Формування території України

Про матеріал
Презентація до уроку з географії у 8 класі до теми: Формування території України. Розроблено за підручником "Географія 8 клас. Бойко В.М."
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Формування території України

Номер слайду 2

Сучасна Україна як незалежна держава з’явилася на політичній карті Європи наприкінці 1991 р. Формування її території було тривалим і складним.

Номер слайду 3

ДАВНІ Й СЕРЕДНІ ВІКИ. Найдавнішими державними утвореннями, які виникли на землях України, були Скіфська держава (VII-III ст. до н. е.)

Номер слайду 4

Прості скіфи-орачі Жінки скіфської знаті Царські скіфи

Номер слайду 5

Боспорське царство (У ст. до н. е. - IV ст.).- одна з античних держав Північного Причорномор'я з центром на берегах Керченської протоки. Теракотові та бронзові статуетки, Боспорська держава,

Номер слайду 6

Кіммерійське Боспорське царство. Боспорський солдат – піхотинець, кінець II – початок I ст. до Р. Х. Командир боспорської легкої кінноти II ст. від Р. Х. Боспорський піхотинець II ст. від Р. Х.

Номер слайду 7

Першою ж слов’янською державою на нашій території стало племінне об’єднання антів (IV-VI ст.), які жили на землях від Полісся до Чорного моря. Український історик Михайло Грушевський уважав його праукраїнською державою.

Номер слайду 8

У найдавніших літописах згадуються східнослов’янські племена - поляни, сіверяни, деревляни, дуліби (згодом - бужани і волиняни), уличі, тиверці, білі хорвати, які заселяли у VII-VIII ст. великі території. Вони стали основою формування українського народу. У IX-X ст. їхні землі були об’єднані навколо Києва як політичного й економічного ядра.

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Княжа держава Київська Русь простягалася від Чорного до Балтійського моря, від Східних Карпат до верхньої течії Волги. Багато істориків вважають її першою українською державою.

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Вона проіснувала до XII ст., а потім розпалася на окремі князівства, більшість з яких були розбиті татарами в XIII ст. І лише два з них - Галицьке і Волинське, об’єднавшись наприкінці ХІІ ст. у Галицько-Волинську державу (перше українське королівство), зуміли зберегти незалежність і проіснували до 1349 р.

Номер слайду 13

НОВИЙ ЧАС. Із середини XIV ст. і аж до початку XX ст. формування території нашої країни відбувалося у складі інших держав: спочатку Литви і Польщі, а згодом - Росії та Австрії. Із XVI ст. у степовій частині нижнього Дніпра сформувалось українське запорізьке козацтво, яке утворило своєрідну християнську демократичну республіку - Військо Запорозьке.

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Україна у 1740—1750 роках. Синім позначена Гетьманщина, зеленим — територія Слобідських полків, помаранчевим — Військо Запорозьке Низове. Як Гетьманська держава вона поширилася на значну територію в ході національно-визвольної війни українського народу проти польської шляхти в середині XVII ст. Проте вже в 1686 р. територія України була поділена по Дніпру між Московським царством і Польщею.

Номер слайду 16

Наприкінці XVIII ст. вся Правобережна Україна і Волинь відійшли до Росії, а Галичина і Буковина - до Австрії.

Номер слайду 17

Упродовж XIX ст. територія, заселена українцями, збільшилася майже на третину і сягнула узбереж Чорного та Азовського морів і річки Кубань. На цій території у 1917-1918 рр. виникли три держави - Українська Народна Республіка (УНР, із столицею в Києві), Українська Радянська Соціалістична Республіка (УРСР, із столицею в Харкові) та Західно-Українська Народна Республіка (ЗУНР, з центром у Львові). На початку 1919 р. УНР і ЗУНР проголосили об’єднання (злуку) своїх земель, однак у вихорі воєнних лихоліть Українській державі, незалежній і соборній, не судилося утвердитись.

Номер слайду 18

Після падіння УНР українська територія була поділена між чотирма країнами: УРСР (центральна і східна частини), Польщею (західна частина), Румунією (Буковина), Чехо-Словаччиною (Закарпаття). З 1922 по 1991 р. УРСР входила до складу СРСР і мала лише формальні ознаки державності. Водночас саме тоді сформувалися сучасні кордони України і конфігурація її державної території (мал. 33). Унаслідок розмежування з республіками Радянського Союзу поза кордонами України залишилися заселені українцями території: північ Чернігівщини, північ Слобожанщини і Кубанщина - у Росії, Берестейщина і Пінщина - у Білорусі. У 1934 р. столицю УРСР було перенесено з Харкова до Києва. Державна територія України остаточно сформувалась під час і після Другої світової війни. У 1939 р. до складу УРСР увійшли західноукраїнські землі, кордон з Польщею остаточно було встановлено в 1945 р. У 1940 р. до УРСР були приєднані Північна Буковина і частина Бессарабії, а в 1945 р. - Закарпаття. У 1954 р. до України зі складу Росії було передано Крим (його входження відбулося згідно з тодішніми законами СРСР).

Номер слайду 19

Номер слайду 20

24 серпня 1991 р. Верховна Рада УРСР проголосила незалежність України в межах існуючих на той час кордонів. Це було визнано майже всіма країнами світу (в тому числі й Росією), які встановили дипломатичні відносини з Україною.

Номер слайду 21

Проте у 2014 р. Росія здійснила пряме військове вторгнення на територію України і незаконно анексувала (насильно приєднала до себе) АР Крим. Світове співтовариство (ООН) засудило такі дії Росії і вважає Крим українською територією, окупованою Росією. Крім того, Україна нині не контролює частину свого державного кордону і близько 1/3 площ Донецької і Луганської областей, де фактично Росія веде проти нашої держави неоголошену війну.

Номер слайду 22

Російське вторгнення в Україну 2022 року — відкритий воєнний напад Росії на Україну, початий о 3:40 24 лютого 2022 року. 

Номер слайду 23

2.10.202217.03.2022 КАРТИ БОЙОВИХ ДІЙ

Номер слайду 24

АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ. 

Номер слайду 25

АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ Для здійснення державної влади на всій території країни і врахування інтересів населення окремих її частин упроваджено адміністративно-територіальний поділ, тобто виділено різні за величиною і підпорядкуванням територіальні одиниці, що мають свої місцеві органи влади і управління. Як ви вже знаєте, адміністративно-територіальними одиницями найвищого рівня в Україні є 24 області, АР Крим, міста Київ і Севастополь, що мають спеціальний статус. Одиницями нижчих рівнів є райони, міста, райони в містах, селища, села.

Номер слайду 26

Номер слайду 27

Рекорди України. Найменша область - Чернівецька (8,1 тис. км2). Найбільша за площею область України є Одеська (33,3 тис. км2),

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Легка Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Власюк Валентина
    Дякую!! велика допомога на урок.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Решетняк Юлія Павлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Войткевич Ірина Іванівна
    дякую, професійно, стримано.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
pptx
Додано
2 жовтня 2022
Переглядів
4343
Оцінка розробки
5.0 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку