Узагальнюючий урок-змагання з теми: «Їжа та напої» 6 клас, англійська мова

Про матеріал
Узагальнюючий урок-змагання з теми: «Їжа та напої» 6 клас, англійська мова
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

Узагальнюючий урок-змагання

з теми:

«Їжа та напої»

6 клас,

англійська мова

 

 

 

 

 

Вчитель іноземної мови: Касян Т.В.

 

 

 

 

ТЕМА:  « Їжа та напої ».

Мета уроку

Навчальна:

  • узагальнити й активізувати лексику з теми “Food and Drinks”;
  • повторити вживання some/any;
  • закріпити знання назв кухонного приладдя;
  • розвивати навички аудіювання, читання, говоріння.

Розвивальна:

  • розвивати мовленнєву реакцію, пам’ять, увагу;
  • формувати вміння працювати в команді.

Виховна:

  • виховувати культуру харчування;
  • формувати інтерес до вивчення англійської мови.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань
Форма проведення: урок-змагання

ОБЛАДНАННЯ: підручник О. Карпюк  «Англійська мова 6 клас»; картки з завданнями для парної роботи та груповими завданнями; тематичні ілюстрації, плакат, ноутбук з прeзентацією та записом аудіювання.

 

                                         ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

1. Greeting

Т. Good morning, children! I am glad to see you! How are you?

Ps. We are super!

2. Warm up. Hello everyone

T. Ok! Let's sit down and start our work.

3. Введення в іншомовну атмосферу

Food places an important role in our life. Food makes us strong and gives us enough

energy during the day. Our daily menu must contain all the things we need to be

healthy.

4.   Мовна зарядка

Фонетичне відпрацювання римування.

Poems – I am Sam, I like jam…

   I like pizza,

   You like cheese,

   We like ice-cream,

   Ice-cream, please!

   I like coffee,

    You like tea,

    I like you and

    You like me!

 II. Основна частина уроку

1.  Повідомлення теми та мети уроку

Our today’s topic is "Food and drinks". Today we'll continue our talk about food and cooking, we`ll remember the words on the topic and practice them in texts, games, dialogues and exercises. Our today's lesson is the competition between your 3 teams

Команди обирають капітана і назву команди

 

2.  Competition

 

Round 1  Riddle Race

Учні відгадують загадки про їжу.

Round 2 Team Project

Recipes

Dialogue “At the restaurant”

Menu

Round 3 – Listening Challenge

Ex/2 p/82

T. Listen the dialogue and choose the correct answer

Round 4  – Kitchen Appliances / Utensils Challenge

Match the word with their meaning

1 Water is boiled in a _____           A) bottles

2. Food is put on a ______             B) frying pan

3. Drinks are kept in the ____         C) knife

4. We cook food on a _____            D) plate

5. We cut food with a ____              E) kettle

6. Food is fried in a ____                 F) cooker

7. We mix food with a  _____          G) fridge

8. We bake food in an ______          H) blender

9. We keep food cold in a  _____     I) oven

Round 5 – Grammar Battle (Some / Any)

Fill in the gaps with some or any

  1. Have you got ___________biscuits?
  2.               You need _________apples and onions for that recipe.
  3.               Give me ________ potatoes, but I don’t want _______ carrots.
  4.               Have you got ________ biscuits in your bag?
  5.               There isn’t  __________ butter in the fridge.
  6.               Bob always likes  _________sugar in this coffee.

 

ІІІ. Заключна частина уроку

1 . Reflection

  Was the lesson interesting?

  What task did you like most?

  What was difficult?

2.  Homework.

  Write 8-10 sentences about your favourite food

 3. Summing-up

T: People cannot live without food. But remember to buy and eat healthy food. Eat a lot of fruit and vegetables. Drink milk and juice! They’ve got a lot of vitamins. And you will be healthy. Live not to eat but eat to live!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
19 лютого
Переглядів
85
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку