Урок "Кількість теплоти"

Про матеріал
Узагальнити та систематизувати знання учнів з тем " Кількість теплоти", " Згоряння палива", " ККД нагрівника"; формувати вміння пояснювати явища й процеси в природі
Перегляд файлу

Урок у 8 кл.

ТЕМА: «Кількість теплоти»              

Мета:

навчальна: узагальнити та систематизувати знання учнів з тем  " Кількість теплоти", " Згоряння палива", " ККД нагрівника"; формувати вміння пояснювати явища й процеси в природі;

розвивальна: розвивати в учнів навички самостійної роботи із додатковою науково-технічною літературою, розвивати знання й уміння учнів шляхом розв’язування якісних і розрахункових задач; продовжити формувати інтерес до вивчення явищ природи на основі фізичних знань; 

виховна: виховувати переконаність у необхідності поглиблювання знань про природу з метою їхнього практичного використання ; підвищувати трудову й творчу активність учнів.

Тип уроку: урок узагальнення знань.

                                      ХІД УРОКУ

I. Організаційна вступна частина.

Налаштування психологічного настрою учнів на продуктивну роботу

 (розбиття учнів класу на пари і групи, вибір керівників груп).

II. Актуалізація опорних знань.

Робота в парах. Учні письмово відповідають на тестові запитання на протязі установленого часу, після чого обмінюються листочками з відповідями, перевіряють і виставляють оцінки. Якщо виникають суперечки, тоді в обговорення вступає вчитель.

ТЕСТИ.

1.Назвати фізичні величини  та їх одиниці вимірювання в системі СІ:

Q

 t

 m

 c

 q –

 2.Від чого залежить кількість теплоти, яку необхідно передати тілу для нагрівання ?

 3.Записати формулу кількості теплоти для нагрівання тіла :

 4.Записати формулу кількості теплоти згоряння палива :

 5.Як визначити  ∆t ?

 6.Який фізичний зміст величин :

          С –

          q

 7. Чому шматок свинцю нагрівається сильніше, ніж шматок сталі такої самої маси?

 8.Чи може бути ККД рівним 100% ? Чому?

 9.Як знайти за допомогою формул

         С=

         q=                

 10.Питома теплоємність заліза дорівнює 450 Дж / кг ºС.

     Що це означає?

 

III. Розв’язування задач.

  1. Клас розбивається на три групи. Кожна з них отримує однакові задачі для розв’язку і через певний проміжок часу керівники груп звітують по черзі перед класом.  Підведення підсумків.

ЗАДАЧІ.

№1

Яка питома теплоємність речовини, якщо для нагрівання  1кг цієї речовини на 2ºС знадобиться кількість теплоти 1кДж?

 

Дано:          СІ             Розв’язання:

m=1кг                        Q =с∙m∙∆t

∆t=2ºС                        с= Q / m∙∆t

Q =1кДж  1000Дж     с=1000 / 1 2 = 500 Дж / кг ∙ ºС

с - ?                             Відповідь: 500 Дж / кг ∙ ºС.

№2

Скільки природного газу треба спалити, щоб нагріти воду об’ємом 100 л  від  20 ºС до 40 ºС?  ( Для газу q = 44 МДж/кг , для води ρ = 1000 кг/м³ )

 

Дано:                          СІ                            Розв’язання:

V=100 л                0,1 м³                 Qг  =  Qв             

 t1=20ºС                                           Qг = q∙m

 t2=40ºС                                           Qв = с∙m∙( t2 -  t1 ) = с∙ρ∙V∙( t2 -  t1 )

 q = 44 МДж/кг   44 ∙ 106 Дж/кг     q∙m= с∙ρ∙V∙( t2 -  t1 )

 ρ = 1000 кг/м³                                m = с∙ρ∙V∙( t2 -  t1 ) / q 

 с=4200Дж/кг∙ºС                             m = 4200∙1000∙0,1∙(40 - 20) / 44 ∙ 106 = 0,2кг                   

                     Відповідь: 0,2кг.              

m  - ?                            

№3

Витративши 100г бензину, тепловий двигун виконав корисну роботу 1,1МДж.

Який ККД цього двигуна? ( Для бензину q = 44 МДж/кг ).

 

Дано:                          СІ                     Розв’язання:

m=100г                0,1кг                   ККД= Ак : Qз

q = 44 МДж/кг   44 ∙ 106 Дж/кг     Qз= q∙m             

Ак =1,1МДж       1,1 ∙ 106 Дж         Qз= 44 ∙ 106 ∙ 0,1=44 ∙ 105 Дж                                 

                     ККД=1,1 ∙ 106 :( 44 ∙ 105) =0,25

ККД - ?                                            Відповідь: 25%.                        

  1. В цей час біля дошки двоє учнів працюють по карткам.

В кінці уроку весь клас перевіряє їх розв’язок.

№1

Нагрітий камінь масою 5кг, охолонувши у воді  на 1ºС , віддає їй 2,1кДж. теплоти.

Чому дорівнює питома теплоємність каменя?

 

Дано:              СІ             Розв’язання:

m=5кг                           Q =с∙m∙∆t

∆t=1ºС                           с= Q / m∙∆t

Q =2,1кДж   1000Дж    с=2100 / 5∙1 = 420 Дж / кг ∙ ºС

с - ?                                Відповідь: 420 Дж / кг ∙ ºС.

 

№2

Яку масу спирту потрібно спалити, щоб нагріти 2кг води від 14 ºС до 95 ºС, якщо вся теплота, яка виділяється внаслідок згоряння спирту, піде на нагрівання води?

( Для спирту  q = 27 МДж/кг, для води с=4200Дж/кг∙ ºС )

 Дано:                          СІ                            Розв’язання:

 mв=2 кг                                                 Qс  =  Qв             

 t1=14 ºС                                                 Qс = qс∙ mс

 t2=95 ºС                                                 Qв = св∙ mв∙( t2 -  t1 )

 qс = 27 МДж/кг      27 ∙ 106 Дж/кг       qс∙ mс  = св∙ mв∙( t2 -  t1 ) 

св=4200Дж/кг∙ºС                                   mс = св∙ mв∙( t2 -  t1 ) / q 

                            mс = 4200 ∙ 2∙(95 – 14)/ 27 ∙ 106 = 0,0252 кг       

 mс  - ?                                                    

                                                                Відповідь: 25,2 г.                                        

IV. Тест на відповідність  

 1 блок завдань              

А.

Перетворення із рідини в пар

1.

сублімація

Б.

Перетворення із пари в рідину

2.

конденсація

В.

Перетворення рідини в тверде тіло 

3.

плавлення

Г.

Перетворення твердого тіла в рідину

4.

тверднення

Д.

Перехід твердого тіла в газоподібний стан

5.

випаровування

2 блок завдань

А.

Під час плавлення кристалічного тіла

1.

температура  понижається

Б.

Під час  кипіння рідини

2.

температура збільшується

В.

Під час  кристалізації  рідини

3.

Температура  може як збільшуватися так і понижатися

Г.

Під час  нагрівання тіла

 

4.

температура не змінюється

Д.

Під час  охолодження тіла

 

 

 

 

 

3 блок завдань

А.

При охолодженні тіла

1.

теплота не поглинається і не виділяється

Б.

При конденсації пари

2.

теплота виділяється

В.

При кристалізації рідини  

3.

теплота поглинається

Г.

При плавленні тіла 

4.

теплота може поглинатися або виділятися

Д.

При пароутворенні

 

 

4 блок завдань

А.

Кількість теплоти , яка необхідна для нагріваннгя тіла, залежить

1.

Від роду речовини та її температури

Б.

Кількість теплоти , яка необхідна для плавлення кристалічної речовини , залежить

2.

Від роду речовини , її маси та від  бажаної  зміни температури

В.

Кількість теплоти, що виділяється під час кристалізації  речовини, залежить

3.

Від роду речовини , її маси і температури

Г.

Кількість теплоти, що йде на пароутворення, залежить

4.

Від роду речовини  та  її маси

5 блок завдань

А.

Питомі теплоємності речовин рівної маси   мають властивість

1.

Мають різний час охолодження

Б.

Питомі теплоти плавлення тіл рівної маси мають властивість

2.

Потребують різну кількість теплоти для переходу в газоподібний стан

В.

Питомі теплоти пароутворення  рідин рівної маси мають властивість

3.

Виділяти різну кількість теплоти при кристалізації

 

 

4.

По-різному нагріваються при використанні однаковій кількості теплоти

 

 

 

 

V. Підсумок уроку.

Аналіз роботи учнів. Виставлення оцінок.

Учні по черзі діляться враженнями від уроку.

 VI.  Домашнє завдання.

doc
Пов’язані теми
Фізика, 8 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика 8 клас (Бар’яхтар В. Г., Божинова Ф. Я., Довгий С. О., Кі-рюхіна О.О. (за ред. Бар’яхтар В. Г., Довгого С.О.))
До уроку
§ 15. Теплота згоряння палива. Коефіцієнт корисної дії нагрівника
Додано
31 березня 2020
Переглядів
1673
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку