Тема. Мандрівка до острова Скарбів
Мета:
Тип заходу: виховна година.
Вид (форма заходу): подорож.
Емоційне забарвлення заходу:
«Без здоров’я не можливе щастя» Д. Боккаччо.
«Здоровий бідняк щасливіший за хворого короля». Артур Шопенгауер.
«Той, хто хоче бути здоровим, вже починає одужувати». Д. Боккаччо.
Хід заходу
І. Організаційний момент.
Вчитель.
- Діти, скажіть, будь ласка, чи любити ви подорожувати?
- А що, на вашу думку, необхідно для того, щоб отримати задоволення від мандрівки? (Настрій, друзі)
Сьогоднішня наша виховна година пройде у формі подорожі. Ми з вами здійснимо віртуальну мандрівку до острова Скарбів.
Під час подорожі ви зможете вільно спілкуватися, висловлювати свою думку, ставити запитання, давати поради, ділитися досвідом.
ІІ. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації
Вчитель. Подорожувати ми будемо кораблем. А щоб не заблукали на остррові під час мандрівкм, поділимось на команди. Кожна команда обере собі капітана, з яким буде радитися і прислухатися до його думки. Він буде керувати роботою команди.
(Учні діляться на команди, обирають капітанів, назву команди).
Наші кораблики вже готові до подорожі. Отже, один, два, три, старт.
Якщо ми вирушаємо на острів Скарбів, то я б хотіла дізнатися, а який скарб ви сподіваєтесь знайти на цьому острові? Адже для кожного з вас скарбом можуть бути різні речі, поняття. Що для вас є найціннішим скарбом у житті?
Кожен повинен обрати тільки один скарб з усіх: «Здоров'я», «Багатство», «Слава», «Кохання». «Родина». Усі вони записані на дошці .
(Учні роблять свій вибір. Декого з учнів можна попросити пояснити свій вибір. Можна поцікавитися, чому окремі учні не обрали мрію «Здоров'я», обговорити, чому ставлення до здоров'я впливає на здійснення будь-якої мрії).
А щоб веселіше було подорожувати, складемо наш девіз.
(З окремих розрізаних аркушів учні складають девіз. Яка команда зробить це швидше).
Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхнулось – спочатку сам усміхнись життю.
Поки ми з вами говорили, наш кораблик приплив до берегів острова. Але нам ще потрібно серед непрохідних джунглів знайти стежину, яка приведе нас до заповітного сундучка зі скарбом.
1. «Мозковий штурм». Перед вами є три дороги.
Першою підеш – багатство знайдеш, а здоров’я втратиш.
Другою підеш – половину багатства знайдеш, а половину здоров’я втратиш.
Третьою підеш –багатства не знайдеш, проте здоров’я збережеш.
Яку дорогу оберете ви? Аргументуйте свій вибір.
(Відповіді учнів)
2. Ось нарешті й сундучок! (Капітани відкривають його, дістають конверт з літерами і складають слово ЗДОРОВ’Я. Прикріплюють його на дошку,
Чи дійсно здоровя – це скарб? (Відповіді учнів).
3. Читання оповідання.
(Вчитель дістає з сундучка згорток і читає оповідання).
У саду, за дорогою металевою огорожею, було гарно, яку казці. Зеленіла молода травичка, п'янили запахом кущі різнокольорового бузку, жаром палали на клумбах тюльпани. А десь у глибині саду, в затінку розквітлих дерев, змагалися в мистецтві співу пташки. У глибокому кріслі-гойдалці в холодочку напівлежала тяжко хвора дівчинка років 12—13. Легенький вітерець пустотливо ворушив її золотисте волосся, ніби намагався розвеселити. Але ніщо, здається, не радувало її: ні розкішний одяг, ні розкрита на маленькому столику книжка, ні навколишня краса, ні чудова музика, записана на модерному магнітофоні.
Раптом звідки не взявся гурт дітлахів, босих, замурзаних, у якомусь лахмітті замість одягу. А тут, як на лихо, слуга виніс на дорогій таці запашну каву із солодощами й попрямував стежкою до дівчинки. Очі дітей так і прикипіли до таці, наякій були недосяжні для них ласощі. «От щаслива!», — зі щирою заздрістю подумали діти і, налякані грізним поглядом слуги, відійшли від загорожі й почали собі гратися.
Якби вони дивились у сад трохи довше, то були б немало здивовані: дівчинка навіть не торкнулася ласощів, а згодом, кивком голови, відіславши слугу, стала кидати шматки печива собаці, що саме нагодився.
Неподалік гралися діти бідняків. Малюки галасували, сміялися, падали в пилюку і ще більше забруднювали свій одяг, дехто й набивав синці, але вони, очевидно, нітрохи цим не журились.
«Щасливі... Боже, які вони щасливі!», — подумала дівчинка, і в її блакитних очах відбилися невимовна туга й біль...
4. Обговорення прочитаного .
- Що подумали діти про дівчинку? А дівчинка про дітей?
не мають пристойного одягу?
(Відповіді учнів.)
. (Вчитель дописує на дошці «Здоров’я – це найбільший скарб») Нехай ці слова будуть епіграфом нашого уроку.
Вчитель. Без сумніву, не можна вважати щасливими дітей, які виростають у бідності й нестатках. Але в даному випадку вони таки щасливіші від тієї дівчинки, що купається у розкошах. Їх радує весняне тепло, що дозволило нарешті покинути убогі оселі й весело гратися на вулиці, вони мають найбільше багатство — здоров'я, якого не має панночка.
У народі кажуть, що здоров'я—щастя вже саме собою, а хвороба— нещастя. Здоров'я — це неоціненний скарб, це щастя, яке ми недооцінюємо тоді, коли маємо. І багато людей самі є причиною своїх хвороб, самі вкорочують собі життя через деякі шкідливі звички.
5. «Дерево здоров’я».
Від кого, від чого залежить здоров’я людини? Що потрібно робити, щоб зберегти і зміцнити здоров’я?
Я хочу, щоб ви уважно подивилися на деревце і сказали, чого йому не вистачає? (плодів). А для того, щоб деревце дало плоди, вам потрібно йому допомогти. Для цього у вас на столах лежать листочки, на яких написані корисні і шкідливі звички. Ваше завдання вибрати тільки корисні звички, які сприяють збереженню здоров’я і роблять наше життя гарним і щасливим.
(Учні працюють у групах. На листочках записують відповіді. Листочки з відповідями капітани прикріплюються до дерева,)
Корисні звички (листочки). Посміхатися друзям, бути чемним і вихованим, займатися фізкультурою, бути чесним і відкритим, загартовування, ігри на свіжому повітрі, правильне харчування, мити руки перед вживанням їжі, оберігати природу, дбати про рідних, знати свої права та обов’язки, чистити зуби, здобувати освіту, вивчати правила дорожнього руху, не чіпати бездомних собак і кішок,не відкривати двері незнайомим.Фізична і розумова праця, дотримання гігієни,турбуватися про менших, спати не менше 8 годин на добу, виконувати ранкову зарядку, відвідувати уроки фізкультури.
Шкідливі звички (листочки). Куріння, алкоголізм, вживання наркотиків, неповага до старших, битися з товаришами, гризти нігті, гратися з електроприладами, ходити по льоду, бути злим і роздратованим, гратися з сірниками, ходити по залізничним коліям, купатися у заборонених місцях, бути жадібним і заздрісним, перебігати дорогу під час руху авто.
Поки ми ще невеличкі,
Виробляймо добрі звички,
Щоб здоров’я берегти і здоровими рости!
Правило запам’ятай:
Згубних звичок ти не май!
Про своє здоров’я дбай!
6. Конкурс «Корзина здорового харчування».
Кожній команді дані назви корисних та шкідливих продуктів харчування. Необхідно якнайшвидше наповнити корзину корисними продуктами харчування. Скільки назв корисних продуктів покладе команда до корзини, стільки балів і отримає.
Корисні продукти:
яблука, сир, м’ясо, молоко, огірки, апельсини, морква, хліб, риба, цибуля.
Шкідливі продукти:
цукерки, чіпси, мівіна, сухарики, пепсі-кола, жуйка.
7.Музична пауза.
Діти співають пісню про здорове харчування на мотив пісні «Посмішка».
1.Є корисні страви і смачні:
Борщ і каша, груші, сливи, спіла диня.
А шкідливим- дружно скажем: «Ні !»
Не приносять вони користі людині.
Приспів:
Про здоров’я треба дбати,
Вітаміни споживати,
Огірочки, апельсини і морквину.
І тоді, повір умить
Перестанеш ти хворіть,
Пам’ятай це мудре правило, дитино.
2.Не купуй нізащо на обід
Різні чіпси,шоколадки і мівіну.
Їх вживать багато нам не слід,
Не приносять вони користі людині.
Приспів.
8. «Яскраве сонечко». Гра «Одягни слово».
Пригадайте прислів’я та приказки про здоров’я .Запишіть їх на стрічках.
Без здоров'я немає щастя. Веселий сміх - це здоров'я. Доки здоров'я служить, то людина не тужить. Було б здоров'я, а все інше наживемо. Бережи одежу знова, а здоров'я змолоду. Вартість здоров'я знає лише той, хто його втратив. Весела думка - половина здоров'я. Глянь на вигляд і про здоров'я не питай. Здоровий злидар щасливіший від хворого багача. Здоровому все на здоров'я йде, Здоров'я більше варте, як багатство. Здоров'я за гроші не купиш. Здоров'я - найдорожчий скарб. Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють. Сміх краще лікує, ніж усі ліки. Здоров'я - всьому голова. Хворому і мед гіркий. Часник сім хвороб лікує. Здоровий бідняк щасливіший за хворого короля. У ворожки лікуватись - без здоров'я зостатись.
(Діти заповнюють стрічки-промінчики та закріплюють їх на дошці на якій намальовано сонечко, яке символізує життя.).
Погляньте, які різні промінці! Життя – це перш за все здоров’я людини.
Вчитель :
Життя людини неповторне і звичайне, радісне і смутне, повне переживань. Людей – мільйони, усі вони неповторні й несхожі. Вони, як зірки на небі, що горять незвичайним світлом. Їхнє життя гірке, як полин, і солодке, як мед. Життя кожного – це дорога, якою тільки йому призначено пройти. І якою буде ця дорога залежить… Від кого?
«Не втрачай час на міркування про те, що і заради чого робиться, тому що життя – це спектакль (драма), план якого складений Богом і не доступний людському розумові», - сказав Марк Аврелій. Але драма укладена не в неминучості долі для людини, а в силі або слабкості характеру, здатності або нездатності реалізувати життєві можливості.
Від чого залежить здоров’я?
На дошці малюється шкала, праворуч позначка «середовище», ліворуч – «людина». Усім учасникам роздаються стікери, пропонується подумати і дати відповідь на питання: «Від чого, на вашу думку, залежить здоров’я: від самої людини чи від середовища, яке її оточує?». Потім кожен учасник кріпить стікер відповідно до свого рішення біля правої позначки або лівої, а
хто вважає, що від людини і середовища, то ближче до середини.
Учені довели, що наше здоров’язалежить:
Потім учасники висловлюють свої міркування, доводячи свою власну точку зору.
Висновок: лише людина може допомогти собі придбати здоров’я. Скажіть, що вона повинна для цього робити? (Вести здоровий спосіб життя)
Здоровий спосіб життя – це просто!!!
11 правил здоров’я
1. Займайтеся фізичною культурою, хоча б 30 хвилин на добу
2. Раціональне харчування. Вживайте більше їжу, яка складається з клітковини ,
та менше – їжу, яка складається з цукру та пшеничної муки. Не забувайте про овочі та
фрукти. Готуйте їжу на рослинній олії, зменшіть вживання тваринного жиру.
3. Уникайте надмірної ваги, не вечеряйте після 6 години вечора.
Вживайте їжу не менше 3 разів на день
4. Упродовж дня пийте більше рідини - це позитивно впливає на стан шкіри,
дозволяє продовжити її молодість.
5. Готуйте їжу недовго та при низькій температурі - це дозволить зберегти у
ній якісні вітаміни.
6. Дотримуйтеся режиму дня. Лягайте та вставайте в один і той же час. Це
Найпростіша порада, для того щоб мати гарний, здоровий вигляд.
7. Будьте психологічно урівноваженні. Не нервуйтеся, тому що нервові клітини не
відновляються. Так що знаходьте завжди тільки позитивні моменти.
8. Загартовуйте свій організм. Найкраще допомагає контрастний душ – тепла та
прохолодна вода. Це не тільки корисно, але й допомагає проснутися.
9. І звичайно, не куріть, не зловживайте алкоголем та іншими шкідливими звичками. Адже це основні фактори погіршення здоров’я.
10. Частіше гуляйте у парках, на свіжому повітрі, подалі від автомобілів та інших забруднювачів повітря.
11. Творіть добро. Адже на добро відповідають добром. Воно обов’язково до Вас
повернеться у вигляді гарного настрою та самопочуття.
Якщо ви дотримуєтесь хоч половини правил, це додасть Вам здоров’я!!!
Вчитель. Час закінчувати нашу подорож.
Як бачимо, більшість із вас правильно розуміє і сприймає суть здорового способу життя. Але, як виявляється, перешкодою цього є багато спокус. Людині потрібні і знання, і культура, і сила волі, щоб протистояти їм. Тому слід пам’ятати очевидне: щастя, до якого всі ми прагнемо, неможливе без здоров’я, здоров’я неможливе без піклування про нього, а піклуватися потрібно вміти і хотіти. Треба знати, що для здоров’я корисне, а що шкідливе, що від Бога, а що від лукавого, який шлях веде до розквіту і гармонії сили та краси, а який — у прірву.
«Валіза». Сьогоднішня подорож закінчилася, але триває подорож дорогою життя. До цієї валізи ми візьмемо все корисне, що вам потрібно для збереження здоров’я протягом усього життя.
(Учні пишуть на стікерах висновки з виховної і прикрплюють їх на валізу).
Здоров´я зайвим бути не може.
І кожен нехай собі сам допоможе
Завжди залишатись струнким і красивим,
До різних недугів стійким, невразливим.
Виховуй в собі наполегливість, волю
І матимеш ти найщасливішу долю.
Кожна людина неповторна й унікальна. Тому тільки від вас самих залежить, яким буде ваше життя. Бережіть здоров'я, зміцнюйте і примножуйте його. Обравши для себе здоровий спосіб життя, ви створите надійне підґрунтя для успішного майбутнього.