ТЕМА: Розв`язування задач, що містять збільшення та зменшення числа на кілька одиниць. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 2.
МЕТА: Формувати вміння складати і розв’язувати задачі на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць. Поглиблювати знання учнів про зміст дії додавання і віднімання. Вправляти в розв’язуванні прикладів і задач на додавання і віднімання числа 2. Розвивати логічне мислення, уважність, зацікавленість в отриманні нових знань. Вдосконалювати навички усної лічби. Виховувати дбайливе ставлення до природи.
ТИП УРОКУ: урок-подорож
ОБЛАДНАННЯ: мультимедійна презентація, підручники, віяло цифр, таблиця додавання і віднімання числа 2, малюнки зими.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку
а) Пролунав дзвінок,
Він всіх скликав на урок.
Рівно стали, порівнялись
І з гостями привітались.
б) Девіз уроку:
Міркуємо – швидко.
Слухаємо – уважно.
Пишемо – каліграфічно.
Працюємо – дружно.
в) Налаштування на урок
− До нас на урок завітала ще одна гостя. Я вам прочитаю віршик, а ви спробуйте здогадатися, що це за гостя.
Чудо сани прилетіли.
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця –
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає –
Сріблом все вкриває.
г) Проблемна ситуація
− Діти, якою ви уявляєте зиму?
-
Ось така холодна, сердита зима завітала до лісу. Надумала вона поморозити лісових мешканців. Звірі дуже налякалися і просять у вас допомоги. Якщо ви гарно будете виконувати завдання, то лісові мешканці зможуть перезимувати.
-
Допоможемо?
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Почнемо нашу подорож по зимовому лісі. Хто це заховався під деревцем? (Зайчик)
-
Холодно йому, боязко.
-
Яка шубка у зайчика? (Сіренька)
-
А яка вона має бути взимку у зайчика? (Біла)
-
Зайчик просить, щоб ми допомогли йому перевдягнути шубку. Щоб шубка стала білою, вам потрібно показати зимі, як ви вмієте рахувати.
1. Усна лічба.
а) Гра «Чарівний куб»
Порахуйте від :
-
3 до 10
-
2 до 9
-
9 до 3
-
10 до 4
б) «Мозковий штурм»
− Скільки цифр ми вивчили?
-
Назвіть їх.
-
Яке найменше число?
-
Як утворити 0?
-
Назвіть всі числа, більші за 0.
-
Назвіть числа, менші за 6.
-
Назвіть числа, більші за 7.
-
Назвіть найменше натуральне число.
-
Яке число не є натуральним?
в) Гра «Мовчанка» (віяло)
3+1=
7+1=
9+1=
-
Коли додаємо 1 , яке число одержуємо?
3-1=
4-1=
8-1=
-
Коли віднімаємо 1, то одержуємо яке число?
0+4=
10+0=
5-0=
-
Коли додаємо або віднімаємо 0, то яке число одержуємо?
г) Вправа на розвиток уваги
-
Якого числа не вистачає? (5)
-
Назвіть сусідів цього числа.
-
Молодці, дітки! Зайчикова шубка стала білою. Тепер не помітять його звірі-хижаки серед снігу і він зможе перезимувати. Зайчик дякує вам.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-
На сьогоднішньому уроці ми будемо розв’язувати задачі на додавання і віднімання. Повторимо вивчені таблиці додавання і віднімання числа 2.
IV. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Каліграфічна хвилинка
а) Робота у зошитах
-
Яку цифру нам принесла зима?(3)
-
А чому саме цю цифру будемо писати?
-
Скільки зимових місяців?
-
Хто зможе їх назвати?
-
Чому грудень – старий дідусь?
-
Січень – маленький хлопчик?
б) Математичний диктант
− Діти, до вас завдання від зими. Запишіть числа.
1, 3, 4, 5, 7, 9
-
− Яких чисел не вистачає?
-
0, 2, 6, 8, 10
2. Розв’язування задач на збільшення і зменшення числа на кілька одиниць
− Сердита зима війнула холодом. Допомоги у вас просять пташечки. Нічого їм їсти. Давайте розв’яжемо задачі і нагодуємо пернатих друзів.
Дзьобали зернята дві синички.
Підлетіло ще 4 пташки
Й приєдналися до них.
Скільки стало всіх? (6)
-
Скільки було пташок? (2)
-
Скільки прилетіло? (4)
-
Пташок стало більше чи менше?
-
Якою дією треба розв’язати задачу?
-
Складіть розв’язання.
-
Дайте відповідь.
-
Запишемо приклад на дошці і в зошитах.
(2+4=6)
П’ять синичок, гарних пташок
На дереві сиділи.
Три подружки-щебетушки
Раптом полетіли.
Скільки лишилось синиць?
-
Скільки було синичок спочатку?
-
Скільки пташок полетіли?
-
Пташок стало більше чи менше?
-
Якою дією розв’яжемо задачу?
-
Складіть приклад.
(5-3=2)
-
Яка буде відповідь?
-
Діти, ви своїми відповідями гарно допомогли пташкам. Тепер їх годівничка повна їжі.
-
Дуже скрутно пташкам узимку. Важко знайти їжу, тому вони селяться ближче до людей і збираються у зграйки. Якщо одна пташечка знайде їжу, то обов’язково згукує і інших.
-
Як ви можете допомогти пташкам у місті?
-
А чим не можна годувати пташок?
3. Робота за підручником
− Ще за допомогою до вас прийшов…ведмідь.
-
Діти, вас не дивує, що зустріли ведмедика?
-
Наш ведмідь не може заснути. Зима відібрала у нього сон. Якщо ви виконаєте завдання, то сон повернеться.
-
Ведмідь просить вас попрацювати за підручником с.60 , задача 4
-
Ніколи у житті ведмідь не бачив новорічної ялинки, бо в цей час він завжди спить. Давайте розв’яжемо для нього задачі.
-
Розгляньте малюнок 1.
-
Скільки іграшок було на ялинці? (5)
-
Скільки іграшок причепили діти? (2)
-
Яке питання поставимо до задачі?
-
Складіть задачу із цими даними, дайте імена дітям.
-
Яким прикладом розв’яжемо задачу?
-
Запишіть приклад у зошит і на дошці.
(5+2=7)
Висновок: якщо предметів стало більше, то виконуємо дію додавання.
-
Що ми бачимо на малюнку 2?
-
Скільки іграшок було на ялинці?
-
Що сталося з іграшками?
-
Скільки іграшок розбилися?
-
Складіть задачу, поставте питання.
-
Якою дією розв’яжемо цю задачу?
(7-2=5)
Висновок: якщо предметів стало менше, то виконуємо дію віднімання.
-
Ведмедик задоволений вашою роботою. Тепер він солодко спатиме до весни.
4. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 2
-
Чи усім мешканцям лісу ми допомогли?
-
Хто ще просить допомоги?
-
Діти, а як зимує білочка?
-
Білочці, щоб перезимувати потрібно запастися харчами. А зима відібрала у неї запаси. Давайте допоможемо білці назбирати нові запаси.
а) Повторення таблиці додавання і віднімання числа 2.
− Назбираємо білці шишок.
-
Давайте, повторимо таблиці (на екрані, діти читають хором)
1+2= 3-2=
2+2= 4-2=
3+2= 5-2=
4+2= 6-2=
5+2= 7-2=
6+2= 8-2=
7+2= 9-2=
8+2= 10-2=
б) Збільш на 2 Зменш на 2
в) Знайдіть помилку, розв’яжіть правильно.
2+2=4 10-2=9
3+2=6 8-2=6
4+2=7 5-2=4
-
Назбирали грибочки
-
Білочка дякує вам.
V. Підсумок уроку.
-
Дітки, ви допомогли усім лісовим мешканцям. Всі хто просив у вас допомоги – одержали її. Усі лісові мешканці тепер перезимують до весни.
-
А що ж ви запам’ятали з уроку?
-
Які завдання виконували?
(Підсумки уроку)
Значення снігу для природи