«____»___________ 20___ року
Конспект уроку «Етика» з використанням навчального посібника Л. Давидюк та А.Мельник (2023)
Урок №3. Відповідальність як моральна риса. Почуття обов'язку. Чи має бути людина відповідальною.
Мета: донести до учнів, що ці моральні риси є фундаментальними для індивідуального і суспільного розвитку. Розглянути, як вони впливають на поведінку та відносини між людьми. Розглянути конкретні ситуації, де відповідальність і почуття обов'язку грали важливу роль. Обговорити етичні аспекти відповідальності і обов'язку. Порівняйте різні етичні системи та підходи до цих понять, заохочувати учнів рефлексувати над своєю власною відповідальністю і почуттям обов'язку. Спонукати їх думати про те, як вони можуть покращити ці моральні риси в собі, обговорити, як відповідальність і почуття обов'язку впливають на суспільство в цілому.
Очікуванні результати: учні мають чітке уявлення про те, що означають ці поняття і як вони відрізняються одне від одного, розуміють, чому ці моральні риси є важливими для їхнього особистого розвитку та для суспільства в цілому. здатні аналізувати різні ситуації та визначати, як відповідальність і почуття обов'язку можуть впливати на прийняття рішень у цих ситуаціях, здатні виявляти відповідальність і обов'язок у своїй власній поведінці та взаємодіях з іншими, можуть розробляти конкретні плани дій для збільшення своєї відповідальності та почуття обов'язку.
Обладнання: мультимедійний комплект
Бути людиною — значить брати на себе відповідальність.
Джон Стейнбек
Хід уроку
Створення позитивного психологічного клімату класу.
Бути людиною — значить брати на себе відповідальність.
Джон Стейнбек
Демонстрація навчальної презентації.
Слайд2. Організація класу.
Ми починаємо урок,
а на уроці ми …
Уважні!
Розумні!
Організовані!
Кмітливі!
Слайд3. Перегляд мультфільму.
Подивися у цифровому додатку до с. 21 мультфільм, в основі якого сучасна притча «Що прикрашає людину». Як ти думаєш, чому король призначив своїм наступником молодшого сина? Чи погоджуєшся ти з рішенням короля? Поясни назву притчі. https://vse.ee/Etyka_6-klas
Слайд4. Побесідуймо.
Як ти думаєш, чому король призначив своїм наступником молодшого сина?
Чи погоджуєшся ти з рішенням короля? Поясни назву притчі.
Слайд5. Словничок.
Слайд6. Робота в підручнику.
Учні шостого класу на уроці етики отримали завдання: створити хмарки слів «Друзі відповідальності» і «Вороги відповідальності». Виконуючи завдання, один із учнів помітив, що до його комп'ютера потрапив вірус, який об'єднав дві хмарки в одну. Допоможи шестикласнику правильно виконати завдання.
Слайд7. Розглянь кластер «Компоненти відповідальності». Поясни, як ти розумієш кожний компонент.
Слайд8. Робота в підручнику.
Прочитай характеристику кожного компонента відповідальності, установи відповідність між назвою компонента та його характеристикою.
Слайд9. Обговоріть вислів.
Слайд10. Перегляд відеоролика «Я — відповідальність»
Подивися в цифровому додатку до с. 22 відеоролик «Я — відповідальність», герої та героїні якого — молоді люди з різних сфер діяльності. https://vse.ee/Etyka_6-klas
Слайд11. Побесідуймо.
У чому вбачає свою відповідальність кожен / кожна з них?
Слайд12. Робота в підручнику.
Прочитай текст. На основі тексту склади характеристику відповідальної людини.
Кожна людина слово відповідальність розуміє по-своєму. Для одних це виконання домашнього завдання чи хатніх справ, для інших — дотримання слова або піклування про домашнього улюбленця. Кожна людина сама вирішує для себе, наскільки вона здатна відповідати за свої вчинки, поведінку, ставлення до будь-яких подій чи людей.
Бути відповідальною людиною — означає бути людиною з великою силою волі, адже потрібно завжди бути готовим / готовою прийняти рішення у будь-якій ситуації і відповідати за його наслідки, усвідомлено думати наперед та намагатися передбачити, до чого може призвести той чи інший вибір.
Існує думка, що відповідальність — це риса, притаманна успішній людині. Відповідальна людина знає, чого вона хоче від життя. Відповідальну людину цінують та поважають інші, на неї можна покластися, їй можна довіряти.
Відповідальність кожної людини забезпечує злагоду, справедливість та добропорядність у стосунках між людьми.
Слайд13.Гімнастика для очей.
Слайд14. Цікавинка.
Слайд15-16. Прочитай перші 8 пунктів Декларації Відповідальності Людини Богдана Гаврилишина. Як ти думаєш, чому цих настанов має дотримуватися людина, яка прагне бути відповідальною?
Слайд17. Вправа «Трибуна думок»
Наведи приклади дотримання тобою та твоїми рідними / близькими / друзями пунктів Декларації Відповідальності Людини.
Слайд18. Робота в підручнику.
Пройди тест у цифровому додатку до с. 24 і визнач свій рівень відповідальності.
Слайд19. Продовж речення.
Я відповідальна людина, тому що...
Слайд20. Вправа «Трибуна думок»
Прочитайте одне одному список своїх обов'язків, який склали вдома. Виокреміть обов'язки, однакові для всіх членів групи. Прокоментуйте обов'язки, які у вас не збігаються.
Слайд21. Творче завдання.
Складіть кластер «Обов'язки дітей віком 11-12 років». Презентуйте і обговоріть свої кластери у класі.
1. Шкільні обов'язки:
- Виконання домашніх завдань.
- Підготовка до уроків.
- Дотримання розкладу уроків та шкільних обов'язків.
2. Допомога вдома:
- Прибирання в кімнаті.
- Допомога з підтриманням чистоти в будинку.
- Виконання простих домашніх справ (наприклад, допомога приготувати їжу, викидання сміття).
3. Особиста гігієна:
- Самостійне доглядання за собою (чистка зубів, прийом водних процедур тощо).
4. Розваги та відпочинок:
- Розумне використання вільного часу (гра на вулиці, читання книг, розвиваючі ігри).
5. Спілкування з рідними та друзями:
- Підтримка взаємовідносин з родиною та друзями.
6. Саморозвиток:
- Заняття спортом або іншими хобі.
- Розвиток та вдосконалення власних навичок і здібностей.
7. Відповідальність:
- Вчення приймати відповідальність за свої дії та рішення.
- Дотримання правил та вказівок дорослих.
Слайд22. Робота в підручнику.
Ознайомся з обов'язками людини, які визначено у Декларації Відповідальності Людини. Назви ті обов'язки, які ти виконуєш.
Слайд23. Вправа «Трибуна думок»
Порівняй обов'язки, які ви визначили, складаючи у групі кластер (завдання 8), з обов'язками з Декларації. Прокоментуй обов'язки, які збігаються і які відрізняються.
Слайд24. Ознайомся з поданим визначенням. Як ти його розумієш?
Громадянський — властивий свідомому громадянинові, спрямований на користь суспільства.
Слайд25. Вправа «Трибуна думок»
Обговоріть, які з розглянутих вами на уроці обов'язків можна вважати громадянськими. Поясніть чому.
Складіть хмарку слів до поняття громадянський обов'язок.
Слайд26. Робота в підручнику.
Знайди та прочитай прислів'я. Поясни кожне з них. З якими із настанов Декларації Відповідальності Людини вони перегукуються?
Народ скаже, як зав'яже
Слайд27. Робота в підручнику.
Прочитай роздуми Руслани Лижичко, української співачки та громадської діячки, про обов'язки людини щодо довкілля. Чи поділяєш ти стурбованість Руслани? Поясни чому.
Довкола нас — цілий світ. Він гине, тому що люди побудували свою цивілізацію на знищенні природи. Це егоїзм. Егоїзм, якому назва — споживач. Для мене споживач — це людина, яка знищує довкілля, безцінний дар — природу і себе, в першу чергу.
Ми достатньо сильні, щоб зберегти нашу природу, її унікальну красу, яку Бог дав нашій країні.
Відповідальність зберегти природу — на кожному з нас.
Слайд28. Побесідуймо.
Чи можна вважати Руслану свідомою громадянкою? Поясни чому. Чи вважаєш ти себе свідомим громадянином / свідомою громадянкою? Аргументуй свою позицію.
Слайд29. Домашнє завдання.
https://vse.ee/ Etyka_6-klas
Слайд30. Робота в підручнику.
Розглянь підсумковий плакат до теми «Відповідальність як моральна риса. Почуття обов'язку». Прочитай назву плаката. Ти вже знаєш, що про це думали Джон Стейнбек і Луїза Хей. Що означає для тебе брати на себе відповідальність?
• Розглянь верхню частину плаката. Як ти думаєш, чому слова знання, почуття, дії написані у колі відповідальність? Які зі слів, написаних по різні боки від слова відповідальність, є «друзями», а які — «ворогами» відповідальності? Додай до цих переліків інших «друзів» та «ворогів» відповідальності.
• Як ти розумієш слова у центральній частині плаката? Кому вони належать? Що означає дата 19 жовтня?
• Прокоментуй малюнок у нижній частині плаката. Чому умовні позначки поділено на дві частини? Що означають ці частини?