Урок "Казка вчить як на світі жить"

Про матеріал
Урок позакласного читання розрахован для роботи з учнями 3 класів. Мета:• формуватинавички свідомого читання; •удосконалювати вміння аналізувати прочитане, робити висновки, розрізняти народну й авторську казки; • підтримувати інтерес учнів до казки; • розвивати пам'ять, увагу, мислення,спостережливість; • викликати бажання творити добро, пробуджувати бажання читати казки самостійно; виховувати любов до народної творчості.
Перегляд файлу

Урок позакласного читання

3 клас

Тема. Казка вчить як на світі жить

Мета:

• формуватинавички свідомого читання;

•удосконалювати вміння аналізувати прочитане, робити висновки,

розрізняти народну й авторську казки;

• підтримувати інтерес учнів до казки;

• розвивати пам'ять, увагу, мислення,спостережливість;

• викликати бажання творити добро, пробуджувати бажання читати

казки самостійно; виховувати любов до народної творчості.

Обладнання: телевізор скриня, книжки з казками, роздруковані тексти, друковані тексти чистомовки, друковані на картках слова.

Хід уроку

І. Організація учнів до роботи

Всміхається лагідне сонечко

І дивиться в наше віконечко,

Проміння своє посилає,

Нам гарно читати бажає.

II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Гра «Склади слово»

— Прочитайте слова (запис на дошці).

Котигорошко, Артемон, Зайчик, Котик, Айболить.

Вч.- Що за слова записані? Яке слово отримаємо з перших літер?(Казка).

2. Вправа «Асоціативний кущ»

Вч.- З дитинства нас оточують казки. Які почуття, спогади  у вас викликає

це слово? (Відповіді дітей).(Додаток 1)

Вч.- Почуття та спогади теплі. Ви всі із задоволенням згадували про казку.

Щоб продовжити нашу роботу в такому позитивному настрою темою

уроку є «Казка вчить як на світі жить».

ІІІ. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1.Уточнення розуміння учнями значення слова «казка».

Вч.- Чому кажуть: «Казка вчить як на світі жить»? (Варіанти відповідей)

Вч.- Казка – це давній і мудрий порадник. Казка – це наука про добро,

яке знищує зло.

Вч.- Давайте пригадаємо визначення поняття «казка». Подивіться на

екран.(Додаток 2)

Вч.- Що означає народний твір? (Склав народ).

Вч.- Що означає авторський твір? (Написав письменник).

2.Робота з виставкою книг.

Вч.-Скринька зовні невеличка, в ній скарби - проте безмежні, будьте

дуже обережні. Їх ніколи той не згубить хто народну мудрість любить.

 І багатства ці безцінні їх збирали по краплині.

Вч.- Я відкриваю «казкову скриню». Подивіться скільки казок в ній. Є

знайомі вам, а є незнайомі. Як зрозуміти народна це казка, чи авторська

ми вже знаємо. Давайте пограємо у гру «Пригадай казку».

Вч. – Я підношу скриню вам, а ви читаєте назву та пояснюєте авторська чи

народна це казка.(Більшість казок знайомі дітям, але зустрічаються

невідомі).

3. Вправа на розширення кута зору.

Вч.- Бачите нам зустрілися незнайомі казки. Давайте налаштуємося перед

читанням нової казки. (Учні читають слова, але очима не рухають. Дивляться

 лише на крапки).(Додаток 3)

Вч.- Яке слово знайшли зайве? Чому?

4.Лексична робота. Робота над загадкою.

Вч.- Пропоную сьогодні познайомитися з однією з українських

народних казок « Дві вивірки».

- Чи знає ви хто це такі ? (Варіанти учнів).

- Загадка вам допоможе з’ясувати на скільки ви праві у своїх припущеннях

 Довгий хвіст, короткі вуха. А яка вона стрибуха! По деревах стриб та стриб — Ви догнать її могли б? Ось затрималася трішки, понесла в зубах горішки Й заховала у дуплі — Там запаси немалі. Працьовита, наче бджілка, і дбайлива дуже ... . (Дмитро Солодкий)

 - Подивіться на екран.(Додаток 4)

Вивірка або білка – рід гризунів . Вивірка пристосована до

 життя на деревах.

Вч.- Тож це казка з участю тварин. Що це за казки? (Відповідатиме учень із

попередньо отриманим завданням).

Уч.- Казки про тварин — це казки, в яких головними героями є тварини 

лісові та домашні, а також птахи та комахи.

В цих казках ми бачимо звірів за суто людськими справами: вони виконують

 домашні завдання, ходять до школи та як люди вирішують питання. Казки

про тварин висміюють людські недоліки та пороки такі, як заздрість, лінь та

жадоба.

5. Підготовчі мовно-артикуляційні вправи.

5.1. Робота над чистомовкою в парі. Гра «Ти мені, я тобі».

Вч.- Перш ніж перейти до знайомства зказкою підготуємо мовні апарати. На

 картках, що у вас на партах, є текст чистомовки. Читаючи один одному

 зверніть увагу на правильність вимови. Якщо помилка була, то зробіть

 виправлення, але з повагою один до одного.

 Шепче вітер: «Ша-ша-ша: Шубку білочка знайшла! Шубку

білочка купила!» Шепчеш ти і вірю я: «Шубка в білочки – своя». Г. Чубач

5.2 Робота зі скоромовкою. Конкурс швидкомовців.

Вч.- Подивіться на екран. (Додаток 5)

Мовчки прочитайте скоромовку.

• Прочитайте скоромовку пошепки.

• Прочитайте напівголосно з прискоренням.

• Конкурс швидкомовців.

5.3 Вправа « Зверни увагу». Уточнення наголосу та значення слів.

Вч.- В тексті вам зустрінуться слова які потребують до себе більшої уваги. Прочитаємо їх з екрану.(Додаток 6)

6. Робота над текстом.

6.1 Читання тексту підготовленими учнями.

Жили собі, були собі дві вивірки в густому лісі у дуплах. Однаково гарні,

 пушисті, ловкі. Тільки не однакової вдачі. Бо одна з них цілий день

трудилася: збирала горішки, гриби, жолуді і все те складала у своїй хатинці, в

дуплі дерева. А друга була собі зовсім недбайлива. Цілими днями тільки їй

роботи, що стрибати з галузки на галузку, лякати пташок у гніздах або сидіти

бездільно й свистати на весь бір. А схоче попоїсти — не журиться.

Тож літом усюди їжі повно! То горіх, то жолудь з дуба, то шульки з ялиць і

сосон, то корінці всякі. Погризе того, скубне цього — та й знову скаче собі

 весела, сита. Отже, ціле літо весело прожила.

Тим часом перша вивірка, працьовита й дбайлива, наносила собі в дупло

повно всякого корму. Це на зиму придбала. І вже заздалегідь устелила свою

хатинку мохом, пушком і сухим листям, щоби було тепло і м'яко в зимі. Та й

 дверцята приробила собі до свого дому. Добра була господиня. Так пройшло

 всеньке літо, в одної вивірки — у праці й журбі, а в другої — в іграшках.

Минула вже й дощова осінь, і прийшла холодна зима. В лісі стало сумно і

пусто: ні листячка, ні грибів, ні орішків. Тільки мороз і вітер, що снігами

мете. Сидить собі в тепленькому дуплі роботяща вивірка і гадки про біду не

має. Ціле літо на те працювала, щоби в зимі спокійно відпочити. І м'яко їй, і

тепло, і з'їсти є що.

Ой, та не так жилося її лінивій і легкодушній посестрі. У її дуплі ні вікон, ні

дверей. Не пригаздувала. Запасів на зиму нема, ані одного горішка! Лише

холодний вітер по хатині свище, гуляє. Сидить бідна вивірка, голодна, марна,

замерзла, в клубочок звилася. Кидається по лісі туди, сюди, нічого нема —

усе замерзло. Хоч погибай з холоду та й голоду!

Аж пригадала убога вивірка свою пильну, роботящу сусідку та й думає собі:

 «Піду я до неї. Хай же поможе чим-небудь, у неї гори припасів. А літом їй

поверну». Іде вона до сусідки та й несміло стукає в двері: — Хто там? — Я,

твоя сусідка! — Просимо,— кличе вивірка і відчиняє двері.

Як поглянула на нещасну, помарнілу, напівмертву від студени сусідку, то

 зараз усе зрозуміла. — Прошу, сідай, саме на обід натрапила! Чим хата

багата... От зігрійся трохи в мосі, а я приладжу тобі орішків і жолудів... На,

 їж на здоров’ячко. Та й разом зі мною живи, мені і так скучно одинокій.

Засоромлена вивірка почала говорити: — Але ж я не заслужила на таку

доброту; я ціле літо — знаєш — гуляла. — Нічого,— каже друга,— тепер ти

також будеш дбати так, як я, бо пізнала тепер, що без праці нема добра! От,

будемо разом працювати і разом жити.

Лінива на радощах обцілувала свою добру товаришку. І відтоді жили обі

вивірки разом. А ліниву вивірку біда і нужда навчили працювати.

Найближчого літа лінива стала також пильною і принесла великі припаси

харчів до спільної хати.

6.2 Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання. Гра «Археологи»

Вч.- Перевіримо як ви зрозуміли казку. Хто вийде кращим археологом? Я задаю

 питання, а ви знаходите і зачитуєте відповідь з тексту:

-  Якими були вивірки?

- Як проводила день перша вивірка?

- А чим займалася друга вивірка?

- Що їли вивірки влітку?

- Які запаси зробила на зиму перша вивірка?

- Як вона підготувала своє дупло?

- Як змінився ліс з приходом зими?

- Що дало змогу першій вивірці спокійно відпочивати взимку?

- Як зустріла зиму друга вивірка?

- Чому вона була голодна та замерзала?

- До кого звернулася вивірка по допомогу?

- Як зустріла перша вивірка сусідку? Що вона їй запропонувала?

- Чому лінивій вивірці стало соромно?

IV. Систематизація та узагальнення знань.

1.Робота над деформованим реченням. Гра «Дешифрувальник».

 Визначення головної думки казки.

Вч.- Подивіться на незвичайне речення. (Додаток 7). Нам необхідно роз’єднати слова. Це допоможе визначити головну думку твору.

Вч.- Так який висновок зробимо? (Варіанти учнів)

- Порівняємо ваші варіанти із друкованим записом.(Додаток 7).

2. Тести за змістом казки. Робота в групах. Вікторина «Хто швидше?»

Вч.- Об’єднавшись в групи вам необхідно як умова швидше відповісти на

запитання тестів.

1.Де жили вивірки?

 а) в сусідньому ліску; б) в густому лісі; в) на сонячній галявині.

2. Як пройшло літо у першої вивірки?

а) у праці й журбі; б) в праці й радості; в) у спокої та тиші.

3. Як пройшло літо в другої вивірки?

а) в іграшках; б) в роботі; в) у розвагах.

4. Яка була осінь того року?

а) золота; б) дощова; в) тепла.

5. До кого звернулась друга вивірка по допомогу?

а) до сестри; б) до сусідки; в) до подружки.

6.Чим пригощала голодну вивірку роботяща сусідка?

а) грибами та горіхами; б) горіхами та шишками; в) горішками та жолудями.

3. Взаємоперевірка між групами за даними відповідями. (Б А А Б Б В)

Визначення найшвидших.

4. Робота над прислів’ям. Гра «Віднови прислів’я»

Вч.- Ви добре попрацювали за змістом казки. Давайте пригадаємо і

спробуємо пояснити, що несе нам зміст відновлених прислів’їв.(Додаток 8)

(Обов’язкове пояснення змісту кожного прислів’я).

V. Підсумок уроку. Рефлексія.

Вч.- Підведемо підсумки. Які ваші враження від уроку?

- Що нового дізналися на уроці?

- Що, на вашу думку, було найцікавішим?

VІ. Домашнє завдання.

Вч.- Наш наступний урок позакласного читання буде за темою «Улюблені казкарі». На партах надруковані аркуші із завданням для кожного з вас.

- Урок закінчено. Дякую за роботу.

 

docx
Додано
26 березня 2019
Переглядів
1409
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку