Урок читання. "М. Морозенко «Руде цуценятко і різдвяний ангел». Казкове і реальне у творі."Визначення жанру

Про матеріал
В матеріалі урока підібрані завдання, прийоми і методи, які розвивають навички свідомого, виразного читання, уміння аналізувати текст, вчать розрізняти казкове і реальне у творі, формують навички визначення жанру тексту, вчать дітей робити добрі справи, співчувати чужій біді
Перегляд файлу

Конспект уроку читання 3 клас

Тема:

М. Морозенко «Руде цуценятко і різдвяний ангел». Казкове і реальне у творі. Визначення жанру.

Мета уроку:

       Ознайомити учнів із твором М. Морозенко «Руде цуценятко і різдвяний ангел».    Розвивати навички свідомого, виразного читання, уміння аналізувати текст.   Вчити розрізняти казкове і реальне у творі. Формувати навички визначення жанру тексту.

       Виховувати доброту, любов до тварин та віру в дива.

Обладнання:

Підручник, ілюстрації до твору (різдвяна зірка, колядники, ангел, зимові краєвиди, дідух, кутя на столі), аудіозапис твору, поробки ангелів.

                                                                               Хід уроку

І. Організаційний момент

1.Налаштування дітей на тему урока.

– Діти, сьогодні на нас чекає зустріч із дивовижною історією, у якій переплелись казкове і реальне. А ще ми дізнаємось, як трапляються дива для тих, хто в них вірить.

-Погляньте на ілюстрації. Як ви думаєте, про що яке велике свято йтиметься сьогодні мова на уроці?

Демонстрація ілюстрацій: різдвяна зірка, колядники, дідух, кутя на столі, вертеп.

Відповіді дітей.

2. Створення асоціативного куща до слова Різдво

Ісус Христос, різдвяна зірка,  колядки, кутя, диво, подарунки, добро, родина, свято, вертеп, ялинка, радість.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда: «Що таке казка?»

-       Які ознаки має казка? (Вигадані події, персонажі, наявність чарівних істот, дивовижних ситуацій).

-       А як ви гадаєте, чи можуть у казці зустрічатися реальні ситуації?
(Відповіді учнів).

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку:

-       Сьогодні ми прочитаємо твір Марії Морозенко «Руде цуценятко і різдвяний ангел», розглянемо, що в ньому є казковим, а що — реальним, і спробуємо визначити жанр цього твору.

Передбачення:

- Як ви думаєте, про що буде цей твір?

IV. Сприймання твору

1. Прослуховування аудіозапису казки

       2) Словникова робота

  Пояснення слів  «притулок», «ангел», «чудо», «різдвяна зірка», «бракований»

  •          Чи справдилися ваші передбачення?
  •          Чи сподобався вам твір? Чим саме?
  •          Відчували ви тривогу за маленького песика?

3) Читання тексту учнями

       Читання «ланцюжком»

V. Аналіз  прочитаного твору

1.Бесіда за змістом:

  •          Хто головні герої твору? (Руде цуценятко, хлопчик, різдвяний ангел).
  •          -Яка подія є основною у творі?
  •          -Чому цей твір можна вважати різдвяним?

2. Визначення казкового і реального у творі

  •          Створення хмарки слів:

казкове                                     реальне

3.Запитання для обговорення:

-  Чому автор поєднав казкове і реальне?

          -Як казкові елементи вплинули на сюжет твору?

-Чи могли б події бути реальними у нашому житті?

4. Ствоення проблемної ситуації

  •          -Що могло б статися, якби батьки не дозволили залишити цуцика?
  •          Який вихід можна запропонувати, щоб цуценя  знову не залишилось безпритульним?

5. Вибіркове читання:

-знайти опис ангела;

-речення, що створює казковий настрій;

-момент дива;

      5. Словесне малювання ілюстрації до твору

VI. Визначення жанру твору

                -До якого жанру належить цей твір? (Відповіді учнів).

-Так, це літературна казка.  У творі поєднуються реальні події та       вигадані, чарівні елементи, але це не народна казка, а авторська, написана письменницею.

VII. Закріплення знань

       Завдання:
        Знайдіть у тексті по 1-2 приклади казкових і реальних ситуацій.

       Творча робота: Придумайте продовження цієї історії.

VIII. Підсумок уроку

  •          Що нового ви дізналися на уроці?
  •          Чим вас вразила ця історія?
  •          Як ви гадаєте, чи важливо робити добрі справи? Чому?
  •          Існує повір’я, що у кожної живої істоти є ангел-охоронець, який охороняє від біди. Коли людина робить добрі справи – ангел радіє, а коли злі – плаче і втрачає свої сили. Я бажаю, щоб ви завжди робили добрі справи, щоб ваш ангел завжди радів і допомагав вам.
  •          Візьміть своїх паперових ангелочків, які ми з вами робили на трудовому навчанні і напишіть на одному крильці, яку добру справу зробив ангел у творі, а на другому крильці – яку добру справу хотіли б зробити ви

 

 

Рефлексія

 

«Підніми  зірочку»

Якщо урок сподобався- підніми «зірочку», якщо ні – «хмаринку»

 

IX. Домашнє завдання

  •          Переказати твір близько до тексту.
  •          Намалювати ілюстрацію до твору «Руде цуценятко і різдвяний ангел»

 

docx
Додав(-ла)
Тетяна Гирман
Додано
27 лютого
Переглядів
112
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку