
Тема уроку: Лексичні й фразеологічні синоніми та антоніми.
Мета: поглибити та розширити знання учнів про лексичні й фразеологічні синоніми, антоніми, формувати вміння аналізувати синоніми та творчо використовувати у власному мовленні; розвивати гнучкість і доцільність у використанні мовних засобів; виховувати культуру мовлення учнів.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Обладнання:ноутбук
Онлайн-платформи та сервіси: Zoom, Рadlet, Google Drive, LearningApps, Jigsaw Planet, Quizlet, Edpuzzle, Google Форми, Sweet QR Code Maker
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів (допоміжні матеріали за покликанням https://drive.google.com/file/d/15nCxeeNwRbJUZT5lh6iUiE1HMHGs0SPU/view?usp=sharing)
r Привіт, проблемо!
► Поясніть лексичне значення поданих слів. Складіть із ними словосполучення.
Стосунки, взаємини, відношення, відносини.

r Спостереження
Прочитайте речення під зображеннями
Робота на онлайн-дошці Рadlet за покликанням:
https://padlet.com/kosheltatka/b0dgozvfj05pqtmp
r Розгадування кросворду «Відгадай синонім» (групова робота)
https://learningapps.org/watch?v=pej9rvba320
ІV. Засвоєння нового матеріалу
r Слово вчителя
Для того, щоб з’ясувати, що таке фразеологічні синоніми, нам потрібно пригадати, що ж таке фразеологізми.
Опитування:
1. Що таке фразеологізми?
2. Наведіть приклади фразеологізмів. 3. Поясніть значення фразеологізмів: голова варить, хоч греблю гати, задерти носа.
r Завдання: скласти пазл з малюнком за покликанням. Який фразеологізм зображено?
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=1c92a98c9e64
Окрім слів (лексичні синоніми), у синонімічні зв’язки можуть вступати і фразеологізми (фразеологічні синоніми), порівняйте: як мокре горить — наче три дні не їв (повільно); доводити справу до кінця — ставити крапку над «і» (завершувати). Значення деяких фразеологізмів можна пояснити одним словом ( семимильними кроками — швидко), а інші потребують пояснення кількома словами (у степу й хрущ — м’ясо; на безлюдді й Хома — чоловік; у лісі й опеньки — м’ясо — якщо немає кращого, то будеш радий уже будь-якому). Фразеологічні синоніми можуть бути близькими, а не тотожними за значенням. Наприклад, стійкі сполуки як віл, як звір, як проклятий хоч і мають загальне значення (з великим напруженням працювати), проте відрізняються відтінками: як віл — без утоми багато й старанно працювати; як звір — несамовито працювати; як проклятий — працювати не перестаючи, не даючи собі відпочинку.
r Робота із флеш-картками «Фразеологічні синоніми» за покликанням: https://quizlet.com/548077926/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B5%D0%BE%D0%BB%
D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%87%D0%BD%D1%96-
%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BD%D1%96%D0%BC%D0%B8-flash-cards/?x=1jqt

r Перевірка роботи: гра «Ланцюжок» (перший учень називає фразеологізм із флеш-картки, наступний учень – фразеологічний синонім до нього і т. д.)
r Вивчення блоку «Лексичні й фразеологічні антоніми» https://edpuzzle.com/media/5fbe89aa8146bb40c935a60a

В далечині туманній, темній, димній злилися низина і вишина (Є. Маланюк). 2. На обличчі лежав вираз безнадії й розпачу ( В. Собко). 3. Занедужала перше мати: таки вже старенька була; похиріла неділь зо дві, та й переставилася ( Марко Вовчок). 4. Ніч коротка – довга розлука, що ж мені суджено – щастя чи мука? (Леся Українка).
- Знайдіть синоніми й антоніми.
- Визначте, які з них контекстуальні.
V. Підведення підсумків уроку
rОцінити самостійно свою роботу на уроці.
|
Я вмію |
Треба доопрацювати |
VІ. Повідомлення домашнього завдання
r Домашнє завдання за покликанням https://forms.gle/bFQhLkEDXQdySFkV9 або QR-кодом
