Урок природознавства 3 клас "Тварини - живі організми. Різноманітність тварин" у природі

Про матеріал
Урок природознавста в 3 класі. Тема уроку "Тварини- живі організми. Різноманітність тварин." Мета уроку: Формувати уявлення про значення тварин у природі та цінність їх для людини, про види тварин, про особливі ознаки тварин; сформувати елементарні поняття звірі, птахи, комахи, риби, земноводні, плазуни; учити розрізняти тварин цих груп; формувати вміння визначати істотні ознаки тварин; виховувати допитливість, пізнавальний інтерес, любов до тварин.
Перегляд файлу

Урок природознавства

Тема. Тварини - живі організми. Різноманітність тварин  у природі

Мета. Формувати уявлення про значення тварин  у  природі та  цінність їх для  людини, про види тварин, про особливі ознаки тварин; сформувати елементарні поняття звірі, птахи, комахи, риби, земноводні, плазуни; учити розрізняти тварин цих груп; формувати вміння визначати істотні ознаки тварин; виховувати допитливість, пізнавальний інтерес, любов до тварин

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Хвилинка спостережень.

- Яка зараз пора року?

- Який місяць?

- Чи були зранку опади?

- Яка температура повітря?

- Чи є вітер?

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Бесіда
  • -  Що належить до живої природи, крім рослин?
  • -  Що спільного між рослинами і тваринами?
  • -  Яке значення мають  тварини в природі й житті людей?
  1. Розгадування кросворда «Тварини»

 

 

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  
  • По горизонталі:
  • 1. Коло бабусі сидить у кожусі, проти печі гріється, без водички миється    (кіт)
  • 2. Герой  мультфільму «Ну, постривай!» (Вовк)
  • 3. Голодна – мукає, сита – жує,
  •     Всім дітям молоко дає.  (Корова)
  • 4. Дуже довга в неї шия,
  •      Ще й смугаста, як змія,
  •      через це через паркан
  •      заглядає наче кран   (Жирафа)
  • 5. Герой казки І.Франка «Фарбований ….» (Лис)
  • 6. Хто в Африці живе,
  •     Цілий день банан жує?
  •     Дражнить всіх мале звірятко
  •     Хто це дітки ?  (Мавпенятко)
  • 7. Зубатий приятель Чебурашки (Крокодил)
  • По вертикалі:
  • Якщо ви дали правильні відповіді на запитання кросворда, отримаєте назву частини живої природи (Тварини)
  •  

ІV. Оголошення теми і завдань уроку

-  Сьогодні на уроці ми ознайомимося із різноманітністю тварин у природі, навчимося розрізняти їх за групами

 

V. Опрацювання нового матеріалу

 

1. Розповідь учителя з елементами бесіди

- Світ тварин багатий і різноманітний.

- Як ви гадаєте, де живуть тварини?

- Отже, тварини живуть всюди.: у морях, у лісах, на луках, у пустелях, горах.

 

2. Робота із малюнками

- Чим відрізняються  дятел, лисиця, бджола, жаба, гадюка?

- Як вони рухаються?

Висновок:  тварини відрізняються формою тіла, розмірами,  зовнішнім виглядом, забарвленням.

 

  1. Повідомлення експерта

- На Землі близько 2 мільйонів  видів тварин, в Україні живее понад  50 тисяч видів. Особливою ознакою тварин, якої не мають інші живі організми, це те, що вони пересуваються. Як?

-  Цих ознак немають  рослини.   Цим тварини відрізняються від рослин.

 

  1. Розповідь учителя про птахів (за таблицею)
  • Розгляньте малюнок горобця, грака, снігура
  • Розкажіть про цих птахів за таблицею.

План

  1. Назва тварини
  2. Розмір тварини
  3. Частини тіла (голова, тулуб, ноги, хвіст)
  4. Чим вкрите тіло?
  5. Особливості зовнішньої будови

 

Висновок:

Тварини, тіло яких вкрите пір’ям, називають птахами

Легенда про дятла

Я розповім легенду про дятла. Одного разу на Великдень чоловік пішов до лісу зрубати дерево. Тільки він почав роботи , як до нього прийшов старий дід і сказав: „Не рубай дерево. Іди до дому , у тебе буде достатньо грошей , щоб купити дрова й жити без злиднів". Чоловік так і зробив. Жив він добре, але наступного року він подумав : „Піду до того дерева, попрошу ще грошей". Прийшов чоловік до лісу і почав рубати дерево.

Тут і з'явився старий дід. Він зрозумів, що чоловіка до лісу привела жадібність. Тоді дідусь мовив : „За твою жадібність перетворю тебе у птаха, стукай усе життя по деревах". Так і з'явився птах дятел.

 

5.Розповідь учителя про звірів

- Розгляньте малюнки вовка, ведмедя, лисиці.

-  Розкажіть про цих тварин за таблицею.

Висновок:

Тіло вкрите шерстю. Народжують малят живими й вигодовують молоком.

  1. Сюжетна - рольова гра.

 

Змінилось життя тварин з приходом зими.

Ось яку розмову вдалося підслухати між сорокою та ведмедем. (Діалог)

 

- Ей, Ведмідь, спиш чи що ?

- Хррр? .. Заснеш з такою ... Чого тобі, скрекотуха ?

- Та ось не зрозумію я, чому тебе Ведмедем звати ? Ну, заєць - біляк, ну птиця - глухар - це зрозуміло. А от Ведмідь ... Ну що таке Ведмідь ?

 

- Ох-хо-хо ? Безтолкова ти птиця. „Мед-відь" - значить той, що „мед куштує". Знаю, де мед в лісі схований, тому і ведмідь. Зрозуміло ? Ох птиця, спокою не має. Тільки сон солодкий почав снитися, ніби в лісі дуплисте дерево, а в дуплі мед. І ніхто про те не знає, один я. Ведмідь, знаю. І, ніби-то... Прр.хрр?

 

  1. Розповідь учителя про риб
  • Розгляньте малюнки краснопірки, щуки, карася

  Розкажіть про цих тварин за таблицею.

Висновок:

Тварини, тіло яких вкрите лускою, називають рибами.

- Де живуть риби ? Риби можуть жити як у солоній, так і у прісній воді.

- Яких риб ви знаєте ?

- Чим дихають риби ?

- Цікаво, що найбільшою рибою, яка живе у прісних водоймах України, вважається сом. У 2 роки сом досягає довжини 50-60 см , а у 25 років важить 110 кг і має довжину тіла понад 3 м. У минулому вимиту і висушену шкіру сома використовували замість скла, бо вона була прозорою і міцною.

 

8. Розповідь учителя про комах

  • Розгляньте малюнки метелика, комашки, комара, бджоли.
  •   Розкажіть про цих тварин за таблицею.
  • Як можна назвати одним словом цих тварин ?

-     Полічіть , скільки ніг має кожна комаха ?

Висновок:

Отже, комахи — це тварини, які мають 6 ніг ( 3 пари).

  • Розгадайте, будь ласка, ребус
  • Невеликі за розміром комахи швидко розмножуються
  • Найбільша комаха – жук геркулес, паличник
  • Мухи, метелики,джмелі теж відносяться до комах
  • Коник, бабка
  • Комахи мають шість ніг, на голові є вусики, очі й рот. До грудей прикріплені дві пари крил.

 - Комахи живуть у воді – водомірка, жук-водолюб,

- у траві й на деревах: коники, метелики, жуки, мурашки,

- у будинках – таргани, клопи.

- На тілі тварин і людини – блохи, воші.

- Користь від бджіл – віск, прополіс, бджолина отрута, бджолине молочко,

- буряковий довгоносик, яблунева плодожерка, колорадський жук – шкідники

ФІзкультхвилинка

Раз, два - всі пірнають.

Три, чотири - виринають.

П'ять, шість — на воді кріпнуть крильця молоді.

Сім, вісім - що є сили всі до берега поплили.

Дев'ять, десять - обтрусились і за парти опустились

  1. Розповідь учителя про земноводних

- Діти, погляньте на цю тварину. Це жаба озерна.

- Чим вкрите її тіло ?

- Так, тіло жаб, тритонів, вкрите м'якою, вологою шкірою. Якщо шкіра пересохне, то тварина загине. Тому ці тварини проводять деякий час у воді, а решту - на суші. Вчені їх об'єднали в одну групу і назвали земноводні.

- Поміркуйте, з яких двох слів складається ця назва ?

 

10 .   Читання екологічної казки.

- Уважно послухайте і скажіть, з якою метою я прочитала казку і що вона доводить.

В одному селі жив хлопчик, звали його  Олексійко. Йому минуло 8 років. Він ходив до школи, а у вихідні гуляв з татом у лісі, або біля річки недалеко від села. Часто грався у лузі за будинком. Там росла трава, було багато квітів. А скільки незвичайних мешканців жило в них! Хлопчику дуже кортіло дізнатися, про що вони дзижчать і пищать, розповідають один одному. А ще він хотів знати, навіщо в природі так багато тварин, яка з них  найпотрібніша.

Одного разу Олексійко заплющив очі і побачив фею. Вона підійшла до нього і, простягнувши паличку, сказала:

-Бери, вона чарівна. Якщо ти забажаєш чого-небудь, махни тричі і все здійсниться.

Сказавши це, фея зникла. Олексійко дуже зрадів, адже тепер він може дізнатися, хто з тварин найпотрібніший.

-Піду я до річки,- подумав хлопчик. Першою, кого він побачив, була зелена жаба.

-Ось вона нікому не потрібна, – сказав хлопчик і махнув палицею. Жаби зникли, але відразу з’явилися хмари комарів. Тільки хлопчик хотів сховатися від них, як з усіх боків  почали злітатися чаплі. Вони були голодні і шукали жаб.

- Виявляється, без жаб мешканці річки ніяк не можуть обійтися,- сказав Олексійко і повернув їх у водяний «будинок».

-Так,- подумав Олексійко,- виявляється, все не так просто. А ось без комарів точно нічого не трапиться, адже вони тільки докучають і кусаються. Він хмахнув паличкою, і комарів наче й не було. Але що це ? Усі жаби закричали, запищали бабки  й ластівки. Хлопчик згадав, що без комарів вони загинуть – це їхній корм.

- Виходить, навіть комарі комусь потрібні!- здивовано сказав хлопчик. Хотів Олексійко піти в ліс, але передумав. Адже там все так само! Тепер він зрозумів, що в природі все важливе. Не стане когось одного, то погано стане всім: тваринам, рослинам, людям.

 

  1. Розповідь учителя про плазунів

Чи бачили ви їх коли-небудь у природі ?

- Як вони рухаються :  бігають чи повзають?

- Хто вдома має черепаху ?

- Черепахи, ящірки, змії , крокодили - це плазуни. На суші вони плазують, тобто тягнуть своє тіло по землі. Тіло плазунів вкрите сухими лусочками. Цим вони відрізняються від звірів та інших тварин.

11. Декламування вірша   «Черепаха»

На грядці, де росте редиска,

 Сидить якийсь незнаний звір:

На спині в нього чорна миска

 І ніжки висунулись з дір.

 Та це ж, звичайно, черепаха !

 І як вона прийшла сюди ?

 Ой черепахо-бідолахо,

Ти ж тут загинеш без води !

 Адже до річки через поле,

 Через ярочки та горби

 По черепашачи, поволі,

 Ти будеш лізти дні доби !..

 А ми цю чорну боягузку,

Що вся сховалась під щитом,

 Мерщій загорнемо у хустку

 1 понесем усі гуртом.

 І примчимо єдиним махом

В кущі до річки, до води.

 Отут спокійно, черепахо,

Живи й далеко не ходи !

 

 

VІ. Закріплення вивченого

  1. Робота в групах

Доведіть, що тварини вашої групи – звірі, комахи, риби, птахи чи земноводні

І група 

Лось, білка , слон – це звірі, бо …

ІІ група

Сонечко, коник, комар – це комахи, бо …

ІІІ группа

Щука, сом, карась – це риби, бо …

ІV. Група

Сорока, ластівка, шпак – це птахи, бо…

V. група

Мураха, комар, муха – це комахи, бо …

  1. Гра «Подумай і обери»

У кожного  на парті є малюнок. На дошці треба розмістити тварин по групах. Перші вийдуть учні у яких

  • звірі,
  • птахи,
  • комахи,
  • риби,
  • плазуни,
  • земноводні

звірі

птахи

комахи

риби

земноводні

плазуни

 

 

V. Підсумок уроку

1. Технологія «Мікрофон»

- Природа буває живою і ….

- Тварини розподіляються на …

Плазуни – це…

Звірі – це …

Птахи – це …

Земноводні – це …

Комахи – це …

Риби – це …

  1. Гра «Знайди зайве»
  • Собака, кіт, білка, карась, кріль, ведмідь
  • Щука, сом, лисиця, короп
  • Сорока, шпак, зозуля, жаба, соловей
  • Комар, сонечко, тля, лось, бджола
  • Змія, черепаха, варан, ластівка

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати статті підручника , підготувати розповідь про свою улюблену тварину

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

І група 

Лось, білка , слон – це звірі, бо …

 

 

ІІ група

Сонечко, коник, комар – це комахи, бо …

 

 

ІІІ группа

Щука, сом, карась – це риби, бо …

 

 

ІV. Група

Сорока, ластівка, шпак – це птахи, бо…

 

 

 

V. група

Мураха, комар, муха – це комахи, бо …


 

«Черепаха»

На грядці, де росте редиска,

 Сидить якийсь незнаний звір:

На спині в нього чорна миска

 І ніжки висунулись з дір.

 Та це ж, звичайно, черепаха !

 І як вона прийшла сюди ?

 Ой черепахо-бідолахо,

Ти ж тут загинеш без води !

 Адже до річки через поле,

 Через ярочки та горби

 По черепашачи, поволі,

 Ти будеш лізти дні доби !..

 А ми цю чорну боягузку,

Що вся сховалась під щитом,

 Мерщій загорнемо у хустку

 1 понесем усі гуртом.

 І примчимо єдиним махом

В кущі до річки, до води.

 Отут спокійно, черепахо,

Живи й далеко не ходи !


 

Змінилось життя тварин з приходом зими.

Ось яку розмову вдалося підслухати між сорокою та ведмедем. (Діалог)

- Ей, Ведмідь, спиш чи що ?

- Хррр? .. Заснеш з такою ... Чого тобі, скрекотуха ?

- Та ось не зрозумію я, чому тебе Ведмедем звати ? Ну, заєць - біляк, ну птиця - глухар - це зрозуміло. А от Ведмідь ... Ну що таке Ведмідь ?

- Ох-хо-хо ? Безтолкова ти птиця. „Мед-відь" - значить той, що „мед куштує". Знаю, де мед в лісі схований, тому і ведмідь. Зрозуміло ? Ох птиця, спокою не має. Тільки сон солодкий почав снитися, ніби в лісі дуплисте дерево, а в дуплі мед. І ніхто про те не знає, один я. Ведмідь, знаю. І, ніби-то... Прр.хрр?

 

 

Змінилось життя тварин з приходом зими.

Ось яку розмову вдалося підслухати між сорокою та ведмедем. (Діалог)

- Ей, Ведмідь, спиш чи що ?

- Хррр? .. Заснеш з такою ... Чого тобі, скрекотуха ?

- Та ось не зрозумію я, чому тебе Ведмедем звати ? Ну, заєць - біляк, ну птиця - глухар - це зрозуміло. А от Ведмідь ... Ну що таке Ведмідь ?

- Ох-хо-хо ? Безтолкова ти птиця. „Мед-відь" - значить той, що „мед куштує". Знаю, де мед в лісі схований, тому і ведмідь. Зрозуміло ? Ох птиця, спокою не має. Тільки сон солодкий почав снитися, ніби в лісі дуплисте дерево, а в дуплі мед. І ніхто про те не знає, один я. Ведмідь, знаю. І, ніби-то... Прр.хрр?

 

 

План

  1. Назва тварини
  2. Розмір тварини
  3. Частини тіла (голова, тулуб, ноги, хвіст)
  4. Чим вкрите тіло?
  5. Особливості зовнішньої будови

 

 

Тварини

 

Бігають

 

Плавають

 

Літають

 

Повзають

Стрибають

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.3
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Василенко Катерина Сергіївна
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
18 березня 2019
Переглядів
11123
Оцінка розробки
4.3 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку