі.
при нагріванні води до кипіння (100°C) вона перетворюється на пару, яку можна побачити.
у холодну пору року тепла пара з кімнати контактує з холодним склом, охолоджується та перетворюється на краплі води, що робить скло «пітніючим».
це дрібні крапельки води, що утворилися з водяної пари, коли вона охолоджується біля поверхні землі.
складаються з дрібних крапельок води або кристалів льоду, що утворилися внаслідок конденсації водяної пари на невеликих частинках у повітрі.
4.Перевірка робіт. Обмінялися листочками та перевірили за слайдом. 0- В.р, 1-3, Д.р, 4-6, С.р, більше 7 – П.р. Підняли картки у кого в. р,- це зелений колір, середній- достатній, середній- червоний, початковий- синій колір.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
- Яка речовина — найпоширеніша на Землі?
- Якої води на Землі більше: солоної чи прісної?
- Чому воду в Чорному морі не можна пити?
- Звідки люди беруть прісну воду?
- Як називається озеро, яке нас забезпечує прісною водою? Ялпуг.
Уявіть, що відбулось би на Землі, коли б зникли океани, моря, озера.
- А якби не стало прісної води?
Чи можливим було б життя? Чому?
Людина без води не може прожити більше 3-х днів. На минулих уроках ми говорили з вами про екологічну проблему Чорного моря та озера Ялпуг. Екологи б’ють тривогу, адже рівень води в озері Ялпуг дуже понизився, якщо нічого не робити то ми залишимося без прісної води. Ця катастрофа вплине і на інші водні ресурси нашої області, зокрема на Чорне море, яке має різноманітну флору і фауну. Яке є притулком для багатьох тварин та птахів.
2. Повідомлення теми
- Як ви здогадалися, сьогодні ми поговоримо про те, як потрібно охороняти воду від забруднень.
- Пригадайте, які забруднювачі впливають на стан води й водойм на Землі?
- Чи може вода самостійно себе очистити?
- Яким чином?
3. Робота з підручником.
Давайте відкриємо підручник на сторінці 44 тадізнаємося чи дійсно це можливо.
Самоочищення – це здатність води самостійно відновлювати чистоту води за допомогою водоростей і дрібних тварин, які поглинають забруднювальні речовини.
- Але, запам’ятайте, людям потрібно навчитися не заважати природі здійснювати ці процеси.
Особливо ощадно й обережно нам потрібно ставитися до безцінної питної прісної води, запаси якої на нашій планеті дуже обмежені. Без прісної води не було б життя.
4. Бесіда
Поміркуйте, що може зробити кожна людина, щоб запобігти подальшому забрудненню води?
5. Слово вчителя
- Методи очищення й ощадного використання води потрібно запроваджувати скрізь на державному рівні: в побуті, на підприємствах, в сільському господарстві. Варто будувати очисні споруди, щоб забруднена вода не потрапляла у водойми. Треба зменшити обсяги стічних вод та припинити забруднення водойм сміттям. Під час поливу рослин на полях, садах, потрібно запроваджувати крапельний полив.
6. Фізхвилинка.
7. Презентація «Методи очищення води».
Які ж існують методи очищення води, увага на екран. Що повинні робити люди, щоб зберегти воду чистою?
- будувати очисні станції
- зменшити обсяг стічних вод
- припинити забруднювати водойми
- економно використовувати воду
8. Схема «Як людина використовує воду».
На минулих уроках ми з вами говорили, як людина використовує воду, у яких сферах?
- сільське господарство
- виробництво
- побуті
Роздивлялися діаграми витрати води в сучасній родині, рахували скільки літрів води споживає одна людина за добу, за тиждень. Хто пам’ятає?
Споживання води на добу та тиждень
Розподіл споживання (орієнтовно)
9. Довідничок
На сторінці 45є довідничок. Давайте ознайомимося із інформацією.
22 березня святкують Всесвітній день води.
Запам’ятайте, усі громадяни України повинні усвідомлювати, що вода – це безцінний скарб природи, який потребує збереження і великої пошани!
Ще раз прочитайте про те, що повинні пам’ятати люди.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
IVПідсумок уроку
![]()
![]()
![]()
Вода
![]()
![]()
(Здоров’я, чистота, свіжість, ліки. їжа, життя, скарб, рідина, стихія).
2. Рефлексія. Гра»Мікрофон» 1)Я дізнався…
2)Я зрозумів….
3)Мені сподобалось…
4)Мене зацікавило….
5)Я відчув труднощі…
Рекомендації : Підготувати лепбук, малюнок або плакат на тему «Вода - це життя».Зош. ст. 43 №1-2