Урок англійської мови
Клас: 8
Тема: Музика повсюди.
Мета: вдосконалювати вміння та навички практичного володіння англійською мовою в різних видах мовленнєвої діяльності;
практикувати учнів у читанні тексту з метою отримання загального уявлення;
розвивати вміння висловлюватися в усному діалогічному та монологічному мовленні, логічно мислити, бути активними;
прищеплювати інтерес до вивчення англійської мови, любов до музики, формувати доброзичливу атмосферу у класі;
корегувати мовлення учнів
Тип уроку: комбінований урок
Форма проведення : урок-тренінг
Обладнання: демонстраційні картки, роздатковий матеріал, музичні уривки для прослуховування
“Music is the universal language of the world”
(H.Longfellow)
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
Greeding. 1.Привітання.
Good morning, everyone. I’m glad to see you.
Warming up (уведення в іншомовну атмосферу)
How are you?
Who is absent today?
What season is it now?
What month is it now?
Who is on duty today?
Let’s practice in English sounds:
Look at the blackboard, please, and read the motto of our lesson:
“Life without music would be a mistake”
Aim. 2. Повідомлення теми та мети уроку.
The topic of our lesson is music everywhere and we’ll read a text, learn some new words, listen to music. We’ll speak, write and have many good emotions. Let’s begin our lesson. And now open your copybooks and write down the date and the motto of our lesson.
Tuesday, the 2nd of December
Classwork
You can see cards on your desks. Be attentive. When you’ll do the task you must put marks for yourselves.
ІІ. Основна частина уроку
a) What music styles do you know?
Listen to music and says me What music style is it?
b) Game “I’m playing the piano”
Well . And now we’ll play the game “I’m playing the piano” . You must go to the blackboard, take a card with musician instrument and show to the class a playing on it.
The class must ask:
-Are you playing on guitar?
-No, I’m not.
-Do you playing on violin?
-Yes, I am.
c) Answer the question Who is this?(вчитель показує портрет музиканта учні називають)
d) Vocabulary practice.
1. Подання нового лексичного матеріалу.
Then write down this words into your vocabulary.
everywhere
concert hall
seaside
without
People cannot live without music. They listen to music, dance to music. There is music everywhere: at home, in a concert hall, in the park, at the seaside, in the forest and in the street.
You have the next task on your desks. You must find this word-combinations in the text and read them for the class and write down it into your copybooks
b) Fill the gaps
People cannot live without ……... They listen to music, dance to music. There is music everywhere: ……………
…………………………..…………………………..…………………………..
Speaking. Pair work. 3. Розвиток умінь мовлення. How does music make you feel?
It makes me feel ________.
4. Фізкультхвилинка. Relaxation break.
5.Подання та відпрацювання граматичного матеріалу: правила утворення речень з be going to для позначення майбутньої дії .
На дошці речення. Read these sentences and translate them into Ukrainian.
I am going to eat some pizza.
We are going to read a book.
He is going to swim at six o`clock.
She is going to drink a cup of tea.
On the blackboard you can see some sentence. Please write down and complete with the correct forms of the verb.
I… going to go to the concert.
You… going to go to the concert.
He … going to go to the concert.
She … going to go to the concert.
We … going to go to the concert.
They … going to go to the concert.
6. Пропонуються музичні уривки – учні називають їх стиль.
III Заключна частина уроку
Your home task is Вивчити нові слова. Читати текст. Пройти гру на learningapps за посиланням.
Putting marks.
Our lesson is coming to the end. You were very active and attentive because get following marks.
What music style do you like the most?
Where do you listen to music?
На випадок вільного часу. Game “ Bingo”
1