Урок Українська мова 4 клас

Про матеріал
Головні члени речення (підмет і присудок), другорядні члени речення. Зв'язок слів у реченні. Побудова речень.Поширення речень за питаннями.
Перегляд файлу

Тема. Головні члени речення (підмет і присудок), другорядні члени речення. Зв'язок слів у реченні. Побудова речень.Поширення речень за питаннями.

Мета: Удосконалювати поняття «члени речення», «головні члени», «підмет і присудок», «основа речення», «другорядні члени»; закріплювати вміння встановлювати зв'язок між словами у реченні, поширювати речення за питаннями; формувати вміння будувати речення; розвивати мовлення та спостережливість; виховувати любов до природи.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

 

  1.     Організація  класу  до  уроку.
  • Покликав у клас мелодійний дзвінок

              Готові до праці? Почнемо урок!

  1. Перевірка домашнього завдання.

1. Читання вірша напам’ять.

- Розкажіть вірш напам’ять.

   Рідна земле,рідний краю,

   рідна стороно!

Я твої пісні збираю –

Золоте зерно.

О. Ющенко

2. Бесіда за текстом вправи.

- Про що цей вірш? (Про нашу рідну Батьківщину).

- Які звертання ви підкреслили? (Рідна земле, рідний краю, рідна стороно).

-  Як на письмі можуть виділяти звертання? (Комами, Знаком оклику).

- Чому поет назвав пісні рідного краю золотим зерном? (Бо пісні – це народна мудрість, яка передається з покоління в покоління).

III. Повторення вивченого.

- Скільки речень у цьому вірші? (Два)

- Які бувають речення за інтонацією? (Окличні і неокличні)

- Чи є тут такі? (Є - спонукальне окличне, а розповідне неокличне).

1. Чим відрізняється речення від окремих слів?
2.    Які бувають речення за метою висловлювання?
3.    У кінці яких речень ставиться крапка? А знак питання??
5.    Як виділяються на письмі звертання?
6.    Що є основою речення?які члени речення ти знаєш?

7.    Як зв'язуються між собою слова в реченні?

 

  1.     Повідомлення теми уроку.

- Пригадайте, з чого складаються речення? (Зі слів).

- Як пишуться слова в реченні? (Окремо).

- Чи є серед них такі, що виконують роль головних? (Є ).

     -   Отже, сьогодні ми  будемо дружно працювати,

                Тему «речення» вивчати!

              -На уроці ми продовжимо мандрівку краЇною Речення, навчимося  поширювати речення за допомогою запитань.ю встановлювати зв'язок слів у реченні. будемо лікувати речення. А супроводжуватиме нас у подорожі буде  той

                Хто немов крило за вітром

                В небо мріяв полетіти.

                Тільки золотом налився,

Зразу у траву звалився,

                Хто ж це він? (Листочок.)

-А прийшов до нас Листочок не сам , а зі своїми  друзями золотими листочками та дідом Осінником .

(На дошці малюнок діда Осінника з осінніми листочками).

                Наші листочки не прості,

                Ці листочки – чарівні,

Цей  каштановий - зошит просить відкривати,

  Дату гарно записати. (Причіплюю листочок на дошці ).

(Діти записують число, класна робота).

  1. Актуалізація опорних знань.

а). Мозковий штурм.

- Тепер  листочок запрошує нас подивитись у вікно.

- Яка зараз пора року? (Осінь). Побудуйте речення зі словом осінь.

- Назвіть осінні місяці, запишіть.(Вересень, жовтень, листопад).                 Знайдіть двоскладові слова (жовтень), трискладові слова (вересень, листопад).

- Чому вони так називаються? (Вересень, бо у вересні цвіте верес; жовтень, бо у жовтні пожовтіло листя; листопад, бо у листопаді опадає все листя з дерев і кущів

г). Каліграфічна хвилинка.

Урок продовжим без зупинки з каліграфічної хвилинки.

          - Полетів листочок дубовий

Сів на дошку нашу знову

Просить букви прочитати

І красиво їх записати.

Д,д, Дд Ду д у уб  дуб  узлісся

Дуб-

Узлісся-

  • Побудуйте речення за схемою. Впр. 99

(Повідомлення про дуб- енциклопедія: найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області. У селі Верхня Хортиця росте 800-річний дуб, під яким, за легендами, стояли загони руських князів Олега та Святослава, відпочивали Б.Хмельницький, Т.Шевченко, І.Рєпін, М.Лисенко. Охоплення його стовбура – понад 8 метрів.

В) вправа 106

-послухайте текст.

-знайдіть  речення, у  яких підметом є слово дуб.

- запишіть перше речення, підкресліть члени речення.

- усно перебудуйте речення в питальне. В спонукальне.

 

 

. б). Асоціативний кущ. (Дібрати ознаки осені).

               Цей дубовий листочок - хоче пригадати, (показую дубовий листок)

               Й ознаки осені з вами назвати.

 

   (Ідуть дощі

              Стало холодніше

              Сідають ранкові тумани

              Сонце опустилось нижче над землею

              Опадають  листочки.)

 

 

 

 

Вправа 105

  • Складіть два речення зі словом ОСІНЬ так, шоб в одному реченні це слово було підметом, а в іншому—другорядним членом речення.
  • Запишіть речення, підкресліть  члени речення.

Фізкультхвилинка

 

в). Розширення речення.

-   Накочуємо інші слова –другорядні.   

. (Опадають листочки)

                       

 Звідки ? опадають  які? листочки.

З  дерев  опадають барвисті листочки.

_записати речення, підкреслити члени речення.

Г) Зі слів складіть  і запишіть речення. ( Колективна робота на дошці).

 

      Листя, на, злітає, пожовкле, землю.

 

-встановимо зв’язок між словами цього речення.

- Чи зв’язані слова в цьому реченні між собою? 

- Як встановити цей зв’язок? 

 За допомогою питань. Питання ставимо від головних членів речення.

 

 

 

 

docx
Додано
2 грудня 2020
Переглядів
827
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку