Урок "Друзі пізнаються в біді". "Що таке байка?" (стаття"). "Про дружбу" (байка).

Про матеріал
Розробка уроку літературного читання для 3 класу за Типовою освітньою програмою, розробленою під керівництвом О.Я.Савченко.
Перегляд файлу

Тема. Друзі пізнаються в біді. «Що таке байка?»  (стаття). «Про дружбу» (байка).

 

Мета: ознайомити із жанром байки. Розвивати способи і види читання байки. Вчити оцінювати вчинки персонажів. Виховувати спостережливість, бажання дружити та бути справжніми друзями.

 

Обладнання:  чистомовка, тестові завдання,  6 капелюхів, мультипрезентація для розчитування слів.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Ось і дзвоник пролунав

Для навчання час настав.

 

2. Вправа «Настрій»

- Посміхніться один одному. Заплющіть очі і промовте:

- Я зможу сьогодні  добре працювати.

- Я творча особистість.

- Я бажаю вам успіхів на уроці.

 

3. Вправа «Крок до успіху»

- Які кроки треба зробити, щоб досягти успіху?( уважно слухати, міркувати, запам’ятовувати, уявляти, …,…,  …)

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Мовна розминка.
  • А перш ніж розпочати вивчати наш матеріал давайте зробимо розминку для наших ротиків, щоб вони були слухняні.
  • Попросимо тиші –(ц-ц-ц).
  • Розженемо галасливих птахів –(кн –кн).
  • Дзюркоче вода у струмочку –(дз-дз).
  • Загуркотів у полі трактор –(др-др).
  • Закаркали ворони – (кар-кар).

 

  1. Розчитування за мультимедійною презентацією «Читалочка».

 

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу..

  1. Слово вчителя.
  • Прочитайте назву нового розділу.
  • Які байки ви вже читали?
  • Хто їхній автор?
  • Що таке байка?

Байка – від слова баяти – розповідати. Це коротка розповідь або віршований твір повчального змісту з яскраво вираженою мораллю, у якому через образи тварин, птахів, риб, комах, рослин і речей зображені людські вчинки, характери, недоліки.

 Байка має мораль – повчальний висновок, яким вона або розпочинається, або закінчується. Складається з двох частин: основної – розповідної  і заключної – моралі.

З глибоких віків бере вона свій початок. Як  і міф байка була з однією форм художнього мислення. Первісні байки були видом усної народної творчості. ЇЇ створював народ. Вона переходила з уст в уста, змінювалась, удосконалювалась. Особливу роль у розвитку жанру байки відіграли байкарі Давньої Греції. Легенда розповідає, що першим байкарем був римський раб Езоп.

Езоп – перший відомий у світі байкар. Жив майже дві з половиною тисячі років тому в Стародавній Греції. Він писав байки, героями яких були тварини, люди, наповнював свої розповіді повчанням та мораллю. Він навчав людей розрізняти  добро і зло, замислюватися над вчинками героїв.

Невмирущими виявилися його байки. Вони переходять від покоління до покоління, звучать різними мовами, але зберігають свою повчальну силу.

В Україні теж було чимало письменників, що складали свої байки за зразком давніх езопових байок. Це Г.Сковорода, Петро Гулак -Артемовський, Євген Гребінка, Леонід Глібов, Остап Вишня.

 

  1. Опрацювання статті «Що таке байка?»

а) Читання статті учнями мовчки.

- Що найчастіше розповідали дітям?

б)  Аналіз змісту прочитаного з елементами вибірково читання.

- З чого навчалися люди, коли ще не було книжок?

- На чому наголошували люди, коли розповідали ті чи інші історії?

- Чому дітям найчастіше розповідали байки?

Фізкультхвилинка

V. Опрацювання байки «Про дружбу».

1. Робота за заголовком. Створення «асоціативного»  куща.

- Прочитайте заголовок байки. Як ви розумієте слово «дружба»?

   

 

 

 

 

                                                            ДРУЖБА

 

  • Яким має бути справжній друг?

 

2.Словникова робота.

- З’єднайте пояснення слів у правій колонці, з відповідними словами у лівій.

Сітка                                  вид мішка, що носять за плечима.

Лук                                    пристрій з ниток для ловлі звірів, птахів, риби.

Гущавина                         ручна зброя для метання стріл.

Торба                              стрілецька зброя, що стріляє кулями.

Рушниця                       місце, де дуже густо ростуть дерева і кущі.

 

  1. Читання твору учителем.
  • Хто персонажі байки?

 

  1. Читання тексту «ланцюжком».
  • Чи можна назвати оленя, черепаху і птаха друзями в природі?

 

  1. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
  • Прочитайте, чому олень покликав черепаху?
  • Хто допоміг черепасі звільнити оленя?
  • Як птахові це вдалося?
  • Чому мисливець цілився у птаха?
  • Чому мисливець промахнувся?
  • Куди мисливець кинув черепаху?
  • Хто врятував черепаху?
  • Якими словами передано дії кожного персонажа? ( Олень – заплутався, покликав, підкрався, зник; черепаха - приповзла, гризла,вкусила; птах – кинувся, піддурив, розірвав, випустив).
  • Чи можна назвати персонажів друзями? Чому?
  • Які риси притаманні друзям?
  • Яке ставлення народу до друзів? Прочитайте.

 

  1. Вправа «Хвости».

Учні працюють в групах. Один із учасників групи озвучує початок речення, інші швидко відшукують його, зачитують речення повністю. Початок наступного речення читає той, хто першим знайшов попереднє.

 

  1. Читання «Незнайком».

 

  1. Вправа «Читацьке колесо».

— Розкажи один  важливий епізод з твору.

— Склади власне продовження історії.

— Про що ти хочеш запитати у героїв твору?

— Якби ти потрапив/потрапила в історію, що б змінилося?

— Про що йдеться у тексті? (Яка його тема?)

— Чого навчає цей твір? (Головна думка.)

 

  1. Тестування.

1.Невеликий, віршований або прозовий твір, що має мораль – повчальний висновок.

а) Оповідання;

б) вірш;

в) байка;

г) казка. 

2.Хто є головними героями байки «про дружбу?»

а) Лев і миша;

б) олень, птах;

в) черепаха, вовк, олень;

г) черепаха, олень, птах.

3. Хто заплутався у сітці?

а) Олень;

б) птах;

в) черепаха;

г) лев.

4. Кого покликав олень на допомогу, коли заплутався у сітці?

а) Мисливця;

б) оленя;

в) черепаху;

г)  птаха.

5.Кого мисливець зі злості кинув у торбу?

а) Оленя;

б) черепаху;

в) птаха;

г) мишу .

6. Вставити  пропущене слово.

- Коли мисливець прийшов і побачив порожню сітку, то зрозумів, що це його обдурив  …….  .

а) Птах;

б) черепаха;

в) олень;

г) вовк.

7. Вибери  прислів’я,  яке найбільше  підходить до змісту байки.

а) Дерево міцне корінням, а людина - друзями.

б) Друзі пізнаються в біді.

в) Друга шукай, а знайдеш –тримай.

г) Друга за гроші не купиш.

 

VІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1.  Рефлексія. Метод «Капелюшки де Боно»

  • Білий. Скласти сенкан «Друзі».
  • Червоний. Які емоції викликав цей твір? Чому?
  • Чорний. Що негативного сталося? Чи могло статися?
  • Жовтий. Що гарного, доброго є в байці та його героях?
  • Зелений. Які слова є мораллю байки? Чого вона навчає?
  • Синій. Якими мають бути справжні друзі?

2.Вправа «Піраміда позитивних почуттів»

— Побудуймо «Піраміду позитивних почуттів».

Учитель протягує руку долонею вверх, а учні підходять до вчителя і по черзі кладуть свої долоньки зверху, будуючи піраміду. Кажуть: «Сьогодні на уроці мені найбільше сподобалося...».

 

2. Домашнє завдання.

Навчитися виразно читати  байку.

docx
Додав(-ла)
Штаєр Оксана
Додано
6 березня 2023
Переглядів
1064
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку