урок 9 клас ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА СВІТУ. НАЙБІЛЬШІ КРАЇНИ-ВИРОБНИКИ ТА КРАЇНИ-СПОЖИВАЧІ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ У СВІТІ. ВІДМІННОСТІ В СТРУКТУРІ ВИРОБНИЦТВА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ НА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯХ РІ

Про матеріал

ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА СВІТУ.

НАЙБІЛЬШІ КРАЇНИ-ВИРОБНИКИ ТА КРАЇНИ-СПОЖИВАЧІ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ У СВІТІ. ВІДМІННОСТІ В СТРУКТУРІ

ВИРОБНИЦТВА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ НА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯХ

РІЗНИХ ТИПІВ У КРАЇНАХ СВІТУ.

ПРАКТИЧНА РОБОТА 5.2. «ПОБУДОВА ТА АНАЛІЗ ДІАГРАМ ВИРОБНИЦТВА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ НА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯХ

РІЗНИХ ТИПІВ В УКРАЇНІ, КРАЇНАХ ЄВРОПИ ТА СВІТУ».

Перегляд файлу

9 клас             Урок № 23    Дата:

 

ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА СВІТУ.

НАЙБІЛЬШІ КРАЇНИ-ВИРОБНИКИ ТА КРАЇНИ-СПОЖИВАЧІ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ У СВІТІ. ВІДМІННОСТІ В СТРУКТУРІ

ВИРОБНИЦТВА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ НА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯХ

РІЗНИХ ТИПІВ У КРАЇНАХ СВІТУ.

ПРАКТИЧНА РОБОТА 5.2. «ПОБУДОВА ТА АНАЛІЗ ДІАГРАМ ВИРОБНИЦТВА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ НА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯХ

РІЗНИХ ТИПІВ В УКРАЇНІ, КРАЇНАХ ЄВРОПИ ТА СВІТУ».

Очікувані результати НПД: учні наводять приклади найбільших країн-виробників та країн-споживачів електроенергії, країн, у яких домінує виробництво електроенергії на ТЕС, ГЕС або АЕС; показують на карті найбільші електростанції світу, порів­нюють структуру виробництва електроенергії в Україні та провідних державах світу, оцінюють перспективи використання відновлюваних джерел енергії різних видів у світі.

Розвивальна та виховна мета: вдосконалювати уміння працювати з візуальними та статистичними джерелами знань, порів­нювати, аналізувати, робити висновки, застосовувати математичні методи для розв’язання прикладних завдань; виховувати екологічне мислення, сприяти розумінню необхідності ощадливо використовувати електроенергію.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручники, атласи, політична карта світу, комп’ютер, проектор (інтерактивна дошка), мультимедійна презентація.

Опорні та базові поняття: електроенергетика, ТЕС, ГЕС, ГАЕС, АЕС, ВЕС, СЕС, ЛЕП, паливно-енергетичний баланс.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
 Установіть послідовність типів електростанцій за часткою у виробництві електроенергії в Україні, починаючи з найбільшої.
А ГЕС   Б ТЕС     В ВЕС     Г АЕС
- Що таке електроенергетика? У чому полягає значення галузі для господар­ства країни та населення?

- Які типи електростанцій ви знаєте? Назвіть чинники, що впливають на їх розміщення.

- Що таке паливно-енергетичний баланс? Назвіть його особливості в Україні.

Перевірка домашнього завдання. Обговорення питання: «Які підприємства електроенергетики працюють у вашому регіоні?».

ІII. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Висловіть власне судження щодо питання: «Які причини, на вашу думку, впливають на рівень розвитку електроенергетики певної країни?»

Справді, розвиток галузі залежить від багатьох чинників, однак електроенергетика залежить від рівня економічного розвитку країни, наявності енер­горесурсів, їх якості, розміщення, способу видобутку.

Повідомлення теми, цілей і завдань уроку.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Особливості сучасного розвитку електроенергетики.

Світове виробництво електроенергії сягнуло 23 трлн кВт/рік та продовжує збільшуватися. Зростання виробництва та споживання електроенергії обумовлене автоматизацією та механізацією виробництва, підвищенням ступеня електрифікації всіх галузей господарства. Зростає споживання електроенергії населенням у побуті в зв’язку з поліпшенням умов та якості життя, поширенням використання електричних побутових приладів, комп’ютерів, засобів зв’язку. З глобальною електрифікацією пов’язане зростання виробництва електроенергії на душу населення (3300 кВт/год 2016 р. проти 381 кВт/год 1950 р).

 

2. Найбільші країни-виробники та країни-споживачі електроенергії.

Існує великий розрив у виробництві електроенергії між розвиненими країнами та країнами, що розвиваються. 65 % світового виробництва електроенергії припадає на першу десятку країн: Китай, США, Росія, Індія, Японія, Канада, Німеччина, Франція, Бразилія, Республіка Корея. Ці ж країни є й найбільшими споживачами електроенергії. Найбільше електроенергії на душу населення виробляють у Норвегії, Ісландії, Канаді, Швеції, Новій Зеландії.

 

3. Структура виробництва електроенергії в різних країна світу.

Робота з мультимедійною презентацією

На теплових електростанціях (ТЕС) виробляється 62 % електроенергії, на ГЕС — 19 %, на АЕС — 18 %.

До країн, де переважна більшість електроенергії виробляється на ТЕС, на­лежать США, Китай, Японія, Росія, Польща, Південна Африка, Австралія, Казахстан.

У країнах із великими розробками вугілля потужні ТЕС, що працюють на вугіллі, розміщені біля його родовищ (США, Росія). У Японії ТЕС більше орі­єнтуються на вугілля, завезене до Тихоокеанського узбережжя. Зростає частка ТЕС, які працюють на природному газі та нафтопродуктах (Саудівська Аравія, Кувейт, Катар). Найпотужнішою ТЕС світу є китайська «Туокетуо» потужністю 6600 МВт (працює на вугіллі).

АЕС розташовані в 33 країнах, де функціонують 440 атомних реакторів із сумарною потужністю 350 млн кВТ. Провідне місце за кількістю активних енергоблоків посідають США (109) та Франція (58). У Франції АЕС виробляють 78 %, у Бельгії 66 %, Швеції 38 % електроенергії. Значною є частка АЕС у виробництві електроенергії у Словаччині, Угорщині, Україні, Південній Кореї, Швеції, Німеччині, Великій Британії, Росії, Канаді. Найпотужніша в світі АЕС «Касивадзаки-Карива» в Японії (8 212 МВт).

Після аварії на Чорнобильській АЕС та АЕС «Фукусіма-1» в Японії уряди окремих країн оголосили про поступову відмову від ядерної енергетики, серед них Німеччина, Швейцарія, Японія.

Частка електроенергії, виробленої на ГЕС, найбільша в Канаді, Швеції, Норвегії, Нової Зеландії, Бразилії, Парагваї, Таджикистані, ДРК. За потужністю і кількістю гідроелектростанцій на перших місцях Бразилія, США, Венесуела та Росія. Найпотужніша ГЕС світу в Китаї — «Сян-ся» (Три ущелини), 22,40 ГВт.

 

4. Використання відновлювальних джерел енергії (ВДЕ).

Найпотужнішими виробниками електроенергії з ВДЕ є сім країн, сумарні потужності яких становлять 71,5 % світових (470 ГВт без урахування гідроенергії): Китай, США, Німеччина, Італія, Іспанія, Японія, Індія.

Найбільше електроенергії виробляють ВЕС (3 % від загального обсягу). У 85 країнах світу. Лідери: Данія (40 %), Португалія (27 %), Іспанія (20 %), Ірландія (19 %), Німеччина (8 %).

СЕС працюють у США, Іспанії, Ізраїлі, Чилі та ін. Найпотужніша (550 МВт) СЕС «Топаз» побудована в США (Каліфорнія). Геотермальні електростанції (ГеоГЕС) діють у США, Японії, Ісландії, Італії, Росії, Мексиці, Новій Зеландії, на Філіппінах. Найбільші припливні електростанції (ПЕС) — Сіхвінська (Республіка Корея) та «Ля Ранс» (Франція), по 230 МВт. Зростає кількість установок, що працюють на біопаливі.

 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Практична робота 5.2. (за вибором учителя).

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Підручник, опрацювати § 22. повторити § 21

 

1

docx
Додано
11 грудня 2018
Переглядів
2365
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку