Урок біології
в 7 класі
«Ліцей №1
селище Муровані Курилівці»
по темі «Насінина, плід.»
Вчитель: Паскал Л.В.
Тема уроку: Насінина, плід.
Мета уроку: а)ознайомити учнів з будовою різних насінин і плодів та їх розмаїтістю;
б) навчити розрізняти дводольні і однодольні рослини за будовою їх насінини;
в) продовжувати формувати навчальні компетенції учнів про особливості будови і функції генеративних органів рослин;
г) виховувати зацікавленість до біологічних явищ і процесів.
Базові поняття і терміни уроку: насінини, плід, зародок, сім,ядолі, ендосперм, проросток, подвійне запліднення, дводольні рослини, однодольні рослини.
Тип уроку: комбінований.
Хронометраж уроку:
Хід уроку.
-Оголошення теми, мети і завдань уроку.
-Організація роботи в групах.
Розминка «Хто швидше?»
(Діти вибирають із колекцій плодів і насіння відповідь, чия група першою підніме плід-відповідь та і отримує бал.)
У всьому світі основна?
(Пшениця)
Її називають завжди сином сонця і води.
(Рис)
3)Злак корисний-це всі знають
«Геркулес» виготовляють.
(Овес)
4)Найвище в горах злак може зростати
За полярним колом може визрівати.
(Ячмінь)
? Проблемне запитання:
-Яка спільна риса в цих рослин?
(Плід-зернівка)
-Бліц –турнір
на знання термінів:
1 групі
1.Який учений відкрив явище подвійного запліднення?
2.Як називається чоловічий гамето фіт у квіткових рослин?
3.Запас поживних речовин у квіткових рослин після запліднення формує … .
2 групі
1.Яка частина квітки складається з тичинкової нитки і пиляка?
2.Зі скількох клітин складається чоловічий гамето фіт у квіткових рослин?
3.Скільки яйцеклітин бере участь у заплідненні?
3 групі
1.Основний генеративний орган квіткових рослин… .
2.Як називається жіночий гамето фіт у квіткових рослин?
3.Де у квітці міститься жіночий гамето фіт?
4 групі
1.Спермії містяться в-… .
2.Злиття чоловічої і жіночої клітин -… .
3.Цукриста рідина, що виробляють майже всі комахозапильні рослини-… .
«Чорна скринька»
б)Серед французьких королів був і такий, чиє обличчя нагадувало французам певний фрукт. Так цього короля і прозвали.
в)Один з кращих сортів цих фруктів носить високий титул французької герцогині. Таку ж назву мають цукерки і газована вода.
г)Звичайні люди її їдять, а боксери –б,ють.
(Груша)
б)Цариця садів України.
в)Плід- …, листок-простий,
А суцвіття-щиток.
Такі сорти різні :
Ранньостиглі, пізні.
г) Квітки рожево-білуваті,
Є тичинок в них багато.
(Яблуко)
3. а) У перекладі «золоте яблуко», або «яблуко амура».
б) Довго в їжу не вживали, їх отруйними вважали
А сьогодні цих плодів вивели 600 сортів.
в) На городах і полях представники зростають
Плід червоний і смачний ці рослини мають.
(Томат)
4. а)І отруйним і корисним люди плід цей вважали.
Яблуком божевілля ,овочем довголіття
Його називали.
б)Він і синій, і гіркий
А корисний який.
А коли спечеш його,
Він смачнючий ого-го.
В) До його біди й ганьби-
Колорадський жук біжить.
(Баклажан)
1)В чому суть подвійного запліднення у квіткових рослин?
2) Що формується із насінного зачатка після запліднення?
4. Сприйняття та засвоєння нових знань.
1)Вивчення будови плоду за таблицями, муляжами, колекціями , гербаріями плодів.
2)Виконання лабораторної роботи №11 «Будова плоду» у робочих зошитах.
3)Вивчення будови насінини за таблицями.
4)Лабораторний експеримент «Будова насіння дводольних рослин» на прикладі пророслої квасолини.
5)Лабораторний експеримент «Будова насіння однодольних рослин» на прикладі пророслої зернівки пшениці.
6)Робота із роздатковим матеріалом «Колекція плодів та насіння».
5. Закріплення знань:
-Пошук відповіді на проблемні запитання:
1) «У яких випадках насіння не має ендосперму?»
2)«Яке значення насінної шкірки?»
(Робота з текстом підручника: ст.. 100 &37)
6.Узагальнення знань:
--Групова робота над завданнями вчителя ( дод.1)
7.Домашнє завдання: 1)Вивчити & 37 , & 38
2) Підготувати повідомлення про способи поширення плодів і насіння.