Новомиргородський дошкільний навчально-виховний комплекс ( ясла-садок) «Калинонька»
Новомиргородської міської ради Кіровоградської області
Методичний кабінет
«Добро починається з тебе»
конспект заняття ( старша група)
Підготувала
вихователь
Масляна О.Л.
Новомиргород
2025 рік
Мета: розширювати знання дітей про «добро» і «зло». Формувати вміння застосовувати ці знання в повсякденному житті. Викликати у дітей бажання помічати красу природи, робити добрі справи, відгукуватися на чужу біду, допомагати слабшим, робити правильний моральний вибір, поважати людей, які творять добро, виховувати у дітей бажання бути милосердними, співчутливими, робити добрі вчинки. Розвивати мовлення, мислення, уяву, увагу, пам’ять. Виховувати доброзичливість, любов і повагу до всього живого.
Матеріал: лист; сонечко (круг), промінці, очі, посмішка сонечка; предметні картинки; замок; казковий герой – Фея Доброти; насіння, горщик із землею; подарунки для дітей.
Попередня робота: індивідуальна робота з дітьми, дидактичні та ігрові вправи, вивчення віршів, прислів’я про добро.
Хід заняття
1.Привітання.
Доброго ранку, ліси і поля,
Доброго ранку, Вкраїно моя!
Доброго ранку, рідний садочку,
Доброго ранку! Всім миру й тепла!
Вихователь.
– Діти, подаруйте один одному свої усмішки. (Діти всміхаються, здувають усмішки з долоньок.)
– Ви помітили, як відразу все навколо змінилося? Стало світліше, яскравіше, на ваших обличчях теж засяяли усмішки і на серці у нас стало…як? (Легко, тепло, радісно.)
– А чому так сталося, як ви гадаєте? (Бо ми щиро побажали усім доброго ранку, подарували свої усмішки.)
2.Сюрпризний момент.
– Добрий день! (Стук у двері, відчинили і внесли лист.)
– Діти, до нас листоноша приніс лист від Казкаря. Ви хочете дізнатися про що йдеться у ньому?
Добрий день, малята, групи «Капітошка»!
Пише вам Всесвітній Казкар.
За глибоким морем, за дрімучим лісом є місто Доброти. Воно незвичайне, там живуть добрі, чуйні люди, які завжди приходять на допомогу один одному. І все у нас було добре: радість, сміх, поки не сталася біда. До нашого міста потрапила Зла Чаклунка і зачарувала нашу Добру Фею, яка завжди піклувалася про всіх. Зла Чаклунка своїми поганими вчинками хоче перетворити наше місто – на місто Зла. Це жах, велика біда!
А тут прилетіла маленька синичка з невеликого міста Новомиргорода і розповіла, що у місті є великий дитячий садок «Калинонька», там старша група «Капітошка», яку відвідують добрі, сміливі, чуйні діти. Вони завжди приходять на допомогу, не побояться ніяких труднощів. Тож ,будь ласка, любі малята, якщо можете допоможіть нам врятуватися від злих чар Злої Чаклунки, визволіть нашу Добру Фею з біди. Наперед вдячний вам!
Ваш Всесвітній Казкар.
– Діти, а ви хочете відправитись у місто Доброти і врятувати жителів цього міста? (Так, хочемо.)
– Що може, статися на землі, коли замість добра у світі запанує зло?
– Хто з вас скаже, яких людей вважають добрими? (Чесних, чуйних, щедрих, тих, що допомагають іншим, роблять добрі вчинки, люблять тварин, птахів, рослин, дбають про них.)
– Малята, а зараз закрийте очі… Відкрийте свої оченята. Ми з вами перенеслися до казкового міста на чарівну галявину, на якій живуть слова. Але ці слова стали злі, темні, сумні. І галявина також…, яка сумна чи весела? (Сумна.) І Фея Добра яка? (Сумна.) Так, на галявині темно, сумно і Фея Добра засмучена, невесела, а щоб стало красиво, весело потрібно перетворити слова на радісні, теплі, добрі. Я називатиму слова, а ви спробуйте дібрати протилежні їм за значенням. І за кожне тепле, добре слово чарівна галявина буде оживати.
( Діти за допомогою вихователя добирають до слів антоніми.)
Ніч – (день).
Поганий – (хороший).
Сумний – (веселий).
Сльози – (усмішка).
Зло – (добро).
Жадібність – (щедрість).
Біда – (радість).
Ворог – (друг).
Темрява – (світло).
– Молодці! Завдяки вашій допомозі на галявині з’явилися ось такі гарні квіти і навіть птахи.
– Ой, а що це з сонечком трапилося? Де ж поділися його промінчики, лагідні оченята й усмішка? (Діти розглядають сонечко, висловлюють свої думки).
– А, можливо, йому й не потрібні, ані теплі промінці, ані ласкава усмішка? Нехай без них залишається? (Без промінців сонце не зможе обігріти землю, а без виразу його обличчя, ніхто не зрозуміє, яке сонечко – радісне, ласкаве, усміхнене.)
– Спробуємо за допомогою добрих слів повернути йому промінці й ласкаву усмішку.
(Діти звертаються до сонечка з добрими словами прикметниками – добре, лагідне, ласкаве, красиве, золоте, щедре, миле, світле, радісне, усміхнене, тепле і прикріплюють до нього промінці, а вихователь додає очі і усмішку.)
– Молодці, малята! Ось подивіться, яке гарне сонечко вийшло.
– А, тепер, давайте спробуємо і ми своїм виразом обличчя показати сердиту дитину… А тепер добру дитину…
– Як вам більше подобається, коли ви добрі, чи коли ви сердиті? А чому?
– Молодці. Діти, добро і зло можна передати не тільки виразом обличчя, словами, вчинками, а й кольорами. Скажіть, яким кольором ви б зобразили добро? (Червоний, жовтий, рожевий, оранжевий, салатовий.) А зло? (Чорний, коричневий, сірий, фіолетовий, темно-синій, темно-зелений.)
Тож, малята, усміхніться,
І землі ви поклоніться,
І до сонця потягніться,
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І на стільчик тихо сядьте.
– Діти, як ви гадаєте, що це? (Зернята.)
– Так, але ці зернятка незвичайні. Якщо ми посіємо їх у землю з добрими думками, то вони швидко проростуть, і в країні Доброти стане затишно, квітучо, радісно. Але щоб так сталось, коли сіятимемо насіння, обов’язково говоритимемо лагідні слова. (Я сію насіннячко з добротою (радістю, ніжністю). Я радію, що роблю добру (корисну, цікаву) справу. Я хочу, щоб рослини виросли гарними (яскравими, пахучими).
– Якщо з такими словами маленькі ручки кинули зернинки в землю, вони неодмінно зійдуть.
– А, тепер, давайте пригадаємо прислів’я про добро.
– Молодці, малята. А як без слів можна показати своє добре ставлення один до одного. (Обнятися, потиснути руки, поцілуватися,усміхнутися.)
– А в нашій групі є доброта? Яка? (Дружба.)
– Тож потисніть один одному руки, усміхніться. І давайте скажемо всі разом:
–Ми дружимо! Ми любимо один одного! Ми даруємо добро один одному!
– Діти, серце у вас щире, добре, тож і ми перемогли Злу Чаклунку своїм теплом, добрими справами, словами, вчинками. Подивіться на Фею Добра, чи змінилась вона? (Так.) А чому?
– На згадку про нашу зустріч Фея Доброти дарує вам подарунки – ось ці гарні усміхнені сердечка – маленькі добрики.
– Тож нехай поряд з вами усім людям буде тепло й затишно!
Підсумок заняття