Тема: Джон Бойн «Хлопчик у смугастій піжамі». Зображення Другої світової
війни крізь долі дітей і дорослих. Теми нацизму та Голокосту в повісті.
Мета:
Освітня: ознайомити з основними відомостями про життя і творчість Дж. Бойна; розширити знання учнів про події Другої світової війни та її впливу на людство.
Розвивальна: розвивати навички роботи із цитатами, асоціативне та критичне мислення учнів, зв'язне мовлення, уміння висловлювати власну думку.
Виховна: сприяти вихованню толерантності, гуманізму, почуття співпереживання до жертв тоталітарних режимів, неприйняття насилля та війни.
Розвиток ключових компетентностей: уміння вчитися, спілкуватися державною мовою, інформаційно-комунікаційної, соціальної, громадянської, загальнокультурної.
Формування предметної літературної компетентності: комунікативна, емоційно-ціннісна, літературознавча, загальнокультурна.
Тип уроку: сприйняття і засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: текст твору, мультимедійна презентація, буктрейлер, кольорові стікери, картки «двері» з термінами
Хід уроку
I. Організаційний момент та мотивація
Емоційне налаштування . Прийом «Кольорова асоціація»:
-Діти, які кольори у вас асоціюються зі словами «війна» і «дитинство»? Оберіть їх на стікерах і прикріпіть на дошці в дві колонки.
(Очікувані відповіді: Війна — чорний, сірий, червоний. Дитинство — жовтий, блакитний, зелений.)
-Зверніть увагу, як контрастують ці світи. Сьогодні ми познайомимося з твором, в якому автор їх поєднав , показавши війну очима не лише дорослого, а й дитини.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку (3 хв)
-Ми зануримося у складний, але надзвичайно важливий світ повісті «Хлопчик у смугастій піжамі». Цей твір не для розваги. Це історія про невинність, дружбу і трагедію, розказана на тлі одних із найстрашніших подій в історії людства — Другої світової війни та Голокосту. Мета письменника — показати, як ідеологія дорослих руйнує світ дітей.
IIІ. Вивчення нового матеріалу
1.Перегляд презентації «Знайомство з Джоном Бойном»
-Давайте познайомимося з автором повісті – Джоном Бойном.
-Пропоную переглянути буктрейлер до книги
2.Перегляд буктрейлера до книги
https://www.youtube.com/watch?v=wfAutMafC2I
- Чи виникло у вас бажання прочитати повість після перегляду буктрейлера? Чому?
-Які емоції викликав перегляд ?
-Щоб добре зрозуміти цей твір нам потрібно трішки зануритися в історію, розібратися в значенні деяких термінів.
-Чи знайомі вам слова геноцид, Голокост, нацизм, антисемітизм, ксенофобія, Освенцим? Що вони означають?
3.Термінологічний практикум : вправа «Шість дверей розуміння»
Мета: у доступній, безпечній та інтерактивній формі пояснити ключові поняття:
нацизм, геноцид, Голокост, ксенофобія, антисемітизм.
Матеріали: 6 кольорових карток (дверей), кожна — з поняттям.
Розкладіть перед учнями 6 карток-дверей (поняття написані на звороті). Кожна група по черзі "відкриває" двері й отримує коротке просте пояснення та виконує міні-завдання-придумати приклад з твору, приклад з історії, приклад із сучасності.
Двері №1 — Ксенофобія
Метафора: Коли людині здається, що все «інше» — небезпечне або погане тільки тому, що незнайоме.
Пояснення: Ксенофобія — страх або неприйняття людей, які відрізняються (мовою, зовнішністю, культурою).
Міні-завдання: Опишіть ситуацію, коли хтось може проявити ксенофобію. Як можна цьому запобігти?
Двері №2 — Антисемітизм
Метафора: Уявіть, що хтось не любить певну групу людей лише через їхню національність та традиції — без жодної реальної причини.
Пояснення: Антисемітизм — це форма ксенофобії (нетерпимості до чужого), полягає в упередженому ставленні, ворожості, ненависті або дискримінації до євреїв як етнічної, релігійної чи національної групи.упередження і ненависть до євреїв як народу.
Міні-завдання: Поясніть 1-2 реченнями, чому антисемітизм — це несправедливо й небезпечно.
Двері №3 — Нацизм
Метафора: одна група людей проголошує себе «вищою», а інших — «неповноцінними».
Пояснення: Нацизм — ідеологія, яка ставить одну расу над іншими та виправдовує насильство проти «неповноцінних».
Міні-завдання: Створіть 2 речення про небезпеки такої ідеології.
Двері №4 — Геноцид
Метафора: Якщо «садівник» вирішить знищити всі квіти певного виду просто тому, що вони відрізняються.
Пояснення: Геноцид — - Злочин, спрямований на знищення національної, етнічної, расової чи релігійної групи людей.
Міні-завдання: Поясніть одним реченням, чому людство повинно діяти проти геноциду.
Двері №5 — Голокост
Метафора: Трагічна сторінка історії, коли нацисти намагалися знищити всіх євреїв та інші групи людей.
Пояснення: Голокост — це конкретна подія: масове знищення євреїв нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Поряд із Голодомором в Україні вважається одним із найвідоміших прикладів геноциду у XX столітті.
Міні-завдання: Опишіть 3 слова, які, на вашу думку, передають емоційний зміст цієї трагедії.
Підсумкове узагальнення :побудувати з учнями логічний ланцюжок на дошці:
Ксенофобія → Антисемітизм → Нацизм → Геноцид → Голокост
(страх) (ненависть) (ідеологія) (знищення) (історичний приклад)
Двері №6 - Освенцим
Освенцим- (німецька назва: Аушвіц-Біркенау) — це найбільший і найстрашніший німецький нацистський концентраційний табір , що існував під час Другої світової війни (1940-1945 рр.). Він був розташований на території окупованої Польщі (біля міста Освенцим).Цей табір був головним місцем здійснення Голокосту — масового та планомірного знищення єврейського народу. Тут було закатовано понад 1,1 млн. людей. З них майже 1 мільйон - це євреї, яких привозили з різних країн Європи. День звільнення табору -27 травня 1945 року- визнано ООН Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту. У цьому концентраційному таборі перебували понад 14,5 тисяч українців. З 1947 року у ньому засновано музей, який увійшов до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. На меморіальних плитах написано кількома мовами , зокрема й українською, слова: «Нехай буде навічно криком розпачу й застереженням для людства це місце, на якому німці вбили майже півтора мільйони чоловіків, жінок і дітей, головним чином євреїв з різних країн Європи. Аушвіц- Біркенау 1940-1945.»
-Як до цих явищ ставляться у цивілізованому світі?
-Чи можемо ми спостерігати їх прояви в наш час?
-Як відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту у світі та нашій країні?
- Повість Джона Бойна — не просто історія дружби, це художнє осмислення Голокосту — систематичного переслідування та масового знищення євреїв нацистською Німеччиною.
4. Робота над змістом твору
а)Вправа «Знайдіть пари»
https://learningapps.org/display?v=pzdueiahn25
б) Бесіда змістом 1-7 розділів.
- Де відбуваються основні події повісті? («Геть-Звідси», він же Аушвіц/Освенцим)
- Як звали найкращих друзів Бруно у Берліні, про яких він постійно згадував? (Карл, Деніел та Мартін.)
-Скільки поверхів налічував будинок Бруно у Берліні? Яке його улюблене місце там?
(П'ять поверхів. Улюблене місце – поруч із великим вікном на майданчику між поверхами, звідки було видно все місто.)
-Чому Бруно з родиною довелося терміново переїхати? (Через нову важливу роботу батька. Батько був Комендантом.)
-Як Бруно сприйняв новину про переїзд? Як він називав нове місце?
(Він сприйняв її вкрай негативно, вважаючи це великою несправедливістю. Він називав нове місце, яке не міг вимовити, "Геть-Звідси".)
Як Бруно називає свою старшу сестру? Скільки їй років і яке її головне захоплення у новому домі? (Він називає її "Безнадійний Випадок». Їй 12 років. Її головне захоплення у новому домі – розвішування на стінах плакатів із зображеннями солдатів)
-Хто такий Павел? Чим він займається в новому будинку і ким він був раніше (до роботи в домі Коменданта)? (Павел– це літній чоловік, який працює слугою у домі, чистить овочі та подає їжу. Він був лікарем.)
-Коли Бруно вперше побачив вигляд з вікна своєї кімнати, що саме його вразило найбільше, крім огорожі?(Його вразила відсутність жінок та дівчаток і те, що всі люди були одягнені однаково у смугасті "піжами").
-Коли Бруно розмовляв із батьком про своє невдоволення новим домом, яку нову назву для місця, де вони живуть, Бруно дізнався від батька? (Це місце, яке Бруно називав "Геть-Звідти").
-Що сталося з Бруно під час його перших "досліджень" території навколо нового будинку? Хто надав йому першу медичну допомогу? (Він впав з гойдалки, яку сам змайстрував, і сильно подряпав коліно. Першу допомогу йому надав Павло.)
-Чому мати Бруно наказала Бруно нікому не розповідати про цей інцидент і допомогу Павла? ( Мати наказала нікому не розповідати, бо їй було соромно, що її синові допомагав ув'язнений -людина "зниженого" статусу, а не вона чи військовий лікар.)
-Хто, на думку Бруно, був найстрашнішою та найнеприємнішою людиною у їхньому домі? (Лейтенант Ко́тлер, був надто ввічливим із його батьками, але жорстоким до інших.)
в)Читання 8 розділу «Чому бабуся розгнівалася»
Бесіда:
-Як відреагувала родина на новий однострій батька Бруно?
-Чому бабуся сказала, що погано виховала свого сина?
-Чому бабусі Наталі було соромно ? Про які «жахливі речі», що роблять люди у військових мундирах, вона згадала?
-Як ви гадаєте, чому після цієї розмови Бруно не часто бачився з бабусею?
-Про що розповів Бруно бабусі в листі?
-Як він почував себе в Геть-Звідси? Чому?
ІV. Формування вмінь та навичок
Вправа "Ланцюжок подій"
Завдання на картках: поставити в правильному порядку ключові події, дібрати до них відповідні цитати.
1.Протест Бруно проти змін. «Ми не можемо переїхати. Це просто неможливо. Берлін — це наш дім.»
2.Таємниця батька. «Батько, він такий важливий, — подумав він, — завжди у центрі подій».
3.Прибуття у "Геть-Звідси". «Це був найогидніший, найсумніший і найсамотніший будинок, який Бруно коли-небудь бачив у своєму житті.»
4. Перший погляд на табір. «...скрізь, куди сягало око, [були] люди в смугастій піжамі...»
5. Розмова з Гретель. «Це просто поле... і там нікого немає, кого б тобі варто було знати.»
6. Внутрішній конфлікт та заборони. «Небезпека для дослідника — це нудьга.»
7. Поява Павела. «Я був лікарем. Тепер я лише офіціант.»
V. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
-Тема війни для мене …
-Хлопчик Бруно після першого знайомства видається мені …
-Я впевнений/на, що тема Голокосту важлива, тому що...»
-Я відчув/ла…
V. Домашнє завдання: прочитати повість «Хлопчик у смугастій піжамі» до кінця; підберіть по одній цитаті , які найкраще ілюструють: 1) глибину наївності Бруно (його нерозуміння реальності) ; 2) глибину самотності Шмуля (або його відчайдушну надію). Поясніть, чому саме ці цитати є найкращим відображенням контрасту їхніх світів.
Використані джерела:
Додатки до уроку:
Завдання: поставити в правильному порядку ключові події, дібрати до них відповідні цитати.
1.Протест Бруно проти змін.
«Ми не можемо переїхати. Це просто неможливо. Берлін — це наш дім.»
2.Таємниця батька.
«Батько, він такий важливий, — подумав він, — завжди у центрі подій».
3.Прибуття у "Геть-Звідси".
«Це був найогидніший, найсумніший і найсамотніший будинок, який Бруно коли-небудь бачив у своєму житті.»
4.Перший погляд на табір.
«...скрізь, куди сягало око, [були] люди в смугастій піжамі...»
5. Розмова з Гретель.
«Це просто поле... і там нікого немає, кого б тобі варто було знати.»
6. Внутрішній конфлікт та заборони.
«Небезпека для дослідника — це нудьга.»
7. Поява Павела.
«Я був лікарем. Тепер я лише офіціант.»