Урок 7 клас біологія "Клас Павукоподібні"

Про матеріал

Тема: Клас Павукоподібні. Загальна характеристика класу

Цілі уроку:

А) навчальна: ознайомити учнів із особливостями будови і процесів життєдіяльності павукоподібних, поглибити знання про риси пристосованості до середовища і способу життя;

Б) розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати, удосконалювати навички самостійного здобуття знань, уміння робити висновки;

В) виховна: формувати екологічну свідомість, здійснювати естетичне виховання, виховувати любов і повагу до природи.

Перегляд файлу

Тема: Клас Павукоподібні. Загальна характеристика класу

Цілі уроку:

А) навчальна: ознайомити учнів із особливостями будови і процесів життєдіяльності павукоподібних, поглибити знання про риси пристосованості до середовища і способу життя;

Б) розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати, удосконалювати навички самостійного здобуття знань, уміння робити висновки;

В) виховна: формувати екологічну свідомість, здійснювати естетичне виховання, виховувати любов і повагу до природи.

Основні поняття і терміни: павуки, скорпіони, кліщі, кутикула, хеліцери, ногощупальця, ловча сітка, голово груди, павутинні залози, поза кишкове травлення, турбота про потомство, каракурт, коростяний свербун, кліщовий енцефаліт.

Обладнання: підручник, зошит робочий, зошит з друкованою основою, відео «Людина чи павук»

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І Організаційний етап

ІІ  Актуалізація опорних знань

Самостійна робота

Варіант 1

 

1 рівень
У завданнях 1-3 з чотирьох варіантів відповідей виберіть ОДНУ правильну
1. Визначте, чим живиться річковий рак:
A) дрібними тваринами;   Б) рослинами;
B) падлом;                         Г) рибою.

2. Визначте, яка тварина належить до класу Ракоподібні:
A) тарган;
Б) креветка;
B) каракурт;
Г) павук-крестовик.

3. Укажіть, дорослі форми якого ракоподібного ведуть прикріплений спосіб життя:
A) циклопа;                     Б) дафнії;
B) морського жолудя;    Г) креветки.

 

Описание: Картинки по запросу зовнішня будова рака2 рівень
У завданні 4 необхідно встановити відповідність між буквами та цифрами.
4. Укажіть, якими цифрами на рисунку позначені частини тіла зовнішньої будови рака.
Варіант 1                       
A) Черевце;               
Б) ходильні ніжки;     
B) довгі вусики;         
Г) очі.                         

 

 

 

Описание: Похожее изображение3 рівень
У завданні 5 необхідно встановити відповідність між рядками. До кожного рядка, позначеного БУКВОЮ, доберіть відповідник, позначений ЦИФРОЮ
5. Установіть відповідність між таксономічними категоріями та наведеними назвами для зображеного організму.
 

A) Тип;       1. Ракоподібні;
Б) клас;      2. Краб;
B) ряд;       3. Членистоногі;
Г) рід;         4. Краб гігантський;
Д) вид.       5. Десятиногі раки.
 

Варіант 2
 

1 рівень
У завданнях 1-3 з чотирьох варіантів відповідей виберіть ОДНУ правильну

1. Визначте кількість пар вусиків у річкового рака 
A) одна;     Б) дві;     B) три;    Г) чотири.

2. Укажіть, які ракоподібні ведуть паразитичний спосіб життя:
A) циклопи;
Б) сакуліни;
B) раки-самітники;
Г) омари.

3. Визначте, яка тварина належить до класу Ракоподібні:
A) бабка;         Б) кліщ коморний;
B) каракурт;    Г) лангуст.

 

2 рівень
У завданні 4  необхідно встановити відповідність між буквами та цифрами

Описание: Картинки по запросу зовнішня будова рака4. Укажіть, якими цифрами на рисунку позначені частини тіла зовнішньої будови рака.
A) Головогруди;
Б) черевні ніжки;
B) клішня;
Г) короткі вусики.

 

 

 

Описание: Картинки по запросу мокриця погрібна3 рівень
У завданні 5 необхідно встановити відповідність між рядками. До кожного рядка, позначеного БУКВОЮ, доберіть відповідник, позначений ЦИФРОЮ
5. Установіть відповідність між таксономічними категоріями та наведеними назвами для зображеного організму.
 

A) Тип;       1. Ракоподібні;
Б) клас;      2. Рівноногі раки;
B) ряд;       3. Мокриця;
Г) рід;        4. Членистоногі;
Д) вид.       5. Мокриця погрібна;
                
 

 

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

 

Учитель. Біологія – наука про живу природу, чим більше людина її вивчає, тим більше робить для себе відкриттів. А давньокитайська мудрість говорить «Вважай нещасливим той день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового». Тож давайте разом вирушимо до країни знань.

 Сьогодні ми з вами розпочнемо вивчення тварин, які в одних людей викликають страх, огиду, а в інших – захоплення. Одні вважають їх мудрими, могутніми, цілителями, раніше їм поклонялися, будували храми, інші бачать їх підступними і злими. Існує багато міфів і легенд про цих тварин. Тему сьогоднішнього уроку дізнаємося з відео фрагменту.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

Загальна характеристика класу (бесіда, розповідь, демонстрація). Працюємо з відео «Людина чи павук»

  • Відомо близько 60 тис. видів
  • Павукоподібні – лише наземні членистоногі.
  • За типом живлення – хижаки та паразити.
  • Тіло складається з головогрудей і черевця.

Самостійна робота з картками

Зробіть позначення на малюнку

Описание: Картинки по запросу павук будова

 

Цікаві факти про павуків:

  • Укус павука каракурта або Чорної Вдови є смертельним. Дія його отрути перевищує в 15 разів отрута гримучої змії. Проте його поширення по тілу людини можна і зупинити, якщо протягом 1 хвилини після укусу припекти його.
  • Найдавніша павутина налічує більше 100 млн. років і була знайдена в застиглому бурштині.
  • Павутину до цих пір не вдається відтворити в лабораторії.
  • Самка павука може відкласти яйця, навіть не будучи запліднена.
  • Деякі павуки можуть жити понад 30 років.
  • Тарантул здатний прожити без їжі 2,5роки.
  • Якщо б спроектувати павутину, яка в обхваті зможе огорнути землю в районі екватору, то її вага буде приблизно 350грам.

V. Узагальнення і систематизація знань

Вправа «Встановіть відповідність» (на дошці почеплені картки із різними назвами таксономічний одиниць, але в неправильній послідовності. Завдання учнів визначити місце павукоподібних у системі органічного світу. Працюють два учні: один виправляє помилки у розміщенні таксонів, а інший – у їх назві)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІІ.  Домашнє завдання

  1. Опрацювати § 15,16 підручника.
  2. Розв’язати кросворд.
  3. Підібрати цікаву інформацію про різних представників класу Павукоподібні.

 

Використана література

1. Биология с основами экологии. Серия «Учебники для вузов. Специальная литература» - СПб.: Издательство «Лань», 2008.

2.    Акимушкин И.И. Мир животных: Беспозвоночные. Ископаемые животные. - М.: Мысль.

3.    Шарова И.Х. Зоология беспозвоночных: Учеб. для студ. высш. учеб. заведений. — М.:Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2005. — 592 с: ил.

4.    Биология Д. Тейлор, Н. Грин, У. Стаут, 2008.

doc
Додано
21 жовтня 2018
Переглядів
1581
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку