Урок з курсу "Психологія" на тему "Емпатія"

Про матеріал
План конспекту уроку включає в себе тестовий матеріал, вислови та цитати відомих діячів у сфері психології
Перегляд файлу

Урок №5

Тема. Емпатія. Відвертість та довіра як умова ефективного спілкування.

Мета: сформувати в учнів поняття "співчуття", "співчуття", "емпатія", "альтруїзм"; пояснити, від чого залежить здатність розуміти людей, як можна навчитися любити людей;  розвивати у хлопців навички зв'язного мовлення, мислення;  виховувати в дітях уміння висловлювати своє добре ставлення до людей.

Епіграф до уроку:

Нам не дано предугадать,

Как слово наше отзовётся,

И нам сочувствие даётся,

Как нам даётся благодать… Ф.Тютчев

Оформлення:

1.Плакати з двома правилами.

Правило перше: навчися ставити себе на місце іншого, бачити світ очима інших, розуміти його так само, як вони.

Правило друге: в кожному вмійте бачити його переваги. Любіть людей.

2. Плакати з тлумаченням слів:

Співчуття - чуйне ставлення до емоційного стану іншого, участь.

Емпатія - вміння бачити світ очима інших.

Альтруїст - людина, готова безкорисливо діяти на користь інших, не керуючись зі своїми особистими інтересами.

3. Плакати з порадами Д. Корнеги.

1) Висловлюйте своє добре ставлення до людей.

2) Посміхайтеся.

3) Дотримуйтеся доброзичливого тону.

4) Пам'ятайте, що ім'я людини - найсолодший для неї звук.

Хід уроку

  1.                    Організаційний момент.
  2.                    Мотивація діяльності.

Вступне слово вчителя. Товариші, я рада бачити вас. Сподіваюся, що наш урок буде для вас цікавий і корисний. Я хотіла б, щоб ви всі взяли активну участь в цьому уроці, який я  б назвала "Мистецтво бути іншим". Чому так, ви дізнаєтеся трохи пізніше. А зараз я хочу звернутися до вас із запитанням:

"Як ви розумієте поняття мистецтво спілкування? Талант спілкування, дар спілкування - що це таке, по-вашому?" (Відповіді учнів).

Отже, ви майже всі вважаєте, що мистецтво спілкування - це вміння користуватися мовою (вести бесіду, сперечатися, користуватися формулами мовного етикету). Мабуть, всі ви виходили з того, що мова - головний засіб спілкування. І в цьому я з вами згодна. Але ... Давайте спочатку послухаємо два уривки з роману Л.Н.Толстого "Війна і мир" (т.1, ч.1, гл. 17) і уривок з повісті В.Желєзнова "Чучело" (гл.5). (Читання уривків учнями).

Про кого з героїв можна сказати, що у нього дар спілкування, талант? Чому? (Відповіді учнів).

Ви бачите, що дар спілкування - це не тільки володіння мовою. Це перш за все чуйне серце - чуйність в сприйнятті стану інших людей, здатність зрозуміти людину, вміння проникнути у її внутрішній світ, розділити з нею радість чи горе. Все це ми визначаємо одним словом - емпатія. Давайте запишемо це визначення.

Ось про емпатії ми і поведемо мову сьогодні. Ми дізнаємося з вами, від чого залежить здатність розуміти інших людей, і подумаємо, чи можна навчитися співчуття. А що таке співчуття? Співчуття - це ... (Запис учнями визначення). Щоб зрозуміти це, напевно, треба поставити себе на місце тієї людини, якій погано, у якого трапилося нещастя, горе і побачити світ його очима, а ми дуже часто робимо навпаки.

  1.  Вивчення нового матеріалу.

Що ж таке співчуття? (Учні записують визначення).

У О.С.Пушкіна є вірш "Елегія". Послухайте уривок з нього:

Но не хочу, о други, умирать,

Я жить хочу, чтоб мыслить и страдать;

И ведаю, мне будут наслажденья

Меж горестей, забот и треволненья:

Порой опять гармонией упьюсь,

Над вымыслом слезами обольюсь,

И может быть – на мой закат печальный

Блеснёт любовь улыбкою прощальной.

 

Вдумайтеся,  у О.С.Пушкіна жити - це мислити і страждати. Чому він ставить поряд ці два слова? (Відповіді учнів). Тварина теж може відчувати, відчувати біль і страх, холод і голод, але страждає тільки людина. Тому що він мислить. Мисляча людина не може не страждати. Він глибоко відчуває людське горе, він бачить зло - і він страждає. Страждання - просвітлене розумом мука. Страждання робить нас здатними до співпереживання: ми розуміємо, що так само може страждати і інша людина. І це нас змушує робити те, на що людина здатна.

- А на що,  людина здатна? (Відповіді учнів)

Так, я згодна з вами, що людина здатна мстити, втішати, любити, жертвувати і навіть віддавати своє життя - і все це в ім'я життя іншої людини!

- А чи можна навчитися співчуття? (Відповіді учнів).

- Що називається співчуттям? (Учні записують визначення в зошити з плаката).

- А чи можна розвинути в собі здатність до співчуття? (Відповіді учнів).

Так, можна. Може бути, вам допоможуть два правила:

 

Правило перше: навчися ставити себе на місце іншої людини, бачити світ очима інших, розуміти його так само, як вони. Володимир Леві, відомий психолог, визначив мистецтво спілкування як мистецтво бути іншим, тобто вживатися в образ тієї людини, з яким ви спілкуєтеся. Давайте і ми спробуємо це зробити. Уявіть собі таку ситуацію: сьогодні на вулицях ми часто зустрічаємо безробітних, жебраків, які просять милостиню. Уявіть собі, що і ви побачили злиденну, убогу стареньку на вулиці, яка просить у перехожих милостиню. Які почуття ви відчуєте? Висловіть це на папері. Що б ви зробили? Як вчинили? (Учні працюють письмово 7-8 хвилин).

А тепер прослухаємо і проаналізуємо те, що ви написали. (Аналіз письмових робіт учнів.)

Отже, з правилом першим ми розібралися.

Тепер правило друге: в кожному вмійте бачити його гідності. Любіть людей. Один із сучасних шахістів зізнався: "Щоб перемогти сильного суперника, я повинен його вивчити. А щоб вивчити, я повинен у нього закохатися. Так. Закохатися і в стиль гри, і в характер, тобто і як в людини. Останнє, звичайно, всього важче. Найгірше я граю з тими, кого не люблю ". Так, навчитися любити людей найважче, але можливо. Я вам розповім, який спосіб пропонує В.Леві. Але спочатку скажіть, як висловити своє добре ставлення до людей? (Відповіді учнів).

"Давайте говорить друг другу комплименты", - сказав Булат Окуджава. Подумайте і дайте відповідь, які компліменти ви вмієте говорити? (Відповіді учнів).

Ну, а тепер спосіб, запропонований В.Леві: спробуйте добровільно увійти в роль альтруїста. (Запис визначення з плаката в зошити). Поживіть трохи в ролі доброго ангела. Але поживіть всерйоз і добровільно. Цей час присвятіть не собі, а комусь іншому або якійсь справі, яка не має ніякого відношення до ваших особистих інтересів. Не чекайте ні подяки, ні похвал, ні будь-яких знаків уваги - більш того, дійте непомітно, щоб ніхто про ваш експерименті не здогадався.

А тепер запишемо поради Д. Корнегі. (Запис рад Д. Корнегі з плаката).

  1. Підведення підсумків.

У французького письменника А. де Сент-Екзюпері є прекрасна чарівна казка для дорослих - "Маленький принц". Вона про людські стосунки, про ніжність і відповідальності. Прочитайте її. Автору вдалося донести до своїх читачів думку про те, що "найголовнішого очима не побачиш", що "пильно одне лише серце". Запам'ятайте це і ви.

І на закінчення уроку хочу повторити слова Л.Н.Толстого: "Милосердя починається вдома. Якщо для прояву милосердя потрібно кудись їхати, то це навряд чи милосердя ". Співчуття - велика людська здатність і потреба, благо і обов'язок. Якщо ви хочете, щоб вас оточували добрі люди, щоб вас любили, самі вчитеся співчуття і співчуття. Так, таким людям живеться важче і неспокійніше, але їх совість чиста. Бездушним здається, що їм добре. Але це їм тільки здається. І на завершення я прочитаю вам молитву св. Франциска Ассизького (під музику): Господи, сподоби мене бути знаряддям миру Твого! Щоб я вносив віру туди, де сумніваються; Надію, де впадають у відчай; Радість, де страждають; Любов, де ненавидять! Щоб вносив істину туди, де помиляються; Світло - у темряву. Господи, сподоби! Втішати, а не чекати розради; Розуміти, а не чекати розуміння; Любити, а не чекати любові, Бо, хто дає, той отримує, Хто забуває себе, той знаходить; Хто прощає, тому попрощатися - Хто вмирає, той прокинеться до вічного життя . Амінь.

doc
Пов’язані теми
Психологія, Розробки уроків
Додано
11 жовтня 2019
Переглядів
171
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку