Урок української мови в 4 класі
Тема. Рід і число іменників. Навчаюся визначати рід і число іменників.
Мета. Продовжити узагальнювати знання учнів про іменник як частину мови. Сформувати у дітей поняття «число іменників» та «рід іменників», навчитися визначати рід і число іменників, виховувати інтерес до вивчення української мови, розвивати усне і писемне мовлення, мислення, творчі здібності учнів, збагачувати словниковий запас, розвивати уміння підтримувати дружні стосунки з однокласниками, спілкуватися з іншими учасниками навчального процесу, удосконалювати вміння працювати з підручником.
Обладнання. Мультимедійний комплект, роздатковий матеріал.
Тип уроку. Урок формування знань, умінь, навичок.
Хід уроку
I.Організація класу.
Привітання. Створення емоційного настрою.
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок.
Будем гарно працювати,
Будемо багато знати.
-Покладіть перед собою цеглинку. Ті, хто обрав зелену, буде успішним на уроці, жовту-активним, оранжеву-старанним. Яким буде успіх-залежить від вас.
II.Актуалізація опорних знань.
1) Перевірка домашнього завдання.
2)Самостійна робота.
Робота в парах.
Завдання.
а)Випишіть іменники з абстрактним значенням.
Успіх, дорога, навчання, старання, школа, бажання, розуміння, парта, пізнання.
-Слова, які ви виписали-це секрет успішного навчання.
б)Випишіть іменники з абстрактним значенням,що означають стан і почуття.
Щедрість, радість, любов, вибачення, щастя, бажання.
в)Спишіть вірш.
Сонечко сміється.
Солов’їна пісня ллється.
Вітер з гаєм розмовляє.
Верба косу заплітає.
-Підкресліть іменники.
III. Повідомлення мети і цілей уроку.
-Сьогодні на уроці ми продовжуємо досліджувати іменники, і навчимося визначати їх рід і число.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
1)Демонстрація навчальної презентації.
Слайд 1: Каліграфічна хвилинка.
Нн Нн ан Нє ні нр дн ну іменник
Слайд 2: Руханка
V.Вивчення нового матеріалу.
Слайд 3: Дослідіть іменник школяр за допомогою схем.
Слайд 4: За зразком створіть схему і розкажіть про число і рід іменників.
Слайд 5: Гімнастика для очей.
2) Робота з підручником.
Вправа 2. Запишіть до якого роду належать іменники:
Моя, вона: директорка, учителька, лікарка.
Вправа 3. Запишіть послідовно назви днів тижня. Визначте число і рід записаних іменників.
Понеділок (ч.р. одн.), вівторок (ч.р. одн.),середа (ж.р. одн.), четвер ( ч.р. одн.), п’ятниця (ж.р. одн.), субота (ж.р. одн.), неділя (ж.р. одн.).
-Розкажи, чи складаєш ти план на кожен день.
3) хвилинка спілкування.
-Скажіть, іменник дружба вживається у множині?
-Цей іменник уживається тільки в однині.
-А іменник піжмурки вживається тільки у множині.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Вправа 4. Випишіть з другого речення іменники з абстрактним значенням, визначте число і рід цих іменників.
Довіра, відданість, чуйність, увічливість, вірність, щирість, вихованість, уважність.
- Отже, всі іменники жіночого роду, вжиті в однині.
3) Творча робота.
- Складіль речення про дружбу.
Слайд 6:
-Прочитайте прислів’я про дружбу, поясніть як ви їх розумієте?
«Друзі пізнаються в біді», «Дерево міцне корінням, а людина – знанням», «Старий друг краще нових двох», «Як будемо у дружбі жити – нас нікому не зломити».
VII. Підсумок уроку.
1) Рефлексія.
Слайд 7: «Асоціативний кущ».
2) Оцінювання своєї роботи під час уроку.
(За цеглинками)
VIII. Домашні тренувальні вправи.
Вправа 5.