Уславлення справжньої особистості, здатної за будь-яких обставин залишатися людиною: урок за віршем Р. Кіплінга «Якщо…» та «Листами до сина» В. Сухомлинського. 7 клас
Мета: порівняти твори Р. Кплінга і В. Сухомлинського у формі листів до сина, визначити головну думку, поглибити вміння аналізувати та порівнювати тексти; розвивати навички виразного читання; виховувати особистість людини.
Тип уроку: урок-дослідження.
Епіграфи:
Коли ти знаєш ціну щохвилини,
Коли від неї геть усе береш,
Тоді я певен: ти єси людина
І землю всю своєю назовеш.
Р. Кіплінг
Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується для того, щоб лишити по собі слід вічний. В. Сухомлинський
Обладнання: портрети Р. Кіплінга і В. Сухомлинського, виставка книжок Р. Кіплінга і В. Сухомлинського, вірш В. Симоненка «Ти знаєш, що ти – людина?».
Хід уроку
Ось ці питання ми намагаємося з’ясувати на сьогоднішньому уроці.
Дорогі діти! Проблема високих моральних і етичних цінностей завжди приваблювала митців. І, звичайно ж, свій життєвий досвід вони намагаються передати найближчим і найдорожчим людям – дітям, родині.
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з двома творами, написаними у формі листів. Це поетичне звернення Р. Кіплінга «Якщо…» до сина (у перекладі Є. Сверстюка) і видатного педагога, нашого земляка В.О. Сухомлинського «Листи до сина».
Р. Кіплінга (1865-1936) і В. Сухомлинського (1918-1970), хоч вони і належать до різних країн і епох, об’єднує безмежна любов до дітей, вірність своїм переконанням і велике мистецтво бути Людиною.
Група літературознавців отримала випереджувальне завдання і зараз представить нам невеликі портфоліо про Кіплінга і Сухомлинського.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1-й учень. Джозеф Редьярд Кіплінг народився у родині англійців у місті Бомбеї. Індія тоді була колонією Великої Британії, й дитинство хлопчика пройшло серед екзотичної природи цієї дивовижної країни. Батьки захоплювалися мистецтвом Індії, але сина відправили навчатися до англійського пансіону, де він зазнав чимало страждань від жорстокості викладачів. Був кволим, слабким і мало не осліп. Згодом – військова школа, яка також не давала життєвого оптимізму. Отримавши освіту, Кіплінг повертається до Індії й працює в газеті. Тоді він пише свої перші оповідання та надсилає їх до Англії.
Переїхавши до США, відомий уже письменник пише історію про Мауглі на замовлення одного з журналів. Так з’являється славнозвісна «Книга джунглів». У 1907 році Кіплінг став лауреатом найпрестижнішої в світі Нобелівської премії з літератури.
Учитель. Пропоную зробити буквену характеристику прізвища письменника
К – креативний
І – індійський дослідник
П – письменник
Л – люблячий
І – інтелігент
Н – Нобелівський лауреат
Г - гуманіст
Учениця. Василь Олександрович Сухомлинський народився в селі Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області. Успішно закінчив семирічку, після підготовчих курсів вступив на факультет української мови та літератури Кременчуцького педагогічного інституту. Через хворобу продовжив навчання заочно у Полтавському педагогічному інституті. Спочатку працював учителем і завучем, а згодом його призначили директором Павлиської середньої школи, якою він і керував до кінця свого життя. В.О. Сухомлинський – автор понад 600 статей і близько 1200 художніх творів для дітей. У 2013 році виповнюється 95 річчя від дня його народження.
В. О. Сухомлинський - директор Павлиської школи.
Добрий,розумний, порядний.
Любить, навчає, виховує.
Написав багато творів для дітей.
Великий педагог.
Отже, читаємо вірш Кіплінга «Якщо...», написаний у формі балади (спочатку читає вчитель, переклад Євгена Сверстюка).
Цнота - доброчесність, чеснота,
непорочність.
Тріумф - блискучий успіх, перемога.
Культ - поклоніння чому-небудь, безмірне звеличення.
Епістолярний жанр - твори, написані у формі листів, дружнього послання.
Учні по черзі читають вірш, ставлячи один одному запитання.
Учитель. Які враження від прочитаного?
Читаємо першу строфу. Про що в ній розповідається? (Батько радить вірити в себе і не падати духом).
Учитель. У листі 11-му до свого сина, який був студентом вузу, Сухомлинський пише: «Треба берегти нервову, емоційну сферу - і в себе самого і в інших людей. Як виховувати в себе витонченість почуттів? Насамперед - ніколи не забувай, що ти живеш серед людей. Ніколи не забувай, що поруч з тобою працює людина, в якої свої турботи, тривоги, думки, переживання. Уміти поважати людське в кожному, хто живе й працює поруч з тобою, - це, мабуть найбільша людська майстерність».
Перечитайте другу строфу поезії «Якщо...».
Як ви розумієте рядки третьої строфи:
Якщо ти зможеш в пориві одному
Поставить все на карту і програть,
А потім - все спочатку, і нікому
Про втрати навіть слова не сказать...
Поясніть метафору: «Коли уже усе в тобі згоріло…»
Учитель. Знайдіть у листі 10-му Сухомлинського місце, де йдеться про якості сильної особистості. («Умій змусити себе працювати, ставити мету і досягти її... Вольовий аспект, звичайно, головний у самовихованні...»).
«...Уміння цінувати, поважати, любити найдорожче в житті людини - усе це я називаю добротою, людяністю».
У листі 10-му читаємо: «Відточуй, шліфуй у собі чутливість. Насамперед чутливість до неправди, на, обману, приниження людської гідності».
І нарешті в листі 9-му: «Виховуй у собі Людину - ось що найголовніше. Інженером можна стати за п’ять років, учитися ж на людину треба все життя».
Учитель. Отже, наші дослідження можна порівняти за допомогою кіл Вена.
10. Колективне складання кіл Вена.
Висновок.
Отже сьогодні на уроці ми визначили головну проблему вірша Кіпліга «Якщо…» та Сухомлинського «Листи до сина» - це виховувати в собі Людину з великої літери, справжні моральні цінності. Ідейним спрямуванням творів є те, що кожен повинен залишити після себе добрий слід на землі і прожити так, щоб не було соромно перед наступними поколіннями (Запис у зошиті).
III. Підсумок.
Продовжіть речення «Своїм майбутнім дітям я дав би пораду...»
IV. Домашнє завдання.