Вчитель початкових класів
Малофонтанського НВК
Москаленко С.В.
2020 рік
Тема: Рослини та тварини водно-болотних угідь
Мета: - ознайомити учнів із поняттям «водно-болотні угіддя», з деякими
рослинами та тваринами водно-болотних угідь, підвищувати рівень
екологічної культури учнів, розвивати спостережливість, мовлення,
виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання: загадки, зображення рослин та тварин.
Хід уроку: І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми уроку:
Загадка: Ні море, ні земля, корабель не плаває, а ходити неможна. (Болото)
Сьогодні ми з вами дізнаємося, що таке болото, водно-болотні угіддя та
чи є там життя.
ІІІ. Робота над темою уроку:
1. Розповідь вчителя з елементами бесіди:
-Діти, що таке болото? ( це ділянки суші, де ґрунти постійно або більшу
частину року перезволожені).
- Як ви ставитеся до боліт? (Відповіді дітей)
У наші дні відношення до боліт змінюється.
Головна цінність боліт – це здатність накопичувати воду і покращувати
її якість. Болота-це охоронці всіх інших водних екосистем, що забезпечують
біосферу прісною і чистою водою.
Щорічно 2 лютого відзначають Всесвітній день охорони водно-болотних
угідь. Цей день було започатковано за рішенням ЮНЕСКО в 1971 році
у зв’язку з підписанням в іранському місті Рамсар «Конвенції про водно-
болотні угіддя», яке має міжнародне значення головним чином як середовище існування водоплавних птахів.
Головна мета цього дня – звернути увагу людей на цінність водно-
болотних угідь для підтримки сталого розвитку на нашій планеті, а також
охорона морських заток, озер і заболочених територій від забруднення
хімічними відходами.
2. - А зараз я вам пропоную «прогулятися» по болоту.
- Чи боїтеся ви по ньому ходити? (відповіді дітей).
Сьогодні на нашій прогулянці ми ознайомимося з рослинами та тваринами,
які живуть на болоті.
Рослин на болоті росте не багато, але вони є і дуже своєрідні. Вони не здатні виростати на інших територіях, так як не витримують конкуренцію з іншими видами. Важко рослинам на болоті: велика кількість вологи, а повітря і тепло погано проникають в глиб торф’яної товщі, вода бідна азотом, відрізняється кислою реакцією. В таких умовах можуть жити деякі рослини.
Рогіз Латаття біле
Рогіз та біле латаття мають дуже товсті кореневища.
Ряска Калужниця болотна
Загадка: М’який, а не пух, зелений, а не трава. (Мох).
Найбільше на болоті мохів. Пухнастим зелено-бурим, коричневим килимом
вони покривають все купини і поглиблення.
Також на болоті можна зібрати дуже смачні ягоди.
- А які тварини живуть на болоті?
Болото – місце проживання багатьох тварин. Тут вони находять їжу та
укриття. Одним з головних елементів боліт є водоплавні птахи. Вони
забезпечують світову єдність системи водно-болотних угідь, мігруючих з
однієї частини світу в іншу.
Болотні птахи: гуси, качки, журавлі, чаплі.
На болотах годуються і хижі птахи: беркут, сова болотна, осоїди, глухарі.
З плазунів болота населяють: гадюка звичайна і живородні ящірки.
ІV. Висновок: - Для чого потрібні болота в природі?
Якщо зникнуть болота, то:
- клімат стане більш сухим;
- збідніють річки;
- не буде ягід, грибних місць;
- зникне болотна фауна і флора;
- Яке значення водно-болотних угідь?
- Болота накопичують і зберігають воду.
- Очищують воду.
- Підтримують біологічне різноманіття (рослини, тварини).
V. Підсумок уроку: - Про що сьогодні говорили?
- Що вам сьогодні особливо запам’яталося?
- Що нового дізналися?
Кожен із нас може внести свій невеликий внесок в охорону водойм.
Це дуже просто. Це не вимагає грошей або багато часу. Головна ідея –
«не нашкодь»: - не забруднюй водоймище, біля якого ти живеш;
- не засмічуй берег, на якому ти відпочиваєш;
- висаджуй ліс в прибережній зоні;
- дотримуй правил полювання і рибного лову.