Клас 5
Тема. Прямокутний паралелепіпед. Куб. Об’єм прямокутного паралелепіпеда та куба.
Мета. : закріпити поняття про прямокутний паралелепіпед, його складові елементи; формувати вміння обчислювати об’єм цього тіла вчити учнів розв’язувати задачі на знаходження об’ємів паралелепіпеда та куба;
розвивати здатність самостійно мислити, розвивати логічне мислення, просторову уяву учнів, розвивати міжпредметні зв’язки,
виховувати розуміння значущості математики, як науки серед інших наук, виховувати інтерес до знань, до предмета.
Розвиток компетентностей:
Тип уроку: урок-практикум
Обладнання: проєктор, презентація Power Point, макети паралелепіпеда та куба, лінійки, олівці, ручки.
Результати навчальної діяльності учнів
|
Учень(ця) має уявлення |
Учень(ця) набуває досвіду |
|
|
Хід уроку.
І. Організаційний етап. Привітання.
Ні для кого не таємниця,
що математику вивчають, розв'язуючи задачі,
а не спостерігаючи, як їх розв'язує хтось інший.
М. Рід Б. Сеймон (американські математики)
Результатом нашого уроку буде успіх, якщо вибудете :
«У» - уважними;
«С» - спокійними, приймати інформацію інших;
«П» - прогресивними;
«І» - ініціативними;
«Х» - хоробрими, не боятися висловлювати свою думку.
Бажаю всім досягти успіху на уроці, адже з малої перемоги, починається
великий успіх!

ІІ. Перевірка домашнього завдання
Онлайн тренажер «Квадрат і куб числа» (літ. №5) , (Дод. 1, Дод. 7)
ІІІ. Формування теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Обговорення з учнями очікуваних результатів їх навчально-дослідницької діяльності.
ІV. Актуалізація опорних знань
Усне опитування 1. Гра «Три розумника» (учні по черзі передають куб, розраховуючись на : перший, другий третій; третій відповідає на питання, якщо не знає відповіді, то питання переходить другому, і так далі )
2. Проблемне питання: Як визначити, яка з тумб займає більшу частину простору кімнати?
Введення поняття одиничний куб
Подивіться на нашу класну кімнату. Кожен предмет в ній займає певну частину простору і ми можемо порівняти, який з них займає більше місця. А який менше. Математики сказали б, що ми порівнюємо предмети за об’ємом, який вони займають у кімнаті.
Де в житті ми зустрічаємо об’єм?
V. 
Тема нашого уроку: Прямокутний паралелепіпед. Куб. Об’єм прямокутного паралелепіпеда. (Літ. 13), (Дод. 1)
Одиницею вимірювання об’єму вважають об’єм куба, ребро якого дорівнює одиниці довжини. Такий куб називають одиничним кубом.
Одиниці довжини та одиниці об’єму
|
Одиниця довжини |
1 мм |
1 см |
1 дм |
1 м |
|
Одиниця об’єму |
1 мм³ |
1 см³ |
1 дм³ |
1 м³ |
Щоб знайти об’єм деякої фігури, потрібно дізнатися, скільки одиничних кубиків в неї поміщається.
(учні початкового і середнього рівня працюють із кубами, складаючи відповідний паралелепіпед) (Дод.2)
![]()


Самооцінка
Учні оцінюють правильність виконання завдання.
Як ви дізналися прямокутного паралелепіпеда?
Гіпо́теза — це припущення, яке перевіряють експериментально з можливих розв'язань проблеми.
Переходимо до завдання 2:
Як знайти об’єм прямокутного паралелепіпеда з вимірами 6 см,4 см і 3 см?
Кожен учень записує свою гіпотезу, а потім, за бажанням, озвучить їх.
Самооцінка
Учні оцінюють наявність гіпотез щодо знаходження об’єму прямокутного паралелепіпеда.
Перевірка гіпотези
Аналізуючи свої гіпотези, виведіть формулу для обчислення об’єму. В цьому допоможуть наведені малюнки до завдання 3
Завдання .3
Проаналізуй малюнки і подумай , як знайти об’єм прямокутного паралелепіпеда
V = a · b · с
Уявімо, що замощуємо нижню грань прямокутного паралелепіпеда одиничними кубиками. В довжину поміститься рівно 6 кубиків (бо вони одиничні). Щоб замостити грань, потрібно взяти 4 таких ряди. Отже, в основі поміститься 6∙4 = 24 (одиничних кубиків).
Щоб заданий прямокутного паралелепіпеда повністю заповнити одиничними кубиками (з вимірами 1 см), потрібно зверху ще накласти 2 такі шари – по 24 кубики. І в результаті маємо: 24∙3 = 6∙4∙3 = 72 (одиничних кубики).
Оскільки виміряти об’єм прямокутного паралелепіпеда – це те саме, що дізнатися, скільки одиничних кубиків (об’ємом 1 см³) поміститься в прямокутний паралелепіпед, то об’єм вищезгаданого прямокутного паралелепіпеда дорівнює 72 см³
(Учні вивели формулу конкретно-індуктивним шляхом. А тепер, узагальнивши, отримані результати, записують формулу для обчислення об’єму прямокутного паралелепіпеда )
Самооцінка
Учні оцінюють, наскільки легким для них був процес виведення формули для знаходження об’єму прямокутного паралелепіпеда.


То як обчислити об’єм прямокутного паралелепіпеда, знаючи його виміри?
Знайти об’єм куба, якщо його довжина дорівнює 5 см.
5см
Учні на основі формули об’єму паралелепіпеда записують формулу об’єму куба: V = a3
3. Застосування формули об’єму прямокутного паралелепіпеда
А) Вправа «Дослідження на практиці»
З 8 однакових кубиків із стороною 1 см складають прямокутні паралелепіпеди. Зобразіть з цих кубиків всі можливі варіанти. Який з паралелепіпедів має найбільший об’єм?
Б) Експрес тест: «Швидкий рахунок» (Дод. 3)
Знайти об'єм фігур
1)V=1
2)V=6
3)V=8
4)V=18
5)V=8
6)V=24
7)V=72
В) Переведення кубічних одиниць вимірювання.
1) Колективне розв’язування вправи (Дод. 3)
Задача. Знайди об’єм цегли, що зображена на малюнку.
Виміри подані в мм.
Учні мають знайти об’єм цегли, розміри якої подано в мм. Деякі учні знайдуть об’єм в мм, а деякі здогадаються перевести кожен з вимірів у см. Тож після розв’язання задачі кожним учнем, обговорюємо результати: 18 000 см³ або 18 000 000 мм³. Ця задача також підводить до правильного переведення кубічних одиниць вимірювання.
Отже, скільки мм³ міститься у 1 см³.
Самооцінка
Учні оцінюють своє вміння застосовувати формулу для знаходження об’єму прямокутного паралелепіпеда.
2) Робота в різнорівневих групах (Дод. 4)
Середній рівень:


Задача 1. Знайти об’єм коробки.
Достатній рівень
Задача 2 . Перед вами класна кімната. Її ширина 8 м, довжина на 4 м більша за ширину, висота у 3 рази менша від довжини . В класі навчаються 30 учні 5-А класу. Скільки об’єму повітря приходиться на 1 учня?
Високий рівень
Задача 3. Хлопчик складає книги в коробку. Усі книги одного розміру. Скільки максимально потрібно взяти таких книг, щоб заповнити цю коробку? (розміри книги та коробки подано на малюнку)

І етап. Учні проводять вимірювання та знаходять за формулою об’єм прямокутних паралелепіпедів, що були принесені ними з дому. Всі вимірювання учні заносять в таблицю
ІІ етап. Учні вже працюють з уявним прямокутним паралелепіпедом, що відрізняється від наявного лише одним виміром. Роблять висновок.
ІІІ етап. Учні також працюють з уявним прямокутним паралелепіпедом, заповнюють таблицю і роблять висновок.
Практична робота
|
Довжина |
Ширина |
Висота |
Об'єм |
|
|
|
|
|
Запиши нові дані в таблицю. Знайди об’єм прямокутного паралелепіпеда. Порівняй його з об’ємом початкового паралелепіпеда.
|
Довжина |
Ширина |
Висота |
Об'єм |
|
|
|
|
|


Знайди об’єм куба в кожному з випадків
|
1. V = |
2. V = |
3. V = |
|
Достатній і високий рівень |
Базовий рівень |
|
Знайдти об'єми прямокутних призм за одиничними кубами |
Знайти об'єм фігур |
|
|
|
VІ. Підсумок за темою
Узагальни вивчене
Самооцінка
Учні оцінюють своє вміння проводити вимірювання, знаходити об’єм, порівнювати величини та робити висновки.
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати підручник сторінки 162 -173.
Виконати завдання:№. 781, 794.
VІІІ. Рефлексія уроку
|
Рефлексивна анкета (Дод. 8) |
|
|
На уроці я працював |
активно / пасивно |
|
Своєю роботою я |
задоволений / не задоволений |
|
Урок для мене був |
цікавим / не цікавим |
|
За урок я |
виконав усі завдання / не всі |
|
Матеріал уроку був |
зрозумілим / не зрозумілим |
|
Поділюсь враженнями в дома |
так / ні |
Література:
Додаток 1
Онлайн тренажер «Квадрат і куб числа»
|
Розв’яжи завдання, здай вчителю на перевірку |
Відскануй QR-код, розв’яжи завдання
|
Постав отриману кількість балів |
|
33 = 74 − 82 23 = 70 − 82 = 63 = 23 + 8= 102 = 43 + 4= 43 = 13 + 22 = 82 = |
|
|
Додаток 2
Завдання 1. Знайдіть об’єм прямокутних паралелепіпедів, використовуючи куби, взявши до уваги, що сторона куба дорівнює 1см
![]()


Як ви дізналися об’єм прямокутного паралелепіпеда?
Завдання 2.
Як знайти об’єм прямокутного паралелепіпеда з вимірами 6 см, 4 см і 3 см?
Завдання .3
Виведіть формулу для обчислення об’єму.
В цьому допоможуть наведені малюнки
Проаналізуй малюнки і подумай, як знайти об’єм прямокутного паралелепіпеда
Завдання.4
Знайти об’єм куба, якщо його довжина дорівнює 5 см.
5см
Додаток 3
Експрес тест: «Швидкий рахунок»
Знайти об'єм фігур
|
Знайдіть об'єми прямокутних призм за одиничними кубами |
|
|
Знайди об’єм цегли, що зображена на малюнку.
Виміри подані в мм.
Додаток 4
Робота в різнорівневих групах
Середній рівень:


Задача. Знайти об’єм коробки.
Достатній рівень
Задача.
Перед вами класна кімната. Її ширина 8 м, довжина на 4 м більша за ширину, висота у 3 рази менша від довжини. В класі навчаються 24 учнів 5 класу. Скільки об’єму повітря приходиться на 1 учня?
Високий рівень
Додаток 5
Практична робота
|
Довжина |
Ширина |
Висота |
Об'єм |
|
|
|
|
|
Запиши нові дані в таблицю. Знайди об’єм прямокутного паралелепіпеда. Порівняй його з об’ємом початкового паралелепіпеда.
|
Довжина |
Ширина |
Висота |
Об'єм |
|
|
|
|
|
Знайди об’єм куба в кожному з випадків

|
1. V = |
2. V = |
3. V = |
|
Достатній і високий рівень |
Базовий рівень |
|
Знайдіть об'єми прямокутних призм за одиничними кубами |
Знайти об'єм фігур
|
|
|
|

Додаток 7

Додаток 8

1