Тема. Словосполучення. Відмінність словосполучення від слова і речення. Головне і залежне слово в словосполученні.
Мета уроку:
Обладнання:
Інтерактивна дошка, презентація, картки з прикладами словосполучень, аудіо для музичної руханки.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Учитель: Доброго дня, любі діти! Я рада вас бачити! Подивіться одне на одного і подаруйте сусідам свої усмішки. Нехай вони зроблять наш урок приємним і теплим.
Сьогодні на уроці ми вирушимо у цікаву мовну подорож і дізнаємося, що таке словосполучення, як його правильно визначати, чим воно відрізняється від речення.
II. Актуалізація знань.
Учитель: Спочатку пригадаємо те, що ви вже знаєте. Дайте відповідь на такі питання:
А зараз послухайте словосполучення: "красива квітка". Чи можна його назвати реченням? (Учні відповідають.)
Правильно! Це не речення, бо воно не передає закінченої думки. А чи може бути слово "квітка" самостійною одиницею мовлення? (Учні відповідають.)
Так, слово "квітка" саме по собі має значення, але воно не дає нам додаткової інформації. А якщо ми скажемо "красива квітка"? Тепер ми дізнаємося більше – яка саме квітка.
А як ви думаєте, чи можна "Слава Україні" назвати словосполученням?
(Учні відповідають.)
Молодці! Це не словосполучення, а речення, тому що воно передає закінчену думку.
III. Спийняття та усвідомлення навчального матеріалу.
Учитель: Давайте розберемося, що ж таке словосполучення.
(Учитель демонструє на інтерактивній дошці визначення.)
Словосполучення – це поєднання двох або більше слів, які виражають певну думку, але не є реченням.
Учитель: Подивіться на словосполучення: "червона троянда".
Правильно, "троянда" – це головне слово, бо саме від нього залежить інше слово.
Так, "червона", бо воно вказує, яка саме троянда.
Головне слово – це те, яке є основним, від нього можна поставити питання.
Залежне слово – це те, яке уточнює або пояснює головне слово.
Учитель: Давайте потренуємося разом:
(Учні відповідають, учитель коригує за потреби.)
IV. Практична частина.
Мозковий штурм .
Учитель: А тепер давайте разом попрацюємо. Подивіться на дошку. Тут записані словосполучення з вашого підручника. Давайте визначимо в них головне і залежне слово.
(Учні виходять до дошки, працюють разом.)
Завдання на інтерактивній дошці.
Учитель: А зараз у нас буде цікаве завдання. На дошці записані три словосполучення:
гарна квітка
зелена трава
висока гора
Ваше завдання – визначити головне та залежне слово і пояснити свій вибір.
(Учні працюють у парі, коментують свої відповіді.)
Руханка "Я і ти" (5 хв.)
Учитель: Ви добре попрацювали, а тепер час трохи порухатися! Ми виконаємо музичну руханку "Я і ти".
(Учитель вмикає музику, а учні виконують рухи.)
Музична руханка «Я і Ти»:
https://www.youtube.com/watch?v=vZ1X1RtcDpM
V. Закріплення матеріалу.
Групова робота.
Учитель: Тепер поділимося на чотири групи. Кожна група отримує набір карток. Ваше завдання – визначити головне та залежне слово в кожному словосполученні.
(Учні виконують завдання, потім презентують свої відповіді.)
Завдання на картках.
Учитель: Тепер самостійна робота. Перед вами картки. Вам потрібно визначити, чи є дане словосполучення реченням. Якщо це словосполучення, визначте головне та залежне слово.
(Учні працюють, потім учитель перевіряє відповіді.)
VI. Підсумки уроку.
Учитель: Давайте згадаємо, про що ми сьогодні дізналися.
(Учні відповідають.)
Учитель: Ви чудово працювали! Я дякую вам за активність! Сподіваюся, що тепер ви легко зможете визначати словосполучення.
Оцінювання:
Учитель: Хочу похвалити (імена учнів), які були сьогодні дуже активними!
Домашнє завдання:
Учитель: Сьогодні ми зробили ще один важливий крок у вивченні української мови. Ми дізналися, що таке словосполучення, навчилися відрізняти його від слова та речення, а також визначати головне і залежне слово.
Хочу вас похвалити за активність та уважність! Ви чудово працювали, знаходили правильні відповіді, брали участь у завданнях та довели, що можете бути справжніми мовознавцями.
Пам’ятайте, що словосполучення допомагають нам робити мовлення точним і виразним. Використовуйте їх правильно, збагачуйте свою мову й не бійтеся досліджувати нове!
Бажаю вам гарного настрою, натхнення та цікавих відкриттів на наступних уроках! До нових зустрічей!
1