Урок математики у 5 класі "Множення десяткових дробів на розрядну одиницю" з презентацією

Про матеріал
Урок з елементами STEM-освіти. Мета: дослідницьким шляхом разом з учнями вивести правила множення десяткових дробів на розрядну одиницю; навчитися користуватися правилами множення десяткових дробів на розрядну одиницю під час виконання вправ; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення; виховувати активність, наполегливість, старанність у навчанні.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Гайворонська філія № 1 КЗ “Гайворонський ліцей № 2” Урок математики у 5-А класі Розроблений вчителем математики Забіякою І.А.

Номер слайду 2

Добрий день! Посміхніться до себе, один одному всміхніться. Я бачу, що настрій у нас добрий, тож збережімо його до кінця уроку!

Номер слайду 3

Перевірка домашнього завдання. № 917

Номер слайду 4

ПРИГАДАЄМО: 1) Як помножити два десяткові дроби? 2) Назвіть кількість десяткових знаків у добутку: а) 0,18∙2,7; б) 2,3∙0,2; в) 4,25∙0,36; г) 5,143∙2,15. 3) Поставте кому в добутку таким чином, щоб відповідь стала правильною: а) 4,356∙18 = 78408; б) 2,3∙0,14 = 322; в) 0,439∙50 = 21950. 4) Чи правильні рівності? Чому? а) 0,2∙5 = 1; б) 0,5∙20 = 100; в) 0,125∙8=1; г) 2,5∙4 = 100.

Номер слайду 5

П'яте березня Класна робота Множення десяткових дробів на розрядну одиницю Тема: Епіграф: Математика цікава тоді, коли дає поживу нашій винахідливості й здатності до міркувань. Джордж Пойа

Номер слайду 6

Дослідження 1. Множення на 10, 100, 1000, … Щоб помножити десятковий дріб на 10, 100, 1000 і т.д., треба в цьому дробі перенести кому вправо відповідно на 1, 2, 3, і т.д. цифри.

Номер слайду 7

Діти, скажіть, якщо помножити дріб на 10, 100, 1000…, як змінюється число? Отже, якщо кому перенести вправо на 1, 2, 3 і т.д. цифри, то дріб збільшиться відповідно в 10, 100, 1000 і т.д. разів.

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Дослідження 2. Множення на 0,1; 0,01; 0,001 … Щоб помножити десятковий дріб на 0,1; 0,01; 0,001 і т.д., треба в цьому дробі перенести кому вліво відповідно на 1, 2, 3, і т.д. цифри.

Номер слайду 10

Якщо цифр не вистачає, то зліва дописують потрібну кількість нулів.

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Фізкультхвилинка

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Розв’язування задач прикладного змісту Задача. № 930 с. 217 Покази лічильника: на 1 березня – 2432,0 кВт∙год, на 1 квітня – 2579,0 кВт∙год. Тариф: від 1 до 100 кВт∙год 0,9 грн. за 1 кВт∙год, понад 100 кВт∙год 1,68 грн. за 1 кВт∙год. Скільки сім'я Іваненків має сплатити за спожиту протягом березня електроенергію?

Номер слайду 15

вони виїхали з одного міста в протилежних напрямках; вони виїхали з одного міста в одному напрямку; вони виїхали з двох міст, відстань між якими 100 км, назустріч один одному. Задача. Два велосипедисти рухаються зі швидкістю 10,2 км/год і 17,8 км/год. Знайдіть відстань між ними через 2 год, якщо:

Номер слайду 16

Прочитайте фразу: «Забути не можна пам’ятати!». Від того, у якому місці ви поставите кому, матимете два варіанти: Забути, не можна пам’ятати! Забути не можна, пам’ятати! На якому варіанті ви зупинитесь? Чи потрібні вам ці знання у майбутньому?

Номер слайду 17

Домашнє завдання: § 5, п. 34, вивчити правила, виконати письмово № 914, 919 Дякую за урок! МОЛОДЦІ!

Перегляд файлу

Урок математики у 5-А класі

Тема: Множення десяткових дробів на розрядну одиницю.

Розроблено: Забіякою Іриною Антонівною,

вчителем математики вищої категорії.

Мета: дослідницьким шляхом разом з учнями вивести правила множення десяткових дробів на розрядну одиницю; навчитися користуватися правилами множення десяткових дробів на розрядну одиницю під час виконання вправ; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення; виховувати активність, наполегливість, старанність у навчанні.

Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.

Обладнання: проектор, комп’ютер, сигнальні картки, картки з завданнями для дослідження.

Епіграф до уроку:

Математика цікава тоді, коли дає поживу нашій винахідливості й здатності до міркувань.

Д. Пойа

Хід уроку

І. Організаційний етап

На наш урок завітали гості. Посміхніться до гостей! Привітайтесь!

Добрий день!

Посміхніться до себе, один одному всміхніться.

Я бачу, що настрій у нас добрий, тож збережімо його до кінця уроку!

Сідайте та швиденько берімося за роботу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

№ 917, Мерзляк, підручник 5 клас, 2018.

Поміняймося зошитами і зачитаємо відповіді на домашні завдання (при цьому вчитель фронтально опитує учнів з місць).

У той же час учні звіряють відповіді своїх товаришів зі слайдом.

Кожна вірна відповідь 1 бал.

Учні оцінюють домашні роботи і повертають зошити один одному.

 

C:\Users\Пользователь\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\5-matematika-ag-merzlyak-vb-polonskij-ms-yakir-2018--5-desyatkovi-drobi-34-mnozhennya-desyatkovih-drobiv-917-rnd4232.jpgC:\Users\Пользователь\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\5-matematika-ag-merzlyak-vb-polonskij-ms-yakir-2018--5-desyatkovi-drobi-34-mnozhennya-desyatkovih-drobiv-917-rnd4232.jpg

C:\Users\Пользователь\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\5-matematika-ag-merzlyak-vb-polonskij-ms-yakir-2018--5-desyatkovi-drobi-34-mnozhennya-desyatkovih-drobiv-917-rnd4232.jpgC:\Users\Пользователь\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\5-matematika-ag-merzlyak-vb-polonskij-ms-yakir-2018--5-desyatkovi-drobi-34-mnozhennya-desyatkovih-drobiv-917-rnd4232.jpg

C:\Users\Пользователь\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\5-matematika-ag-merzlyak-vb-polonskij-ms-yakir-2018--5-desyatkovi-drobi-34-mnozhennya-desyatkovih-drobiv-917-rnd4232.jpgC:\Users\Пользователь\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\5-matematika-ag-merzlyak-vb-polonskij-ms-yakir-2018--5-desyatkovi-drobi-34-mnozhennya-desyatkovih-drobiv-917-rnd4232.jpg

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань. На попередніх уроках ми з вами вчилися множити десятковий дріб на натуральне число та десятковий дріб на десятковий дріб. Пригадаємо:

Фронтальне опитування:

  1. Як помножити два десяткові дроби?

(Потрібно їх перемножити, не звертаючи уваги на коми; в добутку відокремити комою справа стільки цифр, скільки їх мають після ком обидва множники разом)

  1. Назвіть кількість десяткових знаків у добутку:

а) 0,18 ∙ 2,7;          б) 2,3 ∙ 0,2;         в) 4,25 ∙ 0,36;        г) 5,143 ∙ 2,15.

  1. Поставте кому в добутку таким чином, щоб відповідь стала правильною:

а) 4,356 ∙ 18 = 78408;     б) 2,3 ∙ 0,14 =  322;         в) 0,439 ∙ 50 = 21950.

  1. Чи правильні рівності? Чому?

а) 0,2 ∙ 5 = 1;     б) 0,5 ∙ 20 = 100;    в) 0,125 ∙ 8 = 1;   г) 2,5 ∙ 4 = 100.

 

ІV. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

На попередніх уроках ви вже навчилися множити десяткові дроби. 

Множення на розрядну одиницю 10, 100, 1000, 10000…, або ж на 0,1; 0,01; 0,001… можна виконувати простіше. Сьогодні ви дізнаєтесь, як множити десяткові дроби на розрядну одиницю.

Запишіть число. Класна робота.

Тема уроку: Множення десяткових дробів на розрядну одиницю.

Епіграфом до уроку ми візьмемо слова видатного математика Джорджа Пойа «Математика цікава тоді, коли дає поживу нашій винахідливості й здатності до міркувань».

 

V.  Дослідницька робота в парах. Первинне усвідомлення нового матеріалу.

Учні в парах отримують завдання на дослідження, виконують його, висувають гіпотезу та роблять висновки.

Дослідження 1. Множення на 10, 100, 1000, …

C:\Users\Пользователь\Desktop\2019_03_03\IMG_20190303_0001.jpg

C:\Users\Пользователь\Desktop\2019_03_03\IMG_20190303_0001.jpg

C:\Users\Пользователь\Desktop\2019_03_03\IMG_20190303_0001.jpg

 

Щоб помножити десятковий дріб на 10, 100, 1000 і т.д., треба в цьому дробі перенести кому вправо відповідно на 1, 2, 3 і т.д. цифри.

Якщо цифр не вистачає, то справа дописують потрібну кількість нулів. Наприклад:

0,056 · 10 = 0,56; 0,056 · 100 = 5,6; 0,056 · 10000 = 560.

Діти, скажіть, якщо помножити дріб на 10, 100, 1000…, як зміниться число? (Збільшиться у 10, 100, 1000… разів.)

Отже, якщо кому перенести вправо на 1, 2, 3 і т.д. цифри, то дріб збільшиться відповідно в 10, 100, 1000 і т.д. разів.

Відкрийте підручник с. 213 і прочитайте правила множення на 10, 100, 1000 і т.д.

 

Виконаємо завдання 4 і 5.

C:\Users\Пользователь\Desktop\2019_03_03\IMG_20190303_0002.jpg

C:\Users\Пользователь\Desktop\2019_03_03\IMG_20190303_0002.jpg

Учні обводять смайлик.

 

Дослідження 2. Множення на 0,1; 0,01; 0,001…

C:\Users\Пользователь\Desktop\2019_03_03\IMG_20190303_0002.jpg

C:\Users\Пользователь\Desktop\2019_03_03\IMG_20190303_0003.jpg

Щоб помножити десятковий дріб на 0,1; 0,01; 0,001;і т.д. треба у цьому дробі перенести кому вліво відповідно на 1, 2, 3, і т.д. цифри.

Якщо цифр не вистачає, то зліва дописують потрібну кількість нулів. Наприклад:

3,5 · 0,1 = 0,35;     3,5 · 0,01 = 0,035;     3,5 · 0,001 = 0,0035.

Відкрийте підручник с. 214 і прочитайте правило множення на 0,1; 0,01; 0,001; і т.д.

 

Виконаємо завдання 9 і 10 на це правило.

C:\Users\Пользователь\Desktop\2019_03_03\IMG_20190303_0003.jpg

C:\Users\Пользователь\Desktop\2019_03_03\IMG_20190303_0003.jpg

Учні обводять смайлик.

VІ. Фізкультхвилинка  

Щоб задачі розв’язати

На хвилинку треба встати

Руки в боки, підтягнулись,

Вліво, вправо повернулись,

Нахиляємось вперед,

Прогинаємось назад.

Руки в кулачки узяли

Свої пальці розім’яли.

Головою покрутили,

Скільки вистачить вам сили.

Пострибали, як зайчата,

Маршируєм, як солдати.

Наче птах увись злітаєм,

Потягнулись… і – сідаєм.

Пропоную підсумувати наші дослідження.

 

C:\Users\Пользователь\Desktop\2019_03_03\IMG_20190303_00055.jpg

 

VІІ  етап. Розв’язування задач прикладного змісту.

 

Задача 1. За підручником задача № 930 с. 217.

На рис. 209 зображено лічильник електроенергії, установлений у квартирі сім’ї Іваненків. На рис. 209,а показано стан лічильника на 1 березня, а на рис. 209,б – на 1 квітня. Скільки сім’я Іваненків має сплатити за спожиту протягом березня електроенергію, якщо при споживанні електроенергії в межах від 1 кВт∙год до 100 кВт∙год діє тариф 0,9 грн за 1 кВт∙год, а за спожиту понад 100 кВт∙год електроенергію застосовується тариф 1,68 грн за 1 кВт∙год?

Розв’язання

Покази лічильника на 1 березня 2432,0 кВт∙год, на 1 квітня 2579,0 кВт∙год.

1) 2579,0 – 2432,0 = 147,0 (кВт∙год) – використано електроенергії за березень

2)     147 ∙ 1,68 = 246,96 (грн.) – має сплатити сім’я Іваненків.

Відповідь: 246,96 грн.

 

C:\Users\Пользователь\Desktop\Рисунок1.jpgЗадача 2. Два велосипедисти рухаються зі швидкістю 10,2 км/год і 17,8 км/год. Знайдіть відстань між ними через 2 год, якщо:

  1. вони виїхали з одного міста в протилежних напрямках;
  2. вони виїхали з одного міста в одному напрямку;
  3. вони виїхали з двох міст, відстань між якими 100 км, назустріч один одному.

 

VІІІ. Підсумок уроку.

Ми сьогодні розв’язували задачі, обчислювали приклади, використовуючи правила множення десяткових дробів на розрядну одиницю. Переносили кому вправо та вліво і помітили, що місце розміщення коми у числі важливе.

Прочитайте фразу: «Забути не можна пам’ятати!».

Від того, у якому місці ви поставите  кому, матимете два варіанти:

  • Забути, не можна пам’ятати!
  • Забути не можна, пам’ятати!

На якому варіанті ви зупинитесь?

Чи потрібні вам ці знання у майбутньому? (Відповіді учнів).

 

А за свою роботу ви повинні бути нагороджені оцінками (оцінювання роботи учнів).

 

ІХ. Домашнє завдання.

§ 5, п. 34, вивчити правила, виконати письмово  № 914, 919.

Література:

  1. Мерзляк А. Г. Математика. 5 клас: підручник для загальної середньої освіти – видання 2-ге, доопрацьоване відповідно до чинної навчальної програми. – Х.: Гімназія, 2018. – 272 с.: іл.
  2. Васильєва Д.В. Я дослідник. Математика. 5 клас: Робочий зошит учня К.: Видавничий дім «Освіта», 2017. – 64 с.

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Сімаченко Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
5 березня 2019
Переглядів
6981
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку