Дата: Клас: 2
Тема: Різні родини
Мета: формування мовленнєвих компетентностей: активізувати лексику з теми «Моя родина»; розвивати навички аудіювання, читання, говоріння в межах теми; розвивати правильну вимову; розвивати комунікативни здібності учнів.
формування інформаційно – цифрової компетентності: вчити спілкуватися іноземною мовою з використанням інформаційно – комунікаційних технологій;
формування соціальної та громадянської компетентностей: вчити розповідати про свої вподобання.
формування екологічної грамотності й здорового способу життя: формувати позитивне ставлення до здорового способу життя;
формування загальнокультурних компетентностей: виховувати толерантне ставлення до співрозмовника.
Обладнання:підручника для 2 класу закладів загалгої середньої освіти ( з аудіосупроводом) / Т.Б. Будна; мультимедійний комплект ( презентація, відео з YouTube “Wake up and Dance”, “Togeter we are the family”), інтерактивна платформа bamboozle, Learningapps.
Очікувані результати: учні вмітимуть називати членів родини; сприймати на слух інформацію з поданої теми, читати слова та речення з вивченими буквосполученнями; вмітимуть складати речення з вивченою лексикою, використовувати займеники його, її.
Тип уроку: комбінований
Перебіг уроку
Good morning, boys and girls! Let`s start our lesson.
Ранкова зустріч.
Let`s make our morning good. Watch the video from YouTube and do morning exercise together with Danny (https://www.youtube.com/watch?v=elk5PpYyF-M&pp=ygURV2FrZSB1cCBhbmQgRGFuY2U%3D)
Now it`s time to tell about your mood.
Let`s play game “A reporter”. ________ you are reporter today. Ask 5 classmates about his or her mood.
I see most of you in a good mood so we can continue our lesson.
At this lesson I will use my own presentation and video from YouTube.
Today we are going to improve your phonetic skills, grammar and writing skills.
.
Phonetic Drills
The first task of our lesson is phonetic drills. So let`s start from the English Alphabet. Look and name the letters in the red/ green circle.
Well done. Who can name all the letters of the alphabet?
P:______________________________________
Look at this rule and revise how to read vowel letters. Lets practice to read them.
Now practice to read words with letter combination ch.
Good job.
I see you are a bit tired. So let`s do some exercises to relax a bit.
(https://www.youtube.com/watch?v=QYlMrxEQjEM&pp=ygUfdG9nZXRoZXIgd2UgYXJlIHRoZSBmYW1pbHkgc29uZw%3D%3D)
You`ve just listen to the song “Together we are the family” so let`s see how do you know vocabulary on the topic “Family”. Let`s do the task from Learningapps. You have to look at the picture and name the member of the family (https://learningapps.org/view14173604)
Now look at these words and repeat after me.
Look at these word- combinations, read them and translate.
Speaking.
Look at the picture and say whose thing this is. (https://www.baamboozle.com/quiz/1373267/1)
Well done. Let us eye to relax a bit. Do the gymnastic for the eyes. ( https://www.youtube.com/watch?v=8G87kg9s1HM&pp=ygUWZ3ltbmFzdGljIGZvciB0aGUgZXllcw%3D%3D)
It`s time to write check your homework. Read the sentences about your favorite activities with your family.
Well done.
Write down the word Classwork in your copybooks and make a sentence about this picture. You can use such words: walk, with, mum, like)
Well done.
Listen to the e-mail about Mona`s family attentively for the first time and try to understand it. Then listen to the second time and decide which sentence is true or False .
Say “Yes” or “No”
For the next lesson you should revise the vocabulary on the topic “My family”, find a photo of your family. And prepare short report about your family using the such phrases:
ІІІ. Summarizing
Today you worked hard.
Some of you were active, some of you were less active. In general, I liked our lesson. What about you?
Choose an emoji to show your attitude to today`s lesson.
Thank you for your feedback. Good bye. See you next time