Конспект бінарного уроку з літератури (української та зарубіжної літератури)
Тема: Золоті фрески театру (театр Давньої Греції та п’єса І. Карпенка-Карого «Сто тисяч»
Мета: Розширити знання про український театр і театр Давньої Греції;
вдосконалювати навички свідомого сприйняття театрального мистецтва; покращувати виразне читання та говоріння;
розвивати усне мовлення, критичне мислення, образне мислення та уяву; акторські здібності;
виховувати загальнолюдські якості: толерантність, чесність, щедрість, любов до прекрасного;
Обладнання: мультимедійний супровід, манекени, маски, афіші, роздатковий матеріал (копійки), терези, ілюстрації
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Майстрам слова
І. Мотиваційний етап.
Забезпечення емоційної готовності до уроку
Привітання (приємна мелодія «Сіртакі») (лунає 1 дзвоник, другий дзвоник, третій дзвоник)
1 вчитель. Пролунав третій дзвоник.
2 вчитель. Добрий день, допитливі восьмикласники!
1 вчитель. Добрий день, шановні гості, наші колеги, сіячі мудрого слова!
2 вчитель. Ми раді вас вітати на нашому уроці літератури.
Кажуть, що той, хто читає книгу, ніколи не буває самотнім.
1 вчитель. А той, хто любить театр, може приміряти до себе будь-яку роль!
Шановні, на цьому уроці театр запрошує вас на побачення!
(весела українська пісня)
!!!!! Лаштунки розведено!!!!!!!
Вчитель 2. Перед вами зображення. Поясніть, яким чином вони причетні до нашого уроку.
Вчитель 2. Молодці, ви провели гарні паралелі. Отже, сьогодні будемо говорити про театр. Про це промовляють декорації, атрибути і ваш зовнішній вигляд. Чи не виникло у вас запитання: чому ж на уроці два вчителя? (відповіді учнів)
Вчитель1. Так, ви маєте рацію. Сьогодні відбудеться поєднання двох предметів – української та зарубіжної літератури.
Отже, запишіть дату, класна робота й тему «Золоті фрески театру» (Театр Давньої Греції та комедія І.Карпенка-Карого «Сто тисяч»)» (цей запис є на дошці, його ж закріплюємо на великій афіші) (учні записують, швидко)
Вчитель 2. Сьогодні в цьому класі відбудеться передзвін культури Давньої Греції із українською культурою.
Вчитель 1. Уже вкотре ми переконаємося, що на голому місці нічого геніального не виникає. Для величі потрібен фундамент, міцні підвалини.
Чи звернули ви увагу на присвяту нашого уроку? (Майстрам слова) Поясніть.
(відповіді учнів) Кого називаємо майстрами слова? ( вчителів, письменників, акторів)
Отже, саме про майстрів слова йтиме мова!
Увага! Увага! Ми оголошуємо конкурс на кращого ритора нашого уроку! Переможець отримає премію Демосфена!
Анастасія С.– сьогоднішній наш суфлер. Настю, поясни термін «суфлер», «ритор». Що відомо про Демосфена?
ІІІ. Робота над проблемним питанням
Вчитель 2. Перегляньте відео. Фільм цей було знято у 1979 році. Чи збулося пророцтво Рудольфа? (перегляд відео) До кінця уроку поміркуйте, чи витисне сучасне кіно із комп’ютерними спецефектами театр? Чи здатні електронні книги замінити паперові? (питання на дошці на аркуші)
Вчитель 1. Урок наш не простий. Тип – урок-афіша. І ось це біле полотно перетвориться на афішу у фіналі.
Настя С. (пояснює термін «афіша»)
Вчитель 2. Ще у вас було випереджальне завдання: створити афішу до п’єси «Сто тисяч». Ми можемо бачити ваші роботи. (3 презентації).
IV. Літературний диктант.
Відновімо свої знання з української літератури . Поясніть термін «театр корифеїв» - (ті, хто першими організували театр в Україні ). Назвіть корифеїв українського театру.
Настя С. (Корифей – це – керівник хору в давньогрецькому театрі)
Запишіть «Літературний диктант». Записуєте відповіді. (закріпити на афіші…… Ціна квитка…- усмішки )
VI.Читання за ролями (стор. 94 Ява 3, 4 Клим, Герасим, Копач, Параска ) Дякуємо за виразність. (закріпити……………)
VIІ. Мініпроєкт «Театр Давньої Греції» (презентації власних проєктів 2-3 групи)
VIII. Гра «Маска» (образи-перевертні)
Упізнайте персонажа п’єси ……
1. Та, що закопує непотріб у воду? (Копач)
2. Та, чиє ім.*я – мішок з листям (Калитка)
3. Той, хто недолюблює наймита. Не хоче видати доньку заміж за нього. (Параска)
4. Та, кого порівнювали із панночками, запрошували сідати на хазяйську лавку (Роман)
5. Ходила в поле з Богом сваритися (Савка)
(закріпити………..)
Вчитель 2. Драма Карпенка-Карого надзвичайно багата на художні засоби. Мовлення живе, народне. Наведіть приклади перлин народної мудрості (прислів’я, приказки, фразеологізми) (учні зачитують, 2 прислів’я записують)
ІХ. Сценка. Зараз ми зможемо переглянути уривок із п’єси у виконанні наших знайомих учнів 8-Б класу. Сценка (Ява ХІ)
Вчитель 1. Дякуємо шановним акторам. Як ми зараз виражаємо своє задоволення?
А як це робили в Давній Греції? Як у Давній Греції глядачі показували своє захоплення чи незадоволення ? (помідори, яйця, лаврові вінки, крик, аплодисменти, квіти)
Скажіть, чи були декорації у театрі Давньої Греції?
Який одяг мали актори? ( мода– вінок із лавра, маска, хітон, високі котурни)
Чому виступали тільки чоловіки? А глядачами були теж тільки чоловіки? (обряд жертвоприношення богу Діонісу) (Відео про театр Давньої Греції)
Із якою метою показували перші вистави?
А зараз?
Вчитель 2. Перегляньмо відео без слів.
Що ви зрозуміли? (Відповіді учнів)
(Закріпити на афіші……………………………………………..)
Демонструємо афішу учням і гостям
Х. Підсумок уроку
* Як же пов’язано театр XIX століття із театром Давньої Греції грецький театр – є основою і театру XIX століття, і нашого теж)
*Які слова-терміни дійшли до наших днів?
*Чи можемо ми відокремити ці 2 теми?
«П*ять копійок» - проблемне питання… Що ж ви скажете про кіно із спецефектами й театр? (театр розвивається, йде в ногу з часом, не відстає від кіно)
«Премія Демосфена» (оголошуються результати. Нагорода – мішечок «камінців» (арахіс в шоколаді).
ХІ. Домашнє завдання. «Театр майбутнього»: малюнок або роздуми.
Опускаємо лаштунки
У головних ролях: учні 8-б класу
Давня Греція, Україна ХІХ століття
ГІМАТІЙ
Афіша: надруковане або написане за певною формою оголошення про концерт, виставу, лекцію, що вивішується на видному місці.
Акто́р: (лат. actor — той, хто діє), — виконавець ролей в драматичних, оперних, балетних, естрадних, циркових виставах та кінофільмах, творець сценічних образів.
Діо́ніс (грец. Διώνυσος, Dionysos, Bakchos), Вакх, Ба́хус (грец. Βακχος, лат. Bacchus, епітети Тіоней (грец. Thyoneus — несамовитий); Галієй), Бромій — один з найпопулярніших богів Давньої Греції, бог рослинності, родючості, вологи, покровитель виноградарства й виноробства. У переносному розумінні Діоніс Бахус-Вакх — вино і пов'язані з ним веселощі.
Суфлер: (фр. souffleur — підказувач) — працівник театру, який стежить за ходом репетицій, спектаклю за текстом п'єси і підказує за необхідністю акторам текст ролі. У музичному театрі суфлер сидить у суфлерській будці (або в одній з бічних куліс), яка прихована від глядачів
Ритор: у стародавній Греції та стародавньому Римі — оратор і вчитель красномовства.
Оратор, володіючи мистецтвом красномовця, говорить красиво, але беззмістовно.
Демосфе́н (часом Демосте́н, грец. Δημοσθένης) (384 — 322 до н. е.) — давньогрецький оратор, логограф, політичний діяч. Зараховується до канону 10 ораторів, визнаний найвидатнішим представником грецької риторики, блискучим стилістом і видатним політиком. Репетирував на березі моря.
Фреска (італ. fresco — свіжий) — техніка монументального (настінного) малярства, при якій фарби наносили на сирий тиньк, а також самі зображення, зроблені в такий спосіб