Урок музичного мистецтва №3 1 клас
Тема семестру: Мистецтво – чарівне вікно у світ.
Тема уроку: Моє довкілля.
Мета: ознайомити учнів з поняттями: високі та низькі музичні звуки;
формувати креативні, комунікативні якості особистості учнів; вміння співвідносити художні образи з музичними інструментами, відтворювати мелодичну імпровізацію;
виховувати усвідомлення власної причетності до української культурної спадщини, виховувати вміння естетично оцінювати твори мистецтва.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник Л. М. Масол, О. В. Гайдамака. О. М. Колотило;
картки або вирізані з паперу зображення ліси, вовка, зайця, їжачка, ведмедя, лева, різних птахів, дерев та рослин лісу, ноутбук з колонками, шумові та музичні дитячі музичні інструменти, текст казки «Як миша віддячила левові»; конверт з листом Барвика.
Хід уроку
І Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань.
Діти заходять до класу під запис звуків лісу. На партах лежать картки або вирізані з паперу зображення ліси, вовка, зайця ,їжачка, ведмедя, лева, різних птахів, дерев та рослин лісу.
Діти, вітаю вас! Ви чуєте, які приємні звуки нас оточують? А на партах у вас що? І з чим усе це пов`язано? Так, ми зараз ніби з вами у лісі. У нас сьогодні незвичайний урок – ми поговоримо голосами мешканців лісу. Але спочатку я хочу прочитати вам лист Барвика. Вчитель відкриває конверт і читає:
Любі, першокласники!
Дуже дякую вам за вашу допомогу мені у навчанні! Я вже вивчив, що звуки бувають шумові і (пауза) … (відповідь дітей), короткі і…, а ще вони бувають високі і… Вірно. Барвик вас, діти, питає: Хто у лісі говорить низьким голосом, а хто високим?
Давайте йому допоможемо усі разом.
ІІ Основна частина уроку.
1. Діти, відкрийте, будь ласка свої підручники на стр.12. Підкажіть Барвику.
Коли учень дає відповідь, учитель питає його і клас який музичний інструмент можна дібрати кожній тварині лісу.
2. Учитель знову вмикає запис з голосами лісу. Запис звучить фоном для казки «Як миша віддячила левові». А зараз наші музичні інструменти, які ви дібрали тваринам лісу допоможуть нам в слуханні казочки. А називається вона «Як миша віддячила левові». Учні отримують ролі, в руках у них музичні інструменти, які вони використовують за сюжетом казки під час читання.
Як миша віддячила левові
Українська народна казка про тварин
Дрімав собі лев спокійно під деревом в лісі. Нараз надбігла миш і побігла по нім. Збудився лев і рикнув страшно із злости, що його збудила миш, зловив ю в лапи і держить.
— Як ти сміла мене будити? — гукнув громовим голосом на перестрашену миш. — Заплатиш мені за це життям твоїм!
— Ах, пане мій і царю, — сказала покірно налякана миша, — даруй мені тую провину... Що тобі прийде з моєї смерті?.. Будь милостивий, даруй мені життя, а я тобі за то колись віддячу!
Засміявся страшний лев на таку бесіду миші і сказав:
— Ти дрібна, дурна... І як же ти мені можеш відслужитись?.. Іди до своєї діри! Марш!
І пустив її на волю.
Незадовго потім попався лев в сіті з реміння і шнурів, котрі люди на нього були наставили. Лев шарпався, злостився, но сітей порвати не міг. Заричав із злости сильно...
Рик той зачула миш, — та я сама. Пізнала голос лева. Біжить і каже:
— Чекай, царю мій і пане мій, я тебе врятую!
Побігла, закликала з п’ятдесят других мишок, самих свояків своїх, дітей і внуків, і каже:
— Гризіть сіті, і я буду гризти!
Кинулись миші з гострими зубами на сіті і мерщій гризти! Гризуть, аж хрупотить. Не минула годинка — сіті були розгризені, і лев став знов вільний, подякував мишці і пішов поважно в ліс.
А наука для нас з того яка?.. Не ображай нікого, ні найслабшого, ні найбіднішого, бо і найслабший, і найбідніший може тобі в пригоді велику услугу зробити.
3. Настає час руханки. Діти виконують вправи під час руханки.
4. А зараз послухаємо тишу. Сядьте зручно. Ми послухаємо музику. Будьте уважні, ви знову почуєте лісні голоси, але зараз вони прозвучать у музичних творах. І я навмисно не буду казати їхні назви. Відгадайте, буль ласка, героїв цих творів. Звучать наступні твори: Е. Гріг. Пташка. В. Подвала. Їжачок. Дятел. Після прослуховування музичних творів обговорюється характер музики. Учні порівнюють схеми у підручнику на стр.12 з музичними творами.
5. Вчитель співає: Ку-ку, тьох-тьох-тьох, тьох-тьох-тьох. Учні повторюють,. вчать поспівку. Далі співаємо поспівку на ті-ті-та. Згадуємо разом значки та записуємо ритм поспівки на дощці.
6. Розучування пісні «Прилетів комарик».
ІІІ Заключна частина уроку.
Сьогодні ви усі молодці. Працювали плідно. Лясолька пропонує вам створити вдома «музичні склянки». Подивиться на малюнок на стр.6 у ваших зошитах. Знаєте, це цікаво. Якщо легенько постукати по них ложечкою, ви почуєте звуки різної висоти: високі та низькі. Тільки запам`ятайте у якій склянці звук вищий, а у якій – нижчий. Бажаю успіхів. Будемо чекати ваші відповіді на наступному уроці!
Музичне прощання: «Наш урок завершено! До побачення!»
1