Урок 45 "Атмосферний тиск. Вимірювання атмосферного тиску. Барометри"

Про матеріал
Мета уроку: Навчальна. Сформулювати поняття про атмосферний тиск і пояснити його існування на підставі молекулярно-кінетичних уявлень. Розвивальна. Розвивати творчі здібності та логічне мислення учнів; показати учням практичну значущість набутих знань. Виховна. Виховувати культуру оформлення задач. Очікувані результати: Учні мають: називати: одиниці вимірювання атмосферного тиску, причини виникнення атмосферного тиску; може описати: дослід Торрічеллі, залежність атмосферного тиску від висоти; уміти: вимірювати атмосферний тиск; знати нові поняття: атмосферний тиск, мм рт. ст., вакуум. Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу. Обладнання:навчальна презентація, комп’ютер.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Атмосферний тиск. Вимірювання атмосферного тиску. Барометри. УРОК 45

Номер слайду 2

Запитання для фронтального опитування. Які спостереження вказують на те, що газ тисне на стінки посудини, у якій він міститься?Чому гази створюють тиск?Як залежить тиск газу від його об'єму й температури?

Номер слайду 3

Проблемне питання. Завдяки чому ми можемо зробити ковток чаю?

Номер слайду 4

Проблемне питання. Чому рідина у шприці піднімається, коли піднімається поршень шприца?

Номер слайду 5

Атмосфера. Ви знайомі із поняттям «атмосфера» Це повітряна оболонка ЗемліЩо таке атмосфера?

Номер слайду 6

АтмосфераІз чого складається атмосфера? Це суміш газів: 78% — азот, 21% — кисень,1% — інші гази.

Номер слайду 7

- перебувають у неперервному русі. Через це вони не падають на Землю, а «носяться» в просторі біля Землі. Атмосфера. Чому існує повітряна оболонка Землі? - мають масу, тому вони притягуються до ЗемліМолекули й атоми атмосфери:

Номер слайду 8

Атмосферний тиск

Номер слайду 9

Атмосферний тиск Атмосферний тиск – це тиск, який створює атмосфера на всі тіла, що в ній перебувають, а також на земну поверхню.

Номер слайду 10

Атмосферний тиск Чому люди не відчувають дії атмосферного тиску? Атмосфера Землі важить близько 5·1018 кг

Номер слайду 11

Атмосферний тиск

Номер слайду 12

Атмосферний тиск Чому рідина у шприці піднімається, коли піднімається поршень шприца? Атмосфернийтиск

Номер слайду 13

Атмосферний тиск

Номер слайду 14

Дослід Торрічеллі

Номер слайду 15

Дослід Торрічеллі Проаналізуємо дослід

Номер слайду 16

Вимірювання атмосферного тиску Згідно закону Паскаля: Атмосферний тиск дорівнює тиску стовпа ртуті в трубці𝒑атм=𝒑ртуті 

Номер слайду 17

Вимірювання атмосферного тиску. Тиск, який створюється стовпчиком ртуті висотою 760 мм, називають нормальним атмосферним тиском:ратм н = 760 мм рт. ст. Одиниця атмосферного тиску1 мм рт. ст.

Номер слайду 18

Вимірювання атмосферного тиску

Номер слайду 19

133,3 Па Вимірювання атмосферного тиску𝒑=𝛒𝒈𝒉 Визначимо тиск ртутного стовпа висотою 1 мм:13600 кгм3∙9,8 Нкг∙0,001 м≈ 1 мм рт. ст. = 133,3 Па760 мм рт. ст. =101 325 Па𝒑= 

Номер слайду 20

Вимірювання атмосферного тиску Зміна висоти на кожні 11 метрів призводить до зміни тиску 1 мм рт. ст. (або на 133,3 Па).

Номер слайду 21

Прилади для вимірювання Ртутний барометр. Барометр — прилад для вимірювання атмосферного тиску. Барометр-анероїд. Барограф

Номер слайду 22

Барометр-анероїд

Номер слайду 23

Барометр-анероїд За допомогою барометрів можна:прогнозувати зміну погодивизначати висоту

Номер слайду 24

2. Виразіть у міліметрах ртутного стовпчика тиск 45 к. Па, 80 к. Па. Розв’язування задач1. Виразіть у кілопаскалях тиск 600 мм рт. ст., 740 мм рт. ст.

Номер слайду 25

Розв’язування задач3. Біля підніжжя гори барометр показує нормальний атмосферний тиск, а на вершині — 721 мм рт. ст. Яка приблизно висота гори?

Номер слайду 26

Розв’язування задач4. При вході в метро барометр показує 101,3 к. Па. Якими будуть показання барометра на платформі, що перебуває на глибині 33 м?

Номер слайду 27

Розв’язування задач5. Визначте, з якою силою тисне атмосфера на людину (атмосферний тиск вважати нормальним, а площу поверхні тіла такою, що дорівнює 1,5 м2).

Номер слайду 28

Розв’язування задач6. Визначте глибину шахти, якщо на дні її барометр показує 109 297 Па, а на поверхні Землі — 103 965 Па.

Номер слайду 29

Запитання для фронтального опитування. Що таке атмосфера і чому вона існує? Чому існує атмосферний тиск? Які факти свідчать про існування атмосферного тиску?

Номер слайду 30

Запитання для фронтального опитування. Опишіть будову та принцип дії ртутного барометра. У яких одиницях вимірюють атмосферний тиск? Дайте визначення нормального атмосферного тиску.

Номер слайду 31

Чому за допомогою барометрів можна передбачати погоду та вимірювати висоту?Запитання для фронтального опитування. Які прилади використовують для вимірювання атмосферного тиску?Які переваги барометрів-анероїдів зумовили їх широке використання?

Номер слайду 32

Домашнє завдання. Вивчити § 25, Вправа № 25 (4, 7)

Номер слайду 33

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!

pptx
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
14 березня
Переглядів
262
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку