Урок української мови у 8 класі
Тема. Означення, додаток й обставина як другорядні члени речення
(повторення)
Мета: формувати компетентності:
предметні:
знаннєва складова: знати члени речення, способи їх вираження;
діяльнісна складова: вміти визначати другорядні члени речення; способи вираження означень, додатків та обставин; робити повідомлення про другорядні члени речення, що вимагає зіставлення й узагальнення матеріалу в науковому стилі, створювати тексти з використанням другорядних членів речення;
ціннісна складова: оцінювати виражальні можливості другорядних членів речення; обґрунтовувати важливість ролі мови в житті людини;
ключові:
спілкування державною мовою: володіти всіма видами мовленнєвої діяльності; усно й письмово тлумачити поняття, факти; висловлювати думки, почуття, погляди; оцінювати й осмислювати ситуацію спілкування; конструювати речення й тексти;
математична компетентність: формулювати тезу й добирати аргументи; перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (схему);
інформаційно-цифрова компетентність: застосовувати інформаційно-комунікаційні технології для обміну інформацією з навчальною метою та в приватному спілкуванні; грамотно й безпечно комунікувати в інформаційному просторі; розвивати медійну грамотність;
уміння вчитися впродовж життя: визначати мету навчальної діяльності та способи її досягнення; здійснювати самооцінювання результатів власної діяльності, рефлексію;
загальнокультурна грамотність: дотримуватися норм української літературної мови та мовленнєвого етикету; створювати тексти, виражаючи власні ідеї;
соціальні та громадянські компетентності: аргументовано і грамотно висловлювати власну громадянську позицію в суспільно-політичних питаннях; співпрацювати з іншими на результат.
Тип уроку: Урок формування компетентностей.
Методи, прийоми і форми: інтерактивні вправи «мікрофон», «метод ПРЕС», «спіймай помилку», « фраза по колу», тест, робота в групах.
Обладнання: презентація, роздавальний матеріал, сигнальні картки, підручник.
Епіграф уроку:
Яке прекрасне рідне слово!
Воно не світ, а всі світи.
Володимир Сосюра
ХІД УРОКУ
І. Мотиваційний етап.
(Спілкування державною мовою, загальнокультурна грамотність, соціальні та громадянські компетентності)
1. Створення емоційного настрою ( прийом «Комплімент»).
2. Актуалізація суб’єктного досвіду.
– Уявіть, що ваші батьки запитали вас: «Для чого потрібно знати українську мову». Яку відповідь ви їм дасте? («Мікрофон»).
3. Актуалізація опорних знань.
справжнього дослідника. Прочитайте вислови видатних людей:
▪ Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів.
Соломон
▪ Знати багато мов – значить мати багато ключів до одного замка.
Вольтер
▪ Ученість – це солодкий плід гіркого коріння.
Сократ
II. Оголошення теми, мети уроку.
III. Цілевизначення і планування.
(Спілкування державною мовою, загальнокультурна грамотність, уміння вчитися впродовж життя)
формулюють цілі уроку).
IV. Опрацювання навчального матеріалу.
(Спілкування державною мовою, загальнокультурна грамотність, математична компетентність, соціальні та громадянські компетентності, інформаційно-цифрова компетентність)
Слово вчителя.
– Ви вже знаєте, що речення може мати головні та другорядні члени речення. Чи можна вважати другорядні члени речення менш істотними?
– Яка ж їх роль у реченні? (Учні висловлюються щодо ролі другорядних членів речень).
Підготовка повідомлення про другорядні члени речення за складеною ментальною картою (робота в групах).
I група. Додаток.
II група. Означення.
III група. Обставина.
(Відповіді учнів)
Виконання синтаксичного розбору речень.
▪ Мова – найважливіший засіб спілкування між людьми.
▪ Становлення народу тісно пов’язане з його мовою.
▪ Сучасна українська мова є багатовіковим надбанням українського народу.
▪ Мова належить до унікальних явищ життя людини й суспільства.
Фізкультфилинка.
Прийом «спіймай помилку».
– Розгляньте речення, у яких допущені помилки на визначення членів речення. Знайдіть та виправте їх, доведіть власну думку, використовуючи «метод ПРЕС».
▪ Слово Шевченкове й Франкове, художні шедеври нашої класики хай стануть для нас взірцем і мірилом.
▪ Нападати на мову народу — це означає нападати на його серце.
▪ І возвеличимо на диво і розум наш, і наш язик.
«Фраза по колу» (робота в групах, у групі троє учнів, перший складає непоширене речення, кожний наступний учасник групи додає другорядний член речення).
Мова єднає. Рідна мова єднає. Рідна мова єднає українців. Рідна мова єднає українців у всьому світі…
Виконання тесту (з використанням інтернет-ресурсу «Kahoot).
IV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
(Спілкування державною мовою, загальнокультурна грамотність, уміння вчитися впродовж життя, інформаційно-цифрова компетентність)
– З членами речення ми знайомимось на уроках мови, але де ми з ними можемо зустрітись ще? (На уроках літератури, де вони виконують функцію художніх засобів). Якими членами речення є начастіше вивчені художні засоби? (Відповіді учнів).
– Діти, ви помітили, що речення, з якими ми працювали на уроці про нашу рідну українську мову? Яке значення вона має для кожного з вас? Складіть сенкан «Мова».
Рефлексія ( «мікрофон»).
– Що для мене було важким на уроці?
Оцінювання (заповнення сигнальної картки).
Сигнальна картка
Знаю |
Вмію |
Слід повторити |
|
|
|
Завдання додому.
Скласти речення за схемами (схеми у QR-кодах). Опрацювати «Сигнальну картку».