Урок-гра "Корисні копалини. Нафта"

Про матеріал
Нетрадиційний урок природознавства, 6 клас (Нежива природа), для дітей з інтелектуальними порушеннями. Урок-гра «В телестудії» надасть змогу вчителеві у цікавій формі продовжити ознайомлення учнів з корисними копалинами, поглибити знання про горючі корисні копалини, надати знання про нафту, її властивості та застосування, видобування, економне та раціональне використання.
Перегляд файлу

Природознавство

Нежива природа

6 клас (діти з інтелектуальними порушеннями)

Урок формування знань, умінь, навичок,

урок-гра «В телестудії»

 

Тема: Корисні копалини. Нафта

Мета: Продовжити ознайомлення учнів з корисними копалинами, поглибити знання про горючі корисні копалини, в ігровій формі надати знання про нафту, її властивості та застосування, видобування, економне та  раціональне використання. Розвивати вищі мисленнєві процеси,уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, логічне та асоціативне мислення, зорові і слухові сприймання, уяву, словесно-логічне мовлення, зв’язне мовлення, поповнювати активний словник. Виховувати бережливе ставлення до природи, її дарів, розвивати елементи національної самосвідомості та екологічного виховання.

Обладнання: презентація, карта України, колекція корисних копалин «Нафта», пробірки з нафтою, таблиці, картки для індивідуальної роботи, прескартки, предмети, вироблені з нафтопродуктів, опорні таблиці.

Хід уроку

І. Підготовча частина

  1. Організаційна підготовка
  2. Нервово-психологічна підготовка

Розгадайте головоломку

Твер

                                      раво.                                    чор

                       уводі,                                                         го

                   ке,                                                                                  де,

                         яск                                                                   не,

                                      тоне                                       рить

                                                               крих

к

а

м

я

н

е

в

у

г

і

л

л

я

 

 

ІІ. Основна частина

1. Актуалізація опорних знань

Бліц-опитування:

  •          Що таке кам’яне вугілля?
  •          Назвіть корисні копалини, які ви знаєте.
  •          До якої природи можна віднести корисні копалини? (До неживої)
  •          А що таке природа?

2. Вступна бесіда

Діти, сьогодні я запрошую вас на телеурок. У нас працює «Студія 6 класу» з програмою «Цікавий світ природи». У нашій програмі: (на дошці вивішується план):

 - повідомлення гідрометеоцентру;

 - в студії «Чорний ящик»,

 - кореспондент на зв’язку;

 - музика в ефірі;

 - прес-конференція;

  - реклама.

3. Робота «Студії».

3.1. Починаємо наш випуск з повідомлення гідрометеоцентру.

- Сьогодні на території України зберігається сонячна, прохолодна погода. На півночі України, в Чернігівській області, температура повітря 3 градуси нижче нуля, вітер поривчастий, 5-10 м/с, опади не передбачаються. На дорогах ожеледиця.

Сьогодні 7 лютого. Наступив останній місяць зими, і хоча він і зветься лютим, суворим і нагадує про люті морози, але в народі кажуть: «Як лютий не лютуй, а на весну брів не хмур».

З вами були Сергій і Наталя. На все добре, дякуємо за увагу.

3.2.«Чорний Ящик»в студію!(Перевірка вивченого матеріалу)

За ознаками, які я назву, ви повинні здогадатися, що знаходиться в «Чорному ящику».

 а) Бурого кольору, м'який, крихкий, легший за воду. (Торф)

- Як використовується торф людиною?

б) Воно залягає в землі пластами. Його видобувають відкритим способом (у кар'єрах) або закритим (у шахтах). (Кам'яне вугілля)

- Назвіть ознаки, за якими кам’яне вугілля відрізняється від торфу.

в) Серед поданих предметів виберіть ті, що зроблені з кам'яного вугілля. (3 ящика витягнути різні предмети)

г) Остання річ з «Ящика» –  зашифроване слово, ребус.

ТА

Ф

3.3. Рекламна пауза (Вивчення нового матеріалу)

Поки триває рекламна пауза, ми ознайомимося ще з однією горючою корисною копалиною. Ви уже здогадалися з якою, адже правильно розгадали цей ребус.

Звісно, це нафта.

Робота у зошиті: запишіть число і тему уроку „Нафта”.

Практична робота.

Колекція "Нафта і продукти її переробки": продаж, ціна у Києві. Навчальна і  довідкова література від "НАВЧАЛЬНЕ ОБЛАДНАННЯ" - 1002825169 У нас на лабораторному столі стоять пробірки, а в них – нафта.

- До яких тіл належить нафта?

- Якого кольору?

- Занурте в пробірку смужку паперу, вийміть її і понюхайте. Чи має нафта запах?

- У пробірку з водою капніть трохи нафти. Де розмістилася нафта?

 - А зараз я запалю нафту. Як вона горить?

Робота в парах з індивідуальними картками.

На кожній парті картка. Учні самостійно записують пропущені слова (з довідки), які вказують на властивості нафти.

Властивості нафти

масляниста …

колір …

запах …

легша …

горить …

виділяє …

Довідка: більше тепла, ніж кам'яне вугілля; чорний, темно-бурий; за воду; рідина;  різкий; кіптявим полум’ям.

3.4. «Студія» продовжує свою роботу. На зв’язку наш кореспондент, який зараз знаходиться в Академії наук.

Кореспондент. Я розмовляю з професоркою, докторкою природничих наук про походження нафти. Олено Миколаївно, поясніть, будь ласка, глядачам, звідки i як з’явилася нафта.

47. Паливні ресурси Землі. Роль організмів у формуванні паливних ресурсівПрофесорка. Нафта утворилася дуже давно, переважно на дні морів, з решток рослин і тварин. Ці рештки падали на дно водойм, замулювались і без доступу повітря перетворювались на нафту.

 

Нафта й продукти її переробки - Підручник з Хімії. 10 клас. Величко - Нова  програма

Кореспондент. Дуже дякую Вам, професорко.

3.5. Музика в ефірі.(фізкультхвилинка)

Раз! Два! Три! Чотири! П'ять!

Час прийшов нам спочивать.

Тож піднімем руки вгору,

Hiби глянемо на зорі.

А тепер всі руки в боки,

Як зайчата,  скоки-скоки!

Десять, дев'ять, віciм, ciм!

Час за партии нам усім.

3.6. Прес-конференція.

A зapaз усіх присутніх запрошуємо нa прес-конференцію. У нac у  «Студії» сьогодні присутні гості. Це – науковці, геологи, промисловці, представники Міністерства охорони навколишнього середовища. Запрошуємо їх до спілкування. (Учні з прескартками роблять повідомлення)

Науковець. В Україні видобувають близько 5,5 мільйонів тонн нафти за рік. Це становить лише десяту частину необхідної нафти.

Геолог. В Україні нафту почали добувати ще 300 років тому на Прикарпатті. Спочатку нафту діставали з глибини 4-6 мeтpiв досить примітивним способом: копали колодязі і з них відрами вичерпували нафту.

Нафтодобувник. Зараз у місцях, де знаходять нафту (карта України), ставлять нафтові вишки. За допомогою спеціальних машин у землі бурять глибокі отвори – свердловини. Як тільки свердловина досягає нафтоносного шару, нафта сама підіймається на поверхню землі.  Інодіі з свердловини вириваються нафтові фонтани. Якщо нафта не підіймається, її викачують насосами.

Irán continúa suministrando petróleo a Siria con la entrega de 3 millones  de barriles

 

 

Нафтоперевізник. Нафту по широких тpyбax транспортують y сховища, a з них – на нафтопереробні заводи. Частину нафти перекачують у залізничні цистерни, танкери, якими доставляють у мicтa, до яких не прокладено нафтопроводи.

Промисловець. Ha заводах з нафти добувають бензин, гас, дизельне пальне тa інше паливо. Нафта застосовується для виготовлення й інших корисних продуктів:  вазеліну,  мазуту, парафіну, мастил.  На  хімічних  заводах  із

нафтопродуктів виготовляють штучний каучук, фотоплівку, пластмаси, гуму, ліки та багато іншого.  Нафта - Природознавство (F70). 6 клас. Любарець Природний газ, нафта, кам'яне вугілля — природні джерела вуглеводнів -  Хімія. 9 клас. Гранкіна Природний газ, нафта, кам'яне вугілля — природні джерела вуглеводнів -  Хімія. 9 клас. Гранкіна

Конспект уроку "Нафта, продукти переробки нафти, їх застосування" з хімії  для 11 класу - на сайті «На Урок»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Представник Міністерства охорони природних ресурсів. Учені доводять, що запасів нафти на планеті вистачить на 50 років, якщо її споживання не збільшиться. Слід раціонально і економно використовувати природні ресурси.

 

ІІІ. Заключна частина.

1. Підсумок уроку

Ось і підійшла до завершення наша сьогоднішня програма. Дякую всім учасникам нашої телезустрічі за активну участь у її проведенні. «Студія 6 класу» прощається з вами та запрошує на наступні зустрічі.

2. Домашнє завдання. Прочитати текст «Нафта» у підручнику, відповісти на запитання. Порівняти ознаки та властивості нафти і кам’яного вугілля.

3. Нервово-психологічне розвантаження.

 

Кросворд «Щo виготовляють з нафти?»

 1. Рідина, яку використовують для заправки автомобілів.

2. Матеріал, з  якого зроблено кулькову ручку.

3. Масляниста рідина, яку використовують в будівельній промисловості та в побуті для надання кольору.

4. Матеріал, з якого шиють одяг.

5. Масляниста рідина, яку використовують як реактивне паливо.

 

1

 

Н

 

 

 

 

2

 

А

 

 

 

 

 

 

 

3Ф

 

 

 

 

 

 

4Т

 

 

 

 

 

 

5

А

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Природознавство, Розробки уроків
Інкл
Додано
15 березня
Переглядів
55
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку