Урок з літературного читання для 2 класу. Матеріал уроку сприяє формуванню ключових, комунікативних, міжпредметних та читацьких компетентностей дітей.
Тема: Робота з дитячою книгою. Народні казки.
Мета: продовжити формувати ключові, комунікативні та читацькі компетентності, поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості; формувати рефлексивний досвід за змістом прочитаного, вміння розрізняти дитячі книжки, вміння сприймати прості медіапродукти, висловлювати свої думки і почуття з приводу опрацьованих та переглянутих медіа продуктів, визначати головну думку казки; розвивати мислення, мовлення, пізнавальні та літературно-творчі здібності; виховувати позитивне емоційно-ціннісне ставлення до читання, дитячої книжки.
Очікувані результати: діти поглиблять та закріплять знання про типи казок; познайомляться з українською народною казкою; на основі аналізу казки, визначать її головну думку; удосконалять вміння висловлювати власну думку; набудуть рефлексивного досвіду; збагачуватимуть словниковий запас; у дітей з’явиться інтерес до читання казок; працюватимуть творчо, активно.
Обладнання: виставка дитячих книжок, прочитаних та принесених дітьми (народні казки), виставка малюнків до прочитаних казок, малюнки –пазли до казок, аудіозапис казки «Ворона і рак», ліхтарик з лазером, відео презентація, відеотренажер для розчитування, цеглинки ЛЕГО.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
Дзвоник пролунав веселий,
Дружно всіх він кличе в клас.
I цікаве на уроці
Пропоную я для вас.
II. Емоційне налаштування на урок.
Ось зібралися ми в круг,
Я твій друг, і ти мій друг.
Міцно за руки візьмемось,
Одне одному всміхнемось!
Візьмемо в своє коло
Улюблених казок героїв?
З цеглинками попрацюєм,
Бащточку за віршиком збудуєм.
Діти асоціюють кольори цеглинок з героями казок
та складають башточку у відповідному порядку.
Робота починається,
Казка відкривається.
Ось у казці синій лис,
Золоте курчатко,
Шапочка червона
І царівна-жабка.
Скаче білочка руда
Й Капітошка – мов вода.
Казка – різнобарвне свято,
В ній героїв є багато.
Ким ти будеш? Обирай!
Всім успіху на уроці побажай! (Діти беруться за руки, піднімають їх угору, бажають успіху, тихенько сідають за парти)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Передбачення.
- Дітки, а ви любите подорожувати?
- Я пропоную вам вирушити сьогодні до однієї чудової країни. Ви згодні?
- Ви вже, мабуть, здогадалися до якої саме? (До країни казок).
IV. Повідомлення теми і мети уроку. Постановка цілей діяльності.
Сьогодні у нас - незвичайний урок!
У казку ми зробимо ще один крок.
А з казкою ми зустрічались не раз!
I знову вона завітала до нас.
У казці завжди перешкоди,
Та знаю, для творчих, розумних дітей їх немає.
Знати: Вміти: Цінувати:
зміст казки читати казку час
цікаву інформацію складати запитання допомогу друзів
V. Робота над темою уроку.
1. «Мозкова атака».
- Що таке казка? (Казка – вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій).
- Які є казки? (Народні, авторські (літературні) - складання схеми).
- Хто автор народних казок? (Народ)
2. Перегляд відео презентації або розповідь вчителя про казку.
Казка - це розповідний народнопоетичний або писемно-літературний твір
про вигадані подї та вигаданих осіб, іноді за участю фантастичних сил. («Тематичний словник школяра», К.С. Прищепа, В.Г. Лук'яненко, с. 62) Казка - дивний і мудрий порадник. Це вона дає перше уявлення про добро і зло, правду і неправду, чесність, справедливість.
Рослини і тварини в казках уміють розмовляти і робити все те, що і люди.
В них трапляються чарівні пригоди, живуть незвичайні речі, діють чаклуни і чародії.
Казка народилась у сиву давнину. Бабусі розповідали своїм онукам казки, які колись почули в дитинстві. Онуки підросли, стали дорослими і розповіли ці казки вже своїм дітям та онукам. Ці казки виникли раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. При переказуванні ці казки змінювались. Їх автори забувалися за давністю. Казка ставала народною.
Так з'явились і живуть серед нас народні казки. У кожного народу вони
свої: в українського – українські, у білоруського – білоруські, у російського - російські.
Крім народних казок є ще й літературні, авторські казки, створені письменниками.
3. «Інтерв'ю».
- А ви любите казки?
- Чим вони вам подобаються?
- Яка твоя улюблена казка?
- Хто твій улюблений герой? Чому?
4. Робота в парах. Гра «Пазли».
- Ілюстрації до яких казок утворилися? (Відповідь кожної пари).
- А як називається фігура, що утворилася? (Прямокутник).
- Що ви про нього знаєте, пригадайте з уроків математики? (В нього 4 сторони, 4 кути, 4 вершини; це фігура, у якої протилежні сторони рівні; щоб знайти його периметр, треба довжини всіх сторін додати ).
VІ. Робота з виставкою прочитаних і принесених дітьми на даний урок книжок:
- Які книжечки є на виставці?
- Чи є однакові?
- Хто автори книжечок? ( Вони народні)
- Як у збірці казок знайти необхідну вам казочку? (Подивитися зміст)
2) презентації учнями прочитаних казок та малюнків до них.
- У цих та інших дитячих виданнях вміщено багато казкових пригод. А кожна пригода – до мудрості дорога. Тож вирушаймо за мудрістю!
VІІ. Читання та обговорення казки «Ворона та рак».
Я до вас сьогодні йшла
і торбинку цю знайшла.
Це, напевно, зайчик був
Під пеньком її забув.
Я торбинку підняла
І до школи принесла.
Глянь у неї навмання-
Казка є для нас нова.
І не тільки казка,
а іще й завдання.
- Ви прослухаєте українську народну казку «Ворона і рак». У ній зустрінете цікаві слова. Чи буде вам непереливки чи ви стішитеся, що знаєте їх, мені невідомо? Спробуємо прояснити ситуацію.
- Як ви розумієте слово непереливки?
- А що означає слово стішитися?
- Які ще слова вам були незрозумілими?
- Читання пірамідки слів
- Як сказати по-іншому ворона була моторна?
- Перевіримо, чи моторні ми. Спіймаємо очима червону точку?
- Повернемося до казки.
- Яка біда сталася з раком?
- Що хотіла зробити з ним ворона?
- Чому раку вдалося визволитися з біди?
- Від чого застерігає ця казка?
Ворона Рак
Слова для довідки: молода, старий, досвідчений, малодосвідчена, сильна, витривала, хитрий, наполегливий, повільний, швидка, грубий, спокійний, улесливий, обережна, радісний.
В різних частинах класу на аркушах написи «ВОРОНА», «РАК». Діти займають свою позицію біля відповідного казкового героя та аргументують її.
Казки, багато. та, маленькі, розуму, них, в,
VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
3. Щоденні 5
- Бажаю вам, діти, щоб книжечка була для вас справжнім другом, щоб жоден день не проходив без прочитаної бодай однієї сторінки нової книжки.
Наш урок завершується, та ніколи не закінчиться казка та розмова про неї. Ось і вам я пропоную написати про казку свою історію на одну з тем: