Мультимедійний урок розвитку мовлення «Казка про Сонечко»

Про матеріал

Урок закріплення і застосування знань, умінь і навичок націлений на вправляння дітей у побудові зв'язної розповіді, складання тексту за даним початком та опорними словами. Використано електронні освітні ігрові ресурси видавництва «Розумники» на етапі актуалізації опорних знань, що дало можливість активізувати діяльність дітей та налаштувати їх на продуктивну працю. Також майже на кожному етапі уроку застосовано методи ейдетики: піктограми, образ слова.

Перегляд файлу

Технологічна карта

уроку літературного читання з використанням ЕОІР у 2-му класі

(автор: Білокінь Н. О., вчитель Сем`янівського НВК Полтавського району)

 

Тема розділу

Нема без кореня рослини, а нас, людей, без батьківщини. Рідна домівка, рідна сім’я - тут виростає доля моя

Тема уроку

Весняні дива. В. Чухліб «Повінь»

 

№ уроку в розділі

Урок № 49

 

Тип уроку:

Комбінований

 

Цілі уроку:

познайомити зі змістом твору Володимира Чухліба «Повінь»; закріпити розуміння поняття «порівняння»; розвивати навики виразного, свідомого, правильного читання; уміння аналізувати прочитане, знаходити головну думку; творчу уяву, уміння добирати порівняння; виховувати морально-вольові якості, естетичний смак, любов до рідної землі!

Основні терміни та поняття:

порівняння, рима, вірш, декламатор, оповідання, загадка

 

Форми роботи:

- індивідуальна

- фронтальна

 

Етап використання ЕОР:

- актуалізація та корекція опорних знань, умінь і навичок;

- мотивація навчальної діяльності учнів;

- закріплення, узагальнення та систематизація вивченого.

 

Мета використання ЕОР:

- активізувати пізнавальну активність учнів;

- вдосконалювати навички швидкісного читання та добору рим у віршах;

- закріпити вивчений матеріал; формувати ІК-компетентність учнів.

 

 

 

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1.1. Перевірка готовності учнів до уроку.

Гра «Миттєво перевірте»

Учитель перевертає пісочний годинник, діти перевіряють, чи все підготовили до уроку.

 

1.2.Привітання.


Учитель:
                 - Доброго ранку!

Діти:

                  - Доброго дня!

Учитель:

  • Доброго вчора, сьогодні, щодня!

Хай тече час, розширяючи межі,

Хай буде все на Землі як належить:

 

Сонце – як сонце,

Небо – як небо,

Квіти – як квіти,

А діти – як діти.

Кожній родині щастя бажаю,

Кожному дому достатку без краю!

Хай усміхаються діти щодня.

Доброго ранку!

Діти:

- Доброго дня!


 

ІІ. Актуалізація та корекція опорних знань.

2.1. Перевірка домашнього завдання (підручник: Савченко О.Я. Літературне читання: підруч. для 2 кл. — : видавничий дім "Освіта", 2013, ст. 57-58)

Конкурс декламаторів вірша Володимира Лучука «Тільки мама», та Г.Могильницької «Бабусина радість».

 

2.2. Вправа «Мікрофон»

- З чим або з ким ви порівняли б свою матусю? (Діти відповідають)

 

2.3. Розчитка. Робота з електронним ресурсом «Українська мова, 2 клас» – далі ЕОІР

Частина 1. Завдання 1.8. Вигляд вікна ЕОІР

Відгадайте загадки. Доберіть відповідні слова

 

 

 

 

 

Коментування учнями ходу виконання завдань

 

  • Як називаються слова, які ми підібрали до цих загадок?
  • Римами.
  • Що таке рима?
  • Рима – це коли останні слова віршованих рядків мають схожі закінчення.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  • Давайте складемо ще один вірш.

3.1. Робота з ЕОІР

Частина 1. Завдання 1.10. Вигляд вікна ЕОІР

Доберіть відповідні слова до кожного рядка вірша

 

 

 

 

 

 

Коментування учнями ходу виконання завдань

 

3.2. Вправи для зняття напруги очей.

Гімнастика для очей

Широко розплющу очі,

Роздивлюся все охоче.

(Учні максимально широко розплющують очі).

Потім мружусь, наче киця,

І заплющую очиці.

(Учні міцно заплющують очі. Вправа повторюється 2-5 разів).

 

3.3. Повідомлення теми та мети уроку

-  Яка пора року описана у вірші, який ми доповнили?

- Цей вірш про весну.

- Сьогодні ми згадаємо цю чарівну пору року. Прочитаємо оповідання про весну, складемо вірш про неї. А для цього будемо вчитися добирати не тільки рими, а й порівняння. Адже вірші, у яких є порівняння, більше зачаровують і точніше виражають почуття автора.

Демонстрація 1 слайду презентації «Весняні дива»

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

4.1. Робота з підручником (підручник: Савченко О.Я. Літературне читання: підруч. для 2 кл. — : видавничий дім "Освіта", 2013, ст. 58-60)

а) Словникова робота (ст.58)

- Прочитайте правильно наголошуючи слова.

- Гíлці, гойдáється, зблúснуло, острівéць, зіщýлився, зáтишніше, ткнýвся, прип`яв, роздόлля.

- Значення яких вам незрозуміло? Хто може пояснити значення цих слів? Підказка є на ст.60.

- Роздолля – це великий простір.

- Погляньте на зображення цього птаха. Це ремез. Про нього ми прочитаємо сьогодні.

C:\Users\Администратор\Downloads\Ремез.jpgC:\Users\Администратор\Downloads\ремезове гніздо.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

- На що схоже його гніздечко?

- Гніздечко можна порівняти з рукавичкою.

- А що таке повінь?

- Повінь - це стихійне лихо, що відзначається затопленням частини суші водою.

- Розрізняють річкові й морські повені. Річкова повінь – це розлиття ріки, яке може відбуватися періодично (у результаті танення снігу або тривалих злив) або епізодично.

 

б) Читання тексту В. Чухліба «Повінь»:

  • читання «дощиком»;
  • вибіркове читання (запитання 3 і 6 у підручнику на ст.60).

 

в) Перевірка усвідомлення прочитаного:

  • словникова робота (діти читають пояснення значення висловів «аж луна покотилась», «чкурне», «смуга лягла» на ст.60);
  • робота в парах (діти ставлять один одному запитання за прочитаним текстом).

 

  1.      Фізкультхвилинка

Україна – рідний край,

(встали, вийшли із-за парт,

розвели руки в сторони, ніби обіймаючи ними увесь простір),

Рідне поле, зелен гай,

(повороти голови вліво-вправо, вгору-вниз),

Рідне місто й рідна хата,

(повернулися один до одного, поплескали в долоні, усміхнулися),

Рідне небо й рідна мати.

(підняли руки до гори й швидко порухали кистями рук),

Стежкою в світи підемо –

(ходьба на місці)

Справжніх друзів віднайдемо!

(обіймаємося, усміхаємося, даруємо теплі слова)

 

  1.      Творча робота над віршем.

Демонстрація 2 слайду презентації «Весняні дива»

а) читання вірша зі слайду хором:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

б) гра»Порівняння»

Демонстрація 3 і 4 слайдів презентації «Весняні дива»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Демонстрація 5 і 6 слайдів презентації «Весняні дива»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Закріплення, узагальнення й систематизація вивченого матеріалу

5.1. Вправи на добір порівнянь

 

Демонстрація 7 і 8 слайдів презентації «Весняні дива»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Демонстрація 9 і 10 слайдів презентації «Весняні дива»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2. Вправи для зняття напруги очей.

Гімнастика для очей

Тренажер Володимира Філіповича Базарного

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.3. Робота з ЕОІР. Складання вірша про весну

 

Частина 1. Завдання 10.9. Вигляд вікна ЕОІР

Встановіть послідовність речень.  Доберіть відповідні номери

 

 

 

 

 

Коментування учнями ходу виконання завдань

 

 

VІ. Підсумок уроку, домашнє завдання

6.1. Гра «Інтерв’ю»

(Діти вибирають «кореспондента» серед бажаючих, який задає питання по темі уроку і передає мікрофон тому, хто відповів правильно. Запитання можуть бути написані на окремих листочках, або придумані. Це залежить від підготовки класу)

- Яке оповідання ми читали на уроці?

- Хто його автор?

- Що таке порівняння?

- Які порівняння тобі сподобалися найбільше?

6.2. Повідомлення домашнього завдання:

  • прочитати ст. 58-60 і відповісти на запитання;
  • придумати порівняння до слів матуся, тато, бабуся або скласти вірш з порівняннями (для сильних учнів);
  • для бажаючих завдання «Навчальне аудіювання» на картках.

 

Додаток 1

Зразок картки «Навчальне аудіювання»

Бо Сонце єдине

Сидить школяр за столом у садку й виконує завдання. А завдання йому таке: «Подивись навколо себе, побач кожну річ і порівняй її з іншою річчю».
Замислився школяр. Над головою - тремтять листочки осики. Тремтять і все шепочуть, немов якусь таємницю гомонять. Немов першокласниці, що вийшли на перерву й таємниче щось розповідають одна одній. Подивився школяр додолу, побачив два зелені листки й між ними білі квіти. Це конвалія. Ой, як схожі квітки конвалії на кришталеві дзвіночки. Здається, доторкнутись - і вони задзвенять.

Десь дзижчить бджола. А ось чути низьке гудіння - то джміль. Заплющив очі школяр, і уявляються йому дві струни, одна тонка, а друга товста. Сидить музикант, торкається обох струн - ось із чим можна порівняти дзижчання бджоли і гудіння джмеля.

А це запищав десь комарик. Писк його тоненький-тоненький. З чим його порівняти? Мабуть, із сопілочкою, зробленою із стеблини кульбаби. Якби заграти на ту сопілочку, то було б схоже на комариний писк.
Заходить сонце. Небо на заході червоніє. Воно схоже на велике-велике макове поле. Безліч макових квіток розквітли там і всі одного кольору - рожевого. От якби дійти до того макового поля - намилувався б красою.
Сонце торкнулося обрію. Сонце! Велике, багряне... З чим порівняти?
Довго думав школяр. Ні з чим сонце порівняти. Бо воно - єдине. Бо тільки воно - сонце.


За В. Сухомлинським

Прізвище, ім’я ___________________________________________________________

Бо Сонце єдине


1. З чим порівняв школяр квіти конвалії?
1)    3 кришталевими дзвіночками.
2)    3 маленькими чашечками.
3)    3 білими намистинками.

2.    На що схожі, за уявленням хлопчика, дзижчання бджоли і гудіння джмеля?
1)    На дві сопілки.
2)    На дві струни.
3)    На дві музики.

3.    З чим порівняв хлопчик комариний писк?
1)    Із скрипочкою.
2)    Із сопілочкою, зробленою із стеблини кульбаби.
3)    Із писком мишеняти.

4. Про що це оповідання?
1)    Як хлопчик не міг придумати до слова «сонце» порівняння.
2)    Сонце! Велике, багряне.
3)    Про те, що потрібно бачити красиве в природі.
 

1

 

docx
Додано
26 липня 2018
Переглядів
1133
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку