Урок "Звертаннянепоширені й поширені. Розділові знаки в реченнях зі звертанням"

Про матеріал
Урок засвоєння нових та поглиблення здобутих знань, формування умінь і навичок на основі виконання тренувальних вправ, розроблених вчителем самостійно, з використанням цифрових ресурсів. Тренувальні вправи розроблені на основі поетичних творів Ліни Костенко.
Перегляд файлу

 

Тема:   Звертання непоширені й поширені. розділові знаки при звертаннях

Мета:

- навчальна:

повторити, поглибити та розширити знання учнів про звертання, сприяти виробленню  практичних умінь і навичок розпізнавати звертання в готовому тексті, вимовляти з відповідною інтонацією, правильно ставити розділові знаки при звертанні;

- розвивальна:

розвивати усне і писемне мовлення школярів на основі поетичних творів Ліни Костенко, вміння аналізувати речення зі звертаннями та робити відповідні висновки;

- виховна:

формувати знання мовленнєвого етикету, прищеплювати любов, цікавість, повагу до  поетичного слова Ліни Костенко, любов до природи, почуття патріотизму;

  •          ключові компетентності:
  •          спілкування державною мовою: володіти всіма видами мовленнєвої діяльності;
  •          інформаційну: діяти за алгоритмом, аналізувати мовні явища,
  •          розвивати медійну грамотність;
  •          учитися впродовж життя: здійснювати самооцінювання результатів власної діяльності, рефлексію;
  •          соціальну і громадянську: формувати навички роботи в парі, співпрацювати з іншими на результат, усвідомлювати важливість норм етикету в суспільному житті, прагнути до гармонійного спілкування у віртуальному просторі

Обладнання:   комп’ютер, слайд-шоу, експрес-урок О.Авраменка в форматі онлайн, тести  в форматі онлайн на платформі «Всеосвіта», інтерактивна вправа LearningАpps «Так-Ні», підручник О.Авраменка «Українська мова», 8 клас.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та поглиблення знань з теми «Звертання» на прикладі  поетичних творів Ліни Костенко.

Міжпредметні зв’язки: українська література, інформатика

 

Епіграф :                                             І в житті, як на полі мінному,

       Я просила в цьому сторіччі

       Хоч би той магазинний мінімум:

  •          Люди, будьте взаємно ввічливі!

І якби на те моя воля,

Написала б я скрізь курсивами:

  •          Так багато на світі горя,

люди, будьте взаємно красивими

 

Хід уроку

І.  Організаційна частина

ІІ. Лінгвістична розминка

1. Слово вчителя

- Тему сьогоднішнього уроку ми визначимо, коли уважно прослухаєте вірш Д.Білоуса

 

2.Поетична хвилинка

(Підготовлений учень читає вірш Д.Білоуса «Чи всі ми  вмієм спілкуватись», стор.108)

3. Бесіда

  •          Про що  розмірковує автор у своєму вірші?

    4. Проблемне запитання:

  •          А чи вміємо ми спілкуватися один з одним, звертатися один до одного, дотримуватись мовного етикету?
  •          До речі, що означає слово «етикет», «мовний етикет»?

5.Словникова робота (Слайд 4)

Етикет- сукупність правил поведінки, що регулює зовнішні прояви людських взаємин. Етикет регламентує поведінку людини в певних ситуаціях

Мовний етикет – правила ввічливого спілкування і мовної поведінки

  •          Так про що ми будемо говорити сьогодні на уроці? (Діти роблять висновок з почутого, а вчитель повідомляє тему і мету уроку)

ІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Отже, тема нашого уроку «Звертання поширені й непоширені. Розділові знаки при звертаннях». ( Слайд 1).

Вчитель:

  •          Оскільки, тема вам уже знайома з 5 класу, то я пропоную згадати основні теоретичні поняття про звертання і пам’ятайте:
  •          Ваш мозок може абсолютно все. Переконайте себе сьогодні в цьому. Гарних вам результатів за підсумками сьогоднішнього уроку. Свої очікування в балах зафіксуйте на полях поряд із записаною темою уроку. Бали за виконані тренувальні вправи будете фіксувати тут же. В кінці уроку перевіримо, чи справдились ваші очікування.

 

  1. Повторення та поглиблення знань з використанням презентації
  •          Епіграф (Слайд 5)
  •          Визначення (Слайд 6)
  •          Способи вираження звертання та синтаксична роль в реченні (Слайд 7)
  •          Види звертань (Слайд 8)
  •          Місце звертання в реченні та розділові знаки при ньому (Слайд 9)
  •          О, ой при звертаннях (Слайд 10)
  •          Поняття про риторичні звертання (Слайд 11)

 

ІІІ. Перевірка зсвоєння теоретичних знань з теми

  1. Тренувальні вправи
  •          Підтвердьте чи спростуйте думку: (1-12 балів)
  •          https://learningapps.org/display?v=pv00bfss524
  •          Робота з міні-картками. Закодуйте речення, вказавши номери речень з непоширеними і поширеними звертаннями (Слайд 12);
  •          Самоперевірка за зразком (Слайд 13) (1-12 балів)

IV. Культура мовлення

  1. Робота з підручником:
  •          Прослухайте експрес-урок О.Авраменка і, керуючись правилом з відеоуроку, виконайте вправу 2,  стор.109 (12 слів: 1-12 балів, самоперевірка за зразком) (Слайд 14)
  •          https://www.youtube.com/watch?v=m57tzAP2WUs
  1. Проблемне запитання А як ви вважаєте, з якого віку треба звертатися на ВИ до незнайомців? (відповіді учнів).

Перевірити правильність своїх відповідей допоможе  ще один експрес-урок від О.Авраменка. 

          https://www.youtube.com/watch?v=b501-JKFYi8 :

  1. Творча робота (Слайди 15,16)

- Складіть діалоги відповідно до запропонованих ілюстрацій, використовуючи потрібні форми звертань з використанням займенників ти, ви, ВИ (взаємооцінювання «Відкритий мікрофон»: 1-ша група оцінює 2-гу, 2-га - 3-тю, 3-тя - 4-ту, 4-та -1-шу), дотримуючись пам’ятки (Слайд17) (1-12 балів)

-1 група- учитель і учні на уроці

- 2 група – бабуся з онучкою

- 3 група – однокласники на уроці

- 4 група – в міському автобусі (всі незнайомі)

V. Підсумок уроку

1. Тестова перевірка знань і оцінювання учнів (1-12 балів)

https://vseosvita.ua/test/zvertannia-4784822.html

             VI. Рефлексія  (Слайд 18)

Я на уроці:

- повторив (ла)……

- зрозумів (ла)……

- запам’ятав (ла)…..

- на уроці мені найбільше сподобалось таке завдання…..

- труднощі викликало завдання……

- незрозумілим залишилось……

- потрібно повторити…….

 

VII. очікувані результати:

(Учні підраховують отримані бали і оцінюють свою діяльність на уроці)

VII. Домашнє завдання: Стор.108-111, впр.3

Заключне слово-побажання вчителя:

  •          Так багато на світі горя,

люди, будьте взаємно красивими

Будьте красивими в своїх справах і вчинках, будьте красивими в спілкуванні один з одним і з незнайомими людьми. І пам’ятайте ще одну цитату Ліни Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову…»

  •           

 

  •           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Цапко Надія
Додано
10 січня
Переглядів
188
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку